Ухвала від 29.10.2025 по справі 947/40781/25

Справа № 947/40781/25

Провадження № 1-кс/947/16702/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 , за участю прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_3 , про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в рамках кримінального провадження № 42025164690000030 від 28.04.2025 року відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Кіровоград, який працює на посаді провідного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

І. Суть клопотання.

Як вбачається з клопотання, слідчим управлінням ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025164690000030 від 28.04.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні у формі процесуального керівництва здійснюється Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.

Крім того, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України, на усій території України з 24.02.2022 по цей час оголошена та проводиться загальна мобілізація.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до ТЦК та СП для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час; громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях начальників ТЦК та СП, де вони перебувають на військовому обліку, громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Відповідно до п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" встановлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, винні у порушенні правил військового обліку громадян України, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.

Згідно п. 79 Постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Положення ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон) визначають, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі за текстом - ТЦК та СП ).

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом призову громадян України на військову службу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» (далі за текстом - Постанова) визначено, що ТЦК та СП є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ТЦК та СП утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі , інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі за текстом - районні ТЦК та СП).

Відповідно до п. 8 Постанови, завданнями ТЦК та СП відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні ТЦК та СП), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі за текстом - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі за текстом - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Згідно з пп. 21.2 Положення «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402: причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

Незважаючи на викладене, ОСОБА_4 , який працює на посаді провідного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , з прямим умислом та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, всупереч зазначених вимог законодавства, вчинив злочин у сфері службової та професійної діяльності за наступних обставин.

Так, 25.04.2025 близько 10 год. 00 хв. до ОСОБА_4 звернувся - ОСОБА_6 , який будучи обізнаним про проходження ОСОБА_4 служби у ІНФОРМАЦІЯ_3 та спитав в останнього про порядок зняття з розшуку, як особи, що ухиляється від мобілізації.

З цього часу, тобто з 25.04.2025, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на незаконне збагачення шляхом одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_6 за вплив на прийняття рішення невстановленими особами, уповноваженими на виконання функцій держави, а саме на невстановлених досудовим розслідуванням службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В подальшому, ОСОБА_4 , діючи умисно та протиправно, з корисливих мотивів та з метою особистого незаконного збагачення, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, 27.04.2025 о 10 год. 15 хв. ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому місці, конспіруючи свою протиправну діяльність, засобами мобільного зв'язку у месенджері «WhatsApp», висловив ОСОБА_6 вимогу надати йому неправомірну вигоду у розмірі 10 000 гривень за здійснення ним впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме невстановленою досудовим розслідуванням службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зняття ОСОБА_6 з розшуку, як особи, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у зв'язку з не оновленням (уточненням) облікових (персональних) даних, відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційні підготовку та мобілізацію».

30.04.2025 близько 18 год. 35 хв., перебуваючи на робочому місці, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , одержав від ОСОБА_6 , який діяв під контролем правоохоронних органів, раніше обумовлену ним, ОСОБА_4 , неправомірну вигоду - грошові кошти в сумі 10 000 гривень за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме невстановленою досудовим розслідуванням службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зняття ОСОБА_6 з розшуку, як особи, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у зв'язку не оновленням (уточненням) облікових (персональних) даних.

Тим самим, ОСОБА_4 запевнив ОСОБА_6 у тому, що він, як одержувач неправомірної вигоди, зможе реально здійснити вплив на службових осіб ТЦК та СП, уповноважених на прийняття рішення щодо зняття з розшуку останнього та надання останньому направлення для проходження ВЛК.

В подальшому, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу на одержання неправомірної вигоди, конспіруючи свою протиправну діяльність, засобами мобільного зв'язку у месенджері «WhatsApp», використовуючи свій акаунт закріплений за його абонентським номером телефону НОМЕР_1 , під час телефонної розмови повідомив ОСОБА_6 , що для повного зняття з розшуку та підтвердження його діагнозу останньому потрібно повторно пройти ВЛК і курс лікування, та висловив ОСОБА_6 вимогу про надання йому неправомірної вигоди у розмірі 6 000 гривень за здійснення впливу на невстановлених службових осіб військово-лікарської комісії для безперешкодного проходження ВЛК, визнання ОСОБА_6 непридатним до військової служби за ст. 30а Розкладу хвороб, із подальшим виключенням з військового обліку, призначивши зустріч останньому 20.06.2025.

В подальшому, 20.06.2025 близько 10:37 год. в ході зустрічі ОСОБА_6 та ОСОБА_4 біля магазину «Сусіди» в м. Чорноморськ, Одеської області по вул. Данченка, буд. 17, ОСОБА_4 одержав від ОСОБА_6 , який діяв під контролем правоохоронних органів, частину обумовленої ОСОБА_4 неправомірної вигоди у розмірі 3000 грн. за здійснення ним впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме невстановленою особою ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо визнання ОСОБА_6 , після проходження ВЛК, непридатним до військової служби за ст. 30а Розкладу хвороб, із подальшим виключенням з військового обліку.

01.09.2025 близько 14:25 год., ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу на одержання неправомірної вигоди, перебуваючи у невстановленому місці, конспіруючи свою протиправну діяльність, засобами мобільного зв'язку у месенджері «WhatsApp», використовуючи свій акаунт закріплений за його абонентським номером телефону НОМЕР_1 написав повідомлення ОСОБА_6 в якому висловив вимогу надати йому, ОСОБА_4 , ще неправомірну вигоду у розмірі 12 000 грн за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, а саме невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зняття ОСОБА_6 з розшуку, як особи, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та яка порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у зв'язку з не проходженням «відмови від проходження» ВЛК та виключення з військового обліку

04.09.2025, близько 13:10 години, ОСОБА_4 , перебуваючи біля магазину «Сусіди» за адресою: м. Чорноморськ, Одеської області по вул. Данченка, буд. 17, під час особистої зустрічі з ОСОБА_6 , одержав від останнього, який діяв під контролем правоохоронних органів, раніше обумовлену ним, ОСОБА_4 , неправомірну вигоду, а саме грошові кошти в сумі 12 000 гривень за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, а саме невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зняття ОСОБА_6 з розшуку, як особи, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та яка порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, з розшуку, як особи, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та яка порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у зв'язку з не проходженням «відмови від проходження» ВЛК та виключення з військового обліку.

За викладених обставин, 05.09.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України

На даний час відносно підозрюваного ОСОБА_4 діє запобіжний захід у вигляді застави, із покладенням на підозрюваного обов'язків передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, строк яких закінчується 01.11.2025 року.

У даному кримінальному провадженні виконано ряд слідчих дій, спрямованих на отримання та перевірку отриманих доказів у ньому, проте завершити досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні до закінчення строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків не являється можливим, оскільки необхідно виконати ряд процесуальних дій, проведення яких потребує додаткового часу, а ризики, передбачені ст. 177 КПК України, не зменшились та продовжують існувати. Відповідно до чого прокурор звертається до слідчого судді із клопотанням про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України відносно підозрюваного.

ІІ. Позиція учасників судового засідання.

Прокурор оголосив клопотання, вимоги якого підтримав у повному обсязі.

Захисник підозрюваного та підозрюваний не заперечували проти задоволення клопотання.

ІІІ. Встановлені обставини, мотиви і оцінка слідчого судді.

Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, заслухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Згідно ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Як вбачається з матеріалів клопотання, за обставин викладених у письмовому вигляді у клопотанні 05.09.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України - а саме одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднане з вимаганням такої вигоди.

Підозра ОСОБА_4 , у вчинені злочину, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, обґрунтовується наступними доказами:

- протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від ОСОБА_6 , в якій просить вжити заходи правового характеру до особи на ім'я ОСОБА_7 , який за грошову винагороду знімає з бази «Розшук», а також сприяє для проходження подальшого ВЛК для визнання непридатності для проходження служби;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 28.04.2025, який пояснив, що перебував офіційно в розшуку за ІНФОРМАЦІЯ_5 , так останній звернувся до малознайомого йому ОСОБА_8 , який працюєв ІНФОРМАЦІЯ_6 , який за грошову винагороду може посприяти з виключенням з «Розшуку» та подальшим проходженням ВЛК;

- протоколом огляду предмету від 28.04.2025, а саме мобільного телефону ОСОБА_6 , в якому зафіксовано листування в месенджері «Ватсап» з ОСОБА_8 , який підписаний, як « ОСОБА_7 от ОСОБА_9 ;

- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_6 , від 15.05.2025, який пояснив, що за заняття з «Розшуку» ОСОБА_7 вимагав від нього грошові кошти у сумі 10 000 гривень;

- протоколом огляду предмету від 15.05.2025, а саме мобільного телефону ОСОБА_6 , в якому зафіксовано листування в месенджері «Ватсап» з ОСОБА_8 , який підписаний, як « ОСОБА_7 от ОСОБА_9 ;

- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_6 від 07.08.2025, який пояснив, що ОСОБА_7 повідомив йому, що терміново потрібно пройти ВЛК, допоміг останньому з видачою направлення на ВЛК та обстеження до обласної клінічної лікарні, за яке вимагав грошову винагороду у розмірі 3000 гривень;

- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_6 від 02.09.2025, який пояснив, що в месенджері «Ватсап», йому надійшло повідомлення від ОСОБА_10 , який написав йому, що вітає його з повторним зняттям з розшуку та отримання висновку обласного ТЦК про непридатність до військової служби, та вимагає у нього грошові кошти у сумі 12 000 гривень, які чекає 04.09.2025 року.;

- протоколом затримання ОСОБА_4 , у порядку ст. 208 КПК України, від 04.09.2025;

- іншими матеріалами досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні в їх сукупності.

Обґрунтованість пред'явленої ОСОБА_4 підозри перевірялася також під час обрання запобіжного заходу.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси 05.09.2025 до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 01.11.2025 із можливістю внесення застави в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з покладенням наступних обов'язків: не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

У зв'язку із внесенням застави, 08.09.2025 підозрюваний ОСОБА_4 звільнений з-під варти.

Підставою для продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст.194 КПК України відносно підозрюваного ОСОБА_4 є ризики, які у відповідності з вимогами п. 1 ст. 184 КПК України, встановлені під час досудового розслідування та до теперішнього часу не змінились, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.

Ризик переховування від органів досудового розслідування та суду обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину. Зазначені обставини підтверджують існування ризику можливих спроб переховування підозрюваного, в тому числі і з урахуванням позиції ЄСПЛ у рішенні по справі «W проти Швейцарії» від 26.01.1993 року, в якій Суд зазначив, що врахування тяжкості злочину має свій раціональний зміст, оскільки вона свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи та дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем імовірності її поведінку, беручи до уваги, що майбутнє покарання за тяжкий злочин підвищує ризик того, що підозрюваний може ухилятись від слідства.

У рішенні ЄСПЛ у справі «Клоот проти Бельгії», Суд зазначив: «Серйозність обвинувачення може служити для суду підставою для постановлення рішення про поміщення та утримання обвинуваченого під вартою з метою запобігання спробі вчинення подальших правопорушень. Однак, необхідно, щоб небезпека була явною, а запобіжний захід - необхідним в світлі обставин справи і, зокрема, біографії та характеристики особи, про яку йдеться».

Також, ЄСПЛ у справі «Ілійков проти Болгарії» закріпив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Таким чином, обставини даного кримінального провадження, в тому числі і дані про особу підозрюваного дають достатні підстави припускати, що

ОСОБА_4 , який на теперішній час підозрюється у скоєні тяжкого корупційного злочину, будучи обізнаним та розуміючи можливість призначення суворого покарання, яке йому загрожує у разі доведеності його вини за результатами розгляду кримінального провадження, може здійснити спроби переховування від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Ризик незаконного впливу на свідків у кримінальному провадженні обґрунтовується наступним.

При встановленні наявності ризику, передбаченого п.3 ч.1 ст.177 КПК - впливу на свідків в даному кримінальному провадженні, необхідно враховувати встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224, ч. 4 ст. 95 КПК, а також те, що у зв'язку з врученням підозрюваному копій матеріалів разом з клопотанням про обрання запобіжного заходу, останній отримав можливість володіти інформацією про місце проживання та іншими контактними даними вказаних осіб.

Станом на даний час, свідки ще не допитані в судовому засіданні, їх показання мають істотне значення для проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування та судового розгляду.

Як зазначає прокурор, у даному кримінальному провадженні виконано ряд слідчих дій, спрямованих на отримання та перевірку отриманих доказів у ньому, проте завершити досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні до закінчення строку покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків не являється можливим, так як необхідно виконати ряд слідчих (розшукових) заходів, а саме:

- отримати витребувану інформацію від Національного Агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів відносно підозрюваного ОСОБА_4 ;

- розсекретити ухвали слідчого судді Одеського апеляційного суду на підставі яких відносно підозрюваного проводились негласні слідчі (розшукові) дії та матеріалів, які стали підставою для отримання вказаних ухвал;

- розсекретити усі матеріали, що отримані в результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій у даному кримінальному провадженні;

- шляхом проведення слідчих (розшукових) дій перевірити причетність до вчинення злочину інших осіб, та за наявності відповідних даних та інформації повідомити зазначеним особам про підозру;

- виконати інші слідчі (розшукові) дії, необхідність в проведенні яких виникне під час досудового розслідування.

У зв'язку з чим, ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 29.10.2025 строк досудового розслідування кримінального провадження продовжено до 05.02.2026.

Таким чином, враховуючи обґрунтованість клопотання прокурора, беручи до уваги думку учасників судового засідання, наявність обставин, передбачених ч. 3 ст. 199 КПК України, слідчий суддя приходить до переконання про задоволення поданого прокурором клопотання.

Керуючись ст. ст. 177, 182, 194 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити строком до 27 грудня 2025 року, включно, в межах строку досудового розслідування, дію обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме

- не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала слідчого суді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1