Постанова від 30.10.2025 по справі 183/10487/25

Справа № 183/10487/25

№ 3/183/4542/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року Дніпропетровська обл.,

м. Самар

Суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , керуючий справами виконавчого комітету Самарівської міської ради, адреса проживання: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 41 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/29795/025401/П/ПТ від 24.09.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП.

В протоколі № ПС/ДН/29795/025401/П/ПТ від 24.09.2025 року зазначено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення виявлене 24.09.2025 року о 10 год. 30 хв. в м. Самар, за результатами перевірки, а саме порушення вимог законодавства про працю, що є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке встановлена частиною першою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про час, дату, місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суду не повідомив. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що згоден із складеним протоколом.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення № ПС/ДН/29795/025401/П/ПТ від 24.09.2025 року за ч. 1 ст. 41 КУпАП.

З цього протоколу вбачається, що за результатами перевірки, виявлене 24.09.2025 року о 10 год. 30 хв. в м. Самар порушення вимог законодавства про працю, що є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, пунктів 1, 9 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (із змінами), пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (із змінами), підпункту 5 пункту 4 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 23.09.2022 № 167, пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303 (13 змінами), наказу Міністерства економіки України «Про здійснения позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану» від 16.06.2023 № 5782, на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинили шкоду її правам від 01.09.2025 (вхідний № 3-1515/ПС-25 від 01.09.2025 Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці), за погодженням Державної служби України з питань праці від 02.09.2025 № ЦА-4899/1.3/2.3.4-25а проведено у період з 11.09.2025 по 24.09.2025 позаплановий захід зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки у ВИКОНАВЧОМУ КОМІТЕТІ САМАРІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, код ЄДРПОУ 04052206, місцезнаходження: 51206, Дніпропетровська область, Самарівський район, місто Самар, вулиця Гетьманська, будинок 14 з питань оплати праці в частині нарахування та виплати заробітної плати на умовах, визначених трудовим договором.

Актом складеним за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері праці від 24 вересня 2025 року № ПС/ДН/29795/025401 зафіксовано порушення вимог законодавства про працю.

Так, локальним нормативним документом, що регулює трудові та соціально-економічні відносини між виконавчим комітетом та працівниками виконавчого комітету є «Колективний договір виконавчого комітету НОВОМОСКОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ на 2016- 2021 роки» (далі Колективний договір), прийнятий на зборах трудового колективу 04.11.2016 (протокол від 04.11.2016 № 1), зареєстрований Управлінням праці та соціального захисту населення Новомосковської міської ради за реєстраційним № 47 від 07.11.2016.

Режим роботи працівників визначений Розділом IV «Режим роботи, тривалість робочого часу та часу відпочинку» колективного договору:

«4.1. Режим праці та відпочинку визначається Регламентом виконавчого комітету і графіком роботи із розрахунку нормальної тривалості робочого часу, виходячи з того, що нормальна тривалість роботи не може перевищувати 40 годинний тиждень, у відповідності до законодавства.

У виконавчому комітеті Новомосковської міської ради встановлюється наступний режим роботи, який зобов'язуються дотримуватися всі службовці (працівники):

початок роботи - 8.00

закінчення роботи - 17.00

перерва для відпочинку та харчування - з 12.00 до 12.45

п'ятниця - з 8.00 до 15.45

субота і неділя - вихідні дні

4.2. При прийомі на роботу кожний новоприйнятий ознайомлюється з розпорядженням про прийом на роботу, регламентом виконавчого комітету, колективним договором, посадовою інструкцією.

4.3. Сторони домовились, що протягом строку дії колективного договору в установі працюють у режимі п'ятиденного робочого тижня, з двома вихідними.»

Правила внутрішнього трудового розпорядку є додатком 3 до колективного договору. Розділом ? «РОБОЧИЙ ЧАС І ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ» Правил внутрішнього трудового розпорядку визначено:

«Тривалість робочого часу посадових осіб визначається відповідно до законодавства про працю України з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та колективного договору.

Для виконання невідкладної і непередбаченої роботи, посадові особи зобов'язані за розпорядженням голови міської ради, а у випадку його відсутності особи, що виконує його обов'язки, з'являтися на службу у вихідні, святкові та неробочі дні, робота за які компенсується відповідно до чинного трудового законодавства.

Тривалість робочого часу працівників виконкому становить 40 годин на тиждень з

двома вихідними днями: субота та неділя.

Час початку і закінчення роботи, перерви для відпочинку і харчування встановлюються такими:

для посадових осіб:

початок роботи о 8.00 годині;

закінчення роботи о 17.00 годині 00 хвилин; у п'ятницю о 15 год. 45 хв.;

перерва на відпочинок і харчування 45 хвилин, з 12.00 до 12.45

для обслуговуючого персоналу (прибиральник службових приміщень, прибиральник територій):

початок роботи з 5.00 години;

закінчення роботи о 14.00 годині;

перерва на відпочинок і харчування 1 година (з 9.00 до 10.00);

для відповідальних чергових:

початок роботи о 8.00 годині;

закінчення о 8.00 годині наступного дня.

Напередодні святкових і неробочих днів, визначених статтею 73 КЗпП, тривалість роботи скорочується на одну годину (святкові дні: 1 січня - Новий рік; 7 січня - Різдво Христове; 8 березня - Міжнародний жіночий день; 1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих; 9 травня - День Перемоги; 28 червня - День Конституції України; 24 серпня - День незалежності України; 14 жовтня - День захисника України, дні релігійних свят: 7 січня - Різдво Христове; один день (неділя) - Паска (Великдень), один день (неділя) - Трійця).

Для ведення обліку використання робочого часу кожному працівнику виконкому присвоюється відділом бухгалтерського обліку табельний номер, який зазначається у всіх документах з обліку праці та її оплати.

Табель складається не пізніше 18 числа кожного місяця. Записи в табелі здійснюються на підставі належним чином оформлених документів по обліку особового складу наказів про прийняття, переведення, звільнення працівників.

Табель обліку використаного робочого часу застосовується для контролю за дотриманням встановленого режиму робочого часу, правильності його використання та для обчислення заробітної плати працівників. Складається в одному примірнику уповноваженою на те особою і після відповідного оформлення передається до відділу бухгалтерського обліку...»

Пункт 7 «Організація використання робочого часу, режим роботи, матеріально-технічне забезпечення» Регламенту виконавчого комітету Самарівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Самарівської міської ради від 31.10.2024 №856/0/6-24 визначає:

«7.1. В структурних підрозділах виконавчого комітету, незалежно від місця їх розташування, єдиний початок роботи о 08.00, закінчення о 17.00, в п'ятницю з 08.00 до 15.45, обідня перерва з 12.00 до 12.45.

У неробочий час, у вихідні та святкові дні доступ сторонніх осіб в адміністративну будівлю виконавчого комітету та його структурних підрозділів обмежується.»

До перевірки надані табелі обліку використання робочого часу виконавчого комітету Самарівської міської ради, підписані відповідальними особами начальником відділу кадрової роботи та керуючим справами виконавчого комітету.

В табелі, наприклад, за серпень 2025 року наявні відмітки «8» з понеділка по п'ятницю протягом всього місяця у працівників виконавчого комітету, які відпрацювали повний місяць. Зазначені позначки суперечать режиму роботи працівників виконавчого комітету, визначеному Розділом IV «Режим роботи, тривалість робочого часу та часу відпочинку» колективного договору. Розділом «РОБОЧИЙ ЧАС І ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ» Правил внутрішнього трудового розпорядку. Пункту 7 «Організація використання робочого час часу, режим роботи, матеріально-технічне забезпечення» Регламенту виконавчого комітету Самарівської міської ради.

Окрім того, щодо роботи сторожів наявні позначки «24/8» при тому, що початок роботи встановлений о 8 годині, а закінчення 8 годині наступного дня, тобто протягом однієї доби тривалість роботи не може складати 24 години, як зазначено в табелі. Також позначки «24/8» не відображають фактичну тривалість роботи в нічний час в кожну добу. Аналогічні порушення відбувались протягом січня - серпня 2025 року.

Зазначені факти свідчать про порушення вимог частини першої статті 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ, якою передбачено: «У період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів на територіях активних та можливих бойових дій, перелік яких затверджений у порядку, встановленому законодавством. визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці».

Розподіл функціональних повноважень між міським головою, секретарем міської ради, першим заступником міського голови, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючим справами виконавчого комітету Самарівської міської ради затверджений Рішенням сесії Самарівської міської ради від 12.06.2025 N№ 2073.

Так, до повноважень керуючого справами виконавчого комітету належать питання організаційного забезпечення діяльності виконавчого комітету та міської ради; організація діловодства, роботи зі зверненнями громадян, доступу до публічної інформації, в тому числі у формі «відкритих даних»; ведення кадрової роботи, архівної справи та персоніфікованого обліку виборців; господарського забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності.

Зокрема керуючий справами виконавчого комітету (витяг):

«1. Організовує та забезпечує:

1.6. організацію діловодства, забезпечення єдиного порядку роботи з документами в апараті управління виконавчого комітету відповідно до чинних норм і правил;

2. Координує та контролює:

2.2. своєчасну підготовку фінансових документів та звітів;

2.3. роботу по плануванню, аналізу чисельності й утриманню виконавчих органів міської ради.

3. Сприяє:

3.1. здійсненню державної політики у сфері архівної справи, діловодства, обліку та звітності;

6. Виконуючи функціональні обов'язки, координує та контролює діяльність:

6.4. відділу кадрової роботи виконавчого комітету Самарівської міської ради; 6.5. відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності виконавчого комітету Самарівської міської ради;

6.6. господарського відділу виконавчого комітету Самарівської міської ради;

10. Для здійснення покладених функцій в межах наданих повноважень має право надавати доручення, скликати та проводити планові та позапланові наради. 12. У межах своїх повноважень має право підпису документів.

13. Несе відповідальність за порушення норм етики поведінки та обмежень, пов'язаних із проходженням служби в органи місцевого самоврядування, Правил внутрішнього розпорядку та трудової дисципліни, антикорупційного законодавства, Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів України.

16. Несе персональну відповідальність, в межах компетенції, за діяльність підпорядкованих структурних підрозділів виконавчого комітету Самарівської міської ради.»

Таким чином, керуючий справами виконавчого комітету ОСОБА_1 несе відповідальність за порушення законодавства про працю, виявлені в ході проведення перевірки.

Згідно положень ч. 1 ст. 41 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

В якості доказу вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення наданий акт складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері праці від 24.09.2025 № ПС/ДН/29795/025401, та припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 24.09.2025 №ПС/ДН/29795/025401/П, в яких зазначено про порушення ОСОБА_1 керуючим справами виконавчого комітету Самарівської міської ради, вимог законодавства про працю, що є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Таким чином склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП в діях ОСОБА_1 встановлений.

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його ви ни, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, враховуючи особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, характер вчиненого правопорушення, ступінь його вини, суд вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 41 КУпАП у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605, грн. 60 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, ч. 1 ст. 41, 221, 251, 252, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 грн. (п'ятсот десять гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. шістдесят коп.).

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення за наступними реквізитами.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк звернення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.

Суддя Д.П. Ігнатьєв