Справа № 147/1947/25
Провадження № 3/147/1010/25
30 жовтня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВП №2 (селище Тростянець) Гайсинського РУП ГУ НП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, непрацюючого,
за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
28 жовтня 2025 року у провадження Тростянецького районного суду Вінницької області, надійшла справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №673800 від 07.10.2025 зазначено, що 07.10.2025 о 13 год 30 хв. за адресою: АДРЕСА_1 громадянин ОСОБА_1 умисно висловлював погрози, образи, нецензурну лайку в сторону своєї матері ОСОБА_2 , що проживає разом із ним за адресою: АДРЕСА_1 , чим завдав шкоду психічному здоров'ю, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст.173-2 КУпАП.
Оскільки під час складення протоколу серії ВАД №673800 від 07.10.2025, ОСОБА_1 , в порушення вимог п.3 ч. 1 ст. 278 КУпАП, не сповіщенопро час і місце розгляду справи, розгляд справи призначено на 11:30 годину 30.10.2025.
ОСОБА_1 перед судовим засіданням роз'яснено положення ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
ОСОБА_1 повідомив, що він вже двічі притягався до відповідальності за ст. 173-2 КУпАП.
Заслухавши ОСОБА_1 , ознайомившись зі змістом вказаного протоколу, суд вважає, що він не відповідає вимогам, визначеним Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Так, відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за умисне вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Водночас частиною третьою зазначеної статті передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення.
Дії ОСОБА_1 за обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення кваліфіковано за ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Разом з тим, до адміністративних матеріалів не надано доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП повторно протягом року.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №673800 від 07.10.2025 додано постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 23 вересня 2025 року у справі №147/1637/25 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, однак цією постановою провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Суд зауважує, що згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Водночас судом враховується правова позиція, викладена в рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016) про те, що суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчинення адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено перед судом. Суд також не має права самостійно вишукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином перебиратиме на себе функції обвинувача, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Отже суд не може самостійно збирати докази по справі, зокрема і відомості про особу яка притягається до адміністративної відповідальності.
З огляду на наведене, вважаю за доцільне направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 до ВП №2 Гайсинського РУП ГУ НП у Вінницькій області на доопрацювання.
Доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до суду з урахуванням вимог ч.3 ст.38 КУпАП, за змістом якої у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено протягом шести місяців з дня його вчинення.
Керуючись статтями 245, 278, 283 КУпАП,-
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3 ст.173-2 КУпАП - повернути до ВП №2 Гайсинського РУП ГУ НП у Вінницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Борейко