Рішення від 29.10.2025 по справі 912/2532/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 рокум. Кропивницький Справа № 912/2532/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М.К., розглянувши справу

за позовом керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі

позивача - Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач»

про розірвання договорів оренди землі та зобов'язання повернути земельні ділянки,

за участю:

- секретаря судового засідання Рудченко І.О.;

- представників учасників: Прокурора - Клюкіної К.О.,

УСТАНОВИВ:
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

26.09.2025 керівник Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області звернувся в інтересах держави в особі Онуфріївської селищної ради до ТОВ «Оксамит-постач» та просить суд:

- розірвати договір оренди землі №73/57-19-ДО, укладений 04.03.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» щодо земельної ділянки площею 29,1959 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031, з урахуванням укладеної 17.01.2020 додаткової угоди до Договору;

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» повернути Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області земельну ділянку площею 29,1959 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031;

- розірвати договір оренди землі, укладений 18.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» щодо земельної ділянки площею 28,9016 га з кадастровим 3524687700;02:000:9032, з урахуванням укладеної 17.01.2020 додаткової угоди до Договору;

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» повернути Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області земельну ділянку площею 28,9016 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9032.

Ухвалою від 29.09.2025 Суд відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та установив сторонам строки для надання процесуальних заяв.

Зокрема, ТОВ «Оксамит-постач» подало відзив на позов у вигляді заяви про визнання позову. У цій заяві воно просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На підставі частини 3 статті 185 Господарського процесуального кодексу України (за якою за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем) підготовче засідання та розгляд справи Суд здійснив в одному засіданні 29.10.2025.

ДІЇ ТА АРГУМЕНТИ ПРОКУРОРА

Обґрунтовуючи позовні вимоги Прокурор вказав, що:

- 04.03.2019 та 18.06.2019 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за договорами оренди передало ТОВ «Оксамит-постач» у користування земельні ділянки з кадастровими номерами 3524687700:02:000:9031 площею 29,1959 га та 3524687700:02:000:9032 площею 28,9016 га для сінокосіння та випасання худоби;

- за пунктом 5.6. кожного з договорів заборонено використовувати її не за цільовим призначенням;

- проте ТОВ «Оксамит-постач» земельні ділянки використовує для вирощування сільськогосподарських культур, а не як пасовища, що є порушенням наведених договірних та законодавчих вимог;

- у свою чергу, наявність наведеного порушення є підставою для розірвання договору оренди землі, а правовими підставами повернення земельної ділянки є положення статті 34 Закону України «Про оренду землі»;

- позовна заява вжита як захід прокурорського реагування та направлена на захист економічних інтересів держави, оскільки Онуфріївська селищна рада не вчинила своєчасні та необхідні дії щодо розірвання договору.

ДІЇ ТА АРГУМЕНТИ ВІДПОВІДАЧА

ТОВ «Оксамит-постач» позовні вимоги визнало та просило їх задовольнити.

УСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ

Згідно з Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с. 31) земельна ділянка з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031 за цільовим призначенням відноситься до земель для сінокосіння і випасання худоби.

04.03.2019 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, виступаючи у якості орендодавця, уклало з ТОВ «Оксамит-постач», як орендарем, договір оренди землі (а.с. 24-27).

За умовами договору, які впливають на вирішення спору:

- Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння та випасання худоби (пункт 1.1.);

- в оренду передається земельна ділянка загальною площею 29,1959 га (пункт 2.1.),

- кадастровий номер земельної ділянки 3524687700:02:000:9031 (пункт 2.2.);

- договір укладено на сім років (пункт 3.1.);

- земельна ділянка передається для сінокосіння та випасання худоби (пункт 5.1.);

- код цільового призначення земельної ділянки згідно з класифікатором 01.08 - для сінокосіння та випасання худоби (пункт 5.2.);

- Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства (пункт 5.3.);

- земельна ділянка повинна використовуватися Орендарем відповідно до умов визначених у пунктах 5.1, 5.2. та чіткого дотримання чинного законодавства України, дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості грунтів, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі (пункт 5.4.);

- використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється (пункт 5.6.);

- після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (пункт 6.1.);

- на орендовану земельну ділянку встановлені обмеження: зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору; заборона зміни виду угідь, розорювання; інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (пункт 7.1.);

- Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку Орендаря (пункт 8.1.2.);

- обов'язком Орендаря, з-поміж іншого, є: використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення та умов договору (пункт 8.4.2.); дотримання встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (пункт 8.4.5.); дотримання режиму використання земель сільськогосподарського призначення (пункт 8.4.8.);

- дія договору припиняється шляхом розірвання, серед іншого, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором (пункт 11.3.).

17.01.2020 Успенська сільська рада, як власник землі, уклала з ТОВ «Оксамит-постач» додаткову угоду до цього договору (а.с. 28), якою вони внесли зміни стосовно нового власника земельної ділянки.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 444420003 від 21.09.2025 до Реєстру внесені відомості стосовно земельної ділянки площею 29,1959 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031 (а.с. 29). Зокрема, відповідно до запису № 30680015 земельна ділянка перебуває в оренді ТОВ «Оксамит-постач» за договором оренди землі № 73/57-19-ДО від 04.03.2019, строк дії договору -7 років, власником земельної ділянки є Успенська сільська рада.

Згідно з Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (а.с. 64) земельна ділянка з кадастровим номером 3524687700:02:000:9032 за цільовим призначенням відноситься до земель для сінокосіння і випасання худоби.

18.06.2019 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, виступаючи у якості орендодавця, уклало з ТОВ «Оксамит-постач», як орендарем, договір оренди землі (а.с. 57-60).

За умовами договору, які впливають на вирішення спору:

- Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння та випасання худоби (пункт 1.1.);

- в оренду передається земельна ділянка загальною площею 28,9016 га (пункт 2.1.),

- кадастровий номер земельної ділянки 3524687700:02:000:9032 (пункт 2.2.);

- договір укладено на сім років (пункт 3.1.);

- земельна ділянка передається для сінокосіння та випасання худоби (пункт 5.1.);

- код цільового призначення земельної ділянки згідно з класифікатором 01.08 - для сінокосіння та випасання худоби (пункт 5.2.);

- Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства (пункт 5.3.);

- земельна ділянка повинна використовуватися Орендарем відповідно до умов визначених у пунктах 5.1, 5.2. та чіткого дотримання чинного законодавства України, дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості грунтів, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі (пункт 5.4.);

- використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється (пункт 5.6.);

- після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (пункт 6.1.);

- на орендовану земельну ділянку встановлені обмеження: зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору; заборона зміни виду угідь, розорювання; інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (пункт 7.1.);

- Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку Орендаря (пункт 8.1.2.);

- обов'язком Орендаря, з-поміж іншого, є: використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення та умов договору (пункт 8.4.2.); дотримання встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (пункт 8.4.5.); дотримання режиму використання земель сільськогосподарського призначення (пункт 8.4.8.);

- дія договору припиняється шляхом розірвання, серед іншого, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором (пункт 11.3.).

17.01.2020 Успенська сільська рада, як власник землі, уклала з ТОВ «Оксамит-постач» додаткову угоду до цього договору (а.с.61), якою вони внесли зміни стосовно нового власника земельної ділянки.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 444420010 від 21.09.2025 до Реєстру внесені відомості стосовно земельної ділянки площею 28,9016 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9032 (а.с. 62). Зокрема, відповідно до запису № 32333599 земельна ділянка перебуває в оренді ТОВ «Оксамит-постач» за договором оренди землі № 302/57-19-ДО від 18.06.2019, строк дії договору -7 років, власником земельної ділянки є Успенська сільська рада.

29.07.2020 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області провело перевірку використання ТОВ «Оксамит-постач» земельної ділянки з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031, за результатами якої слало акт перевірки № 708-ДК/515/АП/09/01/-20 від 29.07.2020 (а.с. 132) та акт обстеження земельної ділянки № 708-ДК/448/АО/10/01/-20 від 29.07.2020 (а.с. 131). За змістом цих актів на земельній ділянці частково наявні посіви соняшника.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № 708-ДК/0156По/08/01/-20 від 29.07.2020, винесеної посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області керівника ТОВ «Оксамит-постач» притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 340 грн за допущене порушення земельного законодавства (а.с. 134).

29.07.2020 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області провело також перевірку використання ТОВ «Оксамит-постач» земельної ділянки з кадастровим номером 3524687700:02:000:9032, за результатами якої слало акт перевірки № 709-ДК/516/АР/10/01/-20 від 29.07.2020 (а.с. 140) та акт обстеження земельної ділянки № 709-ДК/450/АО/10/01/-20 від 29.07.2020 (а.с. 139). За змістом цих актів на земельній ділянці частково наявні посіви соняшника.

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення № 709-ДК/0157По/08/01/-20 від 29.07.2020, винесеної посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області керівника ТОВ «Оксамит-постач» притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 340 грн за допущене порушення земельного законодавства (а.с. 142).

Відповідно до протоколу огляду місця події від 06.09.2024, складеного дізнавачем СДВП № 1 Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області лейтенантом поліції Ткаченком О.В. за участі землевпорядника та інших осіб у межах кримінального провадження № 42024122030000108 від 29.08.2024, установлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031 наявні залишки посівів сої (а.с. 108-109). До протоколу, як додаток, додана фото таблиця, з якої вбачається, що на сфотографованій земельній ділянці наявні посіви сої (а.с.110-112).

Як слідує з протоколу огляду місця події від 18.07.2025, складеного начальником відділення поліції № 1 Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградськівй області майором поліції Задорним В. за участі землевпорядника та інших осіб у межах кримінального провадження № 42024122030000108 від 29.08.2024, установлено, що на земельних ділянках з кадастровими номерами 3524687700:02:000:9031 та 3524687700:02:000:9032 наявні посіви соняшнику та вони є розораними (а.с. 113). До протоколу, як додаток, додане відео (а.с.114).

Згідно з рішенням Онуфріївської селищної ради № 27 від 24.12.2020 «Про початок реорганізації Павлиської селищної ради, Омельницької, Василівської, Вишнівцівської, Камбурлівської, Деріївської, Куцеволовської, Успенської. Мар'ївської, Попівської, Зибківської, Млинківської сільських рад шляхом приєднання до Онуфріївської селищної ради» (а.с. 22023) розпочата реорганізації Успенської сільської ради, а також визначено, що Онуфріївська селищна рада є правонаступником уського майна, прав та обов'язків Успенської сільської ради.

ОЦІНКА УСТАНОВЛЕНИХ ОБСТАВИН

Щодо прокурорського представництва

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді урегульовано статтею 23 Закону України «Про прокуратуру». Вона визначає, що представництво полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина 1); прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (частина 3); наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді; прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва; прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень (абзаци перший - третій частини 4).

У свою чергу, частиною 3 статті 53 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а за абзацом другим частини 5 цієї ж статті у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Відповідно до положень частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: у чому полягає порушення інтересів держави; необхідність їх захист; визначені законом підстави для звернення до суду прокурора; зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Отож, з огляду на викладене, прокурор повинен дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.

У спорі Прокурор визначив Катеринівську сільську раду у якості органу, який мав здійснювати захист інтересів держави, а тому Суд надає оцінку повноважності відповідного представництва.

Система, засади організації та діяльності, а також правового статусу місцевого самоврядування в Україні визначені положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

За змістом частини 1 статті 10 Закону про місцеве самоврядування сільська рад є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.

Поряд з цим за статтею 18-1 Закону про місцеве самоврядування орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Отже, Онуфріївська селищна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси відповідної територіальної громади та може бути позивачем у суді у випадку, коли це необхідно для реалізації її повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

У свою чергу, відповідно до пункту «а» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад.

Суд установив, що земельна ділянка належить до комунальної власності Онуфріївської селищної ради, а тому, з огляду на викладене, вона є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси відповідної територіальної громади та може бути позивачем у суді у випадку, коли це необхідно для реалізації її повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування у земельних правовідносинах.

Листом від 16.12.2024 за вих. № 55-7785вих-24 (а.с. 123-124) Олександрійська окружна прокуратура звернулася до Онуфріївської селищної ради з проханням надати інформацію про вжиті заходи стосовно використання ТОВ «Оксамит-постач» орендованих земельних ділянок не за цільовим призначенням.

20.12.2024 за вих. № 01.01-64/2597/1 Онуфріївська селищна рада повідомила Олександрійську окружну прокуратуру про відсутність рішень зі зміни цільового призначення земельних ділянок та факт не звернення до суду з позовом про розірвання договорів (а.с. 125).

У подальшому Олександрійська окружна прокуратура листом за вих. № 55-6069вих-25 від 23.09.2025 (а.с. 146) повідомила Онуфріївську селищну раду про звернення до суду в її інтересах з метою розірвання договору та повернення земельної ділянки.

З викладеного слідує, що Онуфріївська селищна рада тривалий час не вживала заходи для звернення до суду з відповідним позовом, а тому Прокурор, дотримався законодавчих положень щодо порядку прокурорського представництва в суді.

Щодо обов'язків з цільового використання земельних ділянок

За приписами статей 93 Земельного кодексу України та 13 Закону України «Про оренду землі» договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про оренду землі» передбачене право орендодавця вимагати від орендаря, з-поміж іншого, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди. У свою чергу, відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 25 того ж Закону Орендар земельної ділянки зобов'язаний, з-поміж іншого, виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Правові основи охорони земель урегульовані також окремим законом - Законом України «Про охорону земель».

За змістом Закону про охорону земель:

- охорона земель є системою правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення (абзац 1 статті 1);

- до повноважень сільських рад у галузі охорони земель на території сіл належить, серед іншого, прийняття рішень про здійснення виконавчими органами сільських рад державного контролю за використанням та охороною земель, вирішення інших питань у галузі охорони земель відповідно до закону (стаття 12);

- власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, серед іншого: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку (стаття 35);

- охорона земель при здійсненні господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів, а також обмеження їх вилучення (викупу) для несільськогосподарських потреб; зміна цільового призначення земель сільськогосподарського призначення допускається лише за умови обґрунтування доцільності такої зміни в порядку, визначеному законом (абзаци 1 та 2 статті 36);

- власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України; використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється; зміна сіножатей, пасовищ та перелогів на інші угіддя в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, переданих у користування на умовах оренди, емфітевзису, забороняється; ця вимога не поширюється на зміну угідь земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, право оренди, емфітевзису щодо яких виникло до набрання чинності цією частиною; на землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необґрунтовано інтенсивного використання земель (абзаци 1-4 статті 37).

Поряд з цим, відповідно до пункту «а» частини 2 статті 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать, серед іншого, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

За змістом Переліку угідь за Класифікацією видів земельних угідь, що є додатком до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 пасовища - це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби, рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки, а рілля - це сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари та парники, оранжереї і теплиці; до ділянок ріллі не належать сіножаті та пасовища, що розорані з метою їхнього докорінного поліпшення й використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння й випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються як посіви.

З викладених правових положень узагальнено слідує, що:

- договором оренди можуть бути установлені обмеження стосовно використання орендарем земельної ділянки за її цільовим призначенням, а безпосередньо орендар зобов'язаний виконувати такі обмеження в обсязі, передбаченому законом або договором;

- власники та орендарі земельних ділянок зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень на земельну ділянку;

- безпосередньо зміна цільового призначення земель сільськогосподарського призначення допускається лише за умови обґрунтування доцільності такої зміни в порядку, визначеному законом;

- власникам та орендарям земельних ділянок комунальної власності забороняється зміна пасовищ на інші угіддя в межах земельних ділянок сільськогосподарського призначення;

- рілля та пасовища є різними видами угідь.

У цьому контексті Суд установив, що за наведеними договорами оренди землі Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, як розпорядник земельних ділянок державної власності, виступаючи у якості орендодавця, уклало з ТОВ «Оксамит-постач», як орендарем, договори оренди землі, за умовами яких надало у користування на умовах оренди земельні ділянки з кадастровими номерами 3524687700:02:000:9031 та 3524687700:02:000:9032, які за цільовим призначенням віднесені до земель для сінокосіння і випасання худоби, а за категорією земель є землями сільськогосподарського призначення для сінокосіння і випасання худоби . За умовами договорів оренди земельні ділянки, фактично є пасовищами, а їх використання не за цільовим призначенням, зміною цільового призначення, а також розорюванням заборонене. Підтвердженням наведеному є договори оренди землі від 04.03.2019, від 18.06.2019 та Інформації з державного земельного кадастру про земельні ділянки.

Отже, наведені умови договорів стосовно заборони на використання орендованої земельної ділянки не за цільовим призначенням та забороною розорювання пасовищ узгоджуються з вказаними правовими положеннями, а тому ТОВ «Оксамит-постач» зобов'язане у період оренди спірних земельних ділянок дотримуватися установлених щодо них обмежень, у тому числі йому заборонене їх розорювання та зміна цільового призначення.

Згідно з частиною 6 статті 32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

З огляду на це оспорювані договори оренди є чинними та продовжують свою дію за наслідками переходу права власності на земельну ділянку від держави до Онуфріївської селищної ради. Відтак, при наявності наведених договірних обмежень Онуфріївська селищна рада, як власник землі та її орендодавець, вправі розраховувати, що земельні ділянки будуть використовуватися з дотриманням режиму використання земель даного виду, тобто угіддя як пасовища, оскільки інше використання (у тому числі для вирощування сільськогосподарських культур) може призвести до погіршення корисних її властивостей та втрати можливості у подальшому використовувати як пасовище.

Проте, з наданих до справи доказів, а саме Актів перевірки та Актів обстеження земельних ділянок, складених Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3524687700:02:000:9031 та 3524687700:02:000:9032 тривалий час розорювалися та на них були наявні посіви сільськогосподарських культур. Більш того, аналогічне використання земельних ділянок наявне і у поточному році, що слідує з протоколу огляду місця події від 18.07.2025.

Відтак, Суд висновує, що наведені докази підтверджують факт нецільового використання спірних земельних ділянок як пасовища шляхом вирощування на них ТОВ «Оксамит-постач» сільськогосподарських культур, розорювання їх для такого вирощування, що не відповідає договірним умовам та заборонене законом.

Щодо наслідків нецільового використання земельної ділянки та підстав для розірвання договорів

За пунктом 6 статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, з-поміж інших, справедливість, добросовісність та розумність.

Вони втілюються у конкретних нормах права та умовах договорів і регулюють конкретні ситуації таким чином, що кожен з учасників відносин зобов'язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов'язки - захищати власні права та інтереси, а також дбати про права та інтереси інших учасників, передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам і інтересам інших осіб, закріпляти можливість адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

Сутність справедливості виражається у ментальних уявленнях, що є добро і зло, правда і неправда, вона виражає право, відповідає праву і випливає з духу права. Добросовісність означає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів при виконанні своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав. Розумність являє собою зважене вирішення питання регулювання правових відносин з урахуванням усіх учасників, а також інтересів громадян (публічного інтересу), з урахуванням накопичених у суспільстві уявлень за даних історичних умов інтелектуальних можливостей, знань, досвіду з метою забезпечення справедливості, балансу інтересів у суспільстві.

Відтак, зобов'язання, які виникли між Онуфріївською селищною радою та ТОВ «Оксамит-постач» на підставі оспорюваних договворів, мали ґрунтуватися на засадах добросовісності, справедливості та розумності; кожна із сторін повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Частинами 3 та 4 статті 31 Закону України «Про оренду землі» встановлені підстави для розірвання договору оренди землі: за згодою сторін; на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом; розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Поряд з цим, частиною першою статті 32 того ж Закону передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У даному випадку за умовами пункту 11.3. спірних договорів їх дія припиняється шляхом розірвання, серед іншого, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

У свою чергу, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою, що передбачено пунктом «г» частини 1 статті 141 ЗК України.

Разом з тим, частина друга статті 651 Цивільного кодексу України встановлює, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором; істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У постанові від 22.06.2020 у справі № 922/2216/19 Верховний Суд надав правовий висновок стосовно застосування наведеної статті 651 ЦК України у контексті критеріїв істотності порушення умов договору та зазначив, що істотним є таке порушення, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору, а безпосередньо розмір завданої порушенням шкоди не дозволяє потерпілій стороні отримувати очікуване при укладенні договору (при цьому розмір визначається не тільки у грошовому виразі, але й можуть бути випадки, коли сторона не може використовувати результати договору).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, у тому числі розірвання договору.

Отже, за наведеними договірними умовами та правовими положеннями оспорювані договори можуть бути розірваними за рішенням суду на вимогу однієї із його сторін у випадку невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договорами, у тому числі у випадку використання земельних ділянок не за цільовим призначенням. Оскільки одним із договірних обмежень є заборона зміни виду угідь та зміна цільового призначення, то наявність таких дій складають підставу для дострокового його розірвання, так як вони є істотним порушенням договору і внаслідок цього орендодавець значною мірою позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договорів, а саме на те, що земельні ділянки будуть використовуватися з дотриманням режиму використання земель даного виду, тобто угіддя як пасовища, оскільки інше використання, у тому числі для вирощування сільськогосподарських культур, може призвести до погіршення корисних їх властивостей та втрати можливості у подальшому використовувати як пасовище. Відтак, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням є істотним порушення умов договорів та діючого законодавства через значну міру позбавлення того, на що Онуфріївська селищна рада, як орендодавець, розраховувала за наслідками наявних договорів оренди землі.

У цьому контексті Суд установив та попередньо вже вказав, що ТОВ «Оксамит-постач» використовувало орендовані земельні ділянки для вирощування сільськогосподарських культур, тобто використовувало їх не за цільовим призначенням та поза встановленими обмеженнями у використанні, а тому проявило недобросовісність, нерозумність та несправедливість по відношенню до наявних зобов'язань за договорами оренди землі, що з позиції цих принципів повинно оцінюватися як дії, які не відповідають праву, а тому у такому випадку повинне мати місце судове втручання шляхом подальшого припинення порушень.

Підсумовуючи наведене, Суд приходить до висновку, що ТОВ «Оксамит-постач» протягом дії договорів оренди землі, а саме у 2020, 2024 та 2025 роках допустило істотне порушення їх умов шляхом нецільового використання земельних ділянок, чим позбавило Онуфріївську селищну раду можливості використовувати земельні ділянки у подальшому як пасовище, а тому така обставина є підставою для дострокового розірвання договорів.

Поряд з цим, Суд уважає, що принцип справедливості також повинен бути присутнім при вирішенні спору та прийнятті рішення, оскільки за його використання втілюється основна суть цього принципу - «не всім одне і теж, а кожному розмірне». Зокрема, у даному випадку він полягає у тому, що дострокове розірвання договорів є справедливою сатисфакцією, справедливим наслідком за допущене ТОВ «Оксамит-постач» тривале та істотне порушення їх умов.

Щодо наслідків розірвання договорів

Положеннями частини 1 статті 34 Закону України «Про оренду землі» установлено, що у разі розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Поряд з цим, за умовами пункту 6.1. спірних договорів після припинення дії договору ТОВ «Оксамит-постач» повинне повернути земельні ділянки у стані не гіршому порівняно з тим, у якому воно одержало їх в оренду.

Таким чином, ТОВ «Оксамит-постач» у випадку припинення дії договорів оренди за наслідками їх розірвання у судовому порядку повинне повернути орендовані земельні ділянки Онуфріївській селищній раді.

При цьому ідентифікуючою та достатньою ознакою земельної ділянки є її кадастровий номер. Зокрема, за змістом статті 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер (частина 1), а кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі (частина 2). Поряд з цим, статтею 15 цього ж Закону встановлений перелік відомостей про земельні ділянки, які включаються до Державного земельного кадастру, а саме: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Отже, у випадку присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру за таким номером можна визначити всі характерні її ознаки, у тому числі місцезнаходження та площу.

На підставі викладеного Суд виснує, що ТОВ «Оксамит-постач» повинне повернути орендовані земельні ділянки Онуфріївській селищній раді без висунення будь-яких зустрічних вимог.

ВИСНОВКИ

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, Суд вважає, що ТОВ «Оксамит-постач» протягом дії договорів оренди землі, а саме у 2020, 2024 та 2025 роках, допустило істотне порушення їх умов шляхом нецільового використання земельних ділянок, чим позбавило Онуфріївську селищну раду можливості використовувати земельні ділянки у подальшому як пасовище, а тому така обставина є підставою для дострокового розірвання договорів та зобов'язання повернути земельні ділянки.

З огляду на зроблені висновки позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Судовими витратами у справі є витрати Прокурора, які здійснені Кіровоградською обласною прокуратурою, на сплату судового збору відповідно до платіжної інструкції № 2260 від 22.09.2025 у сумі 12112 грн.

Частиною 1 статті 130 ГПК України передбачено повернення 50 % розміру сплаченого судового збору у випадку визнання відповідачем позову.

У справі ТОВ «Оксамит-постач» визнало позов до початку розгляду справи по суті, а тому 6056 грн, що складає 50 % сплаченої суми судового збору, підлягає поверненню його платникові, а саме Кіровоградській обласній прокуратурі.

Інша частина сплаченого судового збору у сумі 6056 грн відповідно до приписів статті 129 ГПК України підлягають стягненню з ТОВ «Оксамит-постач».

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України ,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Розірвати договір оренди землі №73/57-19-ДО, укладений 04.03.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» щодо земельної ділянки площею 29,1959 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031 з урахуванням укладеної 17.01.2020 додаткової угоди до Договору.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» (вул. Ельворті, б. 2, к. 216 м. Кропивницький, 25006; ідентифікаційний код 39172231) повернути Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Центральна, б. 11, смт. Онуфріївка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28100; ідентифікаційний код 04366347) земельну ділянку площею 29,1959 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9031.

4. Розірвати договір оренди землі, укладений 18.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» щодо земельної ділянки площею 28,9016 га з кадастровим 3524687700;02:000:9032 з урахуванням укладеної 17.01.2020 додаткової угоди до Договору.

5. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» (вул. Ельворті, б. 2, к. 216 м. Кропивницький, 25006; ідентифікаційний код 39172231) повернути Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Центральна, б. 11, смт. Онуфріївка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28100; ідентифікаційний код 04366347) земельну ділянку площею 28,9016 га з кадастровим номером 3524687700:02:000:9032.

6. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Оксамит-постач» (вул. Ельворті, б. 2, к. 216 м. Кропивницький, 25006; ідентифікаційний код 39172231) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (вул. Велика Пермська, буд. 4, м. Кропивницький, 25006; ідентифікаційний код 02910025) - 6056 грн компенсації по сплаті судового збору.

7. Повернути Кіровоградській обласній прокуратурі 6056 грн судового збору, сплаченого платіжною інструкцією № 2260 від 22.09.2025.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Скорочене рішення Суд проголосив 29.10.2025.

Повне рішення Суд склав 30.10.2025

Суддя М.К. Закурін

Копії рішення направити керівнику Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області, Онуфріївській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області та ТОВ "Оксамит-постач" в електронній формі до Електронних кабінетів.