Ухвала від 30.10.2025 по справі 911/3232/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"30" жовтня 2025 р. м. Київ Справа № 911/3232/25

Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., перевіривши позов Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» (09161, Київська обл., Білоцерківський р-н, місто Узин, вул. В. Симиренка, будинок 2, код 00372536)

до FJERA LORENA d.o.o. (ul. Jarebinjacka, b.2, Rogoznica, Republika Hrvatska, 22203, OIB 57775069411)

про стягнення 1921674,70 Євро,

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» до FJERA LORENA d.o.o. про стягнення 1921674,70 Євро.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за контрактом від 03.03.2025 №03/03/2025 щодо здійснення розрахунку за поставлений товар у встановлений договором строк.

Через систему «Електронний суд» ТОВ «Узинський цукровий комбінат» додатково подав докази сплати судового збору у розмірі 1059800 грн.

Подана позовна заява не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.

Вивчивши подані матеріали, суддя приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 162-164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), враховуючи наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідачем за позовною заявою виступає іноземний суб'єкт господарювання - нерезидент, місцезнаходженням якого позивачем зазначено - ul. Jarebinjacka, b.2, Rogoznica, Republika Hrvatska, 22203.

Постановою Кабінету Міністрів від 05.03.2009 № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071), затверджені Правилами надання послуг поштового зв'язку (далі - Правила), які визначають порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними.

Відповідно до пунктів 8, 11 Правил Оператори поштового зв'язку надають послуги з пересилання внутрішніх та міжнародних поштових відправлень, поштових переказів. Поштові відправлення поділяються на внутрішні (пересилаються в межах України) та міжнародні (пересилаються за межі України, надходять до України, переміщуються через територію України транзитом). До міжнародних поштових відправлень належать, зокрема: листи - прості, рекомендовані; поштові відправлення з оголошеною цінністю.

Міжнародне поштове відправлення з оголошеною цінністю - поштове відправлення, що приймається для пересилання за межі України, доставляється в Україну або переміщується через територію України транзитом операторами поштового зв'язку, яке приймається для пересилання з оцінкою вартості вкладення, визначеною відправником (п. 1 Правил).

Правилами визначено, що приймання поштового відправлення, поштового переказу - виробнича операція, яка полягає в отриманні від відправника поштового відправлення, поштового переказу для їх наступного пересилання оператором поштового зв'язку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції, що визначається оператором поштового зв'язку.

Згідно п. 62 Правил підтвердженням оплати послуг поштового зв'язку з пересилання письмової кореспонденції є: поштові марки, наклеєні на письмову кореспонденцію або нанесені типографським способом на поштові конверти, поштові картки; електронні марки; відбитки державного знака, нанесені маркувальними машинами; відбитки про оплату письмової кореспонденції, нанесені друкарським чи іншим способом; розрахунковий документ про оплату послуги поштового зв'язку.

Пунктом 63 Правил передбачено, що на міжнародних поштових відправленнях можуть наноситися відмітки, які свідчать про те, що оплату проведено в повному обсязі («Taxe percue»).

Для оплати міжнародних поштових відправлень можуть використовуватися міжнародні купони для відповіді, що видаються Міжнародним бюро Всесвітнього поштового союзу (п. 64 Правил).

З наведеного слідує, що підтвердженням надання послуг поштового зв'язку з пересилання письмової кореспонденції, в тому числі, міжнародних поштових відправлень є, зокрема, розрахунковий документ про оплату послуги поштового зв'язку.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що доказів направлення іншим учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів у порядку, визначеному статтями 164 та 172 ГПК України, позивачем не надано.

За таких обставин суд приходить висновку, що позивачем не виконано обов'язку щодо підтвердження надсилання копії позовної заяви та доданих документів Відповідачу належним чином.

Згідно з приписами ч. ч. 1 та 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином, суд зазначає, що позивачу необхідно усунути недоліки, а саме подати до суду:

- належні та допустимі докази, які підтверджують відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів з перекладом на мову країни одержувача за місцезнаходженням відповідача за даними його державної реєстрації як суб'єкта господарювання.

Поряд з цим, суд звертає увагу позивача на те, що згідно з частини 4 статті 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 162, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» до FJERA LORENA d.o.o. про стягнення 1921674,70 Євро - залишити без руху.

2. Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви наступним чином:

- належні та допустимі докази, які підтверджують відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів з перекладом на мову країни одержувача за місцезнаходженням відповідача за даними його державної реєстрації як суб'єкта господарювання.

3. Надати суду докази надсилання відповідачу копії заяви про усунення недоліків та додатків до неї, в разі її подання.

4. На підставі статті 174 Господарського процесуального кодексу України встановити позивачу десятиденний строк на усунення недоліків, перебіг якого, в силу положень ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, розпочинається з дня наступного за днем вручення даної ухвали.

Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 ГПК України.

Ухвали господарського суду оскаржується в порядку та строки, визначені статтями 254-256 ГПК України.

Ухвалу підписано 30.10.2025.

Суддя А.Ф. Черногуз

Попередній документ
131389887
Наступний документ
131389889
Інформація про рішення:
№ рішення: 131389888
№ справи: 911/3232/25
Дата рішення: 30.10.2025
Дата публікації: 31.10.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Київської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них; поставки товарів, робіт, послуг, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Залишено без руху (30.10.2025)
Дата надходження: 20.10.2025
Предмет позову: ЕС: Стягнення 93705470,40 грн
Учасники справи:
суддя-доповідач:
ЧЕРНОГУЗ А Ф
відповідач (боржник):
FJERA LORENA d.o.o. (ТОВ «ФЬЄРА ЛОРЕНА»)
позивач (заявник):
Товариство з додатковою відповідальністю "Узинський цукровий комбінат"
представник позивача:
Крот Леонід Павлович