ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
м. Київ
30.10.2025Справа № 910/13410/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Андреїшиної І.О., розглянувши матеріали позовної заяви Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СМАРТ ІНТЕГРАЦІЯ"
про стягнення 391 901,60 грн,
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України до Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ ІНТЕГРАЦІЯ» про стягнення пені у розмірі 257 305,60 грн та штрафу у розмірі 134 596,00 грн за договором поставки №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем свого зобов'язання за договором поставки №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025 у частині поставки товару.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд дійшов висновку щодо наявності підстав для передачі справи на розгляд до Господарського суду Донецької області з огляду на наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 27 Господарського процесуального кодексу України, позов пред'являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно із ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності), місцезнаходження юридичної особи.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вбачається, що адресою місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "СМАРТ ІНТЕГРАЦІЯ" є: 61072, місто Харків, проспект Науки, будинок 56.
Відповідно до ч. 5 ст.29 Господарського процесуального кодексу України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред'являтися також за місцем виконання цих договорів.
Аналіз зазначеного положення процесуального закону свідчить про те, що останнім передбачено дві окремі підстави для застосування правил альтернативної територіальної підсудності, а саме: якщо спір виник з договору, в якому визначено місце виконання, або якщо спір виник з договору, в якому не визначено місце його виконання, проте, з огляду на специфіку регламентованих ним договірних правовідносин, виконувати такий договір можливо лише в певному місці. Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов'язань, виконання яких можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами.
Згідно з частиною 1 статті 532 Цивільного кодексу України місце виконання зобов'язання встановлюється у договорі.
За загальним правилом, місце виконання зобов'язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов'язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.
Суд зазначає, що укладений між сторонами правочин, за своєю правовою природою є договором поставки, положення якого врегульовано главою 54 Цивільного кодексу України.
Виходячи з правової природи договору поставки та приписів статті 712 Цивільного кодексу України, місцем виконання відповідного договору є місце поставки товару.
Виходячи з правової природи договору поставки та приписів статті 712 Цивільного кодексу України, місцем виконання відповідного договору є місце поставки товару.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 07.02.2024 у справі №916/2239/22.
Як вказувалось судом, підставою позовних вимог у справі є порушення відповідачем умов договору №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025 в частині своєчасної поставки товару.
Згідно з умовами п.6.1 договору №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025дата та місце поставки товару зазначається у письмовій заявці замовника, яка вручається під особистий підпис постачальнику (представнику постачальника).
Відповідно до п.6.2 договору №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025 передача - приймання товару здійснюється у пунктах відвантаження військових частин Національної гвардії України (товароодержувачі), розташованих у Київській області. Військові частини будуть визначені заявкою замовника згідно плану графіків поставок Головного управління Національної гвардії України. Місця поставок можуть бути змінені з урахуванням потреби Національної гвардії України.
З позовних матеріалів вбачається, що в межах договору №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025 Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України було складено заявку на поставку товару - добовий польовий набір продуктів раціон «Вечеря». У вказаній заяві визначено місця постачання:
- в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ;
- в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_2 ;
- в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_3 ;
- в/ч НОМЕР_4 АДРЕСА_3 ;
- в/ч НОМЕР_5 АДРЕСА_4 .
Тобто, з наведеного вбачається, що сторонами договору №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025 не було досягнуто згоди стосовно визначення місця виконання договору (місця поставки товару) саме у місті Києві.
За таких обставин, з огляду на вищевикладене у сукупності, враховуючи, що умовами договору №119/ВОЗ-2025 від 10.04.2025 не визначено місцем його виконання саме міста Києва, суд дійшов висновку щодо відсутності у позивача у даному випадку права застосування правил альтернативної підсудності, що визначені ч.5 ст.29 Господарського процесуального кодексу України та визначення підсудності спору Господарському суду міста Києва.
Отже, оскільки в даному випадку спірні правовідносини не мають особливостей щодо виконання зобов'язань в чітко визначеному місці, то переданий на вирішення спір має бути розглянутий за загальними правилами підсудності, тобто, в суді за місцезнаходженням відповідача - у Господарському суді Харківської області.
Суд звертає увагу також на те, що статтею 279 ГПК України передбачено скасування судового рішення, яким закінчено розгляд справи у випадку прийняття такого рішення з порушенням правил територіальної юрисдикції.
Враховуючи викладене, передання справи за належною територіальною юрисдикцією не призводить до порушення прав позивача на доступ до суду та справедливий судовий розгляд, а є гарантією того, що рішення у справі буде ухвалене належним судом і законне та обґрунтоване рішення не буде в подальшому скасоване судом вищої інстанції, лише з підстав недотримання процесуальних норм щодо територіальної юрисдикції.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що дана позовна заява подана з порушенням приписів статті 27 Господарського процесуального кодексу України та не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду міста Києва, а матеріали позовної заяви підлягають передачі на розгляд до Господарському суду Донецької області.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 Господарського процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись ст. 27, 31 ч. 2 ст. 232, ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України з доданими до неї матеріалами направити за територіальною підсудністю до Господарського суду Харківської області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 8-й під'їзд).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 254-257 ГПК України. Дата підписання ухвали 30.10.2025
Суддя І.О. Андреїшина