Справа №705/6576/25
1-кс/705/1838/25
30 жовтня 2025 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :
слідчого судді ОСОБА_1
секретар ОСОБА_2
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Умань клопотання старшого слідчого СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області майора поліції ОСОБА_3 , що погоджене начальником Христинівського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
Ст.слідчий СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області майор поліції ОСОБА_3 , за погодженням з начальником Христинівського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернулася до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. В клопотанні вказано, що в провадженні СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження № 42025252100000056, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.07.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючи умисно, за попередньою змовою, в умовах воєнного стану, з метою заволодінням бюджетними коштами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, безпідставно завищили розмір заробітної плати, що спричинило заподіяння шкоди обласному бюджету.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до заяви депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), встановлено, що в минулому заступник директора, а наразі призначений директором ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
Водночас, у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відсутні декларації заступника директора ОСОБА_6 зa 2021, 2022 та 2023 poки.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" під 14 жовтия 2014 року № 1700-VII (далі - Закон), особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону (до яких належать і заступники керівників державних установ), зобов'язані щорічно до 31 березня подавати декларацію за минулий рік. Відсутність декларацій за зазначені роки є прямим порушенням вимог статті 45 Закону та статті 52 Закону, що встановлює відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації.
Аналіз інформації з відкритих джерел, зокрема з декларацій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявив значну та необґрунтовану різницю у розмірах заробітних плат між керівником установи та його підлеглими:
-заробітна плата заступника директора ОСОБА_6 за 2024 рік становить 773 829 грн.
-заробітна плата головного бухгалтера ОСОБА_7 за 2024 рік становить 729 999 грн. Її чоловік, ОСОБА_8 , який також працює в ПНІ, отримав заробітну плату за 2024 рік у розмірі 224 972 грн.
-заробітна плата вже колишнього директора, а зараз, заступника директора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_9 за 2024 рік становить лише 334 190 грн.
Таким чином, заробітна плата заступника директора перевищує заробітну плату директора майже в 2,3 рази, а заробітна плата головного бухгалтера - майже в 2,2 рази. Така разюча диспропорція є вкрай нетиповою для бюджетних установ і викликає серйозні питання щодо прозорості та обгрунтованості нарахування заробітної плати, а також щодо можливих зловживань та неефективного використання бюджетних коштів.
Оплата праці працівників бюджетних установ, до яких належить ІНФОРМАЦІЯ_5 , регулюється нормами Кодексу законів про працю України, зокрема статтями 94-97, Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР, зокрема статтями 6, 8, 15, а також постановами Кабінету Міністрів України, що встановлюють порядок оплати праці працівників бюджетної сфери, такі як Постанова КМУ від 30 серпня 2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та інші акти, що регулюють оплату праці у соціальній сфері. Встановлення необґрунтовано високих премій, доплат чи надбавок, які призводять до такої диспропорції, може свідчити про порушення принципів раціонального та ефективного використання бюджетних коштів, визначених, зокрема, Бюджетним кодексом України, та можливе нецільове використання коштів.
З метою проведення належного досудового розслідування, 12.08.2025 слідчим слідчого відділу Уманського РУП ГУНП в Черкаській області майором поліції ОСОБА_3 надіслано запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 вих. № 173160-2025 від 12.08.2025, з метою отримання копій документів, що стосуються виплат заробітної плати та преміювання працівників та директора ІНФОРМАЦІЯ_1 .
18.09.2025 до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов лист з ІНФОРМАЦІЯ_1 № 269 від 02.09.2025, відповідно до якого, слідчому відмовлено у наданні запитуваних документів, та зазначено, що отримати вказані у запиті документи, можливо виключно на підставі ухвали слідчого судді, суду, в порядку ст. 159 КПК України.
Тому, на даний час, виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до інформації та документів фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме до: штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 2021 по 2025 роки включно; колективних договорів ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючих у період з 2021 по 2025 роки, з усіма наявними додатками; положень про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копій наказів про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 за період 2021 по 2025 роки включно; відомостей з нарахування та виплати заробітної плати, графіки роботи, табелі обліку робочого часу, особові рахунки працівників з 2021 по 2025 роки включно; наказів про призначення на посаду та звільнення/переведення з посади керівників та заступників керівників ІНФОРМАЦІЯ_1 за період 2021 по 2025 роки включно; наказів на встановлення надбавок; контрактів про працевлаштування; розрахункових відомостей по заробітній платі; списків (відомості, реєстри) про виплату заробітної плати на карткові рахунки банківських установ; розрахункових відомостей про зараховану та виплачену заробітну плату помісячно за період з 01.01.2021 по 31.07.2025; функціональних обов'язків керівника ОСОБА_6 , керівника ОСОБА_9 , заступника керівника ОСОБА_6 , заступника керівника ОСОБА_9 , головного бухгалтера ОСОБА_7 , за період з 2021 по 2025 роки, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_6 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування до суду від учасників судового розгляду не надходило, в зв'язку з чим відповідно до ст. 107 КПК України застосування технічних засобів фіксування не проводилося.
Слідчий будучи повідомленим, в суд не з'явився, попередньо надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, клопотання підтримує та просить його задоволити.
Враховуючи процесуальну позицію слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 31 Конституції України, кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.
За змістом ст. 26 КПК України, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК, при цьому сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених КПК.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Стаття 162 КПК України встановлює перелік речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю. Серед них: інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; відомості, які можуть становити лікарську таємницю; відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; відомості, які можуть становити банківську таємницю; особисте листування особи та інші записи особистого характеру; інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; персональні дані особи.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. При цьому при наданні тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, сторона кримінального провадження, повинна довести можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Таким чином, враховуючи позицію слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вбачає підстави для задоволення клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які місять охоронювану законом таємницю.
Керуючись ст. 31 Конституції України, ст.ст. 26, 131, 132,159, 162, 163, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області майора поліції ОСОБА_3 , що погоджене начальником Христинівського відділу Уманської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю задоволити.
Надати дозвіл старшому слідчому СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області майору поліції ОСОБА_3 , слідчому СВ Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області лейтенанту поліції ОСОБА_10 , начальнику відділення СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області капітану поліції ОСОБА_11 , слідчому СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_12 , старшому слідчому слідчого відділу Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_13 , на тимчасовий доступ до інформації та документів фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до: штатних розписів ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 2021 по 2025 роки включно; колективних договорів ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючих у період з 2021 по 2025 роки, з усіма наявними додатками; положень про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 ; копій наказів про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 за період 2021 по 2025 роки включно; відомостей з нарахування та виплати заробітної плати, графіки роботи, табелі обліку робочого часу, особові рахунки працівників з 2021 по 2025 роки включно; наказів про призначення на посаду та звільнення/переведення з посади керівників та заступників керівників ІНФОРМАЦІЯ_1 за період 2021 по 2025 роки включно; наказів на встановлення надбавок; контрактів про працевлаштування; розрахункових відомостей по заробітній платі; списків (відомості, реєстри) про виплату заробітної плати на карткові рахунки банківських установ; розрахункових відомостей про зараховану та виплачену заробітну плату помісячно за період з 01.01.2021 по 31.07.2025; функціональних обов'язків керівника ОСОБА_6 , керівника ОСОБА_9 , заступника керівника ОСОБА_6 , заступника керівника ОСОБА_9 , головного бухгалтера ОСОБА_7 , за період з 2021 по 2025 роки, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_6 (юридична адреса: АДРЕСА_1 )
Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.
Відповідно до ч.1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_14