Вирок від 30.10.2025 по справі 194/1295/23

Кримінальне провадження № 194/1295/23

Номер провадження 1-кп/194/4/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження в режимі відеоконференції в залі Тернівського міського суду Дніпропетровської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.04.2022 року за № 42022132600000034 за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с-ща Новоайдар Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

за участю: прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

24.02.2022 року РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

У зв?язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, включаючи смт Новоайдар Щастинського району Луганської області (далі - смт Новоайдар), з 25.02.2022 € тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Приблизно з 03.03.2022 року, більш точний час встановити не видалося можливим, в АДРЕСА_2 почав функціонувати створений на тимчасово окупованій території представниками окупаційних структур луганської народної республіки (лнр) та РФ незаконний орган влади - так звана « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (/мовою оригіналу/ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), утворення якої передбачено так званим «указом главы луганской народной республики «Об образовании администраций городов и районов луганской народной республики» № УГ-125/22 від 03.03.2022 року.

При цьому у структурі так званої « ІНФОРМАЦІЯ_2 » створено та діє структурний підрозділ - «управління праці та соціального захисту населення» (/мовою оригіналу/ «управление труда и социальной защиты населения»), що заходиться в АДРЕСА_3 , яке покликане забезпечувати реалізацію політики окупаційної влади та виконувати відповідні завдання і функції у сфері соціального захисту на території Щастинського району Луганської області.

Приблизно упродовж березня 2022 року, більш точний час встановити не видалося можливим, ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, керуючись особистими інтересами, перебуваючи в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади в незаконному органі окупаційної влади та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з представниками окупаційної влади та військами російської федерації і лнр та в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно зайняла посаду «начальника» в так званому « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (/мовою оригіналу/ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), на якій виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 (in absentia)

ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.

Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).

До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).

Інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.

Зокрема, питанню виконання вироків, винесених у відсутність обвинуваченого присвячений окремий розділ Європейської конвенції про міжнародну дійсність кримінальних вироків, ратифіковану Україною 26 вересня 2002 року, відповідно до положень якої, якщо Конвенція не передбачає іншого, виконання вироків, постановлених у відсутність обвинуваченого, та постанов у кримінальних справах здійснюється за тими самими правилами, що й інших вироків.

Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.

Ухвалою слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.08.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022132600000034 від 07.04.2022 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_7 від 26.04.2024 року розгляд кримінального провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.04.2022 року за № 42022132600000034 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, постановлено здійснювати за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження (in absentia).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Враховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 , як підозрюваної та обвинуваченої, на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, в результаті чого судом встановлено таке.

Суд вважає, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.

Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Так, з метою дотримання прав обвинуваченої на захист та доступу до правосуддя, обвинувачена ОСОБА_3 про дату, час та місце судових засідань повідомлялась належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України, зокрема, шляхом публікації змісту повісток про виклик та рішень суду в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Особа вважається належним чином ознайомленою зі змістом судових повісток, а отже, обізнаною про здійснюване судом щодо неї кримінальне провадження в порядку ч. 3 ст. 323 КПК (in absentia), якщо місцевий суд повідомляв їй про судові засідання шляхом розміщення оголошення на вебпорталі «Судова влада України» та в газеті «Урядовий кур'єр».

До такого висновку дійшов ВС у своїх постановах від 01.04.2021 у справі № 759/2992/17 (провадження № 51-3360км20); від 10.03.2020 у справі № 242/3982/16-к (провадження № 51-7218км18); від 27.10.2021 у справі № 759/7443/17 (провадження № 51-1578км20); від 25.01.2021 у справі № 461/4987/16-к (провадження № 51-1955км20).

Процедури «in absentia» неминуче припускають деякий відступ від загальних правил кримінального процесу. Особливе значення при цьому надається питанню про забезпечення прав відсутнього в залі судового засідання підсудного. У прецедентній практиці ЄСПЛ були вироблені критерії, яким має відповідати таке провадження. При цьому Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував на необхідності забезпечення процесуальних прав і гарантій осіб, що беруть участь у кримінальному процесі. До таких прав, що підлягають безумовному дотриманню, насамперед, відносяться: право бути присутнім під час розгляду справи, право на захисника, право бути вислуханим, право оскаржити заочний вирок.

Таким чином, обвинувачена ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, у судові засідання не з'явилась, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду та офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Отже, для забезпечення доступу до правосуддя судом вживалися заходи для виклику обвинуваченої ОСОБА_3 в судові засідання - повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Крім того, судом вживались заходи щодо направлення судових повісток на номер телефону, яким користувалась ОСОБА_3 , та який зазначений в матеріалах справи, що є додатковим заходом до основних способів інформування обвинуваченої, передбачених КПК.

А тому, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), судом були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченої до суду вжитими заходами не вдалося. При цьому, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачена ОСОБА_3 вважається належним чином ознайомленою з її змістом.

Вказана позиція висловлена в Постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.04.2024 у справі № 296/8416/21 (провадження № 51-7860км23).

У зв'язку з чим обвинувачена не була допитана судом, тому показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньої її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.

Враховуючи відсутність обвинуваченої та особливості розгляду кримінального провадження за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження, захисником за призначенням було здійснено захист обвинуваченої ОСОБА_3 .

Так, захисник в судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися зі своєю підзахисною та з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.

Водночас, захисник належним чином брав участь у реалізації права на захист обвинуваченої під час судового розгляду та висловив свою позицію.

Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

Також судом приймається до уваги те, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 року збройні сили РФ вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.

24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.

Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року», Щастинський район: 1) ІНФОРМАЦІЯ_9 ; 2) ІНФОРМАЦІЯ_10 ; 3) ІНФОРМАЦІЯ_11 ; 4) Широківська селищна територіальна громада; 5) Щастинська міська територіальна громада, внесено до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та перебувала у ньому протягом всього періоду чинності вказаного наказу, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Відповідно до вказаного наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 року, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Щастинський район: ІНФОРМАЦІЯ_10 (UA44160030000020916); ІНФОРМАЦІЯ_12 (UA44160090000075695), також віднесені до тимчасово окупованих територій України.

Відповідно до частини 7 статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 року № 1/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Новоайдарського районного суду Луганської області. Такі справи визначені за територіальною підсудністю Тернівського міського суду Дніпропетровської області.

Дослідивши наявні у провадженні докази, допитавши свідків, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за обставин встановлених судом, доведена повністю і підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст.ст. 85-87 КПК України, та які узгоджуються між собою, перевірених та оцінених у їх сукупності судом безпосередньо в судовому засіданні.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду показав, що знає ОСОБА_3 особисто. Остання в 2022 році вона пішла на співпрацю з окупаційною владою після повномасштабного вторгнення рф та зайняла посаду «начальника» в так званому « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Про це йому стало відомо як від колег та мешканців, так і тоді коли він знаходився на тимчасово окупованій території по липень 2022 року. Окрім того, з мережі інтернет йому стало відомо про те, що ОСОБА_3 має в підпорядкуванні підлеглих осіб, а також остання займалась прийомом громадян, та документів від населення. Щодо застосування примусу відносно ОСОБА_3 щодо зайняття посади йому не відомо.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду показав, що знає ОСОБА_3 особисто. Після повномасштабного вторгнення утворилось т.зв. « ІНФОРМАЦІЯ_4 », керівником якого в березні 2022 року було призначено ОСОБА_3 , про що йому стало відомо зі слів працівників відділу, а також зі слів мешканців які звертались до неї особисто. Окрім того, він особисто бачив ОСОБА_3 в приміщенні будівлі соціального захисту населення, оскільки він перебував на тимчасово окупованій території до липня 2022 року. На посаді обвинувачена мала в підпорядкуванні підлеглих, а також виконувала адміністративно-господарські функції, приймала участь в нарадах, здійснювала послуги з виплати пільг населенню, а також сприяла паспортизації населення. В мережі інтернет він бачив фото ОСОБА_3 щодо зайняття цієї посади, та він підтверджує її особу. На даний час ОСОБА_3 не займає посаду, оскільки пройшла реорганізація служби, та восени 2023 року посаду зайняла інша особа. Вважає, що ОСОБА_3 зайняла посаду добровільно, оскільки йому також пропонували зайняти посаду в окупаційній адміністрації, але він відмовився, та до нього не застосовувався будь-який примус. Щодо застосування примусу відносно ОСОБА_3 йому не відомо.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду показала, що знає ОСОБА_3 особисто, яка є мешканкою смт Новоайдар. В березні-квітні 2022 року після повномасштабного вторгнення ОСОБА_3 пішла на співпрацю з окупаційною владою та зайняла посаду «начальника» в так званому « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». На посаді обвинувачена мала в підпорядкуванні підлеглих. В ІНФОРМАЦІЯ_13 займаються потребами людей, які потребували допомоги від держави. Щодо примусу на зайняття посади останньою - їй не відомо. Крім того, на сайтах вона бачила, як ОСОБА_3 підтримувала РФ, та на цих публікаціях ОСОБА_3 була дуже задоволена. Також, щодо зайняття посади ОСОБА_3 їй відомо зі слів мешканців.

Згідно витягу з ЄРДР вбачається, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 5 ст. 111-1 КК України за №42022132600000034 від 07.04.2022 року. (т. 2 а.с. 1)

Згідно рапорту прокурора Щастинської окружної прокуратури від 07.04.2022 року, вбачається, що під час моніторингу додатку «Telegram» отримано інформацію про те, що громадянка України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окупаційній владі держави агресора зайняла посаду начальника «социальной защиты населения по Новоадарскому району». (т. 2 а.с. 2-3)

Згідно рапорту заступника начальника Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, вбачається, що отримано інформацію щодо протиправної діяльності громадянки України ОСОБА_3 , яка в умовах воєнного стану була призначена на посаду начальника т.зв. « ІНФОРМАЦІЯ_14 », у складі якого надає безпосередню допомогу окупаційним структурам РФ у виконанні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в соціальній сфері на тимчасово-окупованій території окремих громад Щастинського району. (т. 2 а.с. 4)

Постановою в.о. керівника Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 07.04.2022 року визначено підслідність у кримінальному провадженні №42022132600000034 від 07.04.2022 року за слідчим відділом Щастинського РВП ГУНП в Луганській області. (т. 2 а.с. 5-6)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 09.05.2022 року визначено підслідність у кримінальному провадженні №42022132600000034 від 07.04.2022 року за слідчим відділом 3 Управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. (т. 2 а.с. 13-14)

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_15 від 22.08.2022 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована 13.03.1999 року паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 Новоайдарським РВ УМВС в Луганській області та 27.05.2014 року документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , орган видачі 4440. Вказані обставини також підтверджуються обліковою картку на ім'я ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 25-26)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 25.08.2022 року надано тимчасовий доступ до документів, а саме: копії паспорту, ідентифікаційного коду, фотознімків ідентифікації чи верифікації клієнта - громадина України ОСОБА_3 , які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » за період з 01.01.2010 року по день надання відповіді, з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії та вилучити їх. (т. 2 а.с. 27-30)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 15.09.2022 року надано тимчасовий доступ до документів, а саме: копії паспорту, ідентифікаційного коду, фотознімків ідентифікації чи верифікації клієнта - громадина України ОСОБА_3 , які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » за період з 01.01.2010 року по день надання відповіді, з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії та вилучити їх. (т. 2 а.с. 35-38)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 15.09.2022 року надано тимчасовий доступ до документів, а саме: копії паспорту, ідентифікаційного коду, фотознімків ідентифікації чи верифікації клієнта - громадина України ОСОБА_3 , які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » за період з 01.01.2010 року по день надання відповіді, з можливістю ознайомитись з ними, зробити копії та вилучити їх. (т. 2 а.с. 40-43)

Згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 30.09.2022 року та додатку до нього, вбачається, що на підставі постанови прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 15.09.2022 року в приміщенні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » було вилучено диск CD-R ALERUS з інформацією (копія паспорту, ІПН та довідки на ім'я ОСОБА_3 , фото клієнта ОСОБА_3 ). (т. 2 а.с. 47-49)

Згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 13.10.2022 року, вбачається, що на підставі постанови прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 15.09.2022 року в приміщенні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » було вилучено оптичний носій з інформацією. (т. 2 а.с. 50-51)

Згідно протоколу огляду від 14.10.2022 року було оглянуто диск з інформацією, наданою банківською установою згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 13.10.2022 року АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_16 ». Так, на диску мається фотозображення паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_3 , копії РНОКПП на ім'я ОСОБА_3 , фотозображення особи жіночної статі. (т. 2 а.с. 52-67)

Згідно протоколу огляду від 19.10.2022 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто сайт « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де мається інформація про структурні підрозділи « ІНФОРМАЦІЯ_18 », посадових осіб та засобів зв'язку, та де зазначено, що керівником ІНФОРМАЦІЯ_19 є ОСОБА_3 , /мовою оригіналу/ - «Управление труда и социальной защиты населения ОСОБА_11 ». (т. 2 а.с. 71-81)

Згідно протоколу огляду від 20.10.2022 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » датовану 10.08.2022 року, де мається інформація про виїздний прийом громадян с. Райгорода (Щастинський район, Луганська область) спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_21 та ІНФОРМАЦІЯ_13 . Також до публікації додано фотозображення, на яких зображено, зокрема, особу жіночої статі, які сидить за столом із паперами, ймовірно веде прийом громадян, із рудим волоссям, щільної статури, зовні схожу на ОСОБА_3 .

Також, оглянуто публікацію датовану 11.08.2022 на зазначеному телеграм-каналі щодо проведення 11.08.2022 виїзного прийому громадян с. Штормово (Щастинський район, Луганська область) спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_21 та ІНФОРМАЦІЯ_13 (органів так званої лнр), до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, щільної статури, із рудим волоссям, яка ймовірно здійснює прийом громадян, про який йде мова у публікації. (т. 2 а.с. 82-100)

Згідно протоколу огляду від 20.10.2022 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто сайт « ІНФОРМАЦІЯ_22 » де мається публікація /мовою оригіналу/ « ІНФОРМАЦІЯ_23 », яка розміщена 02.03.2022 в 15:18 год., та зі змісту якої вбачається щодо окупації НЗФ лнр та рф смт Новоайдар Щастинського району Луганської області. (т. 2 а.с. 101-108)

Згідно протоколу огляду від 13.11.2022 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » датовану 11.08.2022 на зазначеному телеграм-каналі щодо проведення 11.08.2022 виїзного прийому громадян с. Штормово (Щастинський район, Луганська область) спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_21 та ІНФОРМАЦІЯ_13 (органів так званої лнр), до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 124-127)

Згідно протоколу огляду від 14.11.2022 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_12 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » датовану 11.08.2022 на зазначеному телеграм-каналі щодо проведення 11.08.2022 виїзного прийому громадян с. Штормово (Щастинський район, Луганська область) спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_21 та ІНФОРМАЦІЯ_13 (органів так званої лнр), до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 131-134)

Згідно протоколу огляду від 20.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про проведення 13.04.2023 року наради головою адміністрації ОСОБА_13 з начальниками відділів по забезпеченню життєдіяльності і відповідальними співробітниками адміністрації, яким дано доручення підготувати дані по особам для виїздів міграційної служби, організувати видачу гуманітарної допомоги громадянам, наведення чистоти», а також до публікації додано фотозображення, на одному з яких з-поміж інших осіб зображено жінку, зовні схожу на ОСОБА_3 .

Також мається публікація про початок видачі 19.04.2023 року гуманітарної допомоги в ІНФОРМАЦІЯ_24 », а також до публікації додано фотозображення, на одному з яких з-поміж інших осіб зображено жінку, зовні схожу на ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 146-157)

Згідно протоколу огляду від 20.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто інформацію за запитом в Інтернет-браузері « ІНФОРМАЦІЯ_25 » російською мовою « ОСОБА_11 ». Так, отримано результат / мовою оригіналу/ «Управления труда и социальной защиты населения», де мається документ, в якому у графі «Начальник УТСЗН» маються відомості про « ОСОБА_11 ». (т. 2 а.с. 158-163)

Згідно протоколу огляду від 21.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто інформацію за запитом в Інтернет-браузері « ІНФОРМАЦІЯ_25 » російською мовою « ОСОБА_11 ». Так, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_26 мається інформація з заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_27 », де розміщено фотозображення жінки, зовні схожої на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відомості щодо ОСОБА_3 та її протиправної діяльності, зокрема зайняття посади так званого «начальника ІНФОРМАЦІЯ_28 ». (т. 2 а.с. 164-173)

Згідно протоколу огляду від 25.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про /мовою оригіналу/ «выдачу гуманитарной помощи на территории отделов по обеспечению жизнедеятельности с. Денежниково, с.Алексеевка, а также управлением труда и социальной защиты населения», до публікації додано фотозображення осіб, де одна з жінок зовні схожа на ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 174-180)

Згідно протоколу огляду від 27.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про початок видачі 19.04.2023 року гуманітарної допомоги в ІНФОРМАЦІЯ_24 », до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 182-184)

Згідно протоколу огляду від 27.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про /мовою оригіналу/ «выдачу гуманитарной помощи на территории отделов по обеспечению жизнедеятельности с. Денежниково, с.Алексеевка, а также управлением труда и социальной защиты населения», до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 185-187)

Згідно протоколу огляду від 27.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про проведення робочої зустрічі голови Адміністрації ОСОБА_14 з головою союзу жінок Донбасу та батьками дітей з особливостями розвитку для надання колекційної та реабілітаційної допомоги дітям в Новоайдарському районі, до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 188-190)

Згідно протоколу огляду від 28.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_12 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про початок видачі 19.04.2023 року гуманітарної допомоги в ІНФОРМАЦІЯ_24 », до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 191-193)

Згідно протоколу огляду від 28.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_12 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про /мовою оригіналу/ «выдачу гуманитарной помощи на территории отделов по обеспечению жизнедеятельности с. Денежниково, с.Алексеевка, а также управлением труда и социальной защиты населения», до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 194-196)

Згідно протоколу огляду від 28.04.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю свідка ОСОБА_12 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про проведення робочої зустрічі голови Адміністрації ОСОБА_14 з головою союзу жінок Донбасу та батьками дітей з особливостями розвитку для надання колекційної та реабілітаційної допомоги дітям в Новоайдарському районі, до якої додано фото, на якому зображено, зокрема, особу жіночої статі, яку свідок впізнає як ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 197-199)

Згідно протоколу огляду від 09.05.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про робочу зустріч голови адміністрації Новоайдарського району лнр з керівниками структурних підрозділів адміністрації щодо організації роботи спеціалістів у районі, а також до публікації додано фотозображення осіб, де одна з жінок зовні схожа на ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 200-211)

Згідно протоколу огляду від 09.05.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_20 » про видачу гуманітарної допомоги в «приміщенні управління праці та соціального захисту населення за адресою АДРЕСА_3 . (т. 2 а.с. 212-216)

Згідно висновку експерта №247 від 28.06.2023 року, проведеної портретної експертизи, вбачається, що: 1. Зображення жінки з окулярами на голові, що сидить за столом першої праворуч на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo_2022-10-20_08-55-44.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.10.2022), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

Зображення жінки з окулярами на голові, що сидить за столом першої ліворуч на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo_2022-10-20_08-55-49.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.10.2022), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

Зображення жінки з папкою в руках, що стоїть на сходах по центру на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo_ 2022-10-20_09-20-53.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.10.2022), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

2. На фотозображенні (зображення жінки з окулярами на голові, що сидить за столом першої праворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo_2022-10-20_08-55-44.jpg», на фотозображенні (зображення жінки з окулярами на голові, що сидить за столом першої ліворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo_ 2022-10-20_08-55-49.jpg», на фотозображенні (зображення жінки з папкою в руках, що стоїть на сходах по центру), що міститься в електронному файлі під назвою «photo_2022-10-20_09-20-53.jpg», наданих на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.10.2022), та на фотозображенні в електрофотографічній копії облікової картки особи ІНФОРМАЦІЯ_29 на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наданої на дослідження у якості порівняльного матеріалу, зображена одна й та сама особа.

3. На фотозображенні (зображення жінки з окулярами на голові, що сидить за столом першої праворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo_2022-10-20_08-55-44.jpg», на фотозображенні (зображення жінки з окулярами на голові, що сидить за столом першої ліворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo_ 2022-10-20_08-55-49.jpg», на фотозображенні (зображення жінки з папкою в руках, що стоїть на сходах по центру), що міститься в електронному файлі під назвою «photo_2022-10-20_09-20-53.jpg», наданих на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.10.2022), та на фотозображеннях, що містяться в електронних файлах під назвами: «2.JPG»; «0000001539369676.jpg»; «0000001539444271.jpg»; «0000001562118325.jpg», наданих на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному CD-R диску марки «НР» (додаток до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » від 13.10.2022), зображена одна й та сама особа.

4. Зображення жінки, що сидить у другому ряді за трьома чоловіками на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «7а125267-933e-49c7-ae5a-ddfc1725ebe0.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.04.2023), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

Зображення жінки на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «34214а26-1457-42e8-b49a-a968d6c37109.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.04.2023), придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

5. На фотозображенні (зображення жінки, що сидить у другому ряді за трьома чоловіками), що міститься в електронному файлі під назвою «7а125267-933e-49c7-ae5a-ddfc1725ebe0.jpg», на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «34214а26-1457-42e8-b49a-a968d6c37109.jpg», наданих на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.04.2023), та на фотозображенні в електрофотографічній копії облікової картки особи ІНФОРМАЦІЯ_29 на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наданої на дослідження у якості порівняльного матеріалу, зображена одна й та сама особа.

6. На фотозображенні (зображення жінки, що сидить у другому ряді за трьома чоловіками), що міститься в електронному файлі під назвою «7al25267-933e-49c7-ae5a-ddfc1725ebe0.jpg», на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «34214а26-1457-42e8-b49а-a968d6c37109.jpg», наданих на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 20.04.2023), та на фотозображеннях, що містяться в електронних файлах під назвами: «2.JPG»; «0000001539369676.jpg»; «0000001539444271.jpg»; «0000001562118325.jpg», наданих на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному CD-R диску марки «НР» (додаток до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » від 13.10.2022), зображена одна й та сама особа.

7. Зображення жінки першої ліворуч на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682333128.jpeg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 25.04.2023), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

Зображення жінки першої праворуч на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682333128 (1)jpeg», наданому дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 25.04.2023), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

8. На фотозображенні (зображення жінки першої ліворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682333128.jpeg», на фотозображенні (зображення жінки першої праворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682333128 (1).jpeg», наданих на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 25.04.2023), та на фотозображенні в електрофотографічній копії облікової картки особи ІНФОРМАЦІЯ_29 на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наданої на дослідження у якості порівняльного матеріалу, зображена одна й та сама особа.

9. На фотозображенні (зображення жінки першої ліворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682333128.jpeg», на фотозображенні (зображення жінки першої праворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682333128 (1).jpeg», наданих на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 25.04.2023), та на фотозображеннях, що містяться в електронних файлах під назвами: «2.JPG»; «0000001539369676.jpg»; «0000001539444271.jpg»; «0000001562118325.jpg», наданих на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному CD-R диску марки «НР» (додаток до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » від

13.10.2022 ) зображена одна й та особа.

10. Зображення жінки, що сидить біля вікна третя ліворуч на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682596933.jpeg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 09.05.2023), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження ознаками зовнішності.

11. На фотозображенні (зображення жінки, що сидить біля вікна третя ліворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682596933.jpeg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 09.05.2023), та на фотозображенні в електрофотографічній копії облікової картки особи ІНФОРМАЦІЯ_29 на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наданої на дослідження у якості порівняльного матеріалу, зображена одна и та сама особа.

12. На фотозображенні (зображення жінки, що сидить біля вікна третя ліворуч), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1682596933.jpeg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 09.05.2023), та на фотозображеннях, що містяться в електронних файлах під назвами: «2.JPG»; «0000001539369676.jpg»; «0000001539444271.jpg»; «0000001562118325.jpg», наданих на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному CD-R диску марки «НР» (додаток до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » від 13.10.2022), зображена одна й та сама особа. (т. 2 а.с. 229-262)

Згідно протоколу огляду від 24.07.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто сайт /мовою оригіналу/ «Главы луганской народной республики», де мається документ /мовою оригіналу/ «Указ Главы Луганской Народной Республики "Об образовании ОСОБА_15 " Регистрационный номер: УГ-125/22 от 03 марта 2022», зі змісту якого вбачається, що «з метою формування виконавчих органів державної влади в кордонах території луганської народної республіки, існуючих на день її утворення, постановлено утворити різні 16 адміністрації районів, з-поміж яких зазначається « ІНФОРМАЦІЯ_3 », тобто вказаним документом передбачається створення незаконного органу виконавчої влади - так званої « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». (т. 3 а.с. 10-20)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 08.08.2023 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено у розшук. (т. 3 а.с. 47-48)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 09.08.2023 року, досудове розслідування кримінального провадження зупинено. (т. 3 а.с. 62-63)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 21.08.2023 року, досудове розслідування кримінального провадження відновлено. (т. 3 а.с. 64-65)

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 23.08.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022132600000034 від 07.04.2022 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. (т. 3 а.с. 66-67)

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Статтею 94 КПК України передбачено, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. Суб'єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.

Державою-агресором за загальним визначенням є країна, яка першою застосовує збройну силу проти іншої країни, тобто тим самим вчиняє агресію. Державою-агресором може бути визнана не лише одна країна, а група країн, в т.ч. пов'язаних між собою угодами про військову допомогу.

При кваліфікації злочинів за ст.111-1 КК державою-агресором наразі вважається російська федерація. При цьому враховуються, зокрема, постанова Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.

За частиною 5 ст. 111-1 КК, серед іншого, передбачена відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Окупаційна адміністрація Російської Федерації це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України").

У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення - тимчасово окупована територія України.

У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК, однак яких суди у цьому кримінальному провадженні не встановили.

Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки зі здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки з управління чи розпорядження державним, колективним або приватним майном.

Вказана позиція викладена в постанові ВС ККС від 31.01.2024 року (справа №638/5446/22, провадження №51-4092км23).

Також, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними рф самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.

В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять факт того, що громадянка України ОСОБА_3 упродовж березня 2022 року, перебуваючи в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, добровільно зайняла посаду «начальника» в так званому « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (/мовою оригіналу/ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), на якій виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Суд зауважує, що в кримінальних правопорушеннях, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).

При цьому, суд вважає, що обвинувачена ОСОБА_3 усвідомлювала факт відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, що вказує на добровільність зайняття нею посади, враховуючи характер її дій, їх послідовність та тривалість.

Отже, наведеними вище доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, підтверджується беззаперечне свідчення невимушеності її поведінки, відсутності будь-якого примусу щодо нього, а відтак, і цілковитої добровільності її дій.

При цьому його діяння спрямоване на заподіяння шкоди основам національної безпеки України, і сам факт вчинення таких дій свідчить про ступінь суспільної небезпечності діяння, притаманний таким злочинам.

А відтак, вказані обставини доводять винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.

Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченої ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Судом також врахована позиція ЄСПЛ, викладена у рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 р., «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., «Коробов проти України» від 21.10.2011 р., що при оцінці доказів суд застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).

Суд вважає допустимими та належними дослідженні у судовому засіданні докази та показання свідків, оскільки останні узгоджуються між собою, не протирічать один одному та дослідженим у судовому засіданні доказам та показанням інших свідків.

Даючи юридичну оцінку діям ОСОБА_3 , суд вважає, що обвинувачена винна у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, та її дії слід кваліфікувати за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Призначаючи покарання, суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, а також обставини кримінального правопорушення, тяжкість його наслідків.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

Суд також враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), згідно яких досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».

Також, у рішенні № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив: «Окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність покарання ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави, із суті конституційних прав та свобод людини і громадянина, зокрема, права на свободу, які не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України».

При призначенні покарання обвинуваченій, суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, а також особи обвинуваченої, яка раніше не судима.

Відповідно до вимог ст. 66 КК України обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.

Відповідно до вимог ст. 67 КК України, з урахуванням ст. 337 КПК України, обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.

Суд приходить до висновку, що відсутність обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_16 свідчить про неможливість застосування до обвинуваченої ст. 69 КК України.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_3 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставини, суд вважає, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 неможливе без її ізоляції від суспільства, а покарання має бути призначено у вигляді позбавлення волі в межах санкції, передбаченої ч. 5 ст.111-1 КК України.

За таких обставин суд вважає, що призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.

Крім того, з урахуванням того, що ОСОБА_3 вчинила кримінальне правопорушення, об'єктом якого є основи національної безпеки України і, на думку суду, остання своїми діями фактично допомагала державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинила злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_3 , додаткового покарання яке є обов?язковим у санкції статті, у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування, у тому числі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій в органах, що надають публічні послуги.

При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

Отже, якщо додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю передбачене як обов'язкове у санкції статті Особливої частини КК, то призначення цього покарання відбувається й тоді, коли особа, яка вчинила кримінально каране діяння, не обіймала певні посади або не займалася певною діяльністю. Тобто фактично йдеться про обмеження зайняття для особи певних посад або здійснення певної діяльності у майбутньому навіть у тому разі, якщо на момент вчинення кримінального правопорушення особа їх не обіймала чи не займалася певною діяльністю.

Така позиція була висловлена об'єднаною палатою Касаційного кримінального суду: «Згідно з положеннями ст. 55 КК у випадку, коли санкцією відповідної частини статті Особливої частини КК передбачено можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні відповідного кримінального правопорушення, має право призначити таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений обіймав певну посаду або займався певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення» (справа № 404/2081/22, провадження № 51-130кмо23).

Аналогічна позиція висловлена й у постанові ОП ККС по справі № 702/301/20 (провадження № 51-944кмо23), а також у постанові колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 11.03.2025 у справі № 149/3010/23 (провадження № 51-5344км24).

З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачений на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) він вчинив кримінальне правопорушення.

В даному випадку буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади в Україні.

Крім того, санкцією ч. 5 ст.111-1 КК України передбачено таке додаткове покарання як конфіскація майна.

Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.

Враховуючи, що ОСОБА_3 вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, тому суд вважає за необхідне призначити останній покарання з конфіскацією майна, яке належить їй на праві приватної власності.

Прокурор заявив клопотання про залишення без змін раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Враховуючи те, що ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 24.08.2023 року обвинуваченій обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити незмінним.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Питання про судові витрати суд вирішує відповідно до ст.ст. 118, 122 КПК України.

Керуючись ст. ст. 369-371, 373, 374 КПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_3 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у вигляді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років шість місяців з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування, у тому числі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій в органах, що надають публічні послуги, строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності.

Строк відбування покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту фактичного затримання.

Строк додаткового покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України відносно ОСОБА_3 до набрання вироком законної сили - залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , витрати пов'язані з проведенням портретної експертизи, оформленої висновком експерта №247 від 28.06.2023 року, в сумі 6930 грн. 42 коп. на користь держави. Призначення платежу: Оплата за судову експертизу відповідно до висновку №247 від 28.06.2023 року).

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.

Копію вироку для вручення обвинуваченій видати захиснику.

Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.

Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя: ОСОБА_1