Рішення від 29.10.2025 по справі 209/4883/25

Справа № 209/4883/25

Провадження № 2/209/1828/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. Кам'янське

Дніпровський районний суд міста Кам'янського у складі:

головуючої судді - Левицької Н.В.,

за участі секретаря судового засідання - Погрібної О.В.,

представника позивача - Голенко Ю.Л.

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення,-

ВСТАНОВИВ:

03.07.2025 до Дніпровського районного суду міста Кам'янського надійшла позовна заява Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

З урахуванням зменшених позовних вимог позивач просить суд стягнути солідарно стягнути солідарно з стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення за період з 01.02.2017 року по 01.08.2022 року в сумі - 49 452,17 грн; стягнути солідарно з стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення з 01.08.2022 року по 01.12.2024 року в сумі - 29 461,06 грн, а також пені у розмірі - 3 153,08 грн; стягнути солідарно з стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення за період з 01.12.2024 року по 01.09.2025 року в сумі - 11 677,92 грн., а також пені у розмірі - 3 253,58 грн; стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028 грн.

Короткий зміст позовних вимог.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача КП ДОР «Аульський водовід» зазначив, що рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 25.03.2009 № 161 визначено Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у м. Дніпродзержинськ.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 28.05.2009 року № 698-37/V визначено, що КВП ДМР «Міськводоканал» розпочинає свою господарську діяльність з 01.06.2009 року.

У зв'язку із перейменуванням міста Дніпродзержинськ на Кам'янське, рішенням Кам'янської міської ради від 30.09.2016 року № 468- 10/VII найменування комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» змінено на комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал».

14.02.2020 року рішенням Дніпропетровської обласної ради № 564-21/VII назву Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) змінено на комунальне підприємство «Кам'янський міськводоканал» Дніпропетровської обласної ради»

Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 06.08.2021 року №94-7/VIII вирішено реорганізувати КП «Кам'янський водоканал» ДОР шляхом приєднання до КП ДОР «Аульський водовід».

Відповідно до Постанови НКРЕКП №2406 від 01.12.2021 року КП ДОР «Аульський водовід» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в межах місць провадження господарської діяльності, де розташовані системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що перебувають у власності, господарському віданні, користуванні або концесії КП ДОР «Аульський водовід», м. Кам'янське.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради №973 від 21.12.2021 року КП ДОР «Аульський водовід» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Кам'янської міської територіальної громади (додаток додається). Дане рішення було розміщено на офіційному веб-сайті (https://kam.gov.ua) Кам'янської міської ради Дніпропетровської області.

Таким чином, КП ДОР «Аульський водовід» з 01.01.2022 року є єдиним надавачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в м. Кам'янське.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017 року суб'єктами правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач -фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Таким чином, відповідачі є споживачами послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до п. 11 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

Від відповідачів на адресу КП «Кам'янський міськводоканал» ДОР не надходило жодних заяв та повідомлень про відмову від отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зміну фактичної кількості проживаючих осіб або щодо тимчасової відсутності проживаючих осіб за даною адресою.

Квартира за адресою АДРЕСА_1 підключена до централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Мешкаючи у багатоквартирному будинку, Відповідачі фактично користувалися житлово-комунальними послугами.

Також зазначає, що за адресою: АДРЕСА_1 відсутній засіб обліку води, тому нарахування плати за надані послуги, здійснюється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством.

За даною адресою зареєстровано 5 осіб.

Нарахування здійснювалось виходячи з кількості зареєстрованих за цією адресою осіб та їх віку.

Від відповідачів на адресу КП «Кам'янський міськводоканал» ДОР не надходило жодних заяв та повідомлень про відмову від отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зміну фактичної кількості проживаючих осіб або щодо тимчасової відсутності проживаючих осіб за даною адресою.

Мешкаючи у багатоквартирному будинку, відповідачі фактично користувались житлово-комунальними послугами. У зазначеній квартирі відсутній засіб облік обліку води, тому рахування плати за надані послуги здійснювалось згідно з установленими нормативами споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно до чинного законодавства.

Відповідачі не здійснювали оплату за послуги в результаті чого утворилася заборгованість за надані послуги, які позивач просить стягнути на його користь.

Враховуючи Постанову КМУ №1405, позивач з 01.12.2024 року станом на 01.01.2025 року нарахував пеню у розмірі 2168,04 грн, яку також просить стягнути та суму сплаченого судового збору.

Процесуальні дії у справі та позиції сторін.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Кам'янського від 07 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 23 вересня 2025 року.

29.09.2025 від Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» надійшла заява про зменшення позовних вимог.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Кам'янського від 06 жовтня 2025 року прийняти заяву Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» про зменшення позовних вимог. Постановлено в подальшому розглядати справу з урахуванням зменшених позовних вимог. Судове засідання відкладено на 29 жовтня 2025 року.

У судовому засіданні представник позивача зменшені позовні вимоги підтримала. Просила їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.

Відповідач ОСОБА_1 , у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог з урахуванням зменшених позовних вимог, Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» не заперечував та визнав їх у повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце повідомлялися належним чином, відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, які повернулись на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Про причини своєї неявки суд не повідомили, своїм правом на подання відзиву не скористалися.

Суд звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17(П/9901/87/18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19 від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б, від 27.02.2023 у справі №909/548/16(909/947/20).

Також суд враховує правовий висновок викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17 та від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19, згідно якого, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

Суд враховує, що участь у судових засіданнях є правом особи, яка бере участь у справі і ця особа зобов'язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки, що закріплено в статті 43 ЦПК України, тому неявка учасників справи не перешкоджає розгляду справи без їх участі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, відповідача, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд зазначає наступне.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Судом встановлено, що Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 28.05.2009 року № 698-37/V визначено, що КВП ДМР «Міськводоканал» розпочинає свою господарську діяльність з 01.06.2009 року.

В зв'язку із перейменуванням міста Дніпродзержинськ на Кам'янське, рішенням Кам'янської міської ради від 30.09.2016 року № 468- 10/VII найменування комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» змінено на комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал».

Рішенням Дніпропетровської обласної ради № 564-21/VII від 14.02.2020 року, назву Комунального виробничого підприємства Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) змінено на комунальне підприємство «Кам'янський міськводоканал» Дніпропетровської обласної ради»

Відповідно до Ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 24.11.2022 р. у справі № 904/160/19 закрито провадження у справі № 904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства «Кам'янський міськводоканал» Дніпропетровської обласної ради" (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Широка, 16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098).

Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 13.05.2022 р. № 185- II/VIII затверджено передавальний акт щодо правонаступництва КП ДОР «Аульський водовід» майна, прав та юридичних обов'язків КП «Кам'янський водоканал» ДОР» стосовно всіх кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.

Також, рішенням Дніпропетровської обласної ради від 05.11.2021 p. №138-8/VIII «Питання діяльності окремих обласних комунальних підприємств та закладів, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області» затверджено нову редакцію статуту КП ДОР «Аульський водовід», за змістом якої визначено, що Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та юридичних обов'язків Комунального підприємства «Кам'янський водоканал» Дніпропетровської обласної ради.

КП ДОР «Аульський водовід» є правонаступником КП «Кам'янський водоканал» ДОР», що підтверджується постановою Центрального апеляційного господарського суду від 27.02.2023 р. у справі № 904/160/19.

Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» (далі-КП ДОР «Аульський водовід») (надалі - Позивач) є підприємством комунальної форми власності, основним видом діяльності якого є послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 06.08.2021 року №94-7/VIII вирішено реорганізувати КП «Кам'янський водоканал» ДОР шляхом приєднання до КП ДОР «Аульський водовід».

Відповідно до Постанови НКРЕКП №2406 від 01.12.2021 року (додається) КП ДОР «Аульський водовід» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в межах місць провадження господарської діяльності, де розташовані системи централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що перебувають у власності, господарському віданні, користуванні або концесії КП ДОР «Аульський водовід», м. Кам'янське.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради №973 від 21.12.2021 року КП ДОР «Аульський водовід» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Кам'янської міської територіальної громади (додаток додається). Дане рішення було розміщено на офіційному веб-сайті (https://kam.gov.ua) Кам'янської міської ради Дніпропетровської області.

Таким чином, КП ДОР «Аульський водовід» з 01.01.2022 року є єдиним надавачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в м. Кам'янське.

01.03.2022 року КП ДОР «Аульський водовід» опублікувало на своєму офіційному веб-сайті (https://www.aulivoda.org.ua/) текст повідомлення про публічну пропозицію (оферту) КП ДОР «Аульський водовід» про укладення індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення і текст індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, у зв'язку з чим з 01.04.2022 року вказаний договір вважається укладеним.

Від Відповідачів на адресу КП ДОР «Аульський водовід» не надходило жодних заяв та повідомлень про відмову від отримання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, зміну фактичної кількості проживаючих осіб або щодо тимчасової відсутності проживаючих осіб за даною адресою, таким чином Відповідачі вважаються такими, що приєднались до публічного договору та зобов'язані виконувати обов'язки зазначені в ньому.

Отже 01.04.2022 року між КП ДОР «Аульський водовід» та відповідачами було укладено договір про надання послуг з централізованого постачання та централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) (далі - договір) за адресою: АДРЕСА_2 .

Судом також встановлено, що на момент утворення заборгованості, за адресою АДРЕСА_1 були офіційно зареєстровані відповідачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Факт і час реєстрації відповідачів за вказаною адресою підтверджується довідками про реєстрацію та склад сім'ї ТОВ «КК «Лідер комфорт», ТОВ «Інфо Ком», ТОВ «Абонент ХХІ», а також відомостями відділу формування та ведення реєстру територіальної громади міста Кам'янської міської ради (7-10).

11 вересня 2023 року Дніпровським районним судом міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області було видано судовий наказ, яким стягнуто солідарно солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 на користь Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" в рахунок погашення боргу за надані послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення за період з 01 квітня 2022 року по 31 травня 2023 року у розмірі 18186,96 (вісімнадцять тисяч сто вісімдесят шість гривень 96 копійок) та сума сплаченого заявником судового збору в розмірі 268,40 грн.

Ухвалою судді Дніпровського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 18.11.2024 року скасувано судовий наказ по цивільній справі № 209/4590/23 (за постановою приватного виконавця виконавчого округу Дніпропетровської області Репан В.С. про арешт коштів боржника зазначено, що судовий наказ винесений 30.11.2023 року), виданий за заявою Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" про стягнення солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 про стягнення боргу за надані послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення.

Згідно матеріалів справи за адресою: АДРЕСА_1 відсутній засіб обліку води, тому нарахування плати за надані послуги, здійснюється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно із чинним законодавством.

Як вбачається з уточнених позовних вимог, за період з лютого 2017 по вересень 2025 включно, борг відповідачів в загальному розмірі складає 96970 грн 81 коп.

Також позивачем за період з серпня 2022 року по грудень 2024 року нараховано пеню в сумі 3153 грн 08 коп та за період з грудня 2024 року по вересень 2025 року у розмірі 3253 грн 58 коп.

Норми права, які підлягають застосуванню при вирішенні спору та мотиви, з яких виходить суд при ухваленні рішення.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані та здобуті докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Вибір громадянами способу захисту своїх прав і свобод від порушень та протиправних посягань гарантовано ч. 4 ст. 55, ст. 124 Конституції України, відповідно до якої кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань та закріплено статтями 7, 12 Загальної декларації про права людини, ст. 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, що згідно зі статтею 9 Конституції України є складовою національного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

На підставі ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст. 10-13 ЦПК України - суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

У відповідності до ст.ст. 76-83 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Стаття 95 ЦПК України передбачає, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Приписами п. 1 ч. 2 ст.11 ЦК України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори.

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2ст. 14 ЦК України, цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно зі ст. 68 ЖК України власник або наймач зобов'язаний вчасно вносити квартирну плату й плату за комунальні послуги.

Згідно ст. 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Згідно ч. 3 ст. 815 ЦК України наймач зобов'язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги.

Згідно ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно з вимогами абз. 1 ч. 1ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором .

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (абз. 2 ч. 1ст. 9 Закону №2189-VIII).

Відповідно до ст. 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з централізованого водопостачання та водовідведення віднесено до комунальних.

Відповідно до п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, споживач зобов'язаний оплачувати комунальні послуги.

Статтею 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» передбачено, що споживачі питної води зобов'язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.

Нарахування за надані послуги з централізованого водопостачання та з централізованого водовідведення за вказаною адресою проводиться на підставі тарифів, встановлених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг у відповідності до п 20 Правил № 630.

Згідно ч. 1ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п. 11 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищував 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. 30.12.2023 року набрала чинності Постанова КМУ від 29.12.2023 року № 1405, якою скасовано заборону на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), нараховану на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Крім того, п.45 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів, споживач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради № 973 від 21.12.2021 року КП ДОР «Аульський водовід» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Кам'янської міської територіальної громади. Дане рішення було розміщено на офіційному веб-сайті (https://kam.gov.ua) Кам'янської міської ради Дніпропетровської області.

Згідно з ч. 1 п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів Україні від 21 липня 2005 року № 630 передбачена плата за водопостачання, яка вноситься за затвердженими в установленому порядку тарифами. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.

Таким чином, КП ДОР «Аульський водовід» з 01.01.2022 року є єдиним надавачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в м. Кам'янське.

Відповідно до ст. 64 Житлового кодексу України, члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.

До членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Якщо особи, зазначені в частині другій цієї статті, перестали бути членами сім'ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов'язки, як наймач та члени його сім'ї.

Згідно довідки № 001242502 від 27.07.2023, виданою ТОВ «Абонент ХХІ», уповноваженим квартиронаймачем/власником є ОСОБА_2 , склад його сім'ї складається з чотирьох осіб з 28.05.2002: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У квартирі за адресою: АДРЕСА_1 відсутній засіб обліку води, тому нарахування плати за надані послуги здійснюється згідно з установленими нормативними (нормами) споживання за кількістю зареєстрованих осіб та тарифами, встановленими уповноваженими органами відповідно з чинним законодавством .

Виходячи з вищевикладеного, Позивач, згідно до уточнених позовних вимог, вірно виконав нарахування за послуги: за період з:

01.02.2017 по 01.08.2022 загальний розмір заборгованості за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 складає у розмірі 49 452 грн 17 коп.;

01.08.2022 по 01.12.2024 загальний розмір заборгованості за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 складає у розмірі 29 461, грн 06 коп.

з 01.12.2024 по 01.09.2025 загальний розмір заборгованості за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 складає у розмірі 11677, грн 91 коп.

Позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідачів пені за період з лютого 2024 року по серпень 2025 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (набрала чинності 06.03.2022) в редакції, що діяла до 30.12.3023, встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 №1405 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», яка набрала чинності 30.12.2023 року було скасовано заборону на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Отже, заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість у період дії воєнного стану діяла з 06.03.2022 до 30.12.2023.

Здійснивши перерахунок заявленої позивачем до стягнення суми пені, суд вважає, що розрахунок позивача відповідає передбаченим законодавством порядку та способу нарахування, є обґрунтованим та арифметично вірним.

Враховуючи вищевикладені вимоги законодавства в квартирі за адресою АДРЕСА_1 проживали відповідачі по справі, доказів ненадання їм житлово-комунальних послуг сторонами не надано.

Також, під час розгляду даної справи, відповідачами не спростовано факт споживання наданих позивачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок заборгованості, суд погоджується з сумою заборгованості та проведеним позивачем розрахунком, який є обґрунтованими та здійсненим у відповідності до діючих нормативів та вартості наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідачами, в свою чергу, не спростовано наявність заборгованості у загальному розмірі 96957 грн 81 грн, власного розрахунку не надано.

Також, відповідачами ні відзиву, ні заперечень проти позову відповідачами не надано, тому доводи позивача слід вважати доведеними. За таких обставин позов заявлено обґрунтовано та у відповідності до вимог чинного законодавства, тому він підлягає задоволенню у повному обсязі.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Розподіл судових витрат між сторонами.

Статтею 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» судові витрати по справі, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі по 605,60 грн з кожного боржника.

При цьому, оскільки відповідач ОСОБА_1 визнав позов, то з нього підлягає стягненню судовий збір у розмірі 302,80 грн.

Таким чином, оскільки позовні вимоги визнані відповідачем, позовні вимоги задоволено в повному обсязі, то позивачу з державного бюджету підлягає поверненню 50 відсотків суми сплаченого судового збору у розмірі 302,80 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 141, 244, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення за період з 01.02.2017 року по 01.08.2022 року в сумі - 49452 (сорок дев'ять тисяч чотириста п'ятдесят дві) гривні 17 копійок

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення з 01.08.2022 року по 01.12.2024 року в сумі - 29461 (двадцять дев'ять тисяч чотириста шістдесят одна) гривня 06 копійок, а також пені у розмірі - 3153 (три тисячі сто п'ятдесят три) гривні 08 копійок.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» заборгованість за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення за період з 01.12.2024 року по 01.09.2025 року в сумі - 11677 (одинадцять тисяч шістсот сімдесят сім) гривень 92 копійки, а також пені у розмірі - 3253 (три тисячі двісті п'ятдесят три) гривні 58 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Стягнути з ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Стягнути з ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Стягнути з ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , на користь Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада) судовий збір у розмірі 302 (триста дві) гривень 80 копійок.

Повернути Комунальному підприємству Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, який підлягав солідарному стягненню з ОСОБА_1 , у розмірі 302 (триста дві) гривень 80 копійок, сплаченого відповідно до платіжної інструкції №9863 від 19.06.2024 в АТ "Банк Кредит Дніпро".

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копію рішення суду надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення негайно, але не пізніше наступного дня з дня ухвалення рішення.

Відомості щодо сторін у справі (учасники процесу):

Позивач: Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовод» (код ЄДРПОУ 34621490, Україна, Дніпропетровська область, Криничанська територіальна громада, Криничанський район, Комплекс будівель та споруд №2 (колишня Аульська селищна рада))

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ,зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 );

Відповідач: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 );

Відповідач: ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 );

Відповідач: ОСОБА_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 );

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ).

Повний текст рішення складено 30 жовтня 2025 року.

Суддя Наталія ЛЕВИЦЬКА