Справа № 803/52/25
Провадження № 3/209/1183/25
30 жовтня 2025 року м.Кам'янське
Суддя Дніпровського районного суду міста Кам'янського Ковальова-Писарева А.Б.,
за участі особи, відносно якої надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
прокурора - Тимчук В.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка працювала заступником керівника апарату Заводського районного суду м.Дніпродзержинська (на теперішній час - Заводський районний суд міста Кам'янського), проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин несвоєчасно, подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік. чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала повністю та просила суворо не карати.
Прокурор Тимчук В.О. в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Обставини, що виключають провадження по справі про адміністративне правопорушення, визначені ст.247 КУпАП. Ст.245 КпАП України передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено на винну особу не пізніше, як через три місяці з дня вчинення правопорушення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Днем виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день, коли суб'єкт складання протоколу про адміністративне правопорушення отримав відомості, беззаперечні та достатні для встановлення складу адміністративного правопорушення.
У листі за №701/0/158-21 від 21 вересня 2021 року Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду висловив свою позицію з приводу дати виявлення правопорушення. Зокрема, зазначив, що висновок про виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме сукупності його об'єкривних та суб'єктивних ознак, особа, яка уповноважена складати протокол про таке правопорушення робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Зазначена позиція також висловлена як узагальнюючий висновок у листі Верховного Суду за №1089/0/2-21 від 09 квітня 2021 року за результатами розгляду звернення Голови Національного агенства з питань запобігання корупції.
Ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п.1, п.п."а", "в"-"ґ" п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З адміністративного матеріалу вбачається, що, відповідно до наказу територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 31 березня 2016 року №45-к, ОСОБА_1 призначено на посаду заступника керівника апарату Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області, за переведенням з посади помічника судді цього ж суду з 01 квітня 2016 року.
Відповідно до наказу територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 23 вересня 2022 року №149-к, ОСОБА_1 звільнено з посади заступника керівника апарату Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Таким чином, відповідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз.16 ч.1 ст.1, ч.1 ст.45 Закону, приміткою до ст.172-6 КУпАП, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст.56 Закону України «Про запобігання корупції», посада державної служби категорії «Б» відноситься до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до п.п.1 п.2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08 листопада 2023 року №252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону (щороку), у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
В свою чергу, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Так, у п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст.45 цього Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, була зобов'язана подати декларацію за 2021 рік до 31 січня 2024 року шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларацію за 2021 рік, ОСОБА_1 подала 21 липня 2025 року о 14:52 (унікальний ідентифікатор декларації - 957elc5c-a608-4c9a-a72c-929d21701527).
Вислухавши ОСОБА_1 , заслухавши думку прокурора, вивчивши адміністративний матеріал: протокол про адміністративне правопорушення №47-01/138/25 від 31 липня 2025 року, скріншот про перегляд суб'єкта декларування ОСОБА_1 , послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинила ОСОБА_1 , вимогу Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 червня 2025 року, попередження про спеціальні обмеження, встановленні Законом України "Про державну службу" та Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції", підписане ОСОБА_1 від 04 липня 2011 року, особову картку ОСОБА_1 , наказ територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 31 березня 2016 "Про призначення ОСОБА_1 " на посаду заступника керівника апарату Заводського районного суду м.Дніпродзержинська, наказ територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області від 23 вересня 2022 року "Про звільнення ОСОБА_1 ", лист Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2025 року ОСОБА_1 , письмові пояснення ОСОБА_1 від 15 липня 2025 року, службову записку від 10 липня 2025 року, наказ Національного агентства з питань запобігання корупції "Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції" №1/25 від 01 січня 2025 року, наказ Національного агентства з питань запобігання корупції "Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 01 січня 2025 року №1/25" від 03 березня 2025 року, наказ Національного агентства з питань запобігання корупції "Про затвердження положень про деякі структурні підрозділи апарату Національного агентства з питань запобігання корупції" від 22 травня 2023 року, положення про відділ контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій, наказ Національного агентства з питань запобігання корупції "Про внесення змін до положень про структурні підрозділи апарату Національного агентства з питань запобігання корупції" від 20 вересня 2024 року, посадову інструкцію державного службовця, приходжу до наступних висновків.
Датою вчинення цього адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 21 липня 2025 року - день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Датою виявлення даного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 31 липня 2025 року, тобто, дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
На виконання вимог ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається в межах, встановлених цим Кодексом. При накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Аналізуючи наведені докази, вважаю, що вина ОСОБА_1 у скоєнні вказаного правопорушення доведена, її дії слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене нею адміністративне правопорушення, суд визнає щире розкаяння порушниці.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене нею адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушниці, яка працює, має двох неповнолітніх дітей, до адміністративної відповідальності за ст.172-6 КУпАП притягається вперше, суд вважає, необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір», належить стягнути з правопорушниці судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.33, 34, 40-1, ст. 173-2, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Кам'янського протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст. 287 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.32 або 32-1 КУпАП.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Суддя А.Б. Ковальова-Писарева