Постанова від 29.10.2025 по справі 444/3055/25

Справа № 444/3055/25

Провадження № 3/444/1565/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є., за участі захисника особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , - адвоката Станька Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовкві Львівської області матеріали, що надійшли з Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця міста Хмельницький, Хмельницька область, Україна, місце проживання АДРЕСА_1 ,

за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ :

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 006792Е від 06 серпня 2025 року, о 06 годині 10 хвилин 06.08.2025 в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська», в межах Рава-Руської ОТГ, Львівського району, Львівської області, під час прикордонного контролю на в'їзд в Україну на паспортний контроль пред'явив паспорт громадянина Республіки Польща для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 виданий 10.05.2019 року на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Під час здійснення ПК та проведення ідентифікації особи було встановлено, що паспортний документ не належить пред'явнику, в подальшому встановлено, що вищезазначений громадянин є громадянином України, що підтверджує витяг з БД ДМСУ «Форма-1» на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Своїми діями вищевказаний громадянин порушив вимоги ст. 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених ПКМУ від 27.01.1995 р. №57, чим здійснив спробу незаконного перетинання ДКУ без відповідних документів, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 204-1 КУпАП, тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 204-1 ч. 1 КУпАП.

До матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано копію паспорта громадянина Республіки Польща для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 виданий на ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , з терміном дії з 16.02.2017 по 16.02.2027. (арк. Спр. 3).

Також, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано копії рапорту від 06.08.2025, витяг з БД ДМСУ «Форма-1» (арк. Спр. 2, 4).

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною 1 статті 204-1 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні провини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП не визнав та пояснив, що так, дійсно 06.08.2025 близько 06 години він прямував з Республіки Польща в Україну через пункт пропуску автомобільного сполучення «Рава-Руська». Під час проходження прикордонного контролю ним випадково було пред'явлено працівникам прикордонної служби паспорт громадянина Республіки Польща для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 виданий 10.05.2019 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який є його сином. Після виявлення вказаної помилки ним було пред'явлено на проходження паспортного контролю паспорт громадянина Республіки Польща для виїзду закордон серії НОМЕР_2 виданий 16.02.2017 на його ім'я. Громадянство України є припиненим згідно з Указом Президента України № 608/2019 від 20.08.2019. У минулому, він неодноразово здійснював в'їзд в Україну з Республіки Польщі за паспортом громадянина Республіки Польщі для виїзду закордон про що свідчать відмітки про перетин державного кордону України, і питань до нього з приводу цього з боку працівників прикордонної служби не було. Пред'явлений ним у пункті пропуску паспорт громадянина Республіки Польщі для виїзду закордон є дійсним до 2027 року. Зважаючи на те, що вимог закону ним не порушено, просить суд провадження відносно нього закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП.

У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Станько Юрій Петрович заперечив винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП та подав клопотання про закриття провадження у зв'язку відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи відносно, якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , його захисника - адвоката Станько Ю.П., дійшов до наступних висновків.

Згідно зі статтями 245, 252 КУпАП завданнями провадження в справі про адміністративне правопорушення і обов'язком органу, який її розглядає, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи і вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вирішуючи питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винний ОСОБА_1 у вчиненні такого і чи підлягає він адміністративній відповідальності, суддя виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком), згідно з частиною 1 статті 9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією статті 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Згідно частини 1 статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, протоколами про вилученні речей і документів, а також іншими вказаними у ній засобами і документами.

За фабулою протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 інкриміновано спробу незаконного перетинання державного кордону без відповідного для громадян України документу.

Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 , перетинаючи кордон України у пункті пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська» мав при собі й надав на паспортний контроль паспорт громадянина Республіки Польщі для виїзду закордон серії НОМЕР_2 , виданий 16.02.2017 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вищевказане підтверджується оформленими працівниками прикордонної служби процесуальними документами (арк. Спр. 3).

Паспортом громадянина Республіки Польщі для виїзду закордон серії НОМЕР_2 , що виданий 16.02.2017 (сторінки 12, 13) стверджується, що у 2024 році Генеральним консульством України у місті Кракові Республіки Польща ОСОБА_1 надавалась віза на в'їзд в Україну та перебування на території України строком на 90 днів з 01.08.2024 по 29.10.2024, тобто як громадянину іншої держави.

Також, з оглянутого в судовому засіданні паспорта громадянина Республіки Польщі для виїзду закордон серії НОМЕР_2 , що виданий 16.02.2017, встановлено, що такий є дійсним, з терміном дії з 16 лютого 2017 року по 16 лютого 2027 року, та з якого слідує, що ОСОБА_1 неодноразово здійснював в'їзд та виїзд за межі України, надаючи на паспортний контроль саме паспорт громадянина Республіки Польщі для виїзду за кордон, про що свідчать наявні відмітки на сторінках вказаного паспорту.

З наданих суду документів для огляду встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином Польщі, має діючий паспорт громадянина Польщі у вигляді ID-картки CDV НОМЕР_3 виданий 05.01.2017, з терміном дії до 05.01.2027. Так, 06.08.2025 він, здійснив в'їзд в черговий раз в Україну, як громадянин Польщі, відповідно подавши документ, що надає право на в'їзд в Україну.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь які посилання або інші відомості які б вказували на те, що паспорт громадянина Республіки Польщі для виїзду закордон серії НОМЕР_2 виданий 16.02.2017, є недійсний чи такий, що містить недостовірні відомості або таким, що не може використовуватись власником на території України.

Таким чином, твердження у протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 , намагався перетнути державний кордон України без відповідних документів не ґрунтується на фактичних обставинах справи.

В даному випадку суддя констатує про відсутність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 204-1 КУпАП, внаслідок відсутності в його діях складу такого адміністративного правопорушення.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 9, 247, 256, 268, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: Мікула В. Є.