Справа № 455/789/25
Провадження № 1-в/455/30/2025
29 жовтня 2025 року м. Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області (надалі - ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області) ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду - ОСОБА_4 ,
розглянувши подання начальника ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області про продовження адміністративного нагляду
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 , громадянину України, непрацюючому, раніше судимому:
за вироком Старосамбірського районного суду Львівської області від 27.07.2009 за частиною 1 статті 115 - до десяти років позбавлення волі;
за вироком Старосамбірського районного суду Львівської області від 28.12.2022 за статтею 126-1 - до одного місяця арешту,
Начальником ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області внесено до суду подання про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 . Подання обґрунтовано тим, що після звільнення з місць позбавлення волі громадянин ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, продовжує вести антигромадський спосіб життя, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, в результаті чого, за поданням начальника ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області, ухвалою Старосамбірського районного суду Львівської області від 21.01.2022 йому було встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік, який в подальшому продовжувався, останній раз постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 30.04.2025. Проте, перебуваючи під адміністративним наглядом, не зважаючи на комплекс превентивно-профілактичних заходів та обмежень, застосованих до нього, ОСОБА_4 продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, нехтує правилами адміністративного нагляду, порушував обмеження встановлені йому судом, за що неодноразово притягався судом до адміністративної відповідальності, зокрема, 14.07.2025 за частиною 2 статті 187 КУпАП (справа №455/1164/25), 27.08.2025 за частиною 2 статті 187 КУпАП (справа №455/1748/25). Також, на даний час у Старосамбірському районному суді Львівської області на розгляді перебувають справи про адміністративні правопорушення за частиною 2 статті 187 КУпАП. За викладеного, з метою припинення протиправної поведінки особи, щодо якої внесено подання та здійснення на неї виховного впливу, начальник ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області просить продовжити щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд терміном на шість місяців з такими обмеженнями: реєстрація в поліції кожного вівторка місяця (чотири рази на місяць), заборона виходу з будинку з 22.00 год. до 06.00 год., заборона виїзду за межі території Самбірського району Львівської області без дозволу поліції та заборона відвідування закладів, де продаються алкогольні напої на розлив.
В судовому засіданні представник ВП №1 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 подання підтримав з підстав, у ньому викладених, просив задовольнити.
Особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_4 в судовому засіданні проти продовження адміністративного нагляду не заперечував.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що є підстави для продовження адміністративного нагляду виходячи з наступного.
Відповідно до положень статті 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України від 01.12.1994 «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Згідно статті 1 та 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Пунктом «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил: а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції; б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах; г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
До осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в поліції від одного до чотирьох разів на місяць, що визначено частиною 1 статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Частини 1 та 2 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачають, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку, терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 раніше судимий, судимість погашається у березні 2031 року. Згідно характеристики за місцем проживання ОСОБА_4 характеризується негативно, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став та незважаючи на неодноразові попередження органів Національної поліції, систематично вчиняв адміністративні правопорушення, за що притягався до адміністративної відповідальності. Відносно ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд, проте його поведінка впродовж дії адміністративного нагляду, вказує на те, що мета встановлення такого нагляду наразі не досягнута, оскільки останній не бажає ставати на шлях виправлення, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, а тому залишається небезпечним для суспільства, що, з урахуванням положень частини 2 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», вказує на наявність правових підстав для продовження адміністративного нагляду щодо нього.
За таких обставин, заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали, які додані до подання про продовження адміністративного нагляду та виходячи з вимог пункту «в» статті 3 та частини 2 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд приходить до висновку, що відносно ОСОБА_4 слід продовжити адміністративний нагляд для створення йому умов, які б сприяли його виправленню і перевихованню, забезпечили правову поведінку і неможливість вчинення нових порушень закону, у зв'язку з чим подання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 3, 4, 5, 6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 КВК України, статтею 395 КПК України,
Подання начальника Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд терміном на шість місяців із такими обмеженнями:
реєстрація в поліції кожного вівторка місяця (чотири рази на місяць) на 10:00 годину, для забезпечення ефективного профілактичного впливу, проведення індивідуально попереджувальної роботи;
заборона виходу з будинку з 22:00 год. по 06:00 год. з метою недопущення порушень громадського порядку в нічний час;
заборона виїзду за межі території Самбірського району без дозволу органів поліції;
заборона відвідування закладів, де продаються алкогольні напої на розлив.
Роз'яснити піднаглядному, що за порушення правил адміністративного нагляду, передбачених статтями 9 та 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, несуть адміністративну відповідальність, передбачену, зокрема, статтею 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а у разі самовільного залишення особою місця проживання з метою ухилення від адміністративного нагляду - кримінальну відповідальність, передбачену статтею 395 Кримінального кодексу України.
Постанову для виконання та організації контролю за здійсненням адміністративного нагляду надіслати начальнику ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови про встановлення адміністративного нагляду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1