Постанова від 29.10.2025 по справі 149/2427/25

Справа № 149/2427/25

Провадження №3/149/1110/25

Номер рядка звіту 325

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2025 м. Хмільник

Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Олійник І. В., розглянувши матеріали, що надійшли від Хмільницького ВДВС у Хмільницькому районі Вінницької області ЦМУ МЮ (м. Київ) про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який перебуває на військовій службі, адреса проживання: АДРЕСА_1

до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 11 від 29.07.2025 ОСОБА_1 допустив заборгованість зі сплати аліментів у розмірі 28674,04 грн, що перевищує суму сукупного розміру заборгованості по сплаті аліментів за шість місяців.

Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.

До суду ОСОБА_1 не з'явився, телефоном повідомив, що перебуває на військовій службі, заяв, клопотань не подав. Про розгляд справи повідомлено в порядку, визначеному ст. 277-2 КУпАП.

З огляду на те, що ОСОБА_1 будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, а також про розгляд справи про адміністративне правопорушення Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області, до суду не з'явився, суддя, з урахуванням ст.ст. 245, 268 КУпАП, вважає за можливе розглянути дану справу за його відсутності на підставі наявних у справі матеріалів.

Така позиція суду узгоджується з висновками зазначеними у рішеннях ЄСПЛ, відповідно до яких на зацікавлену сторону покладається обов'язок проявляти належну увагу в захисті своїх інтересів та вживати необхідних заходів, щоб ознайомитись з подіями процесу. Згідно із ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; та практику Суду як джерело права.

Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 183-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

За змістом ст.ст. 251, 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За змістом ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається уповноваженою на те особою не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).

Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова Постанова Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 175/1982/16-а).

Зібрані у справі докази не підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень та підпису протоколу, однак така відмова не засвідчена підписами свідків, поштою копію протоколу не надіслано.

Також долучені до протоколу відомості з Державної податкової служби України підтверджують те, що ОСОБА_1 з другого квартала 2024 року по даний час проходить військову службу у військовій частині, що розташована за межами Вінницької області, що ставить під сумнів його участь під час складення протоколу 29.07.2025, отримання його копії.

Окрім цього, з розрахунку заборгованості зі сплати аліментів вбачається, що заборгованість утворилася за період із червня 2024 по липень 2025, тобто в той час, коли ОСОБА_1 перебував на військовій службі, що підтверджується доданими до протоколу відповідями Пенсійного фонду України та Державної податкової служби України.

При цьому, до протоколу не додані документи на підтвердження вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання, визначених у ст. 10 Закону України "Про виконавче провадження", у тому числі звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника, хоча за змістом виконавчого документа стягуються періодичні платежі - аліменти. Згідно з ч. 6 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження", відрахування аліментів як частки заробітку (доходу) боржника здійснюється на підставі постанови державного виконавця.

Незважаючи на те, що постанову про виконавче провадження було винесено 10.06.2024, інформацію про отриманий боржником дохід державним виконавцем здобуто лише 28.07.2025, за день до складення протоколу.

Встановлені у справі обставини та недоліки, а саме: не зазначення у протоколі місця його складення; відсутність доказів складення протоколу у присутності ОСОБА_1 , роз'яснення йому прав, вручення чи направлення копії протоколу, фіксації відмови від надання пояснень; не підтвердження вжиття державним виконавцем ефективних заходів примусового виконання рішення суду, що сприяло виникненю заборгованості, дають підстави для висновку, поза розумним сумнівом, про відсутність у діях ОСОБА_1 складу даного адміністративного правопорушення.

Згідно із ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адмністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП не підтверджена належними та допустимими доказами, а тому провадження у справі підлягає закриттю, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 183-1, 221, 247, 280, 283, 284, 289, 294 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ігор ОЛІЙНИК