Постанова від 16.10.2025 по справі 521/14088/25

Справа №521/14088/25

Провадження №3/521/4962/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Тополевої Ю.В.,

за участю секретаря Онуфрієнко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності:

директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інститут «Шторм» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

30.07.2025 року у відношенні директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інститут «Шторм» ОСОБА_1 головним державним інспектором Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці Довгань Тетяною Валеріївною було складено протокол № ПД/ОД/14489/195/П/ПТ про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Відповідно до вказаного протоколу № ПД/ОД/14489/195/П/ПТ від 30.07.2025 року, директор ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, за період з 24.07.2025 по 30.07.2025 порушив норми чинного законодавства про працю, перебуваючи на посаді директор ТОВ «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ «ШТОРМ» (код ЄДРПОУ 14311608, юридична адреса: Україна, 65078, Одеська область, місто Одеса, вулиця Героїв Крут, 27), згідно акта перевірки від 30.07.2025 № ПД/ОД/14489/195, а саме: станом на 30.07.2025 у Товаристві має місце заборгованість із виплати заробітної плати, яка складає 3590204,55 грн. перед 138 працівниками (травень 2025); Поточна заробітна плата за червень 2025 у сумі 3290358,60 грн. нарахована, але станом на 30.07.2025 не виплачена, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 41 КУпАП.

ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнає, посилаючись на відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.

Вказує, що 21.04.2025 року, внаслідок ракетно-бомбової атаки держави-агресора із застосуванням БПЛА, виробничі потужності Товариства зазнали значних руйнувань та пошкоджень, що привело до зупинок виробництва та відвантаження продукції, відповідно несвоєчасності розрахунків з боку замовників та, як наслідок, виникнення заборгованості зі сплати заробітної плати та податків. Зазначив, що виплата заробітної плати працівникам Товариства після 22.04.2025 року здійснюється за попередній місяць у наступному місяці з 05 по 30 число. Таким чином заробітна плата працівникам Товариства за травень місяць 2025 року повинна була виплачена у червні місяці, а за червень місяць - відповідно у липні 2025 року. Так, на 01.06.2025 року залишок загальних фінансових ресурсів Товариства склав 900 000 (дев?ятсот тисяч) грн. Ця сума є залишком фінансової допомоги, отриманої від АТ «Українська оборонна промисловість» на підставі договору позики. Виходячи з цільового призначення ця фінансова допомога не може бути використана Товариством в якості виплати заробітної плати. ОСОБА_1 зазначив, що з 01.06.2025 року по 30.07.2025 року Товариством було отримано коштів на суму 14 520 557 грн. 71 коп. На протязі 01.06.2025 року по 30.07.2025 року Товариством в обов'язковому порядку сплачено: Заробітна плата - 5 108 4101.29 грн.; Єдиний соціальний внесок 1 824 158, 74 грн.; Податок на доходи фізичних осіб - 1 530 673,00 грн.; Військовий збір - 601 785, 17 грн.; Податок на землю - 176 100,44 грн.; Інші виплати: За використану електроенергію - 346 084,36 грн.; Комунальні послуги - 75 230 грн.; Водопостачання - 38 899,70 грн.; Аліменти - 104 339,28 грн.; Охоронні послуги - 335 100,60 грн.; Витрати спрямовані на забезпечення працівникам Товариства безпечного виробничого процесу та відновлення безпечного доступу цивільним особам до захисної споруди (бомбосховища), яке знаходиться на території Товариства та використовується населенням м. Одеси у відповідності до розпорядження Одеської військової обласної адміністрації (матеріали та послуги) - 5 254 233,91 грн. Залишок коштів на 31.07.2025 року склав 158 770,36 грн.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 вважає, що у Товариства у період з травня по липень 2025 року були відсутні фінансові можливості для своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам Товариства, у зв?язку з чим його вина (умисел чи необережність), як директора Товариства, у вчиненні адмінправопорушення передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП - відсутня.

Заслухавши доводи ОСОБА_1 та його представника, проаналізувавши докази в їх сукупності, та давши їм оцінку, суд вважає що в діях ОСОБА_1 не вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП у вигляді порушення встановлених термінів виплати заробітної плати.

Вирішуючи питання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, суд керується принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України». Зокрема, доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інститут «Шторм» (далі - Товариство) є організацією державної форми власності та входить до сфери управління Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» (далі - АТ «УОП»). Наказом Міністерства стратегічних галузей промисловості України від 19.11.2024 р. Товариство визначено об?єктом критичної інфраструктури України, яке входить до структури оборонно-промислового комплексу держави.

3 24.02.2022 р. Товариство надає послуги (виконує роботи) тільки з оборонного замовлення у відповідності до Контрактів/договорів укладених з державними замовниками та є стабільним платником податків і зборів.

21.04.2025 року, внаслідок ракетно-бомбової атаки держави-агресора із застосуванням БПЛА, виробничі потужності Товариства зазнали значних руйнувань та пошкоджень, що привело до зупинок виробництва та відвантаження продукції, відповідно несвоєчасності розрахунків з боку замовників та, як наслідок, виникнення заборгованості зі сплати заробітної плати та податків.

Руйнування та пошкодження основних фондів були зафіксовані у Акті фіксації факту пошкодження/знищення нерухомого майна та рухомого майна від 22.04.2025 року , Акті про пожежу від 22.04.2025 року, складеного Головним управлінням ДСНС України в Одеській області, Акті комісійного обстеження об?єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії РФ від 23.05.2025 року, складеного комісією Хаджибейської районної адміністрації.

Згідно додатку 2 до листу до Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України «Про надання інформації щодо проектів з відновлення виробничої діяльності» від 13.06.2025 року №730/09-549 загальний розмір витрат для ліквідації руйнувань та пошкоджень складає приблизно 70 900 000 грн. Дана обставина також підтверджується копією Звіту про незалежну оцінку майна та визначення розміру матеріального збитку завданого підприємству внаслідок руйнування або пошкодження їх майна у зв?язку зі збройною агресією РФ від 28.07.2025 року. Згідно вказаного звіту розмір збитків складає 71 782 923 грн. 37 коп.

Встановлено, що отриманні Товариством руйнування та пошкодження основних фондів об'єктивно призвели до призупинення господарської діяльності та отримання коштів від цієї діяльності.

Рішенням Головного управління ДПС в Одеській області від 03.07.2025 року №649/15-32-24-07-19 підтверджено, що Товариство не має можливості виконувати свої податкові обов'язки і тому вирішено не застосовувати до Товариства штрафних санкцій, передбачених чинним законодавством у зв?язку з виникненням заборгованості зі сплати податків та несвоєчасного виконання податкових обов?язків.

Вказані обставити також підтверджуються отриманим від Одеської регіональної Торгово-промисловій палати Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереробної сили) №5100-25-0873 від 30.05.2025 року щодо неможливості своєчасного виконання умов договору з військовою частиною НОМЕР_2 про закупівлю послуг №7 від 12.02.2024 року.

З матеріалів справи також вбачається, що виплата заробітної плати працівникам Товариства після 22.04.2025 року здійснюється за попередній місяць у наступному місяці з 05 по 30 число.

Таким чином заробітна плата працівникам Товариства за травень місяць 2025 року повинна була виплачена у червні місяці, а за червень місяць - відповідно у липні 2025 року.

Так, на 01.06.2025 року залишок загальних фінансових ресурсів Товариства склав 900 000 (дев?ятсот тисяч) грн. Вказана сума є залишком фінансової допомоги, отриманої від АТ «Українська оборонна промисловість» на підставі договору позики. Виходячи з цільового призначення ця фінансова допомога не може бути використана Товариством в якості виплати заробітної плати.

Судом встановлено, що з 01.06.2025 року по 30.07.2025 року Товариством було отримано коштів на суму 14 520 557 грн. 71 коп. На протязі 01.06.2025 року по 30.07.2025 року Товариством в обов'язковому порядку сплачено: Заробітна плата - 5 108 4101.29 грн.; Єдиний соціальний внесок 1 824 158, 74 грн.; Податок на доходи фізичних осіб - 1 530 673,00 грн.; Військовий збір - 601 785, 17 грн.; Податок на землю - 176 100,44 грн.; Інші виплати: За використану електроенергію - 346 084,36 грн.; Комунальні послуги - 75 230 грн.; Водопостачання - 38 899,70 грн.; Аліменти - 104 339,28 грн.; Охоронні послуги - 335 100,60 грн.; Витрати спрямовані на забезпечення працівникам Товариства безпечного виробничого процесу та відновлення безпечного доступу цивільним особам до захисної споруди (бомбосховища), яке знаходиться на території Товариства та використовується населенням м. Одеси у відповідності до розпорядження Одеської військової обласної адміністрації (матеріали та послуги) - 5 254 233,91 грн. Залишок коштів на 31.07.2025 року склав 158 770,36 грн.

Вказані факти підтверджуються випискою за рахунком від 10.09.2025 року за період з 01.06.2025 по 30.07.2025 року, заключною випискою від 10.09.2025року за період з 01.06.2025 по 30.07.2025 року та Платіжними інструкціями.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як визначено п. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.

Згідно роз'яснень, які містяться в ч. 2 п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 за № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі встановлення вини особи в його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами, а не підтвердження здійснення водієм правопорушення відповідними доказами, не породжує правових підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності. Аналогічна права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №536/1703/17, адміністративне провадження №К/9901/3839/17.

Отже, згідно з вимогами ч. 2 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться виключно на її користь, тобто суд може притягнути особу до адміністративної відповідальності лише на тих доказах, які спростовують усі розумні сумніви щодо вини особи.

Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п.43 рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд погоджується з доводами ОСОБА_1 стосовно того, що у Товариства у період з травня по липень 2025 року були відсутні фінансові можливості для своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам Товариства внаслідок ракетно-бомбової атаки держави-агресора 21.04.2025 року, що об'єктивно призвело до призупинення господарської діяльності та отримання коштів від цієї діяльності.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що матеріали справи не містять відомостей, які б вказували на наявність умислу ОСОБА_1 , як директора Товариства, у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Враховуючи те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП не підтвердилась матеріалами справи про адміністративне правопорушення в їх сукупності, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 247, 251, 256, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі відносно директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-дослідний інститут «Шторм» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ю.В. Тополева