Постанова від 30.10.2025 по справі 748/3260/25

Провадження №3/748/1539/25

Єдиний унікальний № 748/3260/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 рокум. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої - судді Майбороди С.М,

за участю секретаря Шкоди А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що працює на посаді Олишівського селищного голови, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,

за статтею 91 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

16 вересня 2025 року об 11 годині 20 хвилин, в ході проведення планової перевірки Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області встановлено, що ОСОБА_1 як відповідальна посадова особа порушив законодавство про природно-заповідний фонд, а саме: допущено розміщення звалища твердих побутових відходів за координатами: 51.208258, 31.341478; 51.208703, 31.341228; 51.20892, 31.342098; 51.20869, 31.34211. Частина сміттєзвалища розташована на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, з кадастровим номером 7425555700:04:000:6075, а інша частина розташована у гідрологічному заказнику місцевого значення «Гатка-Земське», чим порушив вимоги ст. 8, ч. 5 ст. 12, ст. 14, 25, 26, ч. 2 ст. 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», п. 3.1 Положення № 5 від 04.02.2020 «Про гідрологічний заказник місцевого значення «Гатка-Земське» та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 91 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 провину свою вину не визнав та пояснив, що паспорт місця видалення відходів був виданий в 2005 році, проект земелустрою щодо організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду - гідрологічний заказник місцевого значення "Гатка -Земське" був зроблений у 2017 році. Проект землеустрою з селищною радою не погоджувався. Коли він зайняв посаду селищного голови, то вжив всіх заходів щодо прибирання смиттєзвалища. Під час проведення перевірки дане смиттєзвалище було відсутнє, було декілька пляшок, які кинули місцеві мешканці.

Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

Стаття 91 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за Здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.

Положення цієї статті є бланкетними та відсилають до положень інших нормативно-правових актів, які більш детально передбачають вимоги законодавства, які ставляться в обвинувачення правопорушнику.

Згідно ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», до природно-заповідного фонду України належать:природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Як вбачається із ч.1, ч. 3 ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Як встановлено з досліджених матеріалів паспорт місця видалення відходів було розроблено та затверджено в липні 2005 року, проект земелустрою щодо організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду - гідрологічний заказник місцевого значення "Гатка -Земське" був зроблений у 2017 році.

На підтвердження викладених в протоколі обставин до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 71/02 від 16-22 вересня 2025 року не додано доказів про наявність на території заказника смиттєзвалища, розміщення якого допустив саме ОСОБА_1 , який заперечує даний факт, стверджуючи, що смиттєзвалище відсутнє і для цього вжив всіх дій.

Відповідно до частини першої статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з частиною другою статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Суду не надано належних та допустимих доказів наявності вини ОСОБА_1 у розіщенні смиттєзвалища на території заказника, оскільки виходячи з наданих паспорту місця видалення відходів та проекту проект земелустрою щодо організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду - гідрологічний заказник місцевого значення "Гатка -Земське" ОСОБА_1 не вчиняв дій щодо розміщення смиттєзвалища на території заказника.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням наведеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.91 КУпАП, підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись статтями 247, 283-284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.91 КУпАП, у зв'язку відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя С.М.Майборода