Справа № 732/1570/25
Провадження № 3/732/1025/25
29.10.2025 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., у присутності секретаря Бондаренко Т. А., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу, що надійшла після доопрацювання з відділення поліції №3 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, адреса: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 772353 від 24.09.2025 убачається, що ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого 04 серпня 2025 року близько 16 год 46 хв, за адресою: АДРЕСА_2 , свідомо допустила сина до керування мопедом Leader МС 50-8, без д.н.з., чим створила умови для вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 126, ч. 6 ст. 121 та ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, з протоколом про адміністративне правопорушення категорично не погодилася. Вказала, що станом на сьогоднішній день відсутнє рішення про притягнення її сина до адміністративної відповідальності за порушення, зазначені в протоколі, оскільки судове засідання призначено на наступний місяць.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративне правопорушення (проступок) характеризується низкою ознак.
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність установлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення належать ознаки, притаманні об'єкту, об'єктивній і суб'єктивній сторонам та суб'єкту правопорушення.
Згідно із статтями 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, вказаною нормою передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення адміністративного правопорушення та наявності у діянні особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу такого адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Натомість, суду не надано належних, повних та достовірних доказів вчинення ОСОБА_1 , інкримінованого їй правопорушення.
Так, зі змісту протоколу серії ВАД № 772353 від 24.09.2025 убачається, що ОСОБА_1 інкримінується ухилення від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 6 ст. 121, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП. Разом з тим, будь-яких доказів на підтвердження обставин, викладених в протоколі, суду не надано.
Наведене у сукупності призводить до висновку, що факт ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина, який мав місце 04.08.2025 близько 16:46, об'єктивно не підтверджений.
Згідно із ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Дослідивши наявні докази у справі, суд дійшов висновку, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, у діях ОСОБА_1 належними доказами справи достовірно та об'єктивно не підтверджений.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
За наведених обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Слід зазначити, що вказана справа про адміністративне правопорушення справа вже поверталася для належного оформлення органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення, оскільки протокол складений з порушенням ст. 254 КУпАП.
На виконання постанови судді від 29.09.2025 був наданий рапорт старшого інспектора ювенальної поліції відділу взаємодії з громадами Чернігівського районного управління поліції Дарії Бобровник від 07.10.2025, в якому інспектор ювенальної поліції доводить до відома суду, що правопорушення, інкриміноване ОСОБА_1 , є триваючим та, посилаючись на ст. 38 КУпАП, роз'яснює, що строк притягнення до адміністративної відповідальності - три місяці з дня вчинення або виявлення правопорушення, оскільки воно є триваючим, а тому протокол складений у відповідності до чинного законодавства.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість, правопорушення, інкриміноване ОСОБА_1 , мало місце 04 серпня 2025 року, а протокол про адміністративне правопорушення складений більш, ніж через півтора місяці - 24 вересня 2025 року.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, не лише доказом, а й актом обвинувачення, і до нього висуваються певні вимоги. При цьому саме в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення має проводитись судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Отже, чинним КУпАП висуваються чіткі вимоги як до протоколу про адміністративне правопорушення, так і до строків притягнення особи до адміністративної відповідальності. При цьому посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення, та посадові особи (орган), уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, зобов'язані неухильно дотримуватися визначених вимог у встановлені законом строки.
Таким чином, як слідує із аналізу ст. 38, ст. 254 КУпАП, строк притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП становить - 3 місяці, а протокол про адміністративне правопорушення складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 62 Конституції України, статтями 7, 38, 245, 247, 254, 256, 280, 283, 294 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А. О. Бойко