Рішення від 30.10.2025 по справі 728/1908/25

Єдиний унікальний номер 728/1908/25

Номер провадження 2-а/728/43/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд у складі

головуючого судді Сороколіта Є.М.

за участі:

секретаря судового засідання - Кирути Л.І.,

а також

позивача - не з'явився,

представника позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився,

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмач адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, негайно після закінчення судового розгляду ухвалив рішення про таке.

І. Рух справи.

1. Ухвалою Бахмацького районного суду (далі також - Суд) від 29.07.2025 № 728/1908/25 відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за позовною заявою від 28.07.2025 ОСОБА_1 (далі також - Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.05.2025 № 168, згідно з якою на Позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію на підставі положень частини третьої статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - також КУпАП), і закриття провадження у справі, призначено проведення судового засідання з урахуванням положень статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).

2. Крім того ухвалою Суду від 29.07.2025 № 728/1908/25 задоволено клопотання Позивача про поновлення процесуального строку на оскарження постанови начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковника ОСОБА_2 від 29.05.2025 №168 у справі про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 КУпАП у виді накладення штрафу в розмірі 34 000 грн.

3. У подальшому справу № 728/1908/25 знято з розгляду 07.08.2025, у зв'язку з відпусткою головуючого судді. Повторно призначено проведення судового засідання на 25.09.2025 о 10 год 30 хв.

4. У судове засідання 25.09.2025 о 10 год 30 хв Позивач та Відповідач, будучи належним чином повідомленим, не з'явилися, явку уповноважених представників не забезпечили, однак представниками сторін були направлені відповідні заяви про розгляд справи без їхньої участі та участі, що не перешкоджає розгляду справи з урахуванням положень пункт 1 частини третьої статті 205 КАС України.

5. У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі положень частини четвертої статті 229 КАС України.

6. Окрім того, у відповідності до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

7. Враховуючи викладене вище, Суд вважає за можливе постановити ухвалу про перехід до розгляду цієї справи у письмовому провадженні.

8. Також, у зв'язку з можливістю розголошення інформації, що охороняється законом, зокрема щодо розміщення Збройних Сил України (їх підрозділів), до яких відносяться територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Судом вважає за можливе постановити ухвалу про продовження розгляду цієї справи у закритому судовому засіданні.

ІІ. Позиції учасників справи.

А. Позиція Позивача.

9. У поданій позовній заяві в обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що згідно з постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.05.2025 № 168 на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

10. У згаданій постанові вказано, що Позивач 24.05.2025 о 08 годині 50 хвилин у приміщенні центру комплектування та соціальної підтримки за адресою: АДРЕСА_3 , встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_1 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме не мав при собі військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) та не пред'явив його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, чим порушив вимоги частини шостої статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (далі також - Закон № 3543-ХІІ). А також, о 15 годині 30 хвилин 29.05.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_4 , на розгляд адміністративної справи ОСОБА_1 особисто не прибув, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи. Жодних клопотань від ОСОБА_1 та його законного представника про відкладення розгляду адміністративної справи до ІНФОРМАЦІЯ_3 не надходило.

11. Зазначає, щодо Позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення № 168 щодо скоєння ним адміністративного правопорушення за частиною третьою статті 210-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у сумі 17 000,00 грн.

12. У постанові про притягнення до адміністративної відповідальності зазначено, що її копію надіслано Позивачу рекомендованим листом від 31.05.2025 № 2В/2/2414, 1650102701974.

13. Відповідно до інформації із сайту Укрпошти поштове відправлення 1650102701974 повернуто Відправнику, в зв'язку з відсутністю за вказаною адресою Одержувача. Оскаржувану постанову Позивач отримав 26.07.2025.

14. До того, 23.07.2025 в мобільному застосунку “Дія», Позивач отримав постанову головного державного виконавця Бахмацького відділу державної виконавчої служби у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про відкриття виконавчого провадження від 22.07.2025, в якій зазначено про примусове виконання постанови № 168 від 29.05.2025 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_3 про стягнення штрафу з ОСОБА_1 у сумі 34 000,00 грн на користь держави.

15. Позивачем зазначено, що він не перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України, а також не є військовозобов'язаним.

16. Так в пункті 50 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N°560 від 16.05.2024, визначено, що право на перевірку військово - облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі - уповноважені представники).

17. Позивач відмітив, що згідно пункту 54 вищезазначеного Порядку встановлено, що у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., N° 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

18. Також в оскаржуваній постанові не зазначено хто саме здійснив перевірку військово-облікового документа у ОСОБА_1 та чи мав він на це право. Не вказано також яким способом Позивача викликали до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 24.05.2025, чи вручалася йому повістка.

19. Вважає, що обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення грунтується на припущенні порушення ним правил військового обліку, що за таких фактичних обставин у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.

20. У судових засіданнях представник Позивача підтримав доводи позовної заяви, у зв'язку з чим просив Суд скасувати вищезгадану постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

B. Позиція Відповідача.

21. У поданому відзиві на позовну заяву Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав у повному обсязі та зазначив, що за змістом положень статей 17, 65 Конституції України захист Вітчизни є обов'язком громадян України, а оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладається на Збройні Сили України.

22. Вказав, що згідно з Указами Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 і № 69/2022 на території України введено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію.

23. Частиною 2 статті 1 Закону визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

24. Статтею 3 Закону визначено, що військовий обов'язок включає в себе: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

25. Водночас, статтею 7 Закону передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів Україні: військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

26. Водночас, статтею 7 Закону передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів Україні: військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

27. Статтею 10 Закону визначено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово- облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово- лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

28. При цьому на Відповідача у відповідності до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі також - Положення № 154), покладено завдання, зокрема з розгляду справ (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень відповідно та з дотриманням КУпАП.

29. Позивач є військовозобов'язаним громадянином України, перебуває на загальному військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , на Позивача, повною мірою, поширюються всі норми Конституції, чинного законодавства України та підзаконних нормативно-правових актів з питань військового обліку, військового обов'язку і військової служби, оборони, мобілізаційної підготовки та мобілізації

30. Керуючись нормами Законів України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», “Про військовий обов'язок і військову службу», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, 24.05.2025 року о 08 годині 50 хвилин, в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 , в ході перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у Позивача, як у військовозобов'язаного громадянина України, уповноваженим представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення, з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлений факт відсутності у Позивача при собі військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі): Позивач не зміг пред'явити його на законну вимогу уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

31. При цьому Позивач своїми діями порушив вимоги частини 6 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Вказане адміністративне правопорушення з боку Позивача було задокументоване протоколом про адміністративне правопорушення № 184 від 24.05.2025, складеним у порядку та у спосіб, що визначені законом уповноваженим представником ІНФОРМАЦІЯ_3 .

32. Позивач о 15 годині 30 хвилин 29.05.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_4 , на розгляд адміністративної справи особисто не прибув. При цьому, Позивач був особисто повідомленим про дату, час та місце розгляду зазначеної вище справи про адміністративне правопорушення. Жодних клопотань, заяв чи інших звернень від Позивача та його законних представників про відкладення розгляду адміністративної справи, перенесення розгляду справи на іншу дату, до Відповідача не надходило.

33. Адміністративна справа стосовно Позивача була розглянута 29.05.2025 відповідно до частини 1 статті 268 КУпАП.

34. За результатами розгляду адміністративної справи начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 винесена Постанова №168 від 29.05.2025 про накладення на Позивача адміністративного стягнення у виді штрафу на суму 17 000 гривень.

35. Супровідним листом від 31.05.2025 № 2В/2/2414 копію Постанови № 168 від 29.05.2025 було надіслано засобами поштового зв'язку, рекомендованим поштовим відправленням № 1650102701974, з позначками “Повістка ТЦК», “Вручити особисто» та з повідомленням про вручення Позивачу.

36. Позивач накладений на нього адміністративний штраф, у встановлений законодавством про адміністративні правопорушення строк, добровільно не сплатив. У зв'язку з чим, відповідно до статті 308 КУпАП, керуючись Законом України “Про виконавче провадження», супровідним листом 21.07.2025 № 2В/2/3202, Постанову № 168 від 29.05.2025 Відповідачем було направлено до органів Державної виконавчої служби для забезпечення її примусового виконання.

37. На переконання Відповідача, Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 , ухвалюючи рішення про притягнення до адміністративної відповідальності Позивача військовозобов'язаного громадянина України - ОСОБА_1 та накладення на нього адміністративного стягнення, діяв виключно в межах компетенції та чинного законодавства України.

38. В свою чергу Відповідач просить в задоволенні позовних вимог Позивача до Відповідача відмовити з підстав, у порядку та у спосіб, що визначені законом.

ІІІ. Фактичні обставини встановлені Судом та докази на їх підтвердження.

39. Згідно з постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , полковника ОСОБА_2 , від 29.05.2025 № 168 Позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП, а саме - 24.05.2025 о 08 годині 50 хвилин у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 , встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_1 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме: не мав при собі військово - обліковий документ (військово - обліковий документ в електронній формі) та не пред'явив його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, чим порушено вимоги частини 6 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(а.с. 11 - 12).

40. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 24.05.2025 № 184, складеного щодо ОСОБА_1 , останній повідомляв, що пояснень щодо змісту протоколу не має (а.с. 24-25).

41. Згідно з копією книги обліку відвідувачів ІНФОРМАЦІЯ_1 Позивача дійсно було доставлено до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_2 24.05.2025 о 08 годині 10 хвилин (а.с.21-22).

42. Відповідно до витягу сформованого з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 24.05.2025 інформація щодо подання на електронний військово - обліковий документ відсутня(а.с.23).

43. Згідно з копією супровідного листа ОСОБА_1 направлено копія постанови № 168 від 29.05.2025 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП (а.с. 26).

44. Також у матеріалах справи містяться копії рекомендованого поштового відправлення № 1650102701974 направлене ОСОБА_1 та відповідного рекомендованого повідомлення про повернення листа в зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою (а.с. 27).

45. Окрім того у матеріалах справи містяться копії листа направленого начальнику Бахмацького відділу державною виконавчою службою у Ніжинському районні Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21.07.2025 № 2В/2/3202 із постановою про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП (а.с. 28).

ІV. Оцінка Суду та релевантне законодавство.

А. Загальні зауваження.

46. Перш за все Суд наголошує, що відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

47. Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

48. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В. Щодо суті притягнення до адміністративної відповідальності.

49. За змістом статті 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

50. У відповідності до статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

51. Згідно з пунктом 12 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право, зокрема розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення.

52. Згідно статті 251 КУпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

53. Також Суд зауважує, що диспозиція частини третьої статті 210-1 КУпАП є бланкетною, тобто такою, яка для розкриття змісту, відсилає до інших норм, правил, інструкцій тощо, а саме - вона відсилає до статті 22 Закону № 3543-ХІІ і статті 1 Закону України “Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-ХІІ.

54. Так, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абзац тринадцятий статті 1 Закону України “Про оборону України»).

55. Згідно з Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 воєнний стан, який триває і на час розгляду цієї справи.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 № 2105-IX затверджено Указ Президента України “Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2022, яким оголошено проведення загальної мобілізації, яка триває і досі.

56. Статтею 1 Закону № 3543-ХІІ (на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що мобілізацією є комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

57. Відповідно до частини другої статті 4 Закону № 3543-ХІІ загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Частинами п'ятою та шостою статті 4 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через медіа.

58. За змістом положень статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

59. При цьому згідно з підпунктом 7 пункту 24 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі також - Порядок № 1487), З метою забезпечення персонально-первинного військового обліку виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють оповіщення на вимогу відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів і забезпечення їх своєчасного прибуття.

60. Відповідно до пункту 32 Порядку № 1487 у разі отримання розпорядження відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх явку на призовні дільниці (пункти попереднього збору), до органів СБУ, розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, взяття на військовий облік, визначення призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних (резервістів) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання) шляхом вручення повісток (додаток 11) або під їх особистий підпис у картках первинного обліку (додаток 3) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення для проходження базової військової служби, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечення їх своєчасного прибуття.

61. При цьому Суд зауважує, що відповідно до абзаців другого, четвертого пункту 82 Правил надання послуг поштового зв'язку (далі - Правила), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270 рекомендовані листи з позначкою “Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК».

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

62. Суд наголошує, що в силу положень пункту 6.12.3 Регламенту внутрішньої письмової кореспонденції (далі також - Регламент), затвердженого наказом АТ “Укрпошта» від 28.12.2023 № 6668 рекомендовані листи з позначкою “Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Адресат (одержувач) власноруч проставляє своє прізвище та підпис у аркуші ф. 8 чи іншому документі, за яким здійснюється вручення. На бланку повідомлення про вручення адресат (одержувач) у відповідному місці зазначає дату вручення рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК», розписується та зазначає своє прізвище та ініціали або ім'я та прізвище.

63. Згідно із пунктом 6.12.4. Регламенту, у разі відсутності адресата (одержувача), за зазначеною на рекомендованому листі з позначкою “Повістка ТЦК» адресою, працівник ОПЗ інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК» ф. 22а, де додатково проставляє позначку “Повістка ТЦК», як вказано на рис. 16. В аркуші ф. 8 проставляє відмітку про причину невручення, на зворотному боці відправлення зазначає дату вкладання повідомлення ф. 22а до абонентської поштової скриньки.

64. Відповідно до пункту 6.16 Регламенту інформація щодо вручення рекомендованої письмової кореспонденції, в тому числі з повідомленням про вручення, заноситься до автоматизованої системи.

65. Повертаючись до фактичних обставин цієї справи, у матеріалах відсутні докази які б підтверджували дотримання процедури оповіщення військовозобов'язаного про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а саме - щодо здійснення спроб вручення повістки Позивачу шляхом телефонного дзвінку на його мобільний номер або шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК» ф. 22а, де додатково проставляється позначка “Повістка ТЦК», з датою вкладення до поштової скриньки такого повідомлення.

66. За таких обставин Суд погоджується з твердженнями Позивача, що останній не був оповіщений належним чином про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10.04.2025.

67. Окремо Суд також звертає увагу, що за змістом Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

68. Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

69. У цьому контексті важливою обставиною є те, що станом на 24.05.2025 Відповідач володів інформацією стосовно того, що Позивач не перебував на обліку в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що підтверджується копією витягу й не скористався своїми повноваженнями щодо направлення відповідної повістки Позивачу про виклик останнього до органу ТЦК та СП для постановки на облік.

70. Відповідно Суд не може прийти до висновку, що у спірних правовідносинах Відповідач діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

71. Водночас Суд у даній справі не може підміняти собою територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та надавати оцінку виявленим порушенням за відсутності належного розгляду таких Відповідачем.

72. Відповідно пункту 2 частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності суд має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).

73. Враховуючи викладене, Суд вважає за необхідне скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення від 29.05.2025 № 168 та справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210-1 КУпАП, відносно Позивача направити на новий розгляд до компетентного органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

V. Розподіл судових витрат.

74. Згідно з частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

75. Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

76. Додатково Суд враховує, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом, а також правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 18.03.2020 під час перегляду справи № 543/775/17, за змістом якої остання відступила від правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду України від 13.12.2016 (провадження № 21-1410а16), зазначивши, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VІ (далі також - Закон № 3674-VІ), які не передбачають пільг за подання позовної заяви чи скарг у таких правовідносинах.

77. Згідно з зазначеною вище правовою позицією Верховного Суду, у випадках оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення скаржнику (позивачу) необхідно сплачувати судовий збір, що дорівнює 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пункт 5 частини другої статті 4 Закону № 3674-VІ).

78. Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі станом на 01.01.2025 дорівнював 3 028,00 грн.

79. Згідно з копією платіжної інструкції АТ “ПРИВАТБАНК» від 27.07.2025 № 0.0.4476287115.1 Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 484,48 грн, що є фіксованим розміром судового збору з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8, який застосовується на підставі частини третьої статті 4 Закону України “Про судовий збір».

80. Підсумовуючи наведене, Суд вважає, що сплачений судовий збір має бути компенсовано Відповідачем на користь Позивача частково, у відповідній пропорції до задоволеної частки позовних вимог, а саме - 242,24 грн (двісті сорок дві гривні 24 коп.).

81. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 241, 244-246, 255, 286 КАС України, Суд,

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 29.05.2025 № 168 по справі про адміністративне правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП.

3. Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за статтею 210-1 КУпАП направити на новий розгляд до компетентного органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 242,24 грн (двісті сорок дві гривні 24 коп.) з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення, з урахуванням положень статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України може бути може бути оскаржене у порядку, передбаченому Главою 1 Розділу ІІІ Кодексу адміністративного судочинства України, а саме шляхом подачі апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення цього рішення.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце знаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

Суддя Є.М. Сороколіт