Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/1121/25
Провадження по справі № 3/514/610/25
08 жовтня 2025 року с-ще Бессарабське
Суддя Тарутинського районного суду Одеської області, розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Дмитрівка Кілійського району Одеської області, громадянки України, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувалася
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),
06 серпня 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №331665 від 01.07.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП.
Згідно з протоколом серії ПдРУ №331665 від 01.07.2025 року, складеним інспектором прикордонної служби 1 кат-перекладач 4 групи ІПК віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип А) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_2 стосовно громадянки ОСОБА_1 встановлено, що остання 01.07.2025 року о 01 год 20 хв здійснила спробу незаконного перетину державного кордону з Республіки Молдова в Україну в ППр «Серпневе - авто» без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення виданого року закордонного паспорту громадянина Італії НОМЕР_2 , виданого 06.07.2024 року, будучи громадянкою України.
Тим самим ОСОБА_1 порушила вимоги:
- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III«Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III),
- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі - Закон №1777-XII),
- ст.ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закон №3857-XII),
- пункт 2Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724).(далі - Правила),
та своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
В судові засідання, призначені на 05.09.2025 та 08.10.2025 ОСОБА_1 не з'явилася.
24 вересня 2025 року на адресу суду за вх. № ЕП - 941 надійшла заява від ОСОБА_1 про розгляд справи у її відсутність. З протоколом згодна.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ураховуючи, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 204-1 КУпПАне передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 повідомлена про час та місце розгляду справи суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за її відсутності.
Дослідивши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.
Статтею 204-1 КУпАП встановлено, що перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади є адміністративним правопорушенням.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №331665 від 01.07.2025 року згідно якого ОСОБА_1 01.07.2025 року о 01 год 20 хв здійснила спробу незаконного перетину державного кордону з Республіки Молдова в Україну в ППр «Серпневе - авто» без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення виданого року закордонного паспорту громадянина Італії НОМЕР_2 , виданого 06.07.2024 року, будучи громадянкою України;
- поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких остання свою провину у вчиненні правопорушення визнала;
- рапортами посадових осіб прикордонної служби від 01.07.2025 про факт адміністративного правопорушення, складення матеріалів про адміністративне правопорушення та внесення відповідної інформації до ІТС «Гарт-5М»;
- завіреними ксерокопіями італійського паспорту НОМЕР_2 , виданого 06.07.2024 та паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 , які належать ОСОБА_1 .
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.
Водночас, судом враховується, що відповідно ч.2 ст.38 КУпАП у разі, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Справи щодо правопорушень, передбачених ст. 204-1 КУпАП, підвідомчі суду, стягнення за які може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
З матеріалів справи убачається, що зафіксовані у протоколі обставини правопорушення мали місце 01.07.2025 року, матеріали протоколу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.204-1 ч. 1 КУпАП надійшли до суду 06.08.2025 року, що унеможливило його розгляд з дотриманням, передбачених ст. 38 КУпАП строків (з урахуванням обов'язку повідомити учасників про розгляд справи).
Таким чином строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 сплив на час розгляду справи.
Положення п.7 ч.1 ст.247 КУпАП регламентують, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, серед іншого, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачених ст.38 цього Кодексу строків.
Враховуючи те, що на час розгляду матеріалів протоколу минув встановлений ч.2 ст.38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення на особу, на підставі п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП провадження у цій справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 38, 204-1, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.М. Кирилюк