Справа№ 953/11318/25
н/п 2-а/953/392/25
"29" жовтня 2025 р. м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Дяченко О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Нечаєва Н.М. звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.10.2025, адміністративну справу розподілено судді Дяченку О.М.
Суд, перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, вважає, що зазначена позовна заява підлягає передачі за підсудністю з наступних підстав.
Територіальна юрисдикція (підсудність) адміністративних справ визначена ст.25-26 КАС України.
Статтею 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача. У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру (ч. 6 ст. 171 КАС України).
Як вбачається з відомостей Єдиного державного демографічного реєстру за № 1943318, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, приймаючи до уваги, інформацію з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що територіальна підсудність справи відноситься до Салтівського районного суду м. Харкова.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, слід передати за підсудністю до Салтівського районного суду м. Харкова.
Згідно ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись ст. 25, 26, 29, 30 КАС України, суд, -
Адміністративну справу № 953/11318/25, провадження № 2-а/953/392/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення - передати за підсудністю до Салтівського районного суду м. Харкова.
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://ki.hr.court.gov.ua/sud2018.
Повний текст ухвали складено 29.10.2025.
Суддя О.М. Дяченко