Дата документу 29.10.2025Справа № 554/13210/24
Провадження № 2-а/554/189/2025
29 жовтня 2025 року Шевченківський районний суд міста Полтави у складі:
головуючого - судді Савченко Л.І.
за участю секретаря судового засідання - Титаренко Д.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 від імені якого діє представник Данілова Н.Н., 26.11.2024 звернувся до Октябрського районного суду м.Полтави з адміністративним позовом до відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якому просить скасувати Постанову № 017 від 18.11.2024 про накладення штрафу, винесену начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2 550 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 165-2 КУпАП .
В обгрунтування позову зазначила, що відповідно до направлення ГУ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ в Полтавській області № 779 від 22.01.2024 проведена позапланова перевірка ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Термін проведення перевірки з 23.10.2024 по 05.11.2024. За результатами перевірки було складено Акт від 05.11.2024 № 020 в якому, на думку перевіряючих, встановлено порушення законодавства підприємством. Також складено протокол про адміністративне правопорушення від 05.11.2024 № 017. Позивач участі у розгляді справи не брав та його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 165-2 КУпАП та накладено штраф у сумі 2 550 грн. З постановою категорично не погоджується. Зазначає, що норма ч.1 ст. 165 -2 КУпАП є бланкетною та передбачає відповідальність за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, передбачених іншими актами законодавства, тобто тих приписів нормативно-правових актів, які конкретизовано визначають вимоги та регламентують порядок формування, встановлення та застосування цін і тарифів. Відповідачем зазначено у постанові, що позивач допустив порушення вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2024 року № 286, однак не вказано, яке саме пункти чи частини, конкретні норми рішення були порушені ОСОБА_1 , що свідчить про неповний опис обставин, установлених під час розгляду. Звертає увагу, що ОСОБА_1 було призначено на посаду в.о. генерального директора ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» на підставі Розпорядження голови Полтавської обласної ради від 28.06.2024 № 176 з 02.07.2024. Тобто, позивач був призначений на посаду в.о. генерального директора вже після формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію , послугу з постачання теплової енергії і послуг з постачання гарячої води у спірному періоді. Зазначає, що формування, затвердження, порядок та умови застосування тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії і послугу з постачання гарячої води віднесено виключно до компетенції Полтавської обласної ради. Вказує, що рішення Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКПВТГ «Полтаватеплоенерго», яке введено в дію 01.11.2021 в спірному періоду було чинним, не скасованим, тому обов'язковим до виконання всіма органами, підприємствами та установами, посадовими особами, а також громадянами відповідно до ст. 73 ЗУ «Про місцеве самоврядування». У зв'язку із прийняттям 30 вересня 2021 року між КМУ, НАК «Нафтогаз України» та Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та гарячої води в опалювальний період з2021/2022, Полтавська обласна рада у своєму рішення № 286 від 21 жовтня 2021 року зробила примітку, що відповідно до положень розділу ІІІ Меморандуму для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням застосовуються після опалювального періоду 2021/2022. Оскільки опалювальний сезон завершився 30.04.2022, то з 01.05.2022 підприємство правомірно застосовувало до споживачів тарифи, встановлені рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286.
Ухвалою судді Октябрського районного суду м.Полтави Сініцина Е.М. від 02 грудня 2024 року позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді Октябрського районного суду м.Полтави Сініцина Е.М. від 16 грудня 2024 року позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2025 року ухвалу Октябрського районного суду м.Полтави Сініцина Е.М. від 16 грудня 2024 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
25 квітня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни найменування місцевих загальних судів» № 4273-IX. З 25 квітня 2025 року Октябрський районний суд м. Полтави офіційно змінив найменування на Шевченківський районний суд міста Полтави.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду міста Полтави Сініцина Е.М. від 12 червня 2025 року позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року ухвалу Октябрського районного суду м.Полтави Сініцина Е.М. від 12 червня 2025 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду міста Полтави Сініцина Е.М. від 15 вересня 2025 року задоволено заяву про самовідвід судді Сініцина Е.М.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.09.2025 року головуючим визначено суддю Савченко Л.І.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду міста Полтави Савченко Л.І. від 17 вересня 2025 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надіслав.
Судом на підставі ст.229 КАС України, у зв'язку із розглядом справи в порядку спрощеного провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 05 листопада 2024 року заступником начальника відділу контролю за регульованими цінами Управілння захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області Заїкіною Ю.С. та головним спеціалістом відділу контролю за регульованими цінами Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області Валявською Ю.Г. складено протокол за ч. 1 ст. 165-2 КУпАП від 05.11.2024 № 017 щодо порушення законодавства про ціни та ціноутворення в.о. генеральним директором ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Мізіком О.В.
З протоколу слідує, що відповідно до направлення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 22.10.2024 року № 779 була проведена позапланова перевірка ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії у період з 23.10.2024 по 05.11.2024.
23.10.2024 спеціалістами ГУ Держпродспоживслужбою у Полтавській області з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» за адресою: м. Полтава, вул. Духова, 1.
За результатами проведеної позапланової перевірки встановлено, що порушення, а саме: Рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго»», яким були встановлені двоставкові тарифи для споживачів підприємства, оскільки відповідно до примітки до Додатків 1-3 до рішення зазначено, що відповідно до положень розділу ІІІ Меморандуму для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням застосовуються після опалювального періоду 2021/2022. П.2 розділу ІІІ Меморандуму не допускається застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг тарифів, що перевищують розмір тарифів встановлений на кінець опалювального сезону 2020/2021. Відповідно до рахунків на оплату з постачання теплової енергії за адресою: м.Полтава, вул.Докучаєва, б.10, кв.158 у грудні 2021 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» підвищило тарифи та почало застосовувати двоставкові тарифи встановлені постановою НКРЕКП від 30.11.2020 № 2269.
В протоколі вказано, що Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану" від 29.04.2022 № 502 (набрала чинності 04.05.2022 року), якою, зокрема, встановлено, що протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендувати органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022,
29 липня 2022 року прийнято Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX ( набрав чинності 19.08.2022), згідно статтею 1 якого запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання, зокрема, частиною першою статті 1 Закону № 2479, передбачено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
25.08.2022 року та 18.11.2022 року Міністерство розвитку громад та територій України надало роз'яснення, згідно яких рівень тарифів на теплову енергію та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем не можуть перевищувати рівня тарифів станом на 24.02.2022.
Виходячи з наведеного, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при розрахунках зі споживачами повинен застосовувати тарифи на рівні тарифів, які застосовувалися до споживачів станом на 24.02.2022. Отже, споживачу за адресою м.Полтава, вул.Докучаєва, 10, кВ.158 у період з 01.12.2021 по 30.09.2024 нараховано зайво суму 5 453 грн. 63 коп., сума необґрунтованої виручки становить 1 540, 44 грн. (а.с.8-10).
На підставі протоколу № 017 про адміністративне правопорушення від 05 листопада 2024 року та акту від 05 листопада 2024 року № 020 позапланової перевірки ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», начальник ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Аранчій Я.С. винесла Постанову № 017 про накладення штрафу від 18.11.2024, якою на в.о. генерального директора ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» - Мізіка О.В. накладено штраф за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 165-2 КУпАП України у розмірі ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2550,00 грн.
Вказаною постановою № 017 від 18 листопада 2024 встановлено порушення вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
У постанові вказано, що Рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», були встановлені двоставкові тарифи для споживачів підприємства.
Відповідно до примітки до Додатків 1-3 до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 №286 зазначено, що відповідно до положень р. ІІІ Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 роки (далі- Меморандум) для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг(населення) тарифи встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр.
Пунктом 2 р. ІІІ Меморандуму зафіксовано недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг(населення) тарифів з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, встановлених уповноваженими органами, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/2021 рр.
Відповідно до Рахунку на оплату послуги з постачання теплової енергії за квітень 2021 року, за адресою: м. Полтава, вул. Докучаєва, буд. 10, кв. 158, наданого ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» в ході перевірки, встановлено що на кінець опалювального періоду 2020/2021 та до 01.12.2021 застосовувався тариф в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ встановлений постановою НКРЕКП від 10.12.2018 року № 1769.
Відповідно до рахунків на оплату послуги з постачання теплової енергії за грудень 2021 року наданих Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» в ході перевірки, встановлено що з грудня 2021 по листопад 2024 підприємство підвищило тарифи і почало застосовувати двоставкові тарифи встановлені постановою НКРЕКП від 30.11.2020 року № 2269 в розмірі умовно-постійна частина двоставкового тарифа на послугу з постачання теплової енергії 79472,03 грн. за Гкал/год з ПДВ та умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії в розмірі 1332,52 грн/Гкал (з ПДВ), замість тарифу в розмірі 1596,93 грн. за Гкал який застосовувася на кінець опалювального періоду 2020/2021.
Вказані дії є порушенням вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2021 №
286.
Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14.05.2024 строком на 90 діб згідно з Указом Президента від 06.05.2024 № 271/2024.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану" від 29.04.2022 № 502 (набрала чинності 04.05.2022 року) встановлено, зокрема, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендувати органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24.02.2022.
Верховною Радою України прийнято Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 № 2479-IX (далі - Закон № 2479), який набрав чинності 19.08.2022.
Згідно із статтею 1 Закону № 2479 запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання. Зокрема, частиною першою статті 1 Закону № 2479, передбачено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Згідно пункту 1 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 460 Мінінфраструктури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема: у сфері благоустрою населених пунктів, житлово-комунального господарства, управління побутовими відходами; у сфері контролю житлово-комунального господарства.
Основними завданнями Мінінфраструктури є:
1) забезпечення формування та реалізація державної політики, зокрема: у сфері державної житлової політики і політики у сфері благоустрою населених пунктів, державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до роз'яснень Міністерства розвитку громад та територій України від 25.08.2022, від 18.11.2022, рівень тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що застосовуються виконавцем цих послуг до споживачів, не може перевищувати рівня тарифів на теплову енергію, відповідні комунальні послуги, що застосовувалися до споживачів станом на 24.02.2022 незалежно від того, яким підприємством (виконавцем) надавалися ці послуги споживачеві раніше.
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при розрахунках зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води повинні застосовувати тарифи на рівні тарифів, які мали бути застосовані до споживачів станом на 24.02.2022, а саме: в розмірі 1596,93 грн. за Гкал, з ПДВ встановлені постановою НКРЕКП від 10.12.2018 № 1769.
За результатами перевірки встановлено, що по споживачу за адресою: м. Полтава, вул. Докучаєва, буд.10, кв.158, за період з 01.12.2021 по 30.09.2024, сума зайво нарахованої плати складе 5 453 грн. 63 коп., сума необґрунтовано отриманої виручки складе - 1540, 44 грн. (а.с.14-18).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо) неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За умовами ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У статті 1 даного Закону міститься поняття заходів державного нагляду (контролю) - планових та позапланових заходів, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Статтею 16 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2017 № 877-V визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами та інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, та іншими законами.
Основні засади цінової політики, регулювання відносин, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» 21.06.2012 № 5007-VI .
Відповідно до статті 5 Закон № 5007-VI Кабінет Міністрів України у сфері ціноутворення:
1) забезпечує проведення державної цінової політики;
2) здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.
Відповідно до ст. 18 Закону № 5007-VI основними функціями уповноважених органів
є:
1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення;
3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Згідно абз.1, абз.2 п.п.11 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 160 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до статті 17 Закону № 5007-VI функціями Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Частиною 1 ст. 6 Закону № 877-V передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів є, в тому числі, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Відповідно до п.п. 1,2,3 частини 1 статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи
мають право:
1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.
Згідно вимог статті 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Частиною першою статті 8 Закону № 877-V передбачено, посадові особи органу державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) мають право відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 року №30 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».
Водночас, згідно з пунктом 2 Постанови протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України.
Згідно із Наказом Міністерства економіки України від 02.04.2022 № 679-22 Держпродспоживслужбі протягом періоду воєнного стану дозволено проводити позапланові перевірки суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі у сфері формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість за переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341.
Відповідно до п.4, 5 ч.1 ст.6 Закону № 877-V підставою для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Відповідно до ст.7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу;тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади Державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом;
надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.
Відповідно до ч.11 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.
Вказані норми чинного законодавства щодо підстав та порядку проведення позапланової перевірки дотримані відповідачем та позивачем не оскаржуються.
Разом з тим, ОСОБА_1 заперечує щодо наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 165-2 КУпАП, вказує, що він не є суб'єктом інкримінованого йому правопорушення, оскільки затвердження тарифів і умови їх застосування , введення їх в дію не входить до компетенції підприємства та до службових обов'язків генерального директора. Також зазначає, що на момент введення в дію тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21.10.2021 року № 286, він не працював на посаді в.о. генерального директора. Також зауважує, що постанова не містить чітко який саме пункт чи частину нормативних актів було порушено.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (стаття 68 Конституції України).
Згідно ч. 2 ст. 8 Органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані , зокрема, повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.
Як передбачено ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Нормами ч.ч. 1-3 ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частинами 1,2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, обов'язок доказування в адміністративному судочинстві визначений ст. 71 КАС України розподіляється таким чином, що позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, тобто підставу позову, а відповідач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує заперечення проти позову (постанова Верховного Суду від 14.03.2018 по справі №760/2846/17; постанова Верховного Суду від 14.02.2018 по справі №536/583/17).
Відповідно до частини 1 статті 165-2 Кодексу про адміністративні правопорушення «Порушення порядку формування та застосування цін і тарифів», порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - у розмірі ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суб'єктивна сторона правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 165-2 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у як формі умислу, так й у формі необережності.
Вказана норма є бланкетною та передбачає відповідальність за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, передбачених іншими актами законодавства, тобто тих приписів нормативно-правових актів, які конкретизовано визначають вимоги та регламентують порядок формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як зазначає позивач, чого відповідачем не оспорюється, ОСОБА_1 призначений на посаду в.о. генерального директора ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» на підставі Розпорядження голови Полтавської обласної ради від 28.06.2024 року № 176 з 02.07.2024, тобто після формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію , послугу з постачання теплової енергії і послуг з постачання гарячої води у спірному періоді.
Формування, затвердження, порядок та умови застосування тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії і послугу з постачання гарячої води віднесено виключно до компетенції Полтавської обласної ради.
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» засноване на майні спільної комунальної власності територіальних громад, сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником є Полтавська обласна рада, власником є територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області.
Відповідно до Статуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» основними напрямками діяльності підприємства є забезпечення тепловою енергією для потреб опалення та приготування гарячої води житлового фонду, комунально-побутових та інших об'єктів, проведення ремонтів обладнання теплового господарства. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» є підприємством комунальної форми власності.
Статут підприємства не визначає предмет діяльності підприємства - встановлення порядку та умов застосування тарифів на теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії і послугу з постачання гарячої води.
Вказані обставини відповідачем не спростовані.
Також відповідачем в постанові зазначено, що позивач допустив порушення вимог рішення Полтавської обласної ради від 21.10.2024 №286. Однак, не вказано, які саме пункти чи частини, конкретні норми нормативно правового акту було порушено ОСОБА_1 , що свідчить про необґрунтованість інкримінованого адміністративного правопорушення.
Таким чином, позивачем не доведено, що саме ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбчаного ч.1 ст. 165-2 КУпАП України, оскільки не є відповідальною особою за формування, встановлення та застосування тарифів, посадової інструкції, якою на позивача покладено відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів не розроблялась та не затверджувалась.
Згідно із ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Враховуючи, що відповідачем не доведено складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 165-2 КУпАП, суд приходить до висновку, що постанова № 017 від 18 листопада 2024 року підлягає скасуванню, а провадження по справі закриттю.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що судовий збір сплачений ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», тоді як позивачем є ОСОБА_1 , тобто позивач не довів понесененя ним витрат на сплату судового збору (ч.7 ст. 139 КАС України), судовий збір на його користь із відповідача стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 72, 77, 90, 246, 250, 286 КАС України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати постанову № 017 від 18.11.2024 про накладення штрафу, винесену начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Аранчій Я.С., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 165-2 КУпАП.
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , адреса проживання АДРЕСА_1 , РНКППО - НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, місце знаходження, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, код ЄДРПОУ 40358617.
Суддя Л.І.Савченко