Постанова від 23.10.2025 по справі 280/303/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/303/25

Головуючий суддя І інстанції - Стрельнікова Н.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),

суддів: Шальєвої В.А., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 в адміністративній справі №280/303/25 за позовом першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області Соколова Максима Олександровича в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації до Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області Соколов Максим Олександрович в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі», в якому просив зобов'язати відповідача укласти з Управлінням містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації охоронний договір на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, охоронний договір на пам'ятку архітектури, історії, монументального мистецтва - Іллінську церкву (Церкву в ім'я пророка Іллі), розташовану за адресою: вул. Центральна, б. 13 у с. Тернівка Запорізького району Запорізької області (охоронний номер 5012-Зп).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 адміністративний позов першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області Соколова Максима Олександровича в інтересах держави в особі Управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації було задоволено.

Зобов'язано Релігійну організацію «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» укласти з Управлінням містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації охоронний договір на пам'ятку архітектури, історії, монументального мистецтва - Іллінську церкву (Церкву в ім'я пророка Іллі), розташовану за адресою: вул. Центральна, б. 13 у с. Тернівка Запорізького району Запорізької області (охоронний номер 5012-Зп).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Релігійна організація «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» звернулася з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати вищезазначене рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що при ухваленні оскаржуваного рішення не з'ясованими залишилися обставини, які саме літери нерухомого майна (які будівлі та споруди) по вул. Центральній, 13 у с. Тернівці Запорізького району Запорізької області є пам'яткою архітектури, історії, монументального мистецтва Іллінську церкву (Церкву в ім'я пророка Іллі). Зауважено, що задовольнивши позов та зобов'язавши Релігійну організацію «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» укласти з Управлінням містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації охоронний договір на пам'ятку архітектури, історії, монументального мистецтва Іллінську церкву (Церкву в ім'я пророка Іллі), розташовану за адресою: вул. Центральна, б. 13 у с. Тернівка Запорізького району Запорізької області (охоронний номер 5012-30), суд першої інстанції не зазначив жодних істотних умов договору, в тому числі, і які саме роботи повинні бути виконані та який строк їх виконання. Також зазначено про відсутність у прокурора повноважень на звернення з даним позовом до суду.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 14.09.2021 № 729 до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категорією місцевого значення за видом пам'ятки архітектури, історії, монументального мистецтва занесено об'єкт культурної спадщини - Іллінську церкву (Церква в ім'я пророка Іллі) під охоронним № 5012-Зп, що розташована по вул. Центральна, 13 у с. Тернівка колишнього Вільнянського району Запорізької області.

З метою спонукання до укладення охоронного договору Управлінням містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації (далі - Управління) направлено до Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» лист від 15.10.2024 № 03-04/157 (а.с. 46-47), який, відповідно до скан-копії повідомлення про вручення поштового відправлення, отримано відповідачем 25.10.2024 (а.с. 51 зворотній бік).

На підставі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор надіслав Запорізькій обласній державній адміністрації запит вих. №54-10993ВИХ-24 від 18.12.2024 про надання інформації щодо укладання на час подання запиту охоронного договору щодо об'єкту культурної спадщини - Іллінської церкви (а.с. 49-50).

Згідно відповіді Запорізької обласної державної адміністрації 27.12.2024 № 19444/08-46, охоронний договір на об'єкт культурної спадщини з його користувачем не укладено, дієві заходи щодо усунення зазначених порушень не вживались, зокрема у судовому порядку, у зв'язку із відсутністю коштів на сплату судового збору (а.с. 50-51).

Посилаючись на те, що за таких обставин пред'явлення прокурором позову зобов'язального характеру щодо укладення охоронного договору є єдиним ефективним способом захисту інтересів держави та важелем впливу на користувача об'єкта культурної спадщини, що спрямований на реалізацію державою примусу щодо виконання вимог Основного Закону України по збереженню об'єкта культурної спадщини місцевого значення, прокурор 14.01.2025 звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що факт незавершеної процедури набуття відповідачем права власності на пам'ятку не звільняє відповідача як фактичного користувача від обов'язку укладення охоронного договору на об'єкт культурної спадщини, враховуючи те, що саме відповідач постійно користується пам'яткою та його діяльність безпосередньо впливає на її стан. Також зазначено про наявність у прокурора правових підстав для звернення до суду з даним позовом.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулює Закон України Про охорону культурної спадщини №1805-ІІІ (далі Закон).

Згідно зі статтею 1 Закону, об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.

Пам'яткою культурної спадщини є об'єкт культурної спадщини, який занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (не включення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини. Предмет охорони об'єкта культурної спадщини - характерна властивість об'єкта культурної спадщини, що становить його історико-культурну цінність, на підставі якої цей об'єкт визнається пам'яткою.

Як видно з матеріалів справи, наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 14.09.2021 № 729 до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (далі - Реєстр) за категорією місцевого значення за видом пам'ятки архітектури, історії, монументального мистецтва занесено об'єкт культурної спадщини - Іллінську церкву (Церква в ім'я пророка Іллі) під охоронним № 5012-Зп, що розташована по вул. Центральна, 13 у с. Тернівка колишнього Вільнянського району Запорізької області.

Відтак, Іллінська церква (Церкву в ім'я пророка Іллі), розташовану за адресою: вул. Центральна, б. 13 у с. Тернівка Запорізького району Запорізької області є пам'яткою архітектури місцевого значення.

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Реєстр) за вищевказаною адресою, розташована земельна ділянка з кадастровим номером 2321587300:09:003:0005, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, яка перебуває у постійному користуванні Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі», ідентифікаційний код юридичної особи 20522841 (далі - релігійна організація, Користувач), на підставі рішення Тернівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області від 17.01.2013 № 6.

На замовлення Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» 02.10.2013 ТОВ «ЗМБТІ» складено технічний паспорт об'єктів, розташованих за вищевказаною адресою. Відповідно до відомостей технічного паспорта по вул. Центральна, 13 у с. Тернівка розташовано 4 споруди під літ. А, Б, В та Г (а.с. 26-30).

Згідно вказаного технічного паспорту, пам'ятка відповідає саме двоповерховій споруді літ. А площею 202 кв. м. Згідно з експлікацією приміщень літ. А, у вказаній будівлі знаходиться: храм, різниця, алтарь, пономарська, хрестильна, колокольня тощо.

Разом з цим, відповідно до інформації з Реєстру (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 226781723215), релігійна організація є власником об'єкта - будівля, храм, розташованого по вул. Центральна, 13 у с. Тернівка Вільнянського району Запорізької області, складовими частинами об'єкта нерухомості є лише ганки (3 шт.), будинок настоятеля (літ. Б), фундамент під прибудовою (літ. Б), вбиральня (літ. В), фундамент під навіс (літ. Г), замощення (літ. І), колодязь (літ. № 1).

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно релігійна організація є власником усіх будівель, розташованих за указаною адресою, окрім будівлі пам'ятки: Іллінської церкви.

Разом з цим, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем знаходження юридичної особи вказано саме буд. 13 по вул. Центральна у с. Тернівка Вільнянського району Запорізької області, а керівником релігійної організації є ОСОБА_1 , який згідно з відкритими джерелами інформації є настоятелем Іллінської церкви.

Згідно з положеннями п. 1.2. Статуту Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» (далі - Статут) Запорізької єпархії Української Православної Церкви с. Тернівка Вільнянського району Запорізької області Релігійна організація «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» (далі за Статутом - парафія) здійснює богослужіння, релігійні обряди, ходи та церемонії. Вищим органом парафіального управління є Парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель парафії (п. 2.1. Статуту), в свою чергу, виконавчим та розпорядчим органом Парафіальних зборів є Парафіальна рада (п. 2.7. Статуту).

Відповідно до положень п. 2.8. Статуту Парафіальна рада відповідає за збереження та підтримання в належному стані храму, інших церковних приміщень та майна парафії, забезпечує ремонт згідно з планами та проектно-кошторисною документацією, затвердженою Парафіальними зборами.

Таким чином, «Іллінська церква» (Церква в ім'я пророка Іллі) є пам'яткою архітектури, історії, монументального мистецтва, яка перебуває у фактичному користуванні відповідача, що останнім не заперечується.

Також колегія суддів враховує, що згідно наданої прокурором суду копії відповіді Запорізької обласної державної адміністрації від 25.02.2025 №02432/08-46 про надання інформації та копій документів стосовно власника - Іллінської церкви у с. Тернівка Запорізької області, відповідач є не лише користувачем, а одночасно і власником об'єкта культурної спадщини - Іллінської церкви відповідно до розпорядження Представника Президента України у Запорізькій області від 21 грудня 1992 року №494 «Про статути релігійних організацій і передачу культової будівлі» зазначену культову будівлю було передано безоплатно у власність Іллінській релігійній громаді Української Православної Церкви в с. Тернівці (зараз «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі»).

До вказаного листа додано копію розпорядження Представника Президента України у Запорізькій області від 21 грудня 1992 року №494 «Про статути релігійних організацій і передачу культової будівлі», згідно якого, вирішено передати безоплатно у власність Іллінській релігійній громаді Української Православної Церкви в с. Тернівці Вільнянського району культову будівлю і сторожу біля неї.

Вказане в будь-якому випадку не змінює факту користування відповідачем зазначеною культовою будівлею.

При цьому, що стосується посилань відповідача на те, вказаний лист не мав братись до уваги судом першої інстанції, оскільки всупереч приписам ст. 160 КАС України, останній не було долучено до позовної заяви, то колегія суддів апеляційного суду вважає їх безпідставними, оскільки вказаний лист був правомірно врахований судом першої інстанції з урахуванням принципу офіційного з'ясування обставин справи (ч. 4 ст. 9 КАС України).

Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону юридичні та фізичні особи, у користуванні яких перебувають пам'ятки, відповідають за їхню збереженість і зобов'язані дотримувати вимог органів охорони культурної спадщини.

Згідно із п. 12 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1768 від 28.12.2001 (зі змінами) (далі - Порядок) власник (користувач) пам'ятки або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки у власність (користування) укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

У п. 13 Порядку зазначено, що після внесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України або набуття ним правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власнику (користувачу) цього об'єкта або уповноваженому ним органу (особі). У такому разі власник (користувач) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання такого повідомлення.

Таким чином, з огляду на вказані правові приписи, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що як власник, так і користувач пам'ятки або уповноважена особа, наділені обов'язком укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка.

В свою чергу факт незавершеної процедури набуття відповідачем права власності на пам'ятку не звільняє відповідача як фактичного користувача від обов'язку укладення охоронного договору на об'єкт культурної спадщини, враховуючи те, що саме в иідповідач постійно користується пам'яткою та його діяльність безпосередньо впливає на її стан.

Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 24.05.2021 у справі № 640/4482/20 у якій суд дійшов висновку, що відповідно до чинного законодавства уповноваженим органом на укладення охоронного договору на пам'ятку місцевого значення є саме власник або уповноважений ним орган, колегія суддів апеляційного суду вважає безпідставними, оскільки обставини справи №640/4482/20 не є релевантними цій справі.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи та приписи законодавства, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності у відповідача обов'язку укласти з Управлінням містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації охоронний договір на щойно виявлений об'єкт культурної спадщини на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, охоронний договір на пам'ятку архітектури, історії, монументального мистецтва - Іллінську церкву (Церкву в ім'я пророка Іллі), розташовану за адресою: вул. Центральна, б. 13 у с. Тернівка Запорізького району Запорізької області (охоронний номер 5012-Зп).

Що стосується посилань відповідача на те, що суд першої інстанції протиправно не зазначив жодних істотних умов договору, в тому числі, і які саме роботи повинні бути виконані та який строк їх виконання, то колегія суддів апеляційного суду вважає їх безпідставними, оскільки предметом даного спору є визначення саме наявності у відповідача обов'язку по укладенню охоронного договору на пам'ятку архітектури, історії, монументального мистецтва - Іллінську церкву (Церкву в ім'я пророка Іллі).

Відносно доводів відповідача щодо відсутності у прокурора правових підстав для звернення з позовом до суду, то колегія судів вважає їх безпідставними, з огляду на приписи ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Інші доводи, що викладені в апеляційній скарзі, до уваги колегією суддів не приймаються, тому як не мають правового значення для правильного вирішення справи.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви при Свято-Іллінському храмі» - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 в адміністративній справі №280/303/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, визначених ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя В.А. Шальєва

суддя В.Є. Чередниченко