Постанова від 29.10.2025 по справі 200/134/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року справа №200/134/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Гаврищук Т.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 200/134/25 (головуючий І інстанції Загацька Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому просив суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі адвокату ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_2 , на звернення що зареєстровано № 28422/М-1000-24; відносно ОСОБА_3 , на звернення що зареєстровано 17.09.2024 № 28444/П-1000-24; відносно ОСОБА_4 , на звернення що зареєстровано 16.09.2024 № 28428/С-1000-24; відносно ОСОБА_5 , на звернення що зареєстровано 17.09.2024 № 28437/Т-1000-24; відносно ОСОБА_6 , на звернення що зареєстровано 16.09.2024 № 28414/Т-1000-24; відносно ОСОБА_7 , на звернення що зареєстровано 16.09.2024 № 28425/Х-1000-24; відносно ОСОБА_8 , на адвокатський запит, що зареєстровано зареєстрований 04.11.2024 за вх. № 33775/8; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальної Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_2 , на звернення що зареєстровано № 28422/М-1000-24; відносно ОСОБА_3 , на звернення що зареєстровано 17.09.2024 № 28444/П-1000-24; відносно ОСОБА_4 , на звернення що зареєстровано 16.09.2024 № 28428/С-1000-24; відносно ОСОБА_5 , на звернення що зареєстровано 17.09.2024 № 28437/Т-1000-24; відносно ОСОБА_6 , на звернення що зареєстровано 16.09.2024 № 28414/Т-1000-24; відносно ОСОБА_7 , на звернення що зареєстровано 16.09.2024 № 28425/Х-1000-24; відносно ОСОБА_8 , на адвокатський запит, що зареєстровано зареєстрований 04.11.2024 за вх. № 33775/8; відреагувати окремою ухвалою в адміністративній справі щодо неправомірних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в особі начальника Фатхутдінова В. Г.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 200/134/25 позов задоволено частково, внаслідко чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28422/М-1000-24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальній Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28422/М-1000-24. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 17.09.2024 за №28444/П-1000-24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальній Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 17.09.2024 за №28444/П-1000-24. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28428/С-1000-24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальній Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28428/С-1000-24. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28414/Т-1000-24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальній Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28414/Т-1000-24. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28425/Х-1000-24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальній Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , на звернення від 16.09.2024, що зареєстровано 16.09.2024 за №28425/Х-1000-24. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невидачі ОСОБА_1 довідки ОК5 відносно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , на звернення від 02.11.2024 №50-К, що зареєстровано 04.11.2024 за №33775/8. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області видати адвокату Кальній Аліні Геннадіївні довідку ОК5 відносно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , на звернення від 02.11.2024 №50-К, що зареєстровано 04.11.2024 за №33775/8.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є громадянкою України згідно паспорту громадянина України № НОМЕР_7 , має право на заняття адвокатською діяльністю, відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії №2830.

1) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_9 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 29.08.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_2 .. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_2 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Момоту В.В. від 12.09.2024 у ГУПФУ у Київській області.

Листом від 25.09.2024 №6827-28422/М-07/8-1000/24 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Що стосується засвідчення копії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта зазначає, що відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого під тису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Виходячи з наведеного, для проставлення відмітки про відповідність копії оригіналу документа уповноважена особа, повинна особисто звірити копію з оригіналом.

В заяві та в додатках відсутні будь-які дійсні реквізити зв'язку з ОСОБА_9 та адреси місця його фактичного проживання, для з'ясування обставин достовірності складеного договору та ідентифікації особи.

Відтак, додані до адвокатського запиту копії фотокопій документів не дають змогу точно ідентифікувати застраховану особу, страхувальника та відсутня можливість щодо посвідчення їх достовірності та чинності.

2) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_3 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 29.08.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_3 .. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_3 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Паніну С.І. від 12.09.2024 у ГУПФУ у Київській області.

Листом від 26.09.2024 №6941-28444/М-07/8-1000/24 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Що стосується засвідчення копії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта зазначає, що відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого під тису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Виходячи з наведеного, для проставлення відмітки про відповідність копії оригіналу документа уповноважена особа, повинна особисто звірити копію з оригіналом.

В заяві та в додатках відсутні будь-які дійсні реквізити зв'язку з ОСОБА_3 та адреси місця його фактичного проживання, для з'ясування обставин достовірності складеного договору та ідентифікації особи.

Відтак, додані до адвокатського запиту копії фотокопій документів не дають змогу точно ідентифікувати застраховану особу, страхувальника та відсутня можливість щодо посвідчення їх достовірності та чинності.

3) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_4 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 29.08.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_4 .. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_4 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Самойлову В.В. від 12.09.2024 у ГУПФУ у Київській області.

Листом від 25.09.2024 №6835-28428/М-07/8-1000/24 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Що стосується засвідчення копії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта зазначає, що відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого під тису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Виходячи з наведеного, для проставлення відмітки про відповідність копії оригіналу документа уповноважена особа, повинна особисто звірити копію з оригіналом.

В заяві та в додатках відсутні будь-які дійсні реквізити зв'язку з ОСОБА_4 та адреси місця його фактичного проживання, для з'ясування обставин достовірності складеного договору та ідентифікації особи.

Відтак, додані до адвокатського запиту копії фотокопій документів не дають змогу точно ідентифікувати застраховану особу, страхувальника та відсутня можливість щодо посвідчення їх достовірності та чинності.

4) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_5 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 29.08.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_5 .. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_10 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Тетеренко Людмилі Віталіївни від 12.09.2024 у ГУ ПФУ у Київській області.

Листом від 26.09.2024 №6942-28437/М-07/8-1000/24 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Що стосується засвідчення копії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта зазначає, що відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого під тису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Виходячи з наведеного, для проставлення відмітки про відповідність копії оригіналу документа уповноважена особа, повинна особисто звірити копію з оригіналом.

В заяві та в додатках відсутні будь-які дійсні реквізити зв'язку з ОСОБА_5 та адреси місця її фактичного проживання, для з'ясування обставин достовірності складеного договору та ідентифікації особи.

Відтак, додані до адвокатського запиту копії фотокопій документів не дають змогу точно ідентифікувати застраховану особу, страхувальника та відсутня можливість щодо посвідчення їх достовірності та чинності.

5) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_6 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 29.08.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_6 .. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП Тимощенко Л.М., свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Тимощенко Л.М. від 12.09.2024 у ГУПФУ у Київській області.

Листом від 25.09.2024 №6779-28414/М-07/8-1000/24 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Що стосується засвідчення копії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта зазначає, що відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого під тису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Виходячи з наведеного, для проставлення відмітки про відповідність копії оригіналу документа уповноважена особа, повинна особисто звірити копію з оригіналом.

В заяві та в додатках відсутні будь-які дійсні реквізити зв'язку з ОСОБА_6 та адреси місця її фактичного проживання, для з'ясування обставин достовірності складеного договору та ідентифікації особи.

Відтак, додані до адвокатського запиту копії фотокопій документів не дають змогу точно ідентифікувати застраховану особу, страхувальника та відсутня можливість щодо посвідчення їх достовірності та чинності.

6) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_7 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 29.08.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_7 .. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_7 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Хандогій Л.П. від 12.09.2024 у ГУПФУ у Київській області.

Листом від 25.09.2024 №6825-28425/Х-07/8-1000/24 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Що стосується засвідчення копії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта зазначає, що відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 “Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого під тису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.

Виходячи з наведеного, для проставлення відмітки про відповідність копії оригіналу документа уповноважена особа, повинна особисто звірити копію з оригіналом.

В заяві та в додатках відсутні будь-які дійсні реквізити зв'язку з ОСОБА_7 та адреси місця її фактичного проживання, для з'ясування обставин достовірності складеного договору та ідентифікації особи.

Відтак, додані до адвокатського запиту копії фотокопій документів не дають змогу точно ідентифікувати застраховану особу, страхувальника та відсутня можливість щодо посвідчення їх достовірності та чинності.

7) Між адвокатом Кальною Аліною Геннадіївною та ОСОБА_8 було укладено договір про надання правничої допомоги адвокатом від 20.10.2024.

Згідно п. 2 пп. 2.1 вищевказаного договору зазначено, що Клієнт доручає і здійснює оплату, Адвокат приймає на себе зобов'язання з надання юридичної допомоги, для чого Клієнт надає Адвокату повноваження, а саме: представляти права і законні інтереси Клієнта у органах Управління Пенсійного фонду України та всіх його територіальних відділеннях, з правом, зокрема, підпису та подання заяви про отримання довідки ОК-5, ОК-7, надання та підписання необхідних документів з метою отримання протоколу про призначення пенсії, довідці про перебування на обліку в ПФУ, адвокатських запитів, доступу до конфіденційної інформації щодо пенсійного забезпечення клієнта; отримувати виписки, довідки, витяги, у тому числі, але не виключно з державного реєстру пенсійного забезпечення громадян, довідки ОК-5; ставити підписи на документах від імені Клієнта.

02.11.2024 №50-К адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 ОСОБА_8 . Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_8 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Кальній Ірині Михайлівні від 02.11.2024 у ГУПФУ у Київській області.

Листом від 07.11.2024 №1000-0202-8/176490 відповідач, розглянувши заяву позивача складену відмовив позивачу у наданні довідки за формою ОК-5, посилаючись на те, що відповідно до пункту 8 розділу 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.04.2018 за № 476/31928 передбачено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі: застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення; представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Враховуючи вищевикладене, згідно даного адвокатського запиту та доданих до нього документів, наведені норми не передбачають право Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на обробку персональних даних ОСОБА_8 та використання конфіденційної інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає, що вони не відповідають вимогам чинного законодавства.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, врегульовано Законом України від 02.10.1996 № 393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі - Закон № 393/96-ВР).

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

На підставі статті 7 Закону № 393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Як свідчать матеріали справи, в письмових заявах від 16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача з пакетом документів (договір про надання правової (правничої) допомоги, свідоцтво на здійснення адвокатської діяльності, ордер адвоката, копія паспорта та копія ІПН) як представник застрахованої особи - ОСОБА_2 ; Паніна Сергія Івановича; Самойлова Володимира Віталійовича; Тетеренко Людмилою Віталіївною; Тимощенко Людмили Миколаївни; Хандогій Лариси Петрівни, та у запиті від 02.11.2024 №50-К як представник застрахованої особи Кальної Ірини Михайлівни, щодо надання інформації про дані, що містяться в обліковій картці Клієнта (застрахованої особи) за формою ОК5.

Відповідно до ст. 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Таким законом є Закон України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Пунктами 1, 2 та 9 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено:

- адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом;

- адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту;

- представництво це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов'язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов'язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Згідно з ч. 1 ст. 12 цього Закону особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 зазначеного Закону адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права (ч.ч. 1 та 3 ст. 27 зазначеного Закону).

Згідно з ч. 4 ст. 26 цього Закону адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Частиною 2 ст. 26 вказаного Закону визначено, що ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Відповідно до п. 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, що затверджене рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням та повинен містити обов'язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

Підпунктом 12.4 п. 12 Положення визначено, що ордер містить назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема: звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

Питання адвокатського запиту врегульовано ст. 24 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Відповідно до ч. 1 ст. 24 цього Закону адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Згідно з ч. 2 ст. 24 цього Закону орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.

Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом (ч. 3 ст. 24 цього Закону).

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що: по-перше, статус особи як адвоката підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю або посвідченням адвоката України; по-друге, повноваження представника, яким є адвокат, повинні бути підтверджені оригіналами (або посвідченими адвокатом копіями) одного з таких документів як: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначені Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 року за № 785/25562.

Відповідно до п. 2 розд. V цього Положення інформація з Реєстру застрахованих осіб надається безоплатно Пенсійним фондом України та територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій та/або електронній формі.

Згідно з п. 6 розд. V цього Положення інформація з Реєстру застрахованих осіб формується та надається за такими формами, зокрема індивідуальні відомості про застраховану особу - згідно з додатками 3 - 5 до цього Положення.

Додатком 4 до цього Положення є індивідуальні відомості про застраховану особу - форма ОК-5.

Пунктом 8 розд. V цього Положення визначено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб надається територіальними органами Пенсійного фонду України в паперовій формі:

застрахованій особі особисто при пред'явленні паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта, або свідоцтва про загальнообов'язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення;

у разі якщо застрахованою особою є неповнолітня або недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена, - батькам, опікуну, піклувальнику (законному представнику), представнику закладу, який здійснює опіку та піклування, при пред'явленні документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу та її законного представника чи піклувальника або представника закладу, який здійснює опіку та піклування, а також документів, що підтверджують статус законного представника застрахованої особи чи її піклувальника або представника закладу, який здійснює опіку та піклування (відповідне посвідчення, свідоцтво про народження, рішення суду тощо);

представнику застрахованої особи чи страхувальника - при пред'явленні документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

Пунктом 10 розд. V цього Положення визначено, що інформація з Реєстру застрахованих осіб, що містить відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта громадянина України, його сімейний стан, інформацію про інвалідність (групи, підгрупи, причини інвалідності із зазначенням у відповідних випадках нозологічних форм захворювань), матеріальний стан, адресу, дату і місце народження, місце проживання та перебування, надається виключно особі, якої вони стосуються (уповноваженій нею особі), а також у випадках, передбачених законами.

Позивачем як адвокатом та представником застрахованих осіб складено адвокатські запити, які відповідали вимогам законодавства, крім того особисто дотримано порядок звернення до територіального органу Пенсійного фонду України для отримання інформації з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідки форми ОК-5), а саме: пред'явленні документи, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені осіб, яких він представляє, а також засвідчені копії документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застрахованих осіб.

За таких обставин територіальний орган Пенсійного фонду України зобов'язаний був видати йому запитуєму інформацію з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідку форми ОК-5).

Недотримання відповідачем такого обов'язку призвело до порушення права позивача як адвоката на отримання інформації та документів, що стосуються його клієнтів.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України “Про адвокатуру і адвокатську діяльність» повноваження адвоката як представника в адміністративному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Згідно зі ст. 26 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 26 Закону України “Про адвокатуру і адвокатську діяльність» адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Відповідно до п. 4 “Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів», затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 року №36, зі змінами і доповненнями (далі - Положення №36), яке застосовується до ордерів, виготовлених у паперовій формі, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням та повинен містити обов'язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

Згідно з п. 14 Положення №36 ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта. Про обмеження правомочності адвоката, встановлені угодою про надання правової допомоги останній, або керівник адвокатського об'єднання (бюро) зобов'язані вказати на звороті ордера.

Аналогічні норми містяться у Положенні про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції, затвердженому рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року №41, яке застосовується до ордерів, згенерованих на офіційному веб-сайті НААУ, пунктами 10,11 якого визначено, що ордер, який видається адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням, обов'язково має містити підпис адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі цього ордера, та підпис керівника адвокатського бюро, адвокатського об'єднання і скріплений печаткою юридичної особи. Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Виходячи з наведених норм, повноваження адвоката підтверджуються в порядку, встановленому законом, оригіналом ордеру, виготовленого на паперовому бланку або згенерованого на офіційному веб-сайті НААУ.

Так, 16.09.2024 адвокат Кальна А.Г. звернулась до відповідача із заявою про надання відомостей, внесених до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які містяться в персональній картці форми ОК5 Тетеренко Людмили Віталіївни. Разом із заявою позивачем було надано договір на надання правничої допомоги адвокатом, копії паспорту та РНОКПП ОСОБА_10 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю Кальної А.Г., ордер на надання правничої (правової) допомоги адвокатом Кальною А.Г. Тетеренко Людмилі Віталіївни від 12.09.2024 у ГУ ПФУ у Київській області.

Разом з тим, у зазначеному ордері графі прізвище, ім'я та по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога зазначено ОСОБА_5 .

А до заяви від 16.09.2024 долучено документи: копії паспорту та РНОКПП на особу ОСОБА_10 .

За вказаних обставин суд першої інстанції дійшов висновку, що у ордері серія АН № 1509223 зазначено не ту особу, в інтересах якої подано заяву від 16.09.2024 до відповідача, що вказує на його дефектність та виключає, в даному випадку, можливість посилання на ордер як на документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги ОСОБА_5 .

А тому, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Підсумовуючи, суд першої інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Щодо вимоги позивача про постановлення окремої ухвали, судом першої інстанції зазначено наступне.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що окрема ухвала є способом реагування суду на випадки виявлення порушення законності та правопорядку, які не можуть бути усунені ним самостійно при вирішенні адміністративного спору з використанням представлених адміністративним процесуальним законом засобів. Окрема ухвала виноситься судом, у зв'язку з виявленням під час судового розгляду порушення законності з боку, зокрема, суб'єкта владних повноважень, які не охоплюються предметом спору та не можуть бути усунені шляхом розв'язання спору по суті.

З викладеного вбачається, що постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду та здійснюється, якщо судом виявлено порушення закону та такі порушення є очевидно протиправними, тому суд першої інстанції дійшов висновку, що підстав для задоволення клопотання заявника про постановлення окремої ухвали наразі немає.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 200/134/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 200/134/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 29 жовтня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В. Геращенко