Рішення від 29.10.2025 по справі 600/5646/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5646/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб за податковий період 2022 рік на суму 55099,04 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є фізичною особо-підприємцем та перебуває на спрощеній системі оподаткування як платник єдиного податку. Оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням позивачу нараховано земельний податок за 2022 рік по земельній ділянці площею 0,50 га з цільовим призначенням 03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та перебуває у приватній власності позивача.

Позивач зазначає, що на вказаній земельній ділянці розміщено автодорожній комплекс з житловою квартирою, що також є приватною власністю, в якому здійснюється підприємницька діяльність, що на її думку, звільняє від сплати земельного податку згідно п.п. 297.1.4 п. 297.1 статті 297 Податкового кодексу України.

Позивач неодноразово звертався до відповідача та до Хотинської міської ради, щодо встановлення факту використання земельної ділянки у провадженні господарської діяльності.

Проте, незважаючи на викладене та всупереч п.п. 297.1.4 п. 297.1 статті 297 Податкового кодексу України, податковий орган виніс відносно позивача оскаржуване податкове повідомлення - рішення, яким нараховано земельний податок за 2022 рік на суму 55099,04 грн, із чим позивач не погоджується.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що у власності позивача перебуває земельна ділянка площею 0,50 га із кадастровим номером 7325010100:01:016:0001, категорія земель 03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, м. Хотин, Дністровський район, Чернівецька область, та перебуває у приватній власності позивача.

У 2023 році позивачу нараховано земельний податок по вказаній вище земельній ділянці за податковим повідомленням-рішенням №140095-2409-2405-UA73040190000062796 від 19.06.2023, оскільки на момент формування податкового рішення згідно ІКС “Податковий блок» за позивачем використовувався КВЕД 45.20 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів. З огляду на викладене, відповідач вважає, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення контролюючий орган діяв обґрунтовано, в межах повноважень та з урахуванням всіх обставин, які мають значення для прийняття об'єктивного рішення, а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.

Позивач є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Чернівецькій області на спрощеній системі оподаткування як платник єдиного податку, видами господарської діяльності якого є:

45.20 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;

49.41 - вантажний автомобільний транспорт;

52.21 - допоміжне обслуговування наземного транспорту.

Позивач є власником земельної ділянки площею 0,50 га, кадастровий номер 7325010100:01:016:0001, категорія земель03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно зведеного оціночного акту по домоволодінню АДРЕСА_2 за вказаною адресою знаходиться автодорожний комплекс по обслуговуванню великовантажних автомобілів з житловою квартирою, майстерня - склад, сарай, вбиральня, вигрібна яма, огорожа, бензомаслоуловлювач.

Головним управлінням Державної податкової служби України в Чернівецькій області відносно позивача винесено податкове повідомлення-рішення №140095-2409-2405-UA7304019000002796 на суму 55099,04 грн по земельному податку за податковий період 2022 рік.

Матеріалами справи підтверджується, що земельний податок згідно податкового повідомлення-рішення №140095-2409-2405-UA7304019000002796 на суму 55099,04 грн нарахований по земельній ділянці площею 0,50 га, кадастровий номер 7325010100:01:016:0001, категорія земель 03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Позивач звертався до відповідача з заявою щодо скасування податкового повідомлення-рішення №140095-2409-2405-UA7304019000002796 на суму 55099,04 грн, оскільки на вказаній земельній ділянці він здійснює підприємницьку діяльність, а тому в силу п.п. 297.1.4 п. 297.1 статті 297 Податкового кодексу України звільнений від сплати земельного податку.

Листом відповідач повідомив, що продовжено термін розгляду заяви. Вказано що відповідач звернувся до Хотинської територіальної громади з запитом щодо надання акту обстеження фактичного використання земельних ділянок позивачем. Зазначив, що податкове повідомлення-рішення вважається чинним.

Так позивач звернувся самостійно до Хотинської міської ради з заявою щодо підтвердження використання вищезазначеної земельної ділянки в межах господарської діяльності.

Так, Хотинською міською радою надано відповідь на запит, відповідно до змісту якої підтверджено використання земельної ділянки у своїй підприємницькій діяльності. Окрім того в матеріалах справи наявний акт обстеження земельної ділянки від 05.09.2024 р.

В матеріалах справи відсутні будь які докази звернення відповідача до Хотинської територіальної громади, щодо підтвердження або спростування використання земельної ділянки площею 0,50 га, кадастровий номер 7325010100:01:016:0001, категорія земель 03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 позивачем в господарській діяльності.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Приписами ст. 120 Земельного кодексу України визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Відповідно до положень ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю -обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п.14.1.72 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України земельним податком визнається обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Положеннями пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Положеннями ст. 270 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до приписів п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа-підприємець можуть самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

За приписами пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності полягає в запровадженні особливого механізму справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Також пунктом 269.2 статті 269 Податкового кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, сплачують земельний податок в особливому порядку, передбаченому главою 1 розділу XIV цього Кодексу (за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності).

Згідно підпункту 4 пункту 297.1 статті 297 Податкового кодексу України, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

У значенні наведених норм права спрощена система оподаткування не звільняє суб'єкта господарювання від виконання податкових зобов'язань зі сплати податків, встановлених у пункті 297.1 частини 297 ПК, а запроваджує інші умови, порядок та механізм їх сплати, а також встановлює можливість відновлення їх сплати на загальних підставах у разі недотримання умов оподаткування за спрощеною системою.

Умовою несплати земельного податку за зазначеною системою оподаткування є те, що суб'єкт господарювання, який є власником чи користувачем земельної ділянки, використовує цю землю для проведення господарської діяльності.

За змістом частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно обставин цієї справи, між сторонами виник спір щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення №140095-2409-2405-UA7304019000002796 від 19.06.2023 року, яким нараховано земельний податок за 2022 рік на суму 55099,04 грн.

Аргументи позивача фактично зводяться до того, що земельна ділянка, по якій нараховано земельний податок, використовується у господарській діяльності, а тому він звільнений від сплати податкових зобов'язань по такій земельній ділянці.

Натомість, відповідач зазначає, що на момент формування оскаржуваного податкового рішення згідно ІКС “Податковий блок» за позивачем використовувався КВЕД 45.20 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, що є підставою для нарахування земельного податку.

Надаючи оцінку наведеним доводам та аргументам сторін, суд зазначає наступне.

Як зазначалось судом вище, позивач є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Чернівецькій області на спрощеній системі оподаткування як платник єдиного податку І групи, видами господарської діяльності якого є:

45.20 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;

49.41 - вантажний автомобільний транспорт;

52.21 - допоміжне обслуговування наземного транспорту.

Позивач є власником земельної ділянки площею 0,50 га, кадастровий номер 7325010100:01:016:0001, категорія земель03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та власником автодорожнього комплексу з житловою квартирою загальною площею 565,2 кв.м. на вказаній земельній ділянці.

При цьому, суд звертає увагу, що здійснення підприємницької діяльності в будівлі автодорожнього комплексу підпадає під зареєстровані за позивачем види господарської діяльності.

Разом з тим, відповідачем відносно позивача винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №140095-2409-2405-UA7304019000002796 від 19.06.2023 року, яким нараховано земельний податок за 2022 рік на суму 55099,04 грн щодо земельної ділянки площею 0,50 га.

В обґрунтування правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач фактично лише зазначає, що на момент формування оскаржуваного податкового рішення згідно ІКС “Податковий блок» за позивачем використовувався КВЕД 45.20 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, що є підставою для нарахування земельного податку.

Суд не погоджується із такими висновками податкового органу, оскільки наявність інформації згідно ІКС “Податковий блок» щодо використання позивачем КВЕД 45.20 - технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, не може безумовно свідчити про використання позивачем земельної ділянки або ж об'єктів нерухомості, розміщеній на такій земельній ділянці, за вказаним видом господарської діяльності.

Іншими словами, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження надання позивачем земельної ділянки та будівель, що на ній розташовані, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування, що виключає право на пільгу стосовно зі сплати земельного податку платників єдиного податку, згідно підпункту 297.1.4 пункту 297.1 статті 297 Податкового кодексу України.

Більше того, у позовній заяві позивачем зазначено, що земельна ділянка та розташована на ній будівля, ніколи не здавалися в оренду, оскільки позивач у будівлі самостійно здійснює підприємницьку діяльність.

Вказані доводи взагалі не спростовувалися відповідачем в ході судового розгляду справи.

Окрім того, суд зазначає, що листом відповідач повідомив позивача, що продовжено термін розгляду заяви щодо скасування податкового повідомлення рішення. Вказано, що відповідач звернувся до Хотинської територіальної громади з запитом щодо надання акту обстеження фактичного використання земельних ділянок позивачем. Зазначив, що податкове повідомлення-рішення вважається чинним.

Так, позивач звернувся самостійно до Хотинської міської ради з заявою щодо підтвердження використання вищезазначеної земельної ділянки в межах господарської діяльності.

Хотинською міською радою надано відповідь на запит, відповідно до змісту якої підтверджено використання земельної ділянки у своїй підприємницькій діяльності. Окрім того в матеріалах справи наявний акт обстеження земельної ділянки від 05.09.2024 р.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні будь які докази звернення відповідача до Хотинської територіальної громади, щодо підтвердження або спростування використання земельної ділянки площею 0,50 га, кадастровий номер 7325010100:01:016:0001, категорія земель 03.10. - для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компанії, які займаються підприємницькою діяльністю пов'язаною з отримання прибутку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 позивачем в господарській діяльності.

Таким чином, факт використання позивачем, як платником податку спрощеної системи оподаткування, земельної ділянки та будівлі у господарській діяльності, вказує на звільнення від обов'язку сплати земельного податку згідно підпункту 297.1.4 пункту 297.1 статті 297 Податкового кодексу України.

Однак, всупереч викладеному, відповідач протиправно виніс відносно позивача оскаржуване податкове повідомлення - рішення, що використовується позивачем самостійно у господарській діяльності.

Відтак, наявні підстави для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб за податковий період 2022 рік на суму 55099,04 грн.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 90 КАС України).

Відповідно до норм статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, дають суду підстави для висновків, які спростовують доводи відповідача, а тому адміністративний позов слід задовольнити.

Стосовно розподілу судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб за податковий період 2022 рік на суму 55099,04 грн.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області судові витрати - судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, Код ЄДРПОУ 44057187).

Суддя І.В. Маренич