Постанова від 28.10.2025 по справі 155/1633/25

Справа №155/1633/25

Провадження №3/155/777/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.10.2025 м. Горохів

Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , водія в ФОП « ОСОБА_2 », громадянина України, у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.188-57 Кодексу України про адміністративні правопорушення

УСТАНОВИВ:

До Горохівського районного суду Волинської області 02 жовтня 2025 року з відділення поліції №2 (м. Горохів) Луцького РУРП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.188-57 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення №0019878 від 29 вересня 2025 року вбачається, що 29 вересня 2025 року о 15 годині 30 хвилин в селі Скобелка, Луцького району, керуючи транспортним засобом RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричепом BEAALU, державний номерний знак НОМЕР_2 , не виконав законні вимоги посадової особи Укртрансбезпеки, що полягають у невиконанні рішення про супроводження автомобільного транспортного засобу до найближчого місця зважування РС000208 від 29 вересня 2025 року, чим порушив с.6 ЗУ «Про автомобільний транспорт».

Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ст.188-57 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав частково, вказував, що дійсно відмовлявся їхати на зважування, оскільки, під час руху відбулося задимлення регулятора пічки. В подальшому він полагодив регулятор і проїхав до посту зважування.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ст.188-57 КУпАП, передбачено відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, усунення порушень законодавства з безпеки на автомобільному транспорті або створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків, завдань.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено систему органів державного регулювання та контролю, шляхи реалізації державної політики у сфері автомобільного транспорту, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, вимоги до облаштування та технічного оснащення яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту.

Згідно з ч.19 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, мають право:супроводжувати транспортний засіб, що має ознаки порушення нормативів вагових або габаритних параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більше 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також забороняти подальший рух такого транспортного засобу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11 лютого 2015 року Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Відповідно до п.п.2, 15, 29 п.5 вказаного Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-57 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.188-57 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №0019878 від 29 вересня 2025 року, копією рішенням про супроводження автомобільного транспортного засобу від 29 вересня 2025 року, копією акта про блокування/розблокування автомобільного транспортного засобу від 29 вересня 2025 року, копією направленням на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №ЕНР000076, а також DVD-R диском на якому наявний відеозапис подій, які мали місце 29 вересня 2025 року.

Об'єктивність викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення №0019878 від 29 вересня 2025 року та вищевказаних документах підтверджується дослідженими в судовому засіданні відеозаписами, які наявні в матеріалах адміністративної справи.

Як вбачається з дослідженого судом відеозапису, під час руху до пункту зважування водій ОСОБА_1 зупинив автомобіль і повідомив працівникам Укртрансбезпеки, що далі рухатися не може у зв'язку з задимленням регулятора пічки. Після складання протоколу про адміністративне правопорушення та блокування коліс автомобіля, ОСОБА_1 повідомив, що вже готовий продовжити рух до пункту зважування.

Суд розцінює такі дії ОСОБА_1 як намагання уникнути габаритно-вагового контролю.

Зазначені докази в їх сукупності підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.188-57 КУпАП.

Доказів, які б спростовували наведені в протоколі про адміністративне правопорушення №0019878 від 29 вересня 2025 року обставини, суду не надано.

Підстав для визнання наявних в матеріалах адміністративної справи доказів, які досліджувались в ході судового розгляду, недопустимими в судовому засіданні не встановлено. Вказані докази суд визнає належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам ст.251КУпАП.

Згідно з п.1.3 ПДР України, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Відповідно до п.1.9 ПДР України, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Згідно з 1.10 ПДР України габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.2.4-1ПДР України, у місці здійснення габаритно-вагового контролю на вимогу працівника пункту габаритно-вагового контролю або поліцейського водій вантажного автомобіля (втому числі механічного транспортного засобу) повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: а) передати для перевірки документи, зазначені в підпунктах а, б, і, г пункту 2.1 цих Правил; б) надати транспортний засіб та причіп (за наявності) для вагового та/або габаритного контролю відповідно до встановленої процедури..

Водії під час здійснення вантажних перевезень та при здійсненні габаритно-вагового контролю мають керуватися як Правилами дорожнього руху, так і іншими нормативно-правовими актами, що встановлюють обов'язки водія, в тому числі щодо проведення габаритно-вагового контролю.

Серед таких нормативно-правових актів, що передбачають обов'язок водія пройти габаритно-ваговий контроль, законодавець визначив Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затверджений постановою КМУ № 1567 від 8 листопада 2006 року в редакції постанови КМУ № 141 від 7 лютого 2025 року, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою КМУ №879 від 27 червня 2007 року, Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджений спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10 грудня 2013 року.

Згідно положень ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, його підвищену суспільну небезпеку, особу правопорушника, ступінь його вини.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність судом не вбачаються.

Отже, враховуючи доведеність матеріалами справи вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, суддя вважає за необхідне ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-57 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.

Згідно з ст.40-1 КУпАП, судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 7, 40-1, 188-57, 245, 251-252, 280, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про автомобільний транспорт», Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11 лютого 2015 року, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-57 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 (одну тисячу сімсот) гривень.

(Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Волинській обл. 21081100; рахунок отримувача: UA828999980314080542000003570, банк отримувача коштів: казначейство України (ЕАП); код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38009371).

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Відповідно до ч.1 ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу понад п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - понад п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу 3400,00 (три тисячі чотириста) гривень.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області В.М. Сметана