Рішення від 29.10.2025 по справі 560/10217/25

Справа № 560/10217/25

РІШЕННЯ

іменем України

29 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву про надання відстрочки та прийняти рішення про надання відстрочки.

В обґрунтування позову зазначає, що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», однак відповідач протиправно відмовив у наданні відстрочки.

Відповідач відзив у справі не подав, надав витребувані судом документи.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні регулюються Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII (далі - Закон України №3543-XII. Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно зі ст. 22 Закону України №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Статтею 23 Закону визначено перелік військовослужбовців, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та яким може бути надана відстрочка від військової служби.

Згідно з пунктом 14 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560 з подальшими змінами).

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії. Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

В травні 2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою (вхідний №2/4454 від 22.05.2025) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч.1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

До заяви позивач додав копію рішення про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 03.04.2025, акта проведення обстеження сім'ї, паспорта ОСОБА_1 , довідки РНОКПП, витягу з реєстру територіальної громади, копію посвідчення № НОМЕР_1 від 13.08.2021 особи з інвалідністю з дитинства, довідки РНОКПП ОСОБА_2 , паспорта ОСОБА_2 , довідки до акта огляду МСЕК серії ХМ №232992 від 24.04.2012, паспорта ОСОБА_3 , довідки про реєстрацію місця проживання особи, довідки РНОКПП ОСОБА_3 , пенсійного посвідчення ОСОБА_3 , паспорта ОСОБА_4 , довідки РНОКПП ОСОБА_4 , пенсійного посвідчення ОСОБА_4 , довідки про склад сім'ї від 21.05.2025 №332, витяг з Резерв +, довідок КНП "ЦПМСД Полонської міської ради" №164 від 22.05.2025, №163 від 22.05.2025, №162 від 22.05.2025.

За результатами розгляду заяви протоколом від 30.05.2025 №22 комісія з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІІ відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Причиною відмови вказано те, що наявні члени сім'ї першого ступеня споріднення стосовно яких не надано документи, що вони самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Про прийняте рішення відповідач інформував позивача повідомленням №2/2781 від 02.06.2025.

Посвідченням № НОМЕР_1 від 13.08.2021, виданим Управлінням соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації, підтверджується те, що ОСОБА_2 , яка є рідною сестрою позивача, є особою з інвалідністю з дитинства. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК від 24.04.2012 серії ХМ №232992 ОСОБА_2 встановлена перша А група інвалідності довічно. У висновку про умови та характер праці встановлено, що вона потребує постійного стороннього догляду. Згідно з довідкою №162 від 22.05.2025, виданою КНП "ЦПМСД Полонської міської ради", ОСОБА_2 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду, не здатна до самообслуговування.

Відповідно до довідки №164 від 22.05.2025 КНП "ЦПМСД Полонської міської ради" ОСОБА_3 (матір позивача) встановлені відповідні діагнози з урахуванням яких вона за станом здоров'я не може здійснювати догляд за хворим. Довідкою №163 від 22.05.2025, виданою КНП "ЦПМСД Полонської міської ради", підтверджується те, що ОСОБА_4 (батько позивача) встановлені відповідні діагнози, з урахуванням яких він за станом здоров'я також не може здійснювати догляд за хворим.

Отже, позивач здійснює догляд за своєю рідною сестрою ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю з дитинства І групи, у той час як інші члени сім'ї першого ступеня споріднення - батько ОСОБА_4 та мати ОСОБА_3 здійснювати догляд за своєю донькою не можуть відповідно до виданих лікувальною установою довідок.

Водночас, право на відстрочку за зазначеною нормою мають ті члени сім'ї другого ступеня споріднення (зокрема, рідні брати або сестри), які здійснюють постійний догляд за особою з інвалідністю I або II групи за умови відсутності батьків або якщо батьки самі потребують постійного догляду, що підтверджується офіційним висновком уповноваженого органу.

У справі відсутні належні докази того, що батьки позивача визнані такими, які потребують постійного догляду відповідно до висновків медико-соціальної експертизи або лікарсько-консультативної комісії. Наявні у справі довідки №163 та №164 КНП "ЦПМСД Полонської міської ради" не підтверджують наявність у них статусу осіб, які самі потребують постійного стороннього догляду у розумінні пункту 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зважаючи на це, з урахуванням наданих позивачем відповідачу документів останній не міг підтвердити підставу для надання позивачу відстрочки за обраним ним пунктом, що суд вважає обґрунтованим.

Разом з тим, у разі подання позивачем відповідачу висновків уповноваженого органу, які офіційно підтверджуватимуть те, що його батьки самі потребують постійного догляду, він набуде право на відстрочку від призову під час мобілізації відповідно до п. 14 частини першої статті 23 зазначеного Закону.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 жовтня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя І.С. Козачок