Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
29 жовтня 2025 року Справа № 520/16051/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача у якому просить:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №359 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, з урахуванням виплачених сум; - зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №359 від 15.06.2021 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, з урахуванням виплачених сум; - вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що перерахунок пенсії позивача відбувся на підставі оновленої довідки не з 01.01.2018, а з моменту набрання судовим рішенням ОАСК від 12.12.2018 (справа № 826/3858/18) законної сили, тобто з 05.03.2019, що суперечить правовим позиціям Верховного Суду. Окрім цього, розмір грошового забезпечення позивача було змінено з 01.03.2018 на підставі постанови КМУ № 704. Разом із тим постановою КМУ № 103 постановлено здійснити перерахунок пенсії призначеної до 01.03.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ з 01.01.2019. Відтак у позивача виникла право на перерахунок пенсії з 01.01.2018. Позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача. Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки після скасування п. п. 1, 2, 3, 6 Постанови № 103, умови проведення перерахунку відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не визначались, а відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії. Вважає такі дії відповідача протиправними у зв'язку із чим просить зобов'язати останнього до вчинення відповідних дій, а позов задовольнити. У відповідності до ст. 139 КАС України вирішити питання розподілу судових витрат.
Відповідачем подано відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що пенсія позивачу нараховується з 01.04.2019 з урахуванням грошового забезпечення зазначеного в довідці №359 від 15.06.2021, наданої Головним управлінням ДСНС у Харкiвськiй області, виданої станом на 05.03.2019 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 по справі № 520/15415/21( 64% від грошового забезпечення 16216,25грн.). У перерахованому розмірі пенсія виплачується з 01.09.2022. Підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018, враховуючи грошове забезпечення, визначене станом на 05.03.2019, відсутні. Просить у позові відмовити.
23.06.2025 ухвалою судді адміністративний позов залишено без руху для усунення недоліків викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.
07.07.2025 ухвалою суду адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Суд установив, 15.06.2021 ГУ ДСНС у Харківській області видано довідку № 359 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019.
12.03.2025 представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки за період з 01.01.2018 по 31.03.2019.
08.04.2025 відповідач листом повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно з поданої заяви. Наводить у листі аргумент про те, що перерахунок пенсії позивача здійснюється на умовах та в розмірах, визначених КМУ. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 (справа № 826/6453/18) скасовано п. 6 Постанови № 106, після чого умови призначення перерахунку пенсії КМУ не визначались. Відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом свого порушеного права.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже згідно зі ст. 51 Закону № 2262-XII це право реалізується з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд повторно відмічає, що позивач просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 29.11.2023 про розмір грошового забезпечення позивача, виданої станом на 05.03.2019, однак відповідач відмовив у перерахунку, хоч заперечень з приводу змісту отриманої довідки станом на 05.03.2019 не висловив.
Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 11.08.2023 (справа №380/103/22) виникнення у пенсійного органу обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, з 01.01.2018 року.
Щодо доводів відповідача про те, що КМУ нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій після скасування пунктів 1, 2, 3, 6 Постанови № 103 не визначались, суд оцінює критичного, виходячи з наступного.
Варто звернути увагу, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням суду не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії, як і повторного подання відповідних списків уповноваженим органам. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 з ухваленням даного рішення суду, не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 6 серпня 2019 року в зразкові справі № 160/3586/19, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393". Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
З огляду на викладене вище, суд прийшов переконання про те, що не зважаючи на заяву позивача про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019, відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, у зв'язку із наявністю у позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Отже відповідач допустив дії, які суд визнає протиправними. З метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд прийшов висновку про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, а позовні вимоги у цій частині задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ст. 139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 до 31.03.2019 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 15.06.2021 № 359 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 15.06.2021 № 359 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 968,96 грн.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, 5, код ЄДРПОУ 14099344.
Повне судове рішення складено суддею 29.10.2025.
Суддя М. І. Садова