Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
29 жовтня 2025 року Справа № 520/11096/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд, виключити з числа відповідачів Головного управління Національної поліції в Харківській області (з урахуванням уточнених позовних вимог):
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 )
- зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , скасувати запис про розшук в реєстрі “Оберіг» відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , інд.код. НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_3 .
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Позивач проходив військову службу в лавах радянської армії, та був знятий з військового обліку у 1988 році.
Після оновлення свої даних у застосунку «РЕЗЕРВ+», позивач виявив, що він перебуває у розшуку.
Отримавши відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якій зазначено, що позивач не досяг граничного віку (60 років), а також те, що позивач не став на військовий облік.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Законом України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ), в редакції 25 березня 1992 року 2025 який замінив попередні акти, статтею 1 закріплено загальний військовий обов'язок, зокрема:
Оборона країни від збройної агресії належить до найважливіших функцій держави і є справою всього народу України. Захист України - конституційний обов'язок кожного її громадянина; Загальний військовий обов'язок включає, зокрема: виконання військового обов'язку в запасі; дотримання правил військового обліку.
Виконання Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" покладається на громадян України.
Щодо загального військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема: військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі; Громадяни України, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, зобов'язані, зокрема: виконувати правила військового обліку.
Статтею 2 даного закону, в редакції на 1992 рік, було встановлено, зокрема: Виконання військового обов'язку в запасі у мирний час полягає в додержанні порядку і правил військового обліку.
Військовозобов'язані, які раніше не приймали Військову присягу, приймають її під час зборів або мобілізації.
Статтею 27 даного закону, в редакції на 1992 рік , закріплено, зокрема: Громадяни, звільнені з військової служби, а також звільнені від призову на строкову військову службу (крім знятих з військового обліку за станом здоров'я), зараховуються в запас.
Статтею 33 даного закону, в редакції на 1992 рік , закріплені загальні правила військового обліку, зокрема: Усі військовозобов'язані та призовники підлягають військовому обліку.
Військовий облік військовозобов'язаних і призовників є загальнодержавною системою обліку та аналізу призовних ресурсів у державі, придатних до військової служби. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, місцевої державної адміністрації та органами місцевого самоврядування.
Військовий облік усіх військовозобов'язаних і призовників провадиться за місцем їх проживання і поділяється на загальний, спеціальний, персонально-якісний та персонально-первинний облік.
Статтею 37 даного закону, зі змінами внесеними Законом №3625-12 від 19.11.1993) , встановлено, зокрема, що для оформлення взяття на військовий облік усі військовослужбовці та особи, які служили за призовом і звільнені в запас, після повернення до місця проживання зобов'язані у триденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів.
До того ж даною статтею було встановлено, зокрема, - зняттю з військового обліку підлягають громадяни: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби із зняттям з військового обліку; які досягли граничного віку перебування в запасі; призвані або прийняті на військову службу; взяті на спеціальний облік Міністерства внутрішніх справ України у зв'язку з призначенням на посади рядового або начальницького складу ОВС чи зарахуванням курсантами і слухачами вищих навчальних закладів МВС України; які вибули на постійне місце проживання за межі України; померлі.
Закон України «Про військовий обов'язок І військову службу» (Закон №2232-ХІІ).
Статтею 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ) закону, в редакції Закону №3597-ІХ від 04.04.2006, встановлені підстави, за наявності яких громадяни України підлягають взяттю, зняттю та виключенню з військового обліку, зокрема: Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: звільнені з військової служби в запас; звільнені з альтернативної (невійськової) служби; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно- територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; звільнені зі служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, Державного департаменту України з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації України; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; виключені з військового обліку Служби безпеки України які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
Зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби; проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; досягли граничного віку перебування в запасі; припинили громадянство України; були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності.
Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві.
Також Постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 1994 року №377 (Гриф обмеження доступу "Для службового користування " знято Розпорядженням КМ№ 605- р від 23.08.2016), затверджене Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників.
Даним Положенням затверджено, зокрема: Військовий облік військовозобов'язаних і призовників являє собою загальнодержавну систему обліку та аналізу призовних ресурсів у державі, придатних до військової служби. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міноборони, МВС, Служби безпеки, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування. Військовий облік військовозобов'язаних і призовників проводиться згідно із Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" і цим Положенням за місцем їх проживання (перебування) з метою забезпечення контролю за виконанням громадянами України військового обов'язку і за дотриманням ними встановлених правил військового обліку; надання допомоги військовим комісаріатам у проведенні оборонних і мобілізаційних заходів.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби , мобілізації та військового обліку» (далі - Закон №3633-ІХ), який набув чинності 18,05.2024, установлено, зокрема, 1) під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-ІХ, зокрема: звільнені зі служби громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають спеціальні звання (класні чини), в тому числі у зв'язку з виходом на пенсію, з Міністерства внутрішніх справ України, Національного антикорупційного бюро України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, органів та підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально- виконавчої служби України, Служби судової охорони, органів прокуратури, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, Бюро економічної безпеки України, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання.
Тобто даною нормою закону зобов'язано саме громадянина (віком від 18 до 60 років), у встановлений проміжок часу (протягом 60 днів), стати на військовий облік у ТЦК та СП за своїм місцем проживання.
До того ж саме на громадянина покладено обов'язок самостійного звернення до ТЦК та СП з метою постановки на військовий облік.
Після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію" (такої правової позиції дотримується Верховний Суд) в Україні, з 17.03.2014 в Україні настав особливий період, який діє по теперішній час.
У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02,2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та є чинним на даний час.
В свою чергу, Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, проведення якої неодноразово продовжувалось та проводиться на даний час.
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
З метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями установлюється військовий обов'язок (частина 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу») Військовий обов'язок включає: виконання військового обов'язку в запасі; дотримання правил військового обліку (частина З статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Частиною 5 та 6 статті 1 даного закону встановлено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Військовий обов'язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні.
Частиною 10 даної статті визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, зобов'язані, зокрема: - виконувати військовий обов'язок у запасі; - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно- правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України {частина І статті 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Частиною 8 статті 2 Закону №2232-XII встановлено, що виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Частиною 1 статті 37 Закону №2232-ХІІ встановлено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, підлягають громадяни України, зокрема: - зокрема, які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
Додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від ЗО грудня 2022 р. № 1487 (зі змінами, внесені Постановою) КМУ № 563 від 16.05.2024) затверджені ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Правила військового обліку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема: - перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки; виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві.
Пунктом 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-1X установлено, зокрема, 1) під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від З березня 2022 року № 2105-ІХ, зокрема: - звільнені зі служби громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають спеціальні звання, в тому числі у зв'язку з виходом на пенсію, з Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання.
Статтею 17 Закону України «Про оборону України» визначені права та обов'язки громадян України у сфері оборони, зокрема: - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України; - громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком - повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Так, за наявними обліками ІНФОРМАЦІЯ_4 та відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - АІКС «Оберіг»), громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований в АДРЕСА_3 , який має набуту військово-облікову спеціальність (ВОС-788135А, комірник продовольчої служби/забезпечення. що не заперечується позивачем), не досяг граничного віку перебування в запасі, військовозобов'язаний, молодший сержант запасу, не перебуває на військовому обліку у ТЦК та СП за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання.
Та відповідно до відомостей АІКС «Оберіг» ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 та 09.03.1988 року знятий з військового обліку з прийняттям на службу до органів Національної поліції.
Також за наявними відомостями АІКС «Оберіг» ОСОБА_1 після звільнення з органів Національної поліції по теперішній час на військовий облік до відповідного ТЦК та СП не прибув, на військовий облік не став.
Що підтверджується інформацією, яка міститься в АІК « ІНФОРМАЦІЯ_6 », зокрема: ОСОБА_1 перебуває в картотеці: «Картотека осіб, які зобов'язані стати на військовий облік», в під картотеці: «Прийняті на службу на Національної поліції України».
Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, ОСОБА_1 по теперішній час, будучи військовозобов'язаним, по теперішній час не перебуває на військовому обліку у ТЦК та СП за місцем реєстрації. Та як вбачається, ОСОБА_1 , в особливий період (який відповідно до правової позиції Верховного Суду настав в Україні після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію", та діє теперішній час), не виконав вимоги законодавства та нормативно правових актів, зокрема, пп.1 п.1 Правил військового призовників, військовозобов'язаних та резервістів, чим порушив ч.З ч. 10 ст.1, ч.І ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.17 Закону України «Про оборону України», пункт 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби , мобілізації та військового обліку»
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.