Рішення від 28.10.2025 по справі 500/5511/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/5511/25

28 жовтня 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника адвоката Саламандрика Андрія Івановича звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просив:

визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем ОСОБА_1 (№11/1/10184 від 04.07.2025 р.),

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , направити особову справу ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , наказом №64-РС о/с від 04.10.2023 був звільнений зі служби за віком, у званні штаб-сержанта, з посади головного сержанта-командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 31.10.2023.

Згідно даного наказу та наказу №300 від 31.10.2023 вислуга років в збройних силах станом на 31.10.2023 становить: календарна - 12 років 04 місяці 22 дні, пільгова - 01 рік 00 місяців 02 дні, загальна - 13 років 04 місяці 24 дні.

Вивчивши наказ про звільнення з представником дійшли до висновку, що у позивача наявна необхідна вислуга для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем, у зв'язку з чим було подано заяву в ІНФОРМАЦІЯ_6 про підготовку і подання пакету документів для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем.

Однак у відповідь відмовлено в направленні особової справи в Кадровий центр Сухопутних військ Збройних Сил України, зіславшись на відсутність підстав для перерахунку, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 26.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

10.10.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшла заява про закриття провадження у справі відповідно до пункту 8 статті 238 КАС України, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_7 направлено особову справу ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем позивача, про що ІНФОРМАЦІЯ_2 надано відповідь, яка доведена до позивача у встановленому законом порядку.

Ухвалою суду від 15.10.2025 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 у строк до 27.10.2025 надати суду копію листа направлення особової справи ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем позивача.

На виконання вимог ухвали суду від 15.10.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 21.10.2025 подано до суду клопотання про долучення доказів, а саме листа від 06.03.2024 №К/51дск начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 про подання особової справи штаб-сержанта ОСОБА_1 для підрахунку вислуги років на пенсію.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд зазначає, що розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку черговості.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Як слідує з матеріалів справи штаб-сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) від 04.10.2023 №64-РС о/с у відставку за підпунктом "а" (за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі) підпункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 31.10.2023.

Згідно наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) від 31.10.2023 №300 вислуга років позивача в збройних силах станом на 31.10.2023 становить: календарна - 12 років 04 місяці 22 дні, пільгова - 01 рік 00 місяців 02 дні, загальна - 13 років 04 місяці 24 дні.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 08.09.2023 Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 .

Зі змісту довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09.01.2024 №9 штаб-сержант ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в армії в період з 19.06.1982 по 29.06.1984, військову службу по контракту в період з 14.03.1985 по 01.06.1993, військову службу у Збройних Силах України в період з 05.03.2002 по 08.09.2022, з 11.09.2022 по 31.10.2023.

Приймав безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в такі періоди: з 07.03.2022 по 08.09.2022 (6 місяців 1 день) на підставі витягів з наказів командирів.

Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28.04.2024 №2618 на звернення від 10.04.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для подачі до Головного управління Пенсійного фонду України за змішаним стажем позивачу відмовлено, оскільки права на пенсію по військовому та страховому стажу не набув.

Вказане відповідає змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.03.2024 №765/4/785дс, яким повернено після проведеного розрахунку вислуги років на пенсію особову справу штаб-сержанта ОСОБА_1 без реалізації та з посиланням на норми статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено, що календарна вислуга років позивача на день звільнення 31.10.2023 становить 11 років 10 місяців 24 дні.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.10.2024 №765/10/14022 ОСОБА_1 повідомлено, що його заява стосовно перерахунку вислуги років на пенсію розглянута. За результатом опрацювання встановлено, що Військовою частиною на день звільнення 31.10.2023 було нараховано вислуга років в Збройних Силах: календарна - 12 років 04 місяця 22 дні, пільгова - 01 рік 00 місяців 02 дні.

Також з посиланням на пункт "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу вказано на необхідність звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення його особової справи та відправку до ІНФОРМАЦІЯ_2 для перевірки розрахунку вислуги років на пенсію.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №11/1/10184 повторно розглянуто заяву позивача №6105 від 26.06.2025 про направлення особової справи до ІНФОРМАЦІЯ_2 для здійснення підрахунку вислуги років.

За результатами розгляду заяви повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_9 направляв особову справу ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для здійснення підрахунку вислуги років, про що його було повідомлено та долучено копію відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.03.2024 №765/4/785дс, про що описано вище.

Позивач не погодився з такою відповіддю відповідача та звернувся до суду за захистом своїх пенсійних прав.

Суд зауважує, що предметом спору в даній справі є відмова відповідача у направленні особової справи позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 для здійснення підрахунку вислуги років саме після звернення у червні 2025, на що отримано лист - відмову від 04.07.2025 №11/1/10184.

Тому клопотання про закриття провадження у справі відповідно до пункту 8 статті 238 КАС України не підлягає задоволенню, враховуючи посилання відповідача на відповідь начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.03.2024 №765/4/785дс стосовно направлення особової справи штаб-сержанта ОСОБА_1 згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.03.2024 №К/51дск.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість бездіяльності, дій відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Стаття 12 Закону №2262-ХІІ, визначає умови призначення пенсії за вислугу років.

За правилами пункту "б" частини першої статті 12 цього Закону, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно із статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Відтак, Закон №2262-ХІІ сам по собі не встановлює порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом. Пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років встановлюються Урядом шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Таким нормативним актом є постанова Кабінету Міністрів України Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393).

Постановою №393 визначено, серед іншого, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям - особам офіцерського складу. Зазначена постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393.

Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Постановою №393.

Визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.

Закон №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертій статті 17 цього Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

У свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262 пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

При цьому, суд враховує, що Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 по справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 по справі №725/1959/17, від 27.03.2018 по справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону №2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, сформував правовий висновок, відповідно до якого, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 по справі №480/4241/18.

У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: "В цілях Закону №2262 календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за цим Законом календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Постанови №393".

На думку позивача у нього наявна необхідна вислуга років для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем, тому повторно звернувся із заявою до відповідача для підготовки пакету документів для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем.

Однак за результатами розгляду заяви позивача листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 №11/1/10184 повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_9 направляв особову справу ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для здійснення підрахунку вислуги років, про що його було повідомлено та долучено копію відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.03.2024 №765/4/785дс.

Таким чином суд доходить висновку, що заява позивача не розглянута по суті у відповідності до законодавства, а відмова відповідача щодо направлення особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем ОСОБА_1 згідно листа №11/1/10184 від 04.07.2025 є протиправною. В цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Також з метою захисту прав позивача слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити особову справу ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем ОСОБА_1 .

За приписами частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідачем не доведено правомірність відмови позивачу в направленні особової справи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення перерахунку вислуги років з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає до задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", питання розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення особової справи ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для здійснення підрахунку вислуги років.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити особову справу ОСОБА_1 до Кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України для проведення перерахунку вислуги років, необхідних для призначення пенсії за вислугу років за змішаним стажем ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 28 жовтня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ).

Головуючий суддя Мартиць О.І.