про залишення заяви без розгляду
29 жовтня 2025 року м. Рівне №460/17118/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.В. Друзенко розглянувши у письмовому провадженні процесуальне питання щодо ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
19.09.2025 ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною відмови в перерахунку та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 01.10.2017, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, починаючи з 01.02.2025.
Ухвалою від 22.09.2025 позовна заява була залишена без руху запропоновано позивачу у десятиденний строк усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової заяви про поновлення строку звернення до суду щодо строку звернення до суду з цим позовом, у якій вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин пропуску цього строку.
25.09.2025 позивачем подано до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Ухвалою від 26.09.2025 позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог які стосуються періоду з 01.02.2025 по 18.03.2025 - повернуто позивачу через пропуск строку звернення до суду.
Ухвалою від 26.09.2025 позовну заяву в решті вимог прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Рішенням від 23.10.2025 позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 в редакції, чинній до 01.10.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 19.03.2025 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 в редакції, чинній до 01.10.2017, збільшивши пенсію на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, з урахуванням проведених платежів. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області суму судового збору у розмірі 968,96 грн.
28.10.2025 до суду надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення, а саме про стягнення з відповідача понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу у розмірі шість тисяч гривень. В заяві зазначено, що про наявність таких витрат і необхідність їх стягнення позивачем було заявлено під час подання позовної заяви у справі. До цієї заяви долучено: Договір про надання правничої допомоги від 19.09.2025, акт виконаних робіт (наданих послуг) від 20.09.2025, в якому вартість робіт з підготовки позовної заяви до суду визначена на рівні 3000 грн., акт виконаних робіт (наданих послуг) від 23.10.2025, в якому вартість робіт з представництва інтересів в суді та з надання роз'яснень законодавства визначена на рівні 3000 грн., прибутковий касовий ордер №1 від 20.09.2025 на суму 3000 грн. разом з квитанцією до прибуткового касового ордеру (незаповненою) та прибутковий касовий ордер №2 від 23.10.2025 на суму 3000 грн. разом з квитанцією до прибуткового касового ордеру (заповненою).
Відповідно до частини третьої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України, додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Оскільки, судове рішення у справі ухвалено за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, тому заява про ухвалення додаткового рішення розглядається в такому ж порядку (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, доводи заяви про ухвалення додаткового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За правилами пункту 1 частини третьої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частин першої, другої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до частини третьої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
За частиною четвертою статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до частини першої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з частиною третьою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
За частиною п'ятою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу. У випадку постановлення ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв'язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат (частина шоста статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України).
За правилами частини першої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Ухвалення додаткового рішення відповідно до статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України щодо судових витрат передбачене для тих випадків, коли суд з певних причин не вирішив одного із питань, які передбачені в частині першій цієї статті, хоча мав - до ухвалення рішення/постанови за наслідками розгляду справи - для цього підстави. Розподіл судових витрат є одним із таких питань.
Для цілей розподілу витрат на професійну правничу допомогу, які належать до витрат, пов'язаних з розглядом справи (частина третя статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України), суд має встановити їх розмір на підставі поданих доказів і з уваги на приписи статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, визначити ту співмірну суму витрат, яка підлягатиме розподілу між сторонами.
Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в ухвалі від 07.07.2023 №340/2823/21 (провадження №К/990/16360/22), з питань застосування норм статей 139, 143, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, сформулював позицію щодо розподілу судових витрат.
Формуючи правову позицію Верховний Суд зауважив на особливостях розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, які визначені у статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України і, серед іншого, передбачають, що за цією процедурою не проводяться судові дебати. З огляду на це, положення частини сьомої статті 139, частини третьої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України треба розуміти так, що сторона має заявити суду про необхідність розподілу витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги адвоката, до ухвалення судом рішення у справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Лише у такому випадку докази, які підтверджують ці витрати (які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи), можуть бути надані суду для ухвалення додаткового рішення щодо судових витрат - протягом п'яти днів після ухвалення рішення. При цьому, зазначене стосується лише тих судових витрат, докази понесення яких не могли бути надані суду до ухвалення рішення.
Суд, застосовуючи вказану правову позицію зауважує, що передумовами для винесення питання про судові витрати за межі судового рішення про вирішення спору по суті є сукупність таких обставин:
1) неможливість подати докази, що підтверджують розмір понесених судових витрат до моменту ухвалення судового рішення;
2) поважність причин, які перешкоджають стороні подати такі докази до моменту ухвалення судового рішення;
3) подання заяви про вирішення питання про судові витрати до моменту ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відтак, сторона має заявити суду про необхідність розподілу витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги адвоката, до ухвалення судом остаточного судового рішення.
Стороною позивача у даній справі ні в позовній заяві, ні в будь-якій іншій заяві, до моменту ухвалення рішення по суті позовних вимог, взагалі не було зазначено про розмір витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги адвоката, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, та не надано жодних документів, які ці витрати підтверджують. Також суд не було повідомлено про неможливість вчасно подати відповідні докази.
При цьому, подаючи 28.10.2025 заяву про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу, представником позивача, зокрема, долучено: договір про надання правничої допомоги від 19.09.2025, акт виконаних робіт (наданих послуг) від 20.09.2025 та прибутковий касовий ордер №1 від 20.09.2025.
Рішення у справі №460/17118/25 ухвалено 23.10.2025.
Відповідно, жодних перешкод у поданні суду цих документів до ухвалення рішення у справі у сторони позивача вочевидь не було.
Про існування будь-яких поважних причин, які перешкоджали стороні позивача подати такі докази до моменту ухвалення судового рішення, не повідомлено.
Що стосується решти документів, то поміж того, що про такі майбутні витрати, які сторона має сплатити у зв'язку з розглядом справи, не було зазначено до ухвалення судом рішення у справі, вказані докази є неналежними і недопустимими.
Так, що стосується акту виконаних робіт (наданих послуг) від 23.10.2025, то у ньому визначена вартість робіт з представництва інтересів в Рівненському окружному адміністративному суді у справі №460/17118/25 та з надання роз'яснень законодавства з питань судового розгляду справи. Разом з тим, справа №460/17118/25 відкрита та розглянута судом в спрощеному провадженні без виклику сторін (в письмовому провадженні). Відповідно, адвокат не здійснював і не міг здійснювати жодного представництва інтересів позивача в суді. Ніяких додаткових заяв по суті адвокат не подавав, та й у справах зазначеної категорії, не передбачено подання інших заяв по суті, окрім позову і відзиву.
Що стосується прибуткового касового ордеру №2 від 23.10.2025 на суму 3000 грн., то він поданий разом з квитанцією до прибуткового касового ордеру, яка не повинна бути в одержувача платежу, натомість підлягала передачі платнику, як підтвердження здійсненої ним оплати готівкою.
Суд повторює, що ухвалення додаткового рішення відповідно до статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України щодо судових витрат передбачене лише для тих випадків, коли суд з певних причин не вирішив одного із питань, які передбачені в частині першій цієї статті, хоча мав для цього підстави саме до ухвалення рішення за наслідками розгляду справи.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що вимоги частини сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та частини третьої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України стороною позивача не дотримані, а тому заява про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат в розмірі 6000,00 грн, підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 139, 143, 252, 255, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву про ухвалення додаткового судового рішенняу справі №460/17118/25 - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання. Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 29 жовтня 2025 року
Суддя Н.В. Друзенко