Рішення від 20.10.2025 по справі 420/21861/25

Справа № 420/21861/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванов Е.А. розглянувши в письмовому провадженні в приміщені суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач-2) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з більш високого заробітку відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 , як працюючому пенсіонеру; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії з більш високого заробітку за період з 01.04.2022 по 01.04.2025 на підставі заяви про перерахунок пенсії по інвалідності з зв'язку із зростанням заробітку та виплату пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_2 , як працюючому пенсіонеру, та виплати перерахованої пенсії з 01.06.2025 року. В обгрунтування вимог вказує, що вона ОСОБА_3 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію з 19.05.2009, яку обчислено відповідно до статті 33 Закону в розмірі 50 відсотків пенсії за віком. Пенсію обчислено при страховому стажі 43 роки (враховано по 28.02.2025), в т. ч. додатковому стажі 13 років 2 місяці. 11.06.2025 ОСОБА_1 подано Заяву про перерахунок пенсії по інвалідності у зв'язку із зростанням заробітку та врахувати період для обрахунку 01.04.2022-01.04.2025. ОСОБА_1 безперервно працює з дати останнього перерахунку пенсії у 2017 році, де середня заробітна плата розрахована за 2014-2016 роки. Листом від 25.06.2025 №17690-16921/ж-02/8-1500/25 у перерахунку відмовлено. Вважаю дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.07.2025 на підставі Заяви про перерахунок пенсії по інвалідності, у зв'язку із зростанням заробітку за період з 01.04.2022-01.04.2025 - протиправними, а тому, за захистом порушених прав Позивач звернулась до суду із зазначеним позовом.

Ухвалою від 09.07.2025 року позов залишено без руху та позивачу наданий 10-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

10.07.2025 року на виконання ухвали суду позивачем надано документи на виконання вказаної ухвали.

Ухвалою від 14.07.2025 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

Ухвалою судді від 21.07.2025 року відкрито позовне провадження в адміністративній справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 19.09.2025 року залучено до участі по справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) (далі відповідач-1). Встановлено відповідачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду копію рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

До суду від відповідача-2 надійшов відзив у якому він вимоги не визнає та зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зверталась через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявами № 1151 від 01.05.2025р., № 1229 від 09.05.2025, № 1448 від 22.05.2025, № 1748 від 11.06.2025 щодо перерахунку пенсії у відповідності до п. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заяви за принципом екстериторіальності «єдина черга» відпрацьовували спеціалісти Запорізької, Львівської, Дніпропетровської областей. Винесені рішення про відмову від 08.05.2025, 16.05.2025р., 29.05.2025, 19.06.2025 № 951060834791.

У відповідності до ч.4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Враховуючи вищезазначене, з 01.04.2025 по справі ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії по стажу та заробітку без додаткового звернення, з урахуванням страхового стажу та заробітку по 28.02.2025. На розмір пенсії це не вплинуло.

Розмір пенсії позивача з 01.03.2025 складає 3323 грн.

Відповідач-1 не скористався правом на подачу відзиву.

Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію по інвалідності з 2009 року, яку обчислено відповідно до статті 33 Закону в розмірі 50 відсотків пенсії за віком.

Позивач після виходу на пенсію продовжила працювати в тому числі в період 2022-2024 року та 11.06.2025 року звернулась через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою № 1748 щодо перерахунку пенсії у відповідності до п. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через збільшення страхового стажу на 24 місяці від попереднього перерахунку пенсії, у якому просила зробити перерахунок пенсії з урахуванням зростання заробітку, та зазначила, що згідно зі статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсій має відбуватися із застосуванням середньої заробітної плати, яка використовується для обчислення пенсій у році, що передує року перерахунок.

Просила зробити перерахунок середнього заробітку, відповідно використавши інформацію за три попередні роки: з 01.04.2022-01.04.2025 роки.

Заява за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управління ПФУ в Дніпропетровської областей.

За результатами розгляду заяви прийнято 19.06.2025 року рішення №9519608347791, яким відмовлено у перерахунку з підстав того, що попередній перерахунок її пенсії вже проведено відповідно до ст.42 Закону №1058 з 01.04.2025 року - стаж зараховано по 28.02.2025 року та зроблено посилання на ч.4 ст.42 Закону України №1058.

Позивач не погодилась з вказаною відмовою та звернулась до суду з позовом.

Джерела права та висновки суду.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ (далі - Закон №1058).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 24 Закону №1058 страховий стаж це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно норм частини 4 статті 42 Закону №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

З аналізу вищенаведених норм висновується, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 Закону №1058 мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).

Відповідно до ст 64, 65, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Позивач посилається як на підставу вимог статтею 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення'якою визначено, що перерахунок пенсій з більш високого заробітку проводиться пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком або інвалідністю не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії відповідно до статей 64 - 67 цього Закону.

У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.

Покликання позивача на ст.69 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, суд відхиляє як безпідставне, з огляду на таке.

Як вже зазначалося судом раніше, пенсія позивачу призначалась відповідно до Закону №1058-IV а не Закону №1788.

При цьому, ч.1 ст.5 Закону №1058-ІV зазначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Таким чином, в даних спірних правовідносинах не підлягають застосуванню положення ст.69 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до положень частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до абзацу п'ятого частини четвертої статті 42 Закону №1058 та пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (із змінами), постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.06.2018 за № 714/32166, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 10-1).

Цей Порядок визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.

Пунктом 3 Порядку №10-1 встановлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1)продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2)продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 сформувала правову позицію, згідно якої застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, можливе за переведенням з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, тобто має мати місце первинне призначення пенсії за віком згідно з Законом №1058-IV, що не відповідає обставинам цієї справи.

Як встановлено судом, позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV з 2009 року. Водночас позивач подала до ГУ ПФУ заяву про перерахунок пенсії як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії по інвалідності за Законом №1058-IV, яка вже була їй призначена, а не при її первинному призначенні.

Відповідачем пенсію позивача у березні 2025 року обчислено при страховому стажі 43 роки (враховано по 28.02.2025), в т. ч. додатковому стажі 13 років 2 місяці, середньомісячній заробітній платі 13910,21 грн (1,56052 індивідуальний коефіцієнт для обчислення х 8913,63 грн - середня заробітна плата по Україні за 2014-2016 роки), визначеній за період з 01.07.2000 по 28.02.2025 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становить 3323,00 грн, де: (розмір пенсії за віком - 5981,39 грн; доплата за 13 років понаднормативного стажу - 139,62 грн) х 50%; розмір пенсії по інвалідності 3060,51 грн; доплата до 3323 грн - 262,49 грн.

При перерахунку застосована заробітна плата в Україні за 2014-206 роки 8913,83грн. проіндексована відповідно до ч.2 ст.42 Закону.

Водночас, згідно із частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV, при перерахунку пенсії пенсіонеру, який продовжує працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу, такий перерахунок проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Тому відповідач правомірно застосував при перерахунку пенсії позивача показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, та відмовив у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2025 роки.

Враховуючи вищенаведене судом не встановлено протиправності дій відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення, а тому у задоволенні вимог слід відмовити.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на вищенаведене, суд вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд відмовив у задоволені позову, то відповідно до ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється..

Керуючись статтями 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими ст..ст.293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,) рнокпп НОМЕР_1

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області (65012, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83) код ЄДРПОУ 20987385.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Суддя Е.А.Іванов

.