Рішення від 29.10.2025 по справі 420/26827/25

Справа № 420/26827/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 07 серпня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , код НОМЕР_1 , щодо не внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , код НОМЕР_1 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідчення військовозобов'язаного.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позивач зазначає, що 13.11.2023 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби за графою ІІ статті 39 «а», 40 «а» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі Положення № 402)), тобто непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Наказ № 81 від 06.10.2023 року. Вказаний факт відображено у п. 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 , де заначено наступне: 06.10.2023 року виключений з військового обліку на підставі ст. 37 п.6, п.п. 3 Закону України» Про військовий обов'язок і військову службу» Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12ААГ № 501362 від 01.09.2023, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності.

Позивач не в змозі пройти переоцінювання на даний час, та буде діяти у відповідності до п.3 вказаної постанови КМУ №1338 від 15 листопад 2024 року. Однак, до теперішнього часу в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відсутні дані щодо зняття позивача з військового обліку.

Таким чином, наявні розбіжності між реєстром «Оберіг» та військовим квитком позивача НОМЕР_3 , оскільки запис про непридатність за 2023 рік не внесено до вказаного реєстру. 25.06.2025 року електронною поштою та 26.06.2025 року поштою представник позивача в інтересах ОСОБА_1 направив до відповідача адвокатські запити про необхідність усунення розбіжностей, та надання інформації щодо внесення змін у Реєстр про виключення позивача з військового обліку. Жодної відповіді на адвокатські запит відповідач не надіслав. З огляду на бездіяльність відповідача, ОСОБА_1 звертається з вказаним позовом до суду для захисту своїх інтересів.

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 не визнає в повному обсязі, вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України, посилаючись в цілому на те, що на дату виникнення спірних правовідносин діяв Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 року № 94 (Наказ втратив чинність 22.08.2024 року на підставі Наказу Міністерства оборони № 478 від 16.07.2024). Сукупний аналіз положень Порядку № 94 вказує, що відповідальні особи за ведення Реєстру уповноважені на верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів. В той же час, ІНФОРМАЦІЯ_2 не є органом ведення Реєстру, а виконує функції адміністрування Реєстру, що підтверджується ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VIII та пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154. Крім того відповідач зазначає, що довідка військово-лікарської комісії №6754 від 13.11.2023 року, надана позивачем до суду, була дійсною протягом шести місяців з дати її видачі, тобто до 13.05.2024 року. Крім того, як вбачається з додатку 4 до Положення №402 (у редакції, чинній на час видачі довідки військово-лікарської комісії №6754 від 13.11.2023 року) яким затверджена форма довідки військово-лікарської комісії, у такій довідці в обов'язковому порядку зазначається інформація щодо військового звання голови та секретаря ВЛК, проставляються їх підписи та довідка повинна містити відтиск печатки ВЛК, що проте надана позивачем довідка не містить. Водночас, зважаючи на те, що позивачем надано довідку військово-лікарської комісії №6754 від 13.11.2023 року, яка є недійсною, оскільки на час звернення позивача за виключенням з військового обліку документом, який би підтвердив наявність підстав для такого виключення є затверджене штатною ВЛК свідоцтво про хворобу, яке позивачем до суду не надано, так само як не надано доказів направлення відповідачу, відтак відсутня протиправна бездіяльність органу ведення реєстру.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ст.262 КАС України.

Зазначеною ухвалою також витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), належним чином засвідчені копії облікової картки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), яка містить (персональні та військово-облікові дані, зокрема відомості про військове звання, придатність до військової служби, результати проходження військово-лікарської комісії, інформацію про проходження військової служби та перебування на військовому обліку), щодо внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» а також засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 .

21 серпня 2025 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2025 року витребувано ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) належним чином засвідчені копії облікової картки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), яка містить (персональні та військово-облікові дані, зокрема відомості про військове звання, придатність до військової служби, результати проходження військово-лікарської комісії, інформацію про проходження військової служби та перебування на військовому обліку), щодо внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» а також засвідчену копію особової справи ОСОБА_1 .

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 надати витребувані судом докази у строк до 15 жовтня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14.

Станом на 28 жовтня 2025 року вимоги ухвали від 01.10.2025 року щодо витребування доказів не виконано ІНФОРМАЦІЯ_5 та витребувані судом докази не надані до суду.

Станом на 29 жовтня 2025 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

13.11.2023 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби за графою ІІ статті 39 «а», 40 «а» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі Положення № 402)), тобто непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Наказ № 81 від 06.10.2023 року.

Вказаний факт відображено у п. 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 , де заначено наступне: 06.10.2023 року виключений з військового обліку на підставі ст. 37 п.6, п.п. 3 Закону України» Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12ААГ № 501362 від 01.09.2023 року, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності.

Як вказує позивач у позові, він не в змозі пройти переоцінювання на даний час, та буде діяти у відповідності до п.3 вказаної постанови КМУ №1338 від 15 листопад 2024 року.

При цьому, за даними реєстру «Оберіг», позивач є військовозобов'язаним та знаходиться на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується роздруківкою із застосунку «Резерв+» станом на 21.05.2025 року.

Таким чином, наявні розбіжності між реєстром «Оберіг» та військовим квитком позивача серії НОМЕР_3 , оскільки запис про непридатність за 2023 рік не внесено до вказаного реєстру.

25.06.2025 року електронною поштою та 26.06.2025 року поштовим зв'язком представник позивача в інтересах ОСОБА_1 направив до відповідача адвокатські запити про необхідність усунення розбіжностей, та надання інформації щодо внесення змін у Реєстр про виключення позивача з військового обліку.

Жодної відповіді на адвокатські запити відповідач не надав.

З огляду на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 звернувся з вказаним позовом до суду для захисту своїх інтересів.

Джерела права та висновки суду

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які, зокрема, приписані до призовних дільниць зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки) для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до п. п. 3 ч. 6 ст. 37 «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції станом на 28.11.2022 року) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 1, ч. 1, 5, 6, 8, 9 ст. 5, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Органи адміністрування Реєстру: 1) здійснюють аналітичну обробку даних; 2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру; 3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Крім того, відповідно до п. 78, 79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, обласні, ІНФОРМАЦІЯ_6 в межах своїх повноважень, зокрема, здійснюють в межах своїх повноважень аналітичну обробку даних. Як орган адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують його ведення, контролюють актуальність, повноту та відповідність інформації, виконання рішень розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; тощо.

З аналіз зазначених положень законодавства вбачається, що саме на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладений обов'язок щодо ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, актуалізацію даних цього Реєстру, тощо, а обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами адміністрування Реєстру та в їх повноваження не входить ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесення в нього даних та його актуалізацію.

Позивач в своєму позові просить визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» та зобов'язати відповідача внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідчення військовозобов'язаного, однак оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 не є органом ведення реєстру в його повноваження не входять такі дії, а тому у суду не має підстав для задоволення позову.

Як встановлено судом, позивач відповідно до довідки ВЛК та відміток у тимчасовому посвідченні знятий з військового обліку, але відомості про це відсутні у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

На думку суду, з метою усунення зазначених невідповідностей та внесення інформації до Єдиного реєстру згідно позивач має вчинити активні дії, а саме подати відповідну заяву разом з документами про виключення з військового обліку та довідку ВЛК до органу уповноваженого на ведення реєстру та внесення до нього відповідної інформації, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому позивач знаходиться на обліку.

Статтею 9 Закону №1951-VІІІ передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Представник позивача зазначає про те, що ним на підставі договору про надання правової допомоги було подані в інтересах ОСОБА_1 адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_1 про необхідність усунення розбіжностей, та надання інформації щодо внесення змін у Реєстр про виключення позивача з військового обліку.

Суд зазначає, що адвокатський запит не є заявою особи у розумінні ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VІІІ, ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів №1487 та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а є лише адвокатським запитом.

Таким чином, позивач особисто жодних заяв до уповноважених органів адміністрування володільця Реєстру яким є: оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя не звертався та заяв не подавав.

Крім того, у позові не міститься жодних обґрунтувань чому адвокатські запити були подані до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за місцем постійного проживання та в якому позивач знаходиться на обліку.

Суд зазначає, що Закон №1951-VІІІ конкретно визначив уповноважені органи адміністрування володільця Реєстру та порядок внесення до нього інформації, якими є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки областей.

При цьому, суд не вбачає розбіжностей із п. 16 Наказу МОУ №94 від 28.03.2022 р. в якому зазначено, що органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, оскільки Закон №1951-VІІІ має вищу юридичну силу, а не зазначення в цьому наказі, що такими є самі обласні не дає підстав для більш широкого тлумачення ніж зазначено в законі.

Також, суд вважає необхідним наголосити на наступному.

Відповідно до положень п. 1, 2, 3 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до п. 3, 4 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

При цьому, графи 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа, у відповідності до Додатку №1 до «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» стосуються, зокрема, Графа 1 - належності до військового обов'язку (призовник, військовозобов'язаний, резервіст); Графа 13 - дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у разі, зокрема, виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.

При цьому, відповідно до п. 4 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Згідно з положенням п. 5, 6, 7, 8 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, п. 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).

Враховуючи зазначені положення законодавства та наявність даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, електронному військово-обліковому документі позивача про те, що позивач є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що не відповідає тим даним, які зазначені в військово-обліковому документі на бланку ОСОБА_1 , суд вважає, що в даному випадку мають прийматися до уваги саме ті дані, які зазначені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ці обставини свідчать про відсутність будь-якої протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 в спірних правовідносинах та відсутність у відповідача повноважень на внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача.

Щодо тверджень відповідача в відзиві на те, що документом, який підтверджує непридатність позивача до військової служби є свідоцтво про хворобу, ці твердження є безпідставними, оскільки відповідно до п. 22.5 розділу 22 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 (в редакції станом на 28.11.2022 року) свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. (Постанова ВП ВС від 30.05.2024 р. справа №990/143/23)

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено порушення його прав ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки він особисто не звертався із заявою та не подавав документів до органу уповноваженого на ведення Єдиного реєстру, за місцем обліку або проживання. Бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачем не доведена,

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем не доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, норми діючого законодавства, правові позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що позовна заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат у даній справі судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 12, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Суддя С.О. Cтефанов

.