28 жовтня 2025 р. № 400/9777/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В. С., розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
проСт. 382 судовий контроль,
ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить:
- встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подати звіт про виконання судового рішення у справі №400/9777/24 від 31.12.2024;
-встановити відповідний строк для подання звіту про виконання судового рішення - п'ятнадцять календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень.
В обґрунтування заяви зазначає, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі №400/9777/24 адміністративний позов задоволено. Однак дане рішення суду на даний момент не виконано належним чином.
На виконання вказаного рішення суду Головним управлінням проведено перерахунок пенсії відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав - 12229,10 грн. Розмір доплати по перерахунку за рішенням суду склав - 10040,85 грн. Перед позивачем числиться доплати по перерахунку пенсії в сумі 10040,85 грн.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до суду надійшло пояснення щодо заявленої заяви, в якій вказує, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який станом на дату подання відзиву не затверджений. Враховуючи зазначене, сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати надходження судового рішення до боржника в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Таким чином, головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року по справі № 400/9777/24 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд враховує наступне.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року у справі № 400/9777/24, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року перерахунок якої здійснено з 01.01.2018, з 05.03.2019 року, та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" N? 103 від 21.02.2018 року та з врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року, головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав 12229,10 грн. Розмір доплати по перерахунку за рішенням суду склав 10040,85 грн.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд роз'яснює заявнику, що згідно з частиною 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Водночас, суд звертає увагу на те, що Пенсійний фонд України є органом виконавчої влади, реалізація нормативних приписів та програм якого здійснюється шляхом фінансування виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 7 Бюджетного кодексу України, одним з основних принципів бюджетної системи є принцип цільового використання бюджетних коштів - тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Згідно з частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 1-1) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
За ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 (зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України" №1289 від 15.11.2022), одним із завдань Пенсійного фонду є забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
ГУ ПФУ в Миколаївській області не є розпорядником коштів Державного бюджету України, тому, немає окремого рахунку для їх обліку.
Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який станом на час заяви про встановлення судового контролю не затверджений.
Виплата згідно судових рішень здійснюється в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень.
Враховуючи зазначене вище, сума доплати згідно з проведеним перерахунком пенсії за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 року у розмірі 10040,85 грн. буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат (включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою).
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення у цій справі відсутні, тому у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Водночас, суд вважає необхідним роз'яснити, що відповідно до ст. 378 КАС України в редакції Закону України від 21.11.2024 року №4094-ІХ стягувач має право звертатися до суду із заявою про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення у разі невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, щодо перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі № 400/9777/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя В. С. Брагар