Рішення від 28.10.2025 по справі 380/19390/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 рокусправа № 380/19390/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФ України у Львівській області), в якому просить:

« - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови мені ОСОБА_1 у нарахуванні і виплаті щомісячної доплати до пенсії згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області нарахувати та виплатити мені ОСОБА_2 з 01.09.2025 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб";

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України)».

Ухвалою суду від 29.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.09.2025, але протиправно припинив виплату позивачу щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн., встановленої положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 у справі №380/24455/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 від 12.09.2023 №5к/вих.7.1/6292. З 01.05.2024 загальний розмір пенсії позивача склав 23610,00 грн; доплата пенсії за період з 01.02.2023 по 30.04.2024 склала 34448,77 грн. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №380/7167/25 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2025 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без обмеження максимальним розміром. Відповідач зауважив, що пенсію позивача була перерахована у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а згідно з висновками Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24 такий перерахунок відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 є правомірною підставою для припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФ України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 у справі №380/24455/23, залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2024, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із 01.02.2023 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань, виконання кримінальних покарань від 12.09.2023 №5к/вих.7.1/6292 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 12.09.2023 № 5к/вих.7.1/6292 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.05.2024 за пенсійною справою №1306016380 (на виконання рішення суду від 14.12.2023 у справі №380/24455/23):

- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення;

- індексація базового ОСНП передбачена з 01.03.2024 1500,00 грн;

- розмір пенсії позивача з надбавками 29174,85 грн, з урахуванням обмеження максимальним розміром 23610,00 грн.

Також, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №380/7167/25 позивачу проведено перерахунок пенсії 01.03.2025 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без обмеження максимальним розміром.

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.09.2025 за пенсійною справою №1306016380 (на виконання рішення суду):

- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення;

- індексація базового ОСНП передбачена з 01.03.2024 - 1500,00 грн;

- індексація базового ОСНП передбачена з 01.03.2025- 1500,00 грн

- розмір пенсії позивача з надбавками 30674,85 грн, з урахуванням обмеження максимальним розміром 30674,85 грн.

Оскільки відповідач після перерахунку пенсії не здійснював виплату щомісячної додаткової доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн. позивач звернулася із заявою від 31.08.2025 щодо здійснення виплат такої доплати.

Листом від 15.09.2025 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для виплати щомісячної доплати, у зв'язку із переглядом та перерахунком з 01.02.2023 розміру пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб2 від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закону № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).

Пунктом 1 Постанови №713 встановлено, що з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Окрім цього, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262 до 01.03.2018, встановлено щомісячну доплату у сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

З аналізу викладених норм права та мети прийняття Урядом Постанови №713 слід виснувати, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом №2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу. Адже в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Суд встановив, що у судовому порядку (рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 у справі №380/24455/23) захищені права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії станом на 01.01.2023, які обумовлені підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2023 рік»».

Відповідачем проведено перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.09.2023 №5к/вих.7.1/6292, Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, яка виготовлена у зв'язку зі збільшенням як основних так і додаткових складових грошового забезпечення. Після проведення такого перерахунку у позивача відповідно збільшився і розмір пенсії.

Проведення такого перерахунку згідно з абзацом 3 пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262.

Суд звертає увагу, що перерахунок пенсії з 01.02.2023 проведений позивачу саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до наданих перерахунків основний розмір пенсії позивача станом на 01.05.2023 (без виконання рішення суду від 14.12.2023 у справі №380/24455/23) склав 18901,65 грн (70% від сум грошового забезпечення). Після проведеного на виконання рішення суду перерахунку відповідно до оновленої довідки (01.05.2024) основний розмір пенсії склав 29174,85 грн (70% від сум грошового забезпечення). Отже, за результатами такого перерахунку відбулося збільшення основного розміру пенсії більше ніж на 2000,00 грн.

Таким чином, після проведення перерахунку на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на дату проведення перерахунку пенсії (01.02.2023) усунуто диспропорцію в розмірі пенсії позивача. За таких умов припиняється виплата щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713.

Тому, з викладених норм права та встановлених обставин справи суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо припинення виплати щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, оскільки позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Викладене узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24.

Покликання позивача про те, що перерахунок пенсії позивача з 01.09.2025 проведено не на підставі довідки, суд до уваги не бере, оскільки цей перерахунок пенсії проведено на підставі рішення суду від 13.06.2025 у справі №380/7167/25, яким відповідача зобов'язано перерахувати пенсію позивача з 01.03.2025 з врахування суми індексації за 2025 рік та без обмеження пенсії максимальним розміром. Однак згідно з наданих відповідачем перерахунків пенсії за пенсійною справою №1306016380 виплата щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, припинена позивачу ще 01.05.2024, після перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Крім того, позовна вимога про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є похідною від першої позовної вимоги в задоволенні якої суд відмовив, така задоволенню також не підлягає.

Приписами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладена суд дійшов висновку, про необґрунтованість позовних вимог. Тому, в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, судові витрати зі сторін стягувати не слід.

Керуючись статтями 2, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судовий збір зі сторін не стягувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович