ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" жовтня 2025 р. справа № 640/7411/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 18.03.2021 звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (надалі по тексту також - відповідач, Департамент, ДСР НП України), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у зарахуванні підполковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, пільгової вислуги років до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" та підпункту 4.1.6. пункту 4.1. Розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 за №3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у пільговому обчисленні 02 роки 04 місяці 09 днів;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахування періоду пільгової вислуги років сформованої за період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у пільговому обчисленні 02 роки 04 місяць 09 днів, встановивши надбавку з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 у період з 27.10.2009 по 15.07.2014 обіймав посади оперуповноваженого спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ. Позивач 25.01.2021 звернувся до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з рапортом стосовно здійснення перерахунку відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахування періоду пільгової вислуги років сформованої за період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у загальній кількості 02 роки 04 місяць 09 днів. Разом з тим, відповідач листом від 25.01.2021 за №638/55/02-2021 повідомив про відсутність можливості здійснити вказаний перерахунок.
За доводами позивача, відповідно до підпункту 4.1.6. пункту 4.1. Розділу 4 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 (надалі по тексту також - Порядок №393) стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України. ОСОБА_1 стверджує, що стажу служби позивача в період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у пільговому обчисленні 02 роки 04 місяці і 09 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393, то такий має бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. З наведених підстав просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (том 1, а.с.31).
ОСОБА_1 подав до Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання від 06.04.2021 про усунення недоліків зазначених в ухвалі суду 26.03.2021 (том 1, а.с.34-42).
За результатами виконання позивачем ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 26.03.2021, Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалою від 20.04.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (том 1, а.с.43-45).
На виконання вимог ухвали суду від 20.04.2021 Департамент стратегічних розслідувань супровідним листом від 26.04.2021 за №62/55/юр-2021 скерував до Окружного адміністративного суду міста Києва витребувані судом докази (том 1, а.с.48-129).
Позивач направив до Окружного адміністративного суду міста Києва заперечення від 29.04.2021 на клопотання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про внесення до Верховного Суду подання про розгляд справи №640/7411/21, як зразкової (том 1, а.с.131-138). У поданому клопотання ОСОБА_1 зазначив, що підставами позовів у справах, на які покликається відповідач, є нормативно-правові акти, що регулюють різну сферу суспільних відносин та питання проходження в різних органах (службах, підрозділах).
Також ОСОБА_1 скористався правом на подання відповіді 23.04.2021 на відзив, яка 05.05.2021 надійшла до Окружного адміністративного суду міста Києва (том 1, а.с.161-169). У поданій відповіді позивач заперечив проти мотивів та доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, з огляду на наступне. Так, пунктом 1 наказу МВС України від 14.11.2007 за №431 затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, що є визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років. Основним актом на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В свою чергу, відповідач за результатами розгляду рапорту від 25.01.2021 не зазначив об'єктивної неможливості його розгляду та зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та здійснення відповідного перерахунку.
Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України скористався правом на подання відзиву від 07.05.2021 за №73/55/юр-2021 на позовну заяву (том 1, а.с.175-185), де не погодився з аргументами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, зважаючи на таке.
За доводами Департаменту, стаття 78 Закону України "Про Національну поліцію" вирізняє два окремих поняття "стаж служби в поліції" та "вислуга років у поліції". До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, визначені частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію". Як стверджує відповідач, для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов'язковою умовою є наявність календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі, і не передбачено зарахування до календарної вислуги років, яка відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ дає право на призначення пенсії за вислугу років, вислуги років у пільговому обчисленні. Крім того, календарна вислуга років є підставою для призначення пенсії за вислугу років та впливає на розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, водночас, як до календарної вислуги років зараховується вислуга років на пільгових умовах для визначення статусу ветерана органів внутрішніх справ. Зарахування календарної вислуги стажу роботи у пільговому обчисленні, як і зарахування його о стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, ні Законом №2262-ХІІ, ні Законом України "Про Національну поліцію" не передбачено.
В обґрунтування безпідставності позовних вимог, ДСР НП України зазначено, що спірні правовідносини не пов'язані із визначенням позивачу статусу ветерана органів внутрішніх справ або розміру пенсії за вислугу років. Пункт 2 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-ХІІ та може бути застосовано для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.
Як зазначає Департамент, ОСОБА_1 з 01.11.2019 по теперішній час (07.05.2021) проходить службу в органах Національної поліції України, стає служби в поліції, який дає право позивачу на встановлення надбавки за вислугу років та додаткову відпустку встановлено в Наказі від 04.11.2019 за №10о/с, який не оскаржено. З рапортом про звільнення позивач не звертався, відтак відсутні підстави для встановленні ні календарної, ні пільгової вислуги років, а такий обрахунок буде здійснено для призначення пенсії ОСОБА_1 після звільнення зі служби в поліції на час такого звільнення. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач скерував до Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання від 07.05.2021 за №74/55юр-2021 (том 1, а.с.188-201), в якому просив внести до Верховного Суду подання про розгляд справи №640/7411/21, як зразкової.
Також Департамент подав до Окружного адміністративного суду міста Києва заперечення від 11.05.2021 за №84/55/юр-2021 на відповідь на відзив (том 1, а.с.205-223). ДСР НП України заперечив проти мотивів та доводів ОСОБА_1 викладених у відповіді на відзив.
Департамент зазначив, що позивач є працюючим поліцейським, який не виявив наміру звільнитись зі служби, відтак згідно з нормами законодавства жодним документом не встановлювалась ні календарна, ні пільгова вислуга років.
ОСОБА_1 надав до Окружного адміністративного суду міста Києва пояснення від 30.05.2021 (том 1, а.с.215-217) за змістом яких для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України подав до Окружного адміністративного суду міста Києва пояснення віл 18.06.2021 за №110/55/юр-2021 (том 1, а.с.222-225), у яких вказав на передчасність позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із клопотанням від 26.07.2021 (том 1, а.с.227-228), в якому просив пришвидшити розгляд справи.
В подальшому, відповідач скерував до Окружного адміністративного суду міста Києва додаткові письмові пояснення від 09.06.2022 за №87/55/юр-2022 (том 1, а.с.231- 236). Як зазначив Департамент, відповідно до Постанови №393 зі змінами від 16.02.2022, обчислення календарної вислуги років поліцейським для призначення пенсій проводиться згідно з пунктами 1, 2 Постанови №393, тобто без урахування пільгової вислуги, оскільки періоди, що зараховуються на пільгових умовах, визначені пунктом 3 Постанови №393 та зараховуються до вислуги років лише для призначення пенсії.
В свою чергу, ОСОБА_1 також подав до Окружного адміністративного суду міста Києва додаткові пояснення від 20.07.2022, де вказав, що передбачена Постановою №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
На виконання положень пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" за №2825-IX від 13.12.2022 скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/7411/21. Вказана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 14.03.2025 (том 2, а.с.1).
Згідно з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №640/7411/21 передано на розгляд судді Чуприні О.В. (том 2, а.с.2).
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 19.03.2025 прийняв до провадження та призначити судовий розгляд справи №640/7411/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Пунктом 2 ухвали суду від 19.03.2025 постановлено розгляд адміністративної справи №640/7411/21 розпочати спочатку (том 2, а.с.3).
Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерував до Івано-Франківського окружного адміністративного суду відзив із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 02.04.2025" на позовну заяву, реєстрацію якого здійснено судом 03.04.2025 за вх.№8603/25 (том 2, а.с.6-31).
У поданому відзиві відповідач зазначив, що згідно з послужним списком у періоди з 30.07.2004 по 06.11.2015 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 по 31.03.2016 проходив службу в Національній поліції України, з 01.04.2016 по 19.09.2017 проходив службу в Державній фіскальній службі України, з 03.01.2018 по теперішній час проходить службу в Національній поліції України. У період з 27.10.2009 по 15.07.2014 проходив службу на посадах в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.
Наказом Департаменту від 04.11.2019 за №10 о/с "По особовому складу" ОСОБА_1 , який прибув у порядку переведення з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, призначено з 01.11.2019 заступником начальника 1-го відділу (боротьби з організованою злочинністю) 1-го управління (боротьби з організованими групами та злочинними організаціями) Департаменту. Цим наказом, відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" позивачу, станом на 01.11.2019, встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки - 18 років 05 місяців 19 днів. Наказом Департаменту від 27.08.2020 за №272 о/с "По особовому складу" ОСОБА_1 призначено, в порядку переведення, начальником 1-го управління (боротьби з організованими групами та злочинними організаціями) Департаменту. У подальшому, позивач звернувся до Департаменту з рапортом щодо перерахунку його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років з 27.10.2009 по 15.07.2014 і встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років у загальній кількості 02 роки 04 місяці 09 днів, а також щодо здійснення перерахунку його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років з 27.10.2009 по 15.07.2014 у загальній кількості 02 роки 04 місяці 09 днів. Листом Департаменту від 25.01.2021 за №638/55/02-2021 позивачу повідомлено про неможливість здійснення перерахунку його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років.
Як стверджує відповідач, ОСОБА_1 є працюючим поліцейським, наміру звільнятися зі служби в поліції не виявляв, з огляду на що відповідно до вимог законодавства йому жодним документом не встановлювалася і не повинна була встановлюватися ні календарна, ні пільгова вислуга років. Згідно із пунктом 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 за №1235, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2016 за № 1668/29798, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати. Отже, відповідно до вимог законодавства календарна вислуга років, яка дає право на призначення позивачам пенсії за вислугу років, зазначається в наказах про звільнення зі служби в поліції, а у даній справі позивач перебуває у трудових відносинах з Департаментом, у зв'язку з чим йому не встановлювалася і не могла бути встановлена календарна вислуга років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, а відтак у Департаменту відсутні правові підстави для обрахунку і встановлення календарної та пільгової вислуги років позивачу. Тобто позовні вимоги позивача про здійснення обрахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, є такими, що спрямовані на захист ще фактично не порушених його прав, оскільки для здійснення такого обрахунку відсутні встановлені законодавством передумови. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзивів на позов, відповіді на відзив, заперечень на відповідь на відзив, додаткових та письмових пояснень, клопотань, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Згідно послужного списку №М-192419 ОСОБА_1 у періоди з 30.07.2004 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 по 31.03.2016 проходив службу в Національній поліції України, з 01.04.2016 по 19.09.2017 проходив службу в Державній фіскальній службі України, з 03.01.2018 по теперішній час проходить службу в Національній поліції України.
Зокрема, у період з 27.10.2009 по 15.07.2014 проходив службу на посадах в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ (том 1, а.с.49-65).
Вказані обставини визнаються і не заперечуються сторонами.
Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників (частина 1 статті 78 КАС України).
ОСОБА_1 25.01.2021 звернувся з рапортом до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно здійснення відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" перерахунку стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.10.2009 по 15.07.2014 та встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі по тексту також - Постанова №988) надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періодів пільгової вислуги років, сформованих за період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у загальній кількості 02 роки 04 місяці 09 днів (том 1, а.с.13-14).
За результатами розгляду рапорту, Департамент листом від 25.01.2021 за №638/55102-2021 повідомив позивача, що на даний час здійснити підполковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику управління ДСР НПУ, перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.10.2009 по 15.07.2014 та встановити відповідно до пункту 5 Постанови №988 надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періодів пільгової вислуги років, сформованих за вказаний період у загальній кількості 08 років 02 роки 04 місяці 09 днів не має можливості (том 1, а.с.11-12).
Вважаючи протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у зарахуванні підполковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику управління Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, пільгової вислуги років до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду з метою захисту своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, що визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України є Закон України "Про Національну поліцію України" від 02.07.2015 за №580-VIII (надалі по тексту також - Закон України "Про Національну поліцію України", Закон №580-VIII тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №580-VIII Національна поліція України (надалі по тексту також поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (частина 1 статті 3 Закону №580-VIII).
За змістом частини 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Поліцейські проходять службу в поліції: на посадах у центральному органі управління поліції, територіальних органах, закладах, установах поліції; під час перебування в розпорядженні згідно з положеннями статті 67 цього Закону; під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських; під час прикомандирування до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування згідно з положеннями статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України", статті 29 Закону України "Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим" та статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад"; під час відрядження до державних органів, установ та організацій згідно з положеннями статті 71 цього Закону.
Приписами частини 2 статті 59 Закону №580-VIII унормовано, що час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII, тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищезазначених вимог Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України постановою №393 затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (надалі по тексту також - Порядок №393, Постанова №393, тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
З 16.02.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №119 назва Постанови № 393 викладена в наступній редакції "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб".
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Порядку №393 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служби в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно із підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Постанови №393, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
В силу вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Питання права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту (Постанова № 393) було предметом оцінки об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду відступив від правових висновків, викладених у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а та Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
Так, у постанові від 03.03.2021 Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Ця позиція також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: "В цілях Закону № 2262-XII календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом № 2262-XII календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Постанови № 393".
Суд зазначає, що спір у цій справі стосується зарахування вислуги років на пільгових умовах працюючому поліцейському, який продовжує службу в поліції, для цілей встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, передбачених статтею 78 Закону №580-VIII.
Повертаючись до фактичних обставин справи судом з'ясовано, що у рапорті, поданому до Департаменту, позивач не просив зарахувати в календарну вислугу років періоди служби з 27.10.2009 по 15.07.2014 в пільговому обчисленні саме для призначення позивачу пенсії за вислугу років, а просив його зарахувати до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки (том 1, а.с.13-14).
У межах спірних правовідносин обчислення стажу служби в поліції працюючому поліцейському, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки врегульовано Законом № 580-VIII, а саме частиною другої статті 78 цього Закону.
Верховний Суд вже сформував правові висновки щодо застосування вищевказаних норм права у подібних правовідносинах, зокрема у постановах від 22.02.2023 у справі №320/12166/20, від 28.02.2023 у справі №260/7359/21, від 26.10.2023 у справі №140/7147/20 та від 21.12.2023 у справі №600/2632/22-а, які є релевантними до обставин цієї справи та підлягають врахуванню під час розгляду цієї адміністративної справи.
Так, у вказаних постановах Верховний Суд дійшов висновку, що положення статті 12 Закону №2262-XII та Постанови №393 не регулюють питання, передбачені частиною другої статті 78 Закону №580-VIII.
Таких висновків Верховний Суд дійшов на підставі аналізу норм права, які врегульовують спірні відносини, що склалися між сторонами, а саме Закону №580-VIII, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частини 2 статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Частиною 3 статті 78 Закону №580-VIII встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частина 4 статті 78 Закону №580-VIII).
Згідно із 3 третьою статті 93 Закону №580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято Постанову №988, яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
При цьому, пунктом 7 Постанови №988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 за №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" (надалі по тексту також - Порядок №260, тут і далі в редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до статті 94 Закону №580-VIII, Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до Постанови №988.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною 2 статті 78 Закону № 580-VIII.
Проаналізувавши вищевказані норми права, Верховний Суд у справах №320/12166/20, №260/7359/21, №140/7147/20 та №600/2632/22-а констатував, що питання обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки врегульовано положеннями частини другої статті 78 Закону № 580-VIII і положення Постанови № 393 не регулюють цих питань.
Верховний Суд підкреслив, що "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" затверджено Кабінетом Міністрів України Постановою №393 на виконання вимог Закону №2262-XII.
Своєю чергою, згідно преамбули Закону № 2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Так, пункт 1 Постанови №393 визначає види служби, які зараховуються до вислуги років для призначення відповідно до Закону №2262-XII пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
За висновком Верховного Суду у справі №320/12166/20 Постанова №393 не є нормативним актом в розумінні частини четвертої статті 78 Закону №580-VIII, який визначає правила обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час проходження служби в поліції, як на тому наполягає позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону № 2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Варто також зауважити, що у схожих за змістом правовідносинах за позовами працюючих поліцейських із вимогами про зарахування на підставі пункту 2 Постанови №393 часу навчання у вищому навчальному закладі при обчисленні стажу служби в поліції для цілей встановлення надбавки за вислугу років та тривалості додаткової оплачуваної відпустки, Верховним Судом сформовано висновок щодо доцільності застосування вказаних положень при вирішенні питання щодо обчислення означеного стажу, визначеного частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII, згідно якого положення пункту 2 цієї Постанови застосуванню не підлягають, оскільки вони можуть бути застосовані для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років (постанови від 19.11.2019 у справі №520/903/19, від 31.03.2020 у справі №520/2067/19, від 22.07.2020 у справі №520/5960/19, від 13.08.2020 у справі №820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі №520/11545/19).
Аналогічних висновків щодо застосування норм Закону №2262-XII та Постанови №393 дійшов Верховний Суд у постанові від 20.03.2024 у справі №640/7421/21.
Верховним Судом у постанові від 06.02.2025 у справі №140/856/24 сформовано наступні правові висновки:
"…Відповідно до преамбули Постанови №393, остання була прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.
Статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» передбачено, що Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
Верховний Суд звертає увагу, що пункт 2 Постанови №393 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) встановлює, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної інспекції техногенної безпеки та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Таким чином, Верховний Суд доходить висновку, що пункт 2 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону України "Про національну поліцію», оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
При цьому делегування частиною четвертою статті 78 Закону України "Про національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 ЗУ «Про національну поліцію».
Схожі висновки викладено в постановах Верховного Суду від 19 листопада 2019 року у справі №520/903/19, від 31 березня 2020 року у справі №520/2067/19, від 22 липня 2020 року у справі №520/5960/19, від 13 серпня 2020 року у справі №820/6656/16, від 9 вересня 2021 року у справі № 520/5021/19, від 15 грудня 2021 року у справі №520/11545/19, а також від 22 лютого 2023 року у справі №320/12166/20, які враховуються в силу положень частини 3 статті 341 КАС України.
Водночас, суд апеляційної інстанції при тлумаченні приписів частини другої статті 78 Закону України "Про національну поліцію» у контексті обставин наявності/відсутності у ОСОБА_1 права на зарахування до вислуги років періоду навчання в Академії помилково вважав, що присвоєння позивачу звання рядового внутрішньої служби дало право останньому вимагати зарахування до стажу служби в поліції періоду навчання, право на отримання якого, як було зазначено, виникає лише при призначення пенсії…".
Таким чином, пункт 2 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону України "Про національну поліцію", оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.
При цьому, пунктом 3 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 за №260, до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію".
Отже, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
З огляду на вищевикладене, слід прийти до висновку, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
При цьому делегування частиною 4 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію".
Стосовно зарахування вислугу в пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, суд зазначає, що оскільки ОСОБА_1 продовжує працювати та не перебуває на пенсії, тому вимоги про зарахування спірних періодів є передчасними.
Доказів звільнення позивача зі служби в органах Національної поліції України та перебування на пенсії, як станом на момент звернення з рапортом (25.01.2021), так і станом на момент вирішення цього спору, матеріали адміністративної справи №640/7411/21 не містять.
Враховуючи вищенаведене суд вказує про те, що Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України правомірно відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та зарахуванні відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, пункту 3 Постанови №393 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у пільговому обчисленні 02 роки 04 місяці 09 днів, а також перерахунку та зарахуванні відповідно до статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахування періоду пільгової вислуги років сформованої за період з 27.10.2009 по 15.07.2014 у пільговому обчисленні 02 роки 04 місяць 09 днів, встановивши надбавку з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
З огляду на висновок суду про правомірність дій відповідача, не підлягають задоволенню також похідні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ДСР НП України здійснити відповідні перерахунки вислуги років відповідно до положень відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, пункту 3 Постанови №393 та статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", з подальшими виплатами надбавки за вислугу років, наданням додаткової оплачуваної відпустки.
За приписами частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідач діяв на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Інші доводи учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
При оцінці питання розподілу судових витрат у справі судом з'ясовано, згідно Автоматизованої системи документообігу спеціалізованого суду "Діловодство" Окружного адміністративного суду міста Києва у Відомостях про розгляд адміністративної справи та матеріалів в суді першої інстанції справа №640/7411/21 в розділі "Судовий збір" міститься запис про сплату ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 908,00 гривень згідно платіжного документу №31396369 від 18.03.2021.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень судовий збір в розмірі 908,00 гривень, сплачений позивачем згідно платіжного документу №31396369 від 18.03.2021.
Сторонами не подано до суду будь яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 134, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" за №2825-IX від 13.12.2022 є Шостий апеляційний адміністративний суд.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), адреса реєстрації місяця проживання: АДРЕСА_1 ; адреса згідно позовної заяви: АДРЕСА_2 ; адреса для листування: вул. Багговутівська, 2, м.Київ, 04107;
відповідач - Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (ідентифікаційний код юридичної особи 43305056), вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м.Київ, 01601.
Суддя Чуприна О.В.