Рішення від 23.10.2025 по справі 260/5853/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/5853/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судового засідання - Грига Н.В.,

за участі сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи:

представника позивача - Щетініна М.Ю.,

представника відповідача 1 та 2 - Василиндри В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Вішка» (вул. Шевченка, буд. 45, смт. Великий Березний, Закарпатська область, 89000, код ЄДРПОУ 33158012) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, Київська область, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 жовтня 2025 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі виготовлено 29 жовтня 2025 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вішка» (далі - позивач) в особі представника - адвоката Щетініна Максима Юрійовича (далі - представник позивача) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Закарпатській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12734247/33158012 від 10.04.2025, про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 28.02.2025 на загальну суму 642 038,00 (шістсот сорок дві тисячі тридцять вісім) гривень 00 коп. з ПДВ;

2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 28.02.2025 року на загальну суму 642 038,00 (шістсот сорок дві тисячі тридцять вісім) гривень 00 коп. з ПДВ, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІШКА» (ідентифікаційний код юридичної особи 33158012), датою її подання на реєстрацію - 28.02.2025;

3) судові витрати покласти на Відповідачів:

3.1) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 44106694), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІШКА» суму сплаченого Позивачем судового збору пропорційно вимогам, заявленим до такого Відповідача 1, а саме: 2 422,40 грн.;

3.2) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 43005393), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІШКА», суму сплаченого Позивачем судового збору пропорційно вимогам, заявленим до такого Відповідача 2, а саме: 2 422,40 грн..

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було складено та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну № 1 від 30.01.2025 на загальну суму 300 000,00 грн., з якої 50 000,00 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 1 від 30.01.2025 була зареєстрована у ЄРПН. Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 2 від 31.01.2025 на суму отриманої оплати в розмірі 329 000,00 грн., з якої 54 833,33 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 2 від 31.01.2025 була зареєстрована у ЄРПН. Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 3 від 04.02.2025 на суму отриманої оплати в розмірі 73 650,00 грн., з якої 12 275,00 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 3 від 04.02.2025 була зареєстрована у ЄРПН. Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 4 від 28.02.2025 на суму отриманої оплати в розмірі 40 312,00 грн., з якої 6 718,67 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 4 від 28.02.2025 була зареєстрована у ЄРПН. Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 5 від 28.02.2025 на суму вартості наданих послуг, які ще не були оплачені орендарем в розмірі 642 038,00 (шістсот сорок дві тисячі тридцять вісім) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 107 006,33 грн.). Дана податкова накладна № 5 була отримана Державною податковою службою України, реєстраційний номер документа: 9071643602.

20.03.2025 позивач засобами електронного зв'язку отримав квитанцію про зупинення реєстрації ПН № 5 від 28.02.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 93.19, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»= 23.0929% «Pпоточ»=0.

30.03.2025 з метою розблокування реєстрації податкової накладної № 5 від 28.02.2025, позивач засобами електронного зв'язку направлено до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі по тексту - Відповідач 1) повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 3 на підтвердження реальності господарських операцій, інформація про які вказана в податковій накладній № 5 від 28.02.2025 року.

Однак, 10.04.2025 Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслала Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12734247/33158012 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Згодом позивач дізнався, що підставою для ухвалення Комісією рішення від 10.04.2025 року стало ненадання позивачем додаткової інформації та документів на Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з вимогою надати розгорнуту картку по 361/акт звірки. Позивач не міг надати такі додаткові документи контролюючому органу своєчасно, оскільки з вищевказаним Повідомленням позивач ознайомився вже після прийняття Комісією рішення від 10.04.2025 року. А подавши відповідачу свої пояснення від 30.03.2025 року, позивач сподівався, щодо здійснення відповідачем реєстрації податкової накладної № 5 від 28.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних все ж відбудеться.

Не погоджуючись з Рішенням від 10.04.2025 року, позивач через електронний кабінет платника податків 24.04.2025 року оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України та направив відповідну Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2025 року № 12734247/33158012. До скарги були додані всі необхідні первинні документи, зокрема і акт звіряння взаєморозрахунків від 01.04.2025 року, який просив надати відповідач.

01.05.2025 року Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслала Рішення про залишення скарги без задоволення та Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 18805/33158012/2. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач категорично не погоджується із оскаржуваним Рішенням № 18805/33158012/2 від 01.05.2025 року та вважає його протиправними та такими, що підлягає скасуванню, звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

06 серпня 2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вбачається, що останній заперечує проти задоволення позовних вимог повністю та просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позову повністю.

Також, 06 серпня 2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, яким просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Представник позивача скористався своїм правом та 12 серпня 2025 року надіслав до суду через підсистему «Електронний суд» відповідь на відзив.

02 вересня 2025 року Закарпатським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про участь у підготовчому судовому засіданні та всіх подальших судових засіданнях за участю представника позивача в режимі відеоконференції.

Представник позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позові та відповіді на відзив, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача 1 та 2 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог повністю з мотивів наведених у відзивах на позовну заяву, просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІШКА» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Закарпатській області та зареєстроване за адресою: 89000, Закарпатська область, Великоберезнянський район, смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 45.

Основним видом економічної діяльності ТОВ «ВІШКА» є - будівництво житлових і нежитлових будівель (КВЕД є 41.20). Також, здійснює такі види економічної діяльності як: 93.11 Функціювання спортивних споруд; 93.19 Інша діяльність у сфері спорту; 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у.; 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

Між ТОВ «ВІШКА», як орендодавцем, та ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС», як орендарем, укладено Договір оренди № 01/2025 від 14.01.2025 (далі - Договір), предметом якого є передача у тимчасове користування вказаного у Додатку № 1 Майна за плату та на визначений строк з метою організації та забезпечення функціонування об'єкту, надання туристичних, спортивно-оздоровчих та інших супутніх послуг (цільове призначення) (п. 2.1. Розділу 2 Договору).

Відповідно до пункту 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди № 1 від 05.02.2025 до даного Договору), розмір орендної плати за користування майном, яка підлягає сплаті орендарем, здійснюється за наступним графіком: січень 2025 року - 300000 (триста тисяч гривень 00 копійок) в т.ч. ПДВ 20% - 50 000 (п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок), лютий 2025 - 1085000 (один мільйон вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок) в т.ч. ПДВ 20% - 180833,33 (сто вісімдесят тисяч вісімсот тридцять три гривні 33 копійки).

Згідно пункту 4.1. Договору (в редакції Додаткової угоди № 2 від 28.02.2025 до даного Договору), строк оренди Майна за цим Договором: з 15.01.2025 по 28.02.2025 включно.

Пунктом 3.2. Договору, Майно передається Орендодавцем та приймається Орендарем за Актом приймання-передачі Майна із зазначенням його якісного і технічного стану. Повернення Орендарем Майна оформляється двостороннім Актом приймання-передачі Майна із зазначенням його якісного і технічного стану з урахуванням його нормального природного зносу та здійснених Орендарем поліпшень (пункт 3.5. Договору). На виконання умов Договору, ТОВ «ВІШКА» передало, а ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» прийняло Майно згідно визначеного сторонами переліку, що підтверджується Актом приймання-передачі Майна від 14.01.2025 року.

30.01.2025 року ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» на рахунок ТОВ «ВІЩКА» здійснило оплату послуг оренди комплексу згідно Договору оренди № 01/2025 від 14.01.2025 на суму 300000 (триста тисяч) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 50000,00 грн.), що підтверджується платіжною інструкцією № 1 від 30.01.2025. На виконання вимог податкового законодавства по першій події (пункт 187.1 статті 187 ПК України - дата зарахування коштів) Позивачем було складено та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну № 1 від 30.01.2025 року на загальну суму 300000,00 грн., з якої 50000,00 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 1 від 30.01.2025 року була зареєстрована у ЄРПН.

31.01.2025 року ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» на рахунок Позивача здійснило оплату послуг оренди комплексу згідно Договору оренди № 01/2025 від 14.01.2025 року на суму 329000 (триста двадцять дев'ять тисяч) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 54833,33 грн.), що підтверджується платіжною інструкцією № 2 від 31.01.2025 року. На виконання вимог податкового законодавства по першій події (пункт 187.1 статті 187 ПК України - дата зарахування коштів) Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 2 від 31.01.2025 року на суму отриманої оплати в розмірі 329000,00 грн., з якої 54833,33 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 2 від 31.01.2025 року була зареєстрована у ЄРПН. 31.01.2025 року між Позивачем та ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» було укладено Акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) № ОУ-0000001, згідно якого визначено оплату послуг оренди комплексу в сумі 300000 (триста тисяч) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 50000,00 грн.).

04.02.2025 року ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» на рахунок Позивача здійснило оплату послуг оренди комплексу згідно Договору оренди № 01/2025 від 14.01.2025 року на суму 73650 (сімдесят три тисячі шістсот п'ятдесят) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 12275,00 грн.). На виконання вимог податкового законодавства по першій події (пункт 187.1 статті 187 ПК України - дата зарахування коштів) Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 3 від 04.02.2025 року на суму отриманої оплати в розмірі 73650,00 грн., з якої 12275,00 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 3 від 04.02.2025 року була зареєстрована у ЄРПН.

28.02.2025 року ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» на рахунок Позивача здійснило оплату послуг оренди комплексу згідно Договору оренди № 01/2025 від 14.01.2025 року на суму 40312 (сорок тисяч триста дванадцять) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 6718,67 грн.). На виконання вимог податкового законодавства по першій події (пункт 187.1 статті 187 ПК України - дата зарахування коштів) Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 4 від 28.02.2025 року на суму отриманої оплати в розмірі 40312,00 грн., з якої 6718,67 грн. ПДВ. Дана податкова накладна № 4 від 28.02.2025 року була зареєстрована у ЄРПН.

28.02.2025 року між Позивачем та ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» було підписано Акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) № ОУ-0000002, згідно якого визначено оплату послуг оренди комплексу в сумі 1085000 (один мільйон вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 180833,33 грн.). Таким чином, у зв'язку із закінченням строку дії Договору оренди № 01/2025 від 14.01.2025 року, на виконання вимог податкового законодавства за фактом першої події (пункт 187.1 статті 187 ПК України - приймання-передача наданих послуг) Позивачем було складено та направлено до ЄРПН податкову накладну № 5 від 28.02.2025 року на суму вартості наданих послуг, які ще не були оплачені орендарем в розмірі 642038,00 (шістсот сорок дві тисячі тридцять вісім) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 107006,33 грн.). Дана податкова накладна № 5 була отримана Державною податковою службою України, реєстраційний номер документа: 9071643602.

20.03.2025 року Позивач засобами електронного зв'язку отримав квитанцію про зупинення реєстрації ПН № 5 від 28.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 93.19, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник «D»= 23.0929% «Pпоточ»=0.

30.03.2025 року з метою розблокування реєстрації податкової накладної № 5 від 28.02.2025 року, Позивач засобами електронного зв'язку направлено до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Закарпатській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 3 на підтвердження реальності господарських операцій, інформація про які вказана в податковій накладній № 5 від 28.02.2025 року.

10.04.2025 року Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслала Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12734247/33158012 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Підставою для ухвалення Комісією рішення від 10.04.2025 року стало ненадання Позивачем додаткової інформації та документів на Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з вимогою надати розгорнуту картку по 361/акт звірки. Позивач не міг надати такі додаткові документи контролюючому органу своєчасно, оскільки з вищевказаним Повідомленням Позивач фактично ознайомився вже після прийняття Комісією рішення від 10.04.2025. А подавши відповідачу свої пояснення від 30.03.2025 року, Позивач мав обґрунтовані сподівання, щодо здійснення Відповідачем реєстрації податкової накладної № 5 від 28.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних все ж відбудеться.

Не погоджуючись з Рішенням від 10.04.2025 року, позивач через електронний кабінет платника податків 24.04.2025 року оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України та направив відповідну Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2025 № 12734247/33158012. До скарги були додані всі необхідні первинні документи, зокрема і акт звіряння взаєморозрахунків від 01.04.2025 року, який просив надати відповідач.

01.05.2025 року Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслала Рішення про залишення скарги без задоволення та Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 18805/33158012/2. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач категорично не погоджується із оскаржуваним Рішенням № 18805/33158012/2 від 01.05.2025 року, вважає його протиправними та такими, що підлягає скасуванню, що підлягає скасуванню, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінки спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Між Позивачем та ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» відбулись реальні господарські відносини за Договором оренди № 01/2025 від 14.01.2025 року. На виконання умов даного Договору, станом на 28.02.2025 року Позивач надав послуги ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» загалом на суму 1385000,00 грн., що підтверджується Актами здачі-приймання робіт (наданих послуг) № ОУ-0000001 від 31.01.2025 року та № ОУ-0000002 від 28.02.2025 року.

28.02.2025 року Позивачем було отримано оплату від ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» за надані послуги по Договору в загальній сумі 742962,00 грн., що стало підставою для подання та успішної реєстрації податкових накладних № 1 від 30.01.2025 року, № 2 від 31.01.2025 року, № 3 від 04.02.2025 року та № 4 від 28.02.2025 року.

На різницю вартості фактично наданих Позивачем послуг та фактично здійснених ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС» оплат за Договором, Позивачем було сформовано та надіслано через електронний кабінет Відповідачу податкову накладну № 5 від 28.02.2025 року на суму 642038,00 (шістсот сорок дві тисячі тридцять вісім) гривень 00 коп. (в тому числі ПДВ 107006,33 грн.), реєстрацію якої було спочатку зупинено, а потім взагалі відмовлено у її реєстрації. ТОВ «ВІШКА» надало реальні послуги ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС», які були відображені у податковій накладній № 5 від 28.02.2025 року - оренда комплексу згідно договору № 01/2025 від 14.01.2025 року. На момент надання пояснень та скарги, що надавались Відповідачам, Позивачем надано відповідні документи. Проте відповідачі не прийняли до уваги такі факти, що призвело до прийняття протиправного Рішення № 18805/33158012/2 від 01.05.2025 року.

Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового Кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.10 Порядку зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України, від 11.12.2019, № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №1165) у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2023 року №574 до п.11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

ТОВ «ВІШКА» складено та подано до реєстрації податкову накладну від 28.02.2025 року №5, на ТОВ «КИЇВСПОРТСЕРВІС», код ЄДРПОУ 24573433, опис товару/послуг продавця: послуги оренди комплексу згідно договору №01/2025 від 14.01.2025 року.

Відповідно до квитанції №9071643602 від 20.03.2025 року, реєстрацію спірної податкової накладної зупинено з огляду на п.1 критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій Додатку 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Відповідно до п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019, № 520 (далі - Порядок) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п.5 Порядку перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: - договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; - договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; - розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; - документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Тобто, Порядок №1165 інформує платника про право та можливість подання до контролюючого органу документів, що підтверджують інформацію, яка вказана у податковій накладній та відсилає до Порядку №520, який деталізує перелік документів, які можуть бути подані платником, з урахуванням особливостей діяльності платника, здійсненої ним господарської операції та дати виникнення податкового зобов'язання у розумінні ст.187 Податкового кодексу України.

30.03.2025 року платником надано пояснення та копії документів на підтвердження відомостей, що відображені у податковій накладній №5 від 28.02.2025 року, реєстрацію якої зупинено. За результатом аналізу пояснень та документів, серед таких документів відсутній первинний документ, який засвідчує дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, який у свою чергу і зумовлює обов'язок платника податку скласти та подати до реєстрації податкову накладну.

Відповідно до пункту 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У разі здійснення платником податку (постачальником) операції з постачання послуг, датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ та відповідно складання податкової накладної за такою операцією буде вважатися дата належним чином оформленого первинного документу, що зумовлює обов'язок платника податку скласти та подати до реєстрації податкову накладну, у тому числі акта виконаних робіт (наданих послуг) або платіжного доручення про оплату таких послуг.

Відповідно до абзац. 11 ст. 1 ЗУ «Про бухгалтерський облік» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Серед наданих платником копій документів міститься Акт № ОУ-0000002 здачі-прийняття робіт від 28.02.2025 року на загальну вартість 1085000,00 грн.. Відповідно до наданих пояснень платник зазначає, що «з причини того, що факт складання Акту є подією, що сталася раніше, то згідно п.1 ст. 187 ПКУ було складено за датою Акту податкову накладну № 5 28.02.2025 р., реєстрація якої була зупинена.».

Первинним документом, що відображає відомості зазначені у податковій накладній №5 від 28.02.2025 року на суму 642038,00 грн., у розумінні Податкового кодексу України та Закону України «Про бухгалтерський облік», є документ, який відповідає одночасно даті та сумі, що вказані у такій податковій накладній, тобто - датою складання такого документу - 28.02.2025 року та сумою - 642038,00 грн.

Разом з тим, долучений платником Акт № ОУ-0000002 здачі-прийняття робіт від 28.02.2025 року на загальну вартість 1085000,00 грн., хоча й відповідає за датою - даті складанні спірної податкової накладної, проте, з огляду на різницю сум, що вказані у податковій накладній та вищенаведеному акті, такий акт не може бути розтлумачений як первинний документ, що містить відомості про господарську операцію, яка відображена у такій податковій накладній.

Дотичним аргументом щодо достовірності позиції контролюючого органу, є твердження позивача про включення до акту сум за податковими накладними номери і дати, що складені позивачем на підставі отриманих оплат за надані послуги, тобто, акт як первинний документ несе інформацію про низку послуг, наданих платником. Проте жодна з таких послуг, що відображені у акті ні за датою надання такої послуги, ані за обсягом такої послуги, не є безпосередньо послугою, що надана відповідно до спірної податкової накладної.

Комісією регіонального рівня ухвалено рішення про надсилання платнику повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів.

Відповідно до повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 01.04.2025 р. №12692344/33158012, до податкової накладної №5 від 28.02.2025 року, платнику, серед інших документів запропоновано надати розгорнуту картку №361 «розрахунки з вітчизняними покупцями» та акт звірки.

Платником не надано додаткові пояснення та копії документів на підтвердження відомостей, що відображені у податковій накладній №5 від 28.02.2025 року, реєстрацію якої зупинено.

Комісією регіонального рівня, встановлено, що платником не надано відомостей, щодо виконання платіжної операції відображеної у податковій накладній №5 від 28.02.2025 року, не надано розгорнуту картку №361 «розрахунки з вітчизняними покупцями» та акт звірки до контролюючого органу. Позивачем не долучено до матеріалів справи платіжної інструкції та розгорнутої картки №361 «розрахунки з вітчизняними покупцями», яка відображає дану господарську операцію.

Відповідно до п.44 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). При вирішенні питання про реєстрацію ПН/РК контролюючий орган не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання комісії регіонального рівня полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій, наявності у таких документах розбіжностей, неповних або недостовірних відомостей, тощо.

ГУ ДПС у Закарпатській області зроблено висновок, що платником не надано запитувані документи, у обсязі, що вказаний у повідомленнях про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів, а відтак, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Закарпатський області прийнято рішення №12734247/33158012 від 10.04.2025 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 28.02.2025 року.

Враховуючи вищевикладене, як квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних так і рішення про відмову у реєстрації таких накладних відповідають принципу правової визначеності та розкривають мотиви, з яких контролюючим органом прийнято акти індивідуальної дії відповідного змісту. Правовий висновок щодо правомірності дій контролюючого органу щодо відмови у реєстрації податкових накладних у правовідносинах, де платником не надано (надано не у повному обсязі) документи, що підтверджують інформацію зазначену у податковій накладній викладено у постанові Верховного Суду від 13.02.2024 року по справі №240/5563/23.

Відповідно до абз 6. п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерстві фінансів України від 12.12.2019 №520: «Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів…протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такого повідомлення».

Позивачем не подано повідомлення про надання додаткових пояснень та копій документів, що зазначені у вищенаведених повідомленнях ГУ ДПС у Закарпатській області про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів.

Відповідно до абз 9. п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерстві фінансів України від 12.12.2019 №520: «Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів...комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування.

Платником не надано документи, що вказані у повідомленнях про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів, а відтак, комісією Головного управління ДПС у Закарпатський області прийнято рішення №12734247/33158012 від 10.04.2025 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 28.02.2025 року.

ТОВ «ВІШКА», відповідно до порядку адміністративного оскарження, подано скаргу до Державної податкової служби України. За результатами розгляду скарги Комісією центрального рівня прийнято рішення від 01.05.2025 року №18805/33158012/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 28.02.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватись норм чинного законодавства та керуються у своїй діяльності як законами України так і галузевими підзаконними актами та іншими документами, а відтак - ненадання документів, що зазначені у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів є незалежною та самостійною підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерстві фінансів України від 12.12.2019 №520.

Таким чином, товариство не надало копії документів відповідно до пункту 5 Порядку № 520, а тому у контролюючого органу були підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН відповідно до пункту 11 Порядку № 520.

Згідно квитанції про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація податкових накладних №5 від 28.02.2025 року, зупинена.

Відповідно до п. 201.16 п. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) із змінами та доповненнями (далі - Порядок №1246) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку. Абзацом другим пункту 20 Порядку №1246 визначено, що датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Відповідно до абзацу 9 та 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних так і рішення про відмову у реєстрації таких накладних відповідають принципу правової визначеності та розкривають мотиви, з яких контролюючим органом прийнято акти індивідуальної дії відповідного змісту.

У постанові від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, де Верховний Суд звертав увагу, що дослідження тих первинних документів, які не були підставами для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальшої відмови у реєстрації податкової накладної, свідчить про порушення судами вимог принципу офіційного з'ясування обставин справи та безпідставне розширення предмету доказування.

Суд зауважує, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги Порядку №520 щодо подання додаткових пояснень та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної, то оспорювані рішення відповідають закону.

Тобто, в даному випадку, контролюючим органом у повідомленні конкретизовано про необхідність подання певного переліку копій первинних документів, однак товариство проігнорувало вказану вимогу контролюючого органу та документи не надано.

Таким чином, товариство не надало копії документів відповідно до пункту 5 Порядку № 520, а тому у контролюючого органу були підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН відповідно до пункту 11 Порядку № 520.

За таких обставин наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами. З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлень посилання на неправомірність висунутих податковим органом вимог у таких Повідомленнях є безпідставними, а прийняття відповідачем 1 рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, щодо яких надсилались Повідомлення, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку № 520.

Слід зазначити, що в оскаржуваних рішеннях (стосовно яких попередньо направлялись Повідомлення) відповідач 1 чітко зазначив, що підставою їх прийняття є «ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

З огляду на наведене суд критично оцінює твердження позивача, що оскаржувані рішення місять лише загальні твердження без зазначення, які документи складені з порушенням законодавства та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. В цьому випадку саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в Повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.

А відтак, рішення відповідача 1 про відмову в реєстрації спірних податкової накладної є правомірним та не підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН суд враховує наступне.

Згідно із статтею 245 частинами 3 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 19 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН/РК (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації ПН/РК, яке набрало законної сили, такі ПН/РК реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

Отже, реєстрація в ЄРПН ПН/РК, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про правомірність спірних рішень відповідача 1, то у задоволенні похідної позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН також необхідно відмовити.

У пункті 29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року Справа "РуїзТоріха проти Іспанії" (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд не вбачає невідповідності рішень відповідача вищевказаним критеріям і дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 205, 241 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Вішка» (вул. Шевченка, буд. 45, смт. Великий Березний, Закарпатська область, 89000, код ЄДРПОУ 33158012) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, Київська область, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець