з питань залишення позову без розгляду
29 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/23948/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панкеєва В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про повторне взяття на військовий облік ОСОБА_1 та безпідставну відмову ОСОБА_1 у знятті з військового обліку з виключенням з військового обліку у зв'язку відомостями, які містяться у військовому квитку позивача та з досягненням граничного віку перебування в запасі;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зняти з військового обліку з виключенням з військового обліку на підставі ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", застосувавши статтю 58 Конституції України, ОСОБА_1 з відміткою у військо-обліковому документі відомостей про виключення з військового обліку.
Ухвалою суду від 20.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.10.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду з позовом.
В обґрунтування клопотання зазначає, що позивач у свої позовній заяві зазначає, що вчасно виконав обов'язок щодо уточнення персональних даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України №3633-IX від 11.04.2024 про що в електронному військово-обліковому документі є відмітка "Дані уточнено вчасно". Тобто, позивачеві достеменно стало відомо про порушення його права в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 протягом якого позивач оновив свої персональні дані, а саме про те, що він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 і відносно нього внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. В свою чергу з позовом до суду позивач звернувся лише 15.10.2025, майже через рік та три місяці після того як дізнався, що він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 і відносно нього внесено відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідач вважає, що даний позов необхідно залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням всіх розумних строків звернення до суду.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Процесуальні строки дисциплінують суб'єктів адміністративного судочинства, роблять процес динамічним і прогнозованим. Без наявності строків на ту чи іншу процесуальну дію або без їх дотримання в адміністративному судочинстві виникнуть порушення прав сторін - учасників адміністративного процесу. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.
За загальним правилом перебіг строку звернення до адміністративного суду починається з дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла та повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що при вирішенні питання дотримання позивачем строку звернення до суду із позовом першочергово слід визначитись із строком, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин, та моментом початку його перебігу. Лише після встановлення зазначених обставин суд переходить до оцінки поважності причин пропуску такого строку, якщо він дійсно був пропущений.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 06 липня 2023 року у справі №380/7418/22.
При цьому, день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Цим днем може бути, зокрема, день винесення рішення, яке оскаржується, якщо воно приймалося за участю особи, або день вчинення дії, яка оскаржується, якщо особа була присутня під час вчинення цієї дії.
Згідно наявних у матеріалах справи відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з додатка "Резерв+" позивачем дані уточнено вчасно, проте чіткої дати не вказано. Також зазначено, що ТЦК та СП 31.07.2025 звернувся до Національної поліції, щоб доставити позивача для складання протоколу. Причина: позивач не пройшов (відмовився від проходження) ВЛК.
19.08.2025 представник позивача адвокат Кравчук А.В. звернулася із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання інформації стосовно підстав незняття позивача з військового обліку з виключенням з військового обліку у зв'язку відомостями, які містяться у військовому квитку позивача та з досягненням граничного віку перебування в запасі.
Листом від 09.09.2025 №9447 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив про те, що оскільки ОСОБА_1 було саме знято з військового обліку, а не виключено з нього, він відповідно до абзацу 7 п.2 ч.1 ст37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" повторно взятий на військовий облік.
З позовом до суду позивач звернувся 15.10.2025, тобто в межах встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку.
Враховуючи вищевикладене, клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 122-123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про залишення позову без розгляду, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Панкеєва