Ухвала від 29.10.2025 по справі 120/6780/23

УХВАЛА

м. Вінниця

29 жовтня 2025 р. Справа № 120/6780/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №120/6780/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням суду від 11.08.2023 позов ОСОБА_1 задоволено. А саме, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 19.11.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 19.11.2022 здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

16.10.2025 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням вищевказаного рішення суду згідно ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Заява обґрунтовується тим, що всупереч судовому рішенню, яке набрало законної сили, відповідач з 01.10.2023 не здійснює нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., що вбачається із листа ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.07.2025 та наведених у ньому розрахунків його пенсії. На думку заявника, зазначені дії відповідача є свідченням невиконання ухваленого судом рішення, а тому звертається до суду з цією заявою щодо встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України.

Ухвалою від 22.10.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю призначено до розгляду у порядку письмового провадження. Крім того, відповідачу встановлено строк для подання письмових пояснень щодо ініційованого позивачем процесуального питання.

28.05.2025 до суду надійшли пояснення відповідача, в яких зазначається, що на виконання рішення суду від 11.08.2023 у справі № 120/6780/23 Головним управлінням проведено з 19.11.2022 перерахунок розміру пенсії позивача та нараховано спірну щомісячну доплату в сумі 2000 грн. згідно з Постановою КМ України № 713, у зв'язку з чим розмір пенсії позивача становив 17943,43 грн. За наслідками такого перерахунку позивачу донараховано кошти в сумі 20800 грн. за період з 19.11.2022 по 30.09.2023, які включені до Реєстру судових рішень, що ведеться органами Пенсійного фонду, й відповідна заборгованість буде виплачена позивачу після виділення коштів з Державного бюджету України.

Також відповідач повідомляє, що Головним управлінням на виконання іншого рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/932/25 проведено розрахунок розміру пенсії стягувача, який станом на 01.02.2023 становить - 28927,32 грн та донараховано стягувачу кошти в сумі 171316,54 грн за період з 01.02.2023 по 30.06.2025. Починаючи з липня 2025 року стягувач отримує пенсію в новому розмірі 25973,03 грн. Окрім того, відповідно до рішення суду у справі №120/6780/23 проведено перерахунок пенсії за період з 01 лютого 2022 по 30 вересня 2023 та у справі №120/11093/24 - за період 01 лютого 2023 по 31 грудня 2024. Дане судове рішення включає період з 01.02.2023, який згідно рішення суду по справі №120/932/25 також підлягає перерахунку. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 на 01 лютого 2023 обраховано наступним чином: фактично отримано - 17143,43 грн, донараховано кошти - 7997,32 грн (доплата згідно рішення суду у справі №120/932/25), 2000,00 грн (доплата згідно рішення суду у справі №120/6780/23), 1786,57 грн (доплата згідно рішення суду у справі №120/11093/24), що в загальній сумі становить 28927,32 грн. Головне управління повідомляє, що розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 становить 25973,03 грн., та виплата встановлена з пониженням коефіцієнта відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025.

За таких обставин представник відповідача переконує суд, що при перерахунку пенсії позивачу Головним управлінням застосовано положення Закону №2262 в їх системній сукупності з врахуванням всіх основних положень та методології їх застосування, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволені поданої ОСОБА_1 заяви про встановлення судового контролю.

Розглянувши в письмовому провадженні подану заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зважає на таке.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.

Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Зокрема, відповідно до частинами 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно частини 1, 2 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положеннями частини 1 статті 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац 1 підпункту 3.2 пункту 3, абзац 2 пункту 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).

Аналіз зазначеного дає підстави для висновку, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення. З набранням чинності нової редакції КАС України законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов'язковості судового рішення.

Отже, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, а якщо не виконано - то причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.

Під час розгляду цієї заяви щодо встановлення судового контролю судом з'ясовано, що підставою звернення до суду з позовом у цій справі були протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Тобто, спір стосувався правовідносин щодо відмови відповідача у нарахуванні та виплаті позивачеві вказаної щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713.

У свою чергу рішенням суду від 11.08.2023 у справі № 120/6780/23 поновлено право позивача та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 19.11.2022 здійснити нарахування та виплату позивачу відповідну щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн.

З матеріалів справи видно, що на виконання судового рішення Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача з 19.11.2022 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з Постановою № 713, а також донараховано заборговану у зв'язку з цим пенсію в сумі 20800 грн. за період з 19.11.2022 по 30.09.2023.

При цьому, відповідно до наданого відповідачем копії перерахунку пенсії з 01.10.2023 по пенсійній справі позивача № ХЛ61183 вбачається, що з 01.10.2023 позивачу розраховано пенсію з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., встановленої за даним рішенням суду, у зв'язку з чим загальний розмір пенсії становить 20643,43 грн.

Таким чином викладені у заяві позивача про встановлення судового контролю доводи про те, що з 01.10.2023 відповідач не здійснював нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. є безпідставними.

З огляду на викладене в суду відсутні підстави вважати, що має місце невиконання пенсійним органом рішення суду від 11.08.2023 у справі № 120/6780/23 в частині нездійснення обрахунку з 01.10.2023 пенсії позивачу з урахуванням щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713.

Так, дійсно, матеріали справи містять наступні розрахунки пенсії позивача з 01.10.2023 та інших дат в яких відсутні відомості щодо включення до пенсії щомісячної доплати в сумі 2000 грн.

Проте суд наголошує, що такі розрахунки були проведені за наслідками виконання ГУ ПФУ у Вінницькій області інших судових рішень, винесених щодо позивача ОСОБА_1 вже після виконання попереднього рішення у цій справі № 120/6780/23.

Так, щодо припинення в подальшому виплати позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, на що посилається заявник, то суд зауважує, що такі обставини не були і не могли бути предметом судового розгляду та виникли вже після виконання відповідачем рішення суду.

Зокрема, судом з'ясовано, що позивач в серпні 2024 року звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просив зобов'язати відповідача здійснити з 01 лютого 2023 перерахунок та виплату його пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 10.07.2024 №ХЛ61183, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.11.2024 у справі №120/11093/24 зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 10.07.2024 №ХЛ61183 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та з урахуванням виплачених сум пенсії.

Як вказує відповідач у своїх поясненнях та підтверджується наявними у справі розрахунками пенсії позивача, на виконання вищезазначеного рішення суду Головним управлінням проведено новий розрахунок пенсії позивача з 01.02.2023, та станом на 01.02.2023 розмір пенсії становить 28927,32 грн., тобто суттєво збільшився. У той же час щомісячна доплата перестала нараховуватись у зв'язку з підвищенням розміру пенсії позивача більше ніж на 2000 грн.

Проте суд вкотре наголошує, що вказані вище обставини не були предметом дослідження у даній справі та виникли вже після виконання відповідачем рішення суду у справі № 120/6780/23.

Що ж до перерахунку щомісячної доплати у зв'язку з виконанням відповідачем наступного судового рішення у справі № 120/11093/24, то суд враховує позицію Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, який під час розгляду зразкової справи №400/6254/24 дійшов висновків про те, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови №713 є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

Таким чином, оскільки після виконання рішення суду у справі №120/6780/23 позивачу з 01.02.2023 був проведений новий перерахунок пенсії з підстав зміни розмірів його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на виконання іншого судового рішення, у зв'язку з чим розмір пенсії суттєво збільшився, тому припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. обумовлене законодавчо визначеною підставою та не свідчить про невиконання попереднього судового рішення у справі № 120/6780/23.

Отже, підсумовуючи вищезазначене, суд вказує на те, що рішенням суду від 11.08.2023 по справі № 120/6780/23 поновлені порушені права позивача з 19.11.2022, що, однак, не свідчить про те, що воно має "безстроковий" характер і що не залежить від динаміки подальших правовідносин між сторонами, виникнення нових обставин чи зміни законодавства, що окремо або у своїй сукупності може вплинути на права, інтереси або обов'язки сторін, в тому числі ті з них, які раніше обумовлювалися наявністю судового рішення.

Норми статтей 382 та 383 КАС України мають на меті забезпечити належне виконання ухваленого у конкретній адміністративній справі судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, винесеного на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у такій справі.

Враховуючи, що в спірному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснило нарахування та виплату позивачу з 19.11.2022 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., як про те зазначалось в резолютивній частині рішення суду від 11.08.2023 у справі № 120/6780/23, а наступне припинення виплати цієї доплати пов'язане із обставинами виконання інших судових рішень та обумовлене правомірними підставами, тому суд вважає, що в цій частині судове рішення у справі № 120/6780/23 виконано відповідачем у той спосіб, який визначено цим рішенням.

За наведених обставин відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати звіт про виконання судового рішення.

Незгода ж заявника із обставинами, які не були предметом дослідження при розгляді справи по суті і щодо яких судовим рішенням при зобов'язанні суб'єкта владних повноважень до вчинення дій не наводились відповідні висновки, вказує на те, що вирішення порушених питань можливе у спосіб ухвалення рішення суду за наслідком розгляду нових позовних вимог у порядку позовного провадження, а не у спосіб судового контролю за виконанням судового рішення, яке у відповідній частині вже є виконаним.

В даному випадку суд роз'яснює позивачу, що якщо він вважає, що за наслідками нових подій чи обставин, які мали місце після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 120/6780/23 та його виконання, відповідачем під час послідуючих перерахунків його пенсії зменшено чи припинено виплату щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., то він не позбавлений можливості звернутися до суду із новою позовною заявою про оскарження цих рішень чи дій суб'єкта владних повноважень в загальному порядку.

Встановлення ж судового контролю у той спосіб, про яких просить позивач, фактично спрямоване на врегулювання нових правовідносин, які не були предметом судового дослідження у даній адміністративній справі, а тому не можуть бути предметом виконання судового рішення від 11.08.2023.

За наведених вище обставин заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382, 382-1 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №120/6780/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович