Справа № 737/888/25
Провадження № 3/737/520/25
28 жовтня 2025 року с-ще Куликівка
Суддя Куликівського районного суду Чернігівської області Лібстер А. С., за участі секретаря Скляр А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (так в протоколі), військовослужбовця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А4780 від 19.10.2025, 19.10.2025 о 10 год. 30 хв. військовослужбовець за мобілізацією старший солдат ОСОБА_1 був виявлений на території військової частини НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння , а саме : характерний запах алкоголю з порожнини рота. Після чого даному військовослужбовцю було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, на що ОСОБА_2 погодився. Висновок щодо результатів медичного огляду № 139 від 19.10.2025 (перебуває у стані алкогольного сп'яніння), тобто він перебував у стані алкогольного сп'яніння у умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
В судове засідання 28.10.2025 ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлявся про час, дату та місце судового розгляду, клопотання про відкладення розгляду справи суду не надав. Суд, враховуючи надані на розгляд матеріали, вважає за можливе розглянути справу без його участі.
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст.172-20 КУпАП, настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду. Частина перша цієї статті передбачає, що адміністративна відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до положень ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення, у якому крім іншого зазначають відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та свідків, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Формулювання адміністративного правопорушення вчиненого особою це юридичний висновок, заснований на фактичних обставинах справи, зміст якого складають правові ознаки правопорушення, викладені мовою диспозиції застосовуваної норми КУпАП, тому що саме формування обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення визначає конкретний обсяг і межі судового розгляду і надає можливість особі щодо якої складено протокол у повній мірі реалізувати своє право на захист, оскільки дозволяє точно визначити обсяг і межі свого захисту в рамках конкретного провадження.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Разом з тим у протоколі про адміністративне правопорушення серії А4780 № 31 від 19.10.2025, зазначено що особу правопорушника встановлено як старший солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (так в протоколі), а у висновку медичного закладу № 139 від 19.10.2025 зазначено, що під час медичного огляду оглянутий ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при цьому до матеріалів справи не надані жодні документи що можуть ідентифікувати особу, що притягається до адміністративної відповідальності, такі як копія військового квитка правопорушника, наказ в/ч, тощо.
Таким чином, вказані обставини свідчать про невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП, а саме: в протоколі міститься суперечлива інформація щодо суті адміністративного правопорушення та суб'єкта адміністративного правопорушення, які б відповідали диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
При розгляді справи про притягнення конкретної особи до адміністративної відповідальності, саме протокол про адміністративне правопорушення, як процесуальний документ є предметом дослідження та оцінки суддею в судовому засіданні при розгляді справи по суті.
Проте, вказані вимоги закону командиром військової частини НОМЕР_2 , при складанні протоколу про адміністративне правопорушення дотримані та виконані не були.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Таким чином суддею під час розгляду справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо солдата ОСОБА_1 є таким, що не відповідає вимогам закону, діяння не містить всіх ознак об'єктивної сторони даного правопорушення та не доведено хто є саме суб'єктом адміністративного правопорушення, а тому суд приходить до висновку, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбачений ч. 3 ст.172-20 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
За встановлених обставин, доходжу висновку про необхідність закриття провадження у справі стосовно ОСОБА_3 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ч. 3 ст. 172-20, 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.172-20 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя А. С. Лібстер