Рішення від 29.10.2025 по справі 750/9966/25

Справа № 750/9966/25

Провадження № 2-а/750/233/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу № 750/9966/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,

УСТАНОВИВ:

22.07.2025 до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшла вказана позовна заява, у якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 082298 від 09.07.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 020,00 грн і закрити провадження в справі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 08.07.2025 року, н.п. Теремці, інспектором прикордонної служби вищої категорії начальника відділення малих прикордонних катерів НОМЕР_2 прикордонної застави старшого лейтенанта ОСОБА_2 складений протокол ЧЦП № 048998 від 08.07.2025 про те, що 08.07.2025 о 10 год 10 хв. на південно східній околиці н.п. Теремці (контрольований прикордонний район), прикордонним нарядом «Прикордонний контроль» виявлено гр. України ОСОБА_1 , що здійснив вихід на воду човном Прогрес UAT0019K вр. Дніпро поза встановленим пунктом базування та без відповідного інформування підрозділу Держприкордонслужби України. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 33 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабміну України від 27.07.1998 №1147, за що його притягнуто до відповідальності відповідно до частини першої статті202 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На підставі вказаного протоколу відносно позивача винесено 09.07.2025 постанову про накладення адміністративного стягнення № 082298, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 020,00 гривень. Притягнення до адміністративної відповідальності позивач уважає безпідставним та необґрунтованим, а дії до інспектора прикордонної служби вищої категорії начальника відділення малих прикордонних катерів НОМЕР_2 прикордонної застави старшого лейтенанта ОСОБА_2 , начальника НОМЕР_2 прикордонної застави НОМЕР_2 прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_2 старшого лейтенанта ОСОБА_3 такими, що суперечать чинному законодавству України. Постанова по справі про адміністративне правопорушення є незаконною і необґрунтованою, не відображає дійсних обставин справи, складена за відсутності належних доказів та з грубими порушеннями чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Супрун О.П. ухвалою від 25.07.2025 позовну заяву залишив без руку.

Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова ухвалою від 30.07.2025 позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Також витребував в ІНФОРМАЦІЯ_1 Військова частина НОМЕР_1 матеріали (належним чином засвідчені копії) адміністративної справи відносно ОСОБА_1 .

Відповідач у встановлений законом строк відзиву не подав, а 06.10.2025 засобами поштового зв'язку надіслав належним чином засвідчені копії матеріалів справи відносно ОСОБА_1 .

Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов наступних висновків.

Судом установлено, що 08.07.2025 відносно ОСОБА_1 винесено протокол ЧЦП №048998 про те, що 08.07.2025 о 10 год 10 хв. на південно східній околиці н.п. Теремці (контрольований прикордонний район), прикордонним нарядом «Прикордонний контроль» виявлено гр. України ОСОБА_1 , що здійснив вихід на воду човном Прогрес UAT0019K вр. Дніпро поза встановленим пунктом базування та без відповідного інформування підрозділу Держприкордонслужби України, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 33 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 №1147 (а.с.10,11).

09.07.2025 відносно ОСОБА_1 винесена постанова № 082298 про накладення адміністративного стягнення, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною першою статті 202 КУпАП, із накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020,00 грн (а.с. 12, 13,14-15).

Постановою встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 о 10 год 10 хв. на південно-східній околиці н.п. Теремці (контрольований прикордонний район) прикордонним нарядом «Прикордонний контроль» виявлено гр. України ОСОБА_1 , який здійснив вихід на воду човном Прогрес UA0019K р. Дніпро поза встановленим пунктом базування та без відповідного інформування підрозділу Держприкордонслужби України, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 33 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 №1147.

Не погоджуючись із даною постановою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 280 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Стаття 202 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду-виїзду.

Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого цією статтею, полягає у порушенні прикордонного режиму або режиму у пунктах пропуску через Державний кордон України.

Державний кордон України - це лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору. Державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Захист державного кордону України є невід'ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Ця діяльність провадиться в межах наданих їм повноважень шляхом вжиття комплексу політичних, організаційно-правових, дипломатичних, економічних, військових, прикордонних, імміграційних, розвідувальних, контррозвідувальних, оперативно-розшукових, природоохоронних, санітарно- карантинних, екологічних, технічних та інших заходів.

Правила прикордонного режиму встановлюється Положенням про прикордонний режим, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1147 від 27.07.1998.

Відповідно до пункту 33 Положення випуск малих, спортивних суден, інших плавзасобів у територіальне море, внутрішні води України здійснюється адміністраціями об'єктів базування після належного оформлення відповідно до правил безпечної експлуатації баз для стоянки малих суден або правил безпечної експлуатації баз для стоянки спортивних суден, погоджених органами охорони державного кордону, у зоні відповідальності яких вони розташовані.

Експлуатація об'єктів базування всіх форм власності та випуск з них малих, спортивних суден, інших плавзасобів без наявності адміністрацій об'єктів базування забороняється.

Малі, спортивні судна, інші плавзасоби можуть виходити (крім засобів розваг на воді, які виходять на відстань до 2 морських миль) у територіальне море та внутрішні води України відповідно до місцевих правил плавання для малих, спортивних суден і водних мотоциклів та використання засобів для розваг на воді за умови завчасного (не пізніше ніж за одну годину до виходу) інформування адміністраціями об'єктів базування, які ними обліковуються, відповідних підрозділів Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності яких вони розташовані.

Вихід та плавання малих, спортивних суден, інших плавзасобів після настання темної пори доби (за винятком суден, які мають у документах, що підтверджують придатність судна до плавання, відмітку про придатність судна до експлуатації в темну пору доби, та обладнання, визначене для нічного плавання Правилами судноплавства на внутрішніх водних шляхах України та Міжнародними правилами попередження зіткнень суден на морі 1972 року), а також за межі 2 морських миль без відповідних радіоелектронних засобів зв'язку та дозволу на користування ними забороняється.

Забороняється виходити за межі 2 морських миль:

малим, спортивним суднам, іншим плавзасобам, що мають ефективну площу розсіювання судна, недостатню для його виявлення за допомогою радіолокаційних станцій (радарів) у діапазонах 9 і 3 ГГц (довжина хвилі 3 і 10 сантиметрів) без радіолокаційних відбивачів;

малим суднам флоту рибної промисловості без технічних засобів дистанційного контролю.

Про повернення з плавання малих, спортивних суден, інших плавзасобів адміністрація об'єктів базування повинна поінформувати не пізніше ніж протягом 30 хвилин із часу повернення підрозділ Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності якого вони розташовані.

У разі неповернення в установлений час до об'єкта базування малих, спортивних суден, інших плавзасобів та відсутності інформації про їх стан і місцеперебування адміністрація об'єктів базування зобов'язана негайно поінформувати підрозділ Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності якого вони розташовані.

Капітани (судноводії) малих, спортивних суден, інших плавзасобів, випуск яких було здійснено з об'єктів базування за межами контрольованих прикордонних районів, під час виходу в територіальне море, внутрішні води України, які розташовані в контрольованих прикордонних районах, зобов'язані не пізніше ніж за 30 хвилин поінформувати підрозділ Державної прикордонної служби, у зоні відповідальності якого буде здійснено такий вихід.

Відповідно до рішення про надання дозволу на в'їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смугу №105/2-3/9981 від 04.12.2024, виданого ДПС України ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 - строк дії дозволу до 31.12.2025 (а.с.59)

03.07.2025 Департаментом ЕТЗ та ЖКГ Чернігівської ОДА до ВЧ НОМЕР_3 , Оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_5 » направлено план виходів (проведення діяльності) суден на судноплавних ділянках річки Дніпро в межах Чернігівської області ( а.с.22).

Відповідно до Плану виходів (проведення діяльності) суден на судноплавних ділянках річки Дніпро в межах Чернігівської області на період з 07.07.2025 по 13.07.2025: Громадське формування з охорони громадського порядку та державного кордону «Барс», моторний човен «Прогрес 2м» UAТ0019к; 00.00-23.59; ділянка річки Дніпро від 925 км до 1046 км; виконання завдань з охорони (оборони) державного кордону України; член ГФ «Барс» ОСОБА_1 (а.с.23-39,35).

На підтвердження того факту, що позивач дійсно є членом Громадського формування «Барс» надано посвідчення № 14 виданого Дніпровським старостинським округом (а.с.64).

Для дотримання прикордонного режиму, громадяни України, перебуваючи в контрольованому прикордонному районі, повинні мати при собі документи, що посвідчують їх особу, та пред'являти ці документи на вимогу уповноважених осіб Державної прикордонної служби України. Дія всупереч наведеним положенням, зокрема відсутність вказаних документів, або відмова їх пред'явити, є порушенням прикордонного режиму, за що передбачена адміністративна відповідальність.

Статтею 222 -1 КУпАП встановлено, що органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, порушенням іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію, невиконанням рішення про заборону в'їзду в Україну, порушенням порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, а також з порушенням порядку в'їзду до району проведення антитерористичної операції або виїзду з нього (стаття 202, частина друга статті 203, стаття 203-1 (щодо порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в'їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), статті 204-2, 204-4).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.09.2013 №898 (далі - Інструкція), складати протоколи про адміністративні правопорушення та протоколи про адміністративні затримання за вчинення правопорушень, протидію яким відповідно до статті 222-1, пункту 1 частини першої та пункту 16 частини другої статті 255 КУпАП віднесено до компетенції Держприкордонслужби, мають право: військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби під час безпосереднього виконання ними визначених законодавством України завдань.

Пунктом 3 розділу ІІ Інструкції визначено, що від імені Держприкордонслужби розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 222-1 КУпАП, та накладати адміністративні стягнення мають право: … начальники відділів прикордонної служби та їх перші заступники.

Згідно з пунктом 1 розділу ІV Інструкції під час розгляду справи про адміністративне правопорушення особа, уповноважена її розглядати, зобов'язана дотримуватися вимог статті 38 КУпАП, відповідно до якої адміністративне стягнення може бути накладено за вчинення правопорушень, передбачених: статтями 202, 203-1, 204-4 КУпАП - не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення.

Відповідно до висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладених у постанові від 14.02.2018 по справі 536/583/17, у визначених законодавством випадках допускається скорочене провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке передбачає, зокрема, фіксацію адміністративного правопорушення та накладення адміністративного стягнення на правопорушника безпосередньо на місці його вчинення. Застосування процедури скороченого провадження у випадках, визначених законом, не призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Стаття 72 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач передбаченого статтею 77 КАС України процесуального обов'язку не виконав, а саме не подав суду відзиву та належних доказів на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови. При цьому матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності доказів учинення ним адміністративного правопорушення, указаного в постанові, не містять.

Згідно з частиною третьою статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Ураховуючи викладене, оцінивши наведені позивачем доводи на підтвердження заявлених позовних вимог, суд доходить висновку про наявність підстав для скасування постанови про адміністративне правопорушення, оскільки доказів, які мали б підтвердити факт адміністративного правопорушення, відповідачем в межах розгляду даної справи надано не було, а судом таких обставин не встановлено.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись статтями 5, 19, 7, 241-246, 250, 251, 255, 286, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

Скасувати постанову № 082298 про адміністративні правопорушення від 09.07.2025, винесену начальником НОМЕР_2 прикордонної застави НОМЕР_2 прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_2 старшого лейтенанта ОСОБА_3 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 020,00 грн за адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 202 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 Військова частина НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення складене 29.10.2025.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

Відповідач : ІНФОРМАЦІЯ_1 Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 .

Суддя