Постанова від 29.10.2025 по справі 678/1406/25

Справа №678/1406/25

Провадження №3-678-601/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року селище Летичів

Суддя Летичівського районного суду Хмельницької області Цибульський Д.В., з участю секретаря судового засідання Баранєвич І.М., прокурора Томчука М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду матеріали адміністративних справ, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , з середньою спеціальною освітою, одруженого, на утриманні неповнолітніх дітей немаючого, фізичної особи-підприємця, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

08.09.2025 року на адресу суду для розгляду з Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань НП України надійшли справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 будучи колишнім командиром відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи військове звання штаб-сержант та являючись суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до пп. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав 05.06.2025 року декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Також, ОСОБА_1 будучи колишнім командиром відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи військове звання штаб-сержант та являючись суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до пп.«г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав 04.06.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

У судовому засіданні прокурор вказані протоколи №491 та №492 про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією від 26.08.2025 року відносно ОСОБА_1 підтримує в повному обсязі та просить останнього визнати винним у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та призначити йому покарання у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних адміністративних правопорушеннях визнав повністю та надав пояснення про те, що він не подав декларації у зв'язку з тим, що займався волонтерською діяльністю але розуміє, що він винний в тому що не подав декларації вчасно у встановлені Законом строки.

Заслухавши думку та пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п.1, п.п.»а», «в»-«г» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи зазначені у п.1, пп.«а», «в»-«ґ» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п.1, пп.«а», «в»-«ґ» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №260 від 31.08.2024 року, штаб-сержанта ОСОБА_1 , командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 було виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 з 31.08.2024 року.

Згідно ч.2 ст.5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звання сержанта віднесено до молодшого сержантського і старшинського складу Збройних сил України.

Підпунктом «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.

Ст.ст.2, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що кожен громадянин України, вступаючи на військову службу до Збройних Сил України, бере офіційне зобов'язання неухильно додержуватися Конституції України, цього Закону, Законів України «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інших законів України, а також прийнятих відповідно до них указів Президента України та інших нормативно - правових актів щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та сумлінно виконувати обов'язки військової служби.

Згідно ч.12 ст.6 «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).

До обов'язків командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 відноситься постійне підтримання особового складу, озброєння та техніки в постійній бойовій готовності до бойового застосування. Командир відділення є безпосереднім начальником особового складу відділення.

Відповідно до п.9 ст.1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік до 01.04.2025 року, однак останній в порушення вимог Закону подав вказану декларацію лише 04.06.2025 року.

Також, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 30.09.2024 року, однак останній в порушення вимог Закону подав вказану декларацію лише 05.06.2025 року.

Про ознайомлення ОСОБА_1 із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» свідчить своєчасне подання декларацій за 2022-2023 роки.

Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до ч.2 ст.68 Конституції України, «незнання закону не звільняє від юридичної відповідальності».

Також встановлено, що протоколи про адміністративні правопорушення складені у відповідності до положень ст.256 КУпАП, викладена у них суть адміністративних правопорушень є конкретною і зрозумілою та згідно зі ст.251 КУпАП, вони є належним, достовірним і допустимим доказом у справі.

Дослідивши всі обставини справи, оцінивши докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення (винесення постанови про накладення адміністративного стягнення), суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю доведена.

Аналізуючи докази по справі, враховуючи обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника ОСОБА_1 , ступінь його вини, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень, яке буде достатнім для його виховання, а також для запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України, - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, а тому суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, оскільки останній відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 від 29.05.2023 року є учасником бойових дій.

На підставі вище викладеного та керуючись п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», ст.ст.23, 172-6, 283, 284, 294 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 850 гривень. (протоколи №491 та №492 про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 26.08.2025 року). (ГУК у Хмел.обл/Летичів. стг/21081100 Код за ЄДРПОУ: 37971775; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) р/р UA948999980313030106000022663, Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Летичівський районний суд Хмельницької області.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст.308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Суддя: Д.В.Цибульський