Єдиний унікальний номер 725/6534/25
Номер провадження 2/725/2217/25
27.10.2025 Чернівецький районний суд міста Чернівців в складі:
головуючого судді Стоцька Л. А.
при секретарі судового засідання Соболевській А.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовною заявою Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю, -
Представник ЧМР звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про стягнення безпідставно збережених коштів. Позовна заява мотивована тим, що із інформації, розміщеної в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Чернівецькою міською радою встановлено факт використання земельної ділянки на території міста Чернівці без правовстановлюючих документів. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна з 08.11.2023 по 12.02.2025 ОСОБА_1 була власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначене нерухоме майно розміщене на земельній ділянці, площею 0,1510 га, кадастровий номер 7310136600:27:003:0030.
Предметом позову в цій справі є стягнення з власника об'єкту нерухомого майна, а саме нежитлових будівель, що розташовані на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер 7310136600:27:003:0030, площею 0,1510 га безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розміщений.
Згідно із статтею 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому, згідно з абзацом 3 частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, згідно з абзацом 1 пункту 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року №1147. Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.02.2025р. №НВ-9925808952025 нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 5506737,79грн. Велика Палата Верховного Суду висловила свою правову позицію, яка викладена у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, згідно з якою витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативногрошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (пункт 7.19 Постанови).
З огляду на зазначене, наявний у матеріалах справи витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належними, допустимими та достовірними.
На підставі вищезазначеного Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок працівниками департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради проведено розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за користування без належних на те правових підстав у період з 08.11.2023р. по 12.02.2025р. земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер 7310136600:27:003:0030, площею 0,1510 га на суму 168 265,17 сто шістдесят вісім тисяч двісті шістдесят п'ять грн. 17коп). Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).
Згідно вказаного розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю, які підлягають стягненню на підставі статей 1212, 1214 Цивільного кодексу України, за користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені, розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю проводиться за формулою: розмір орендної плати за один день х кількість днів.
Що ж до розміру відсоткової ставки орендної плати, Чернівецька міська рада наділена дискреційними повноваженнями щодо встановлення розміру нормативної грошової оцінки в діапазоні від 3% до 12%, відтак вправі розраховувати на отримання орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є мінімальним розміром відсоткової ставки. Дана ставка 3% орендної плати, згідно категорії та цільового призначення спірної земельної ділянки, відповідає Положенню про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м.Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 №715. Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради було надіслано лист №24/01-08/3-07/243 від 17.02.2025 до Відповідача, в якому зазначалось про розрахунок та зобов'язання сплатити безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою (копія додається). Проте, станом на момент звернення до суду з позовною заявою кошти не сплачено. З урахуванням вищенаведеного в Чернівецької міської ради виникли підстави для звернення до суду щодо стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі 168 265 грн. з ОСОБА_1 , за період з 08.11.2023р. по 12.02.2025р.
Відповідач всудове засідання не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи. Причину своєї неявки суду не повідомив. Відзиву на позов та жодних клопотань, заяв до суду не надав.
Згідно вимог ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1)відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи зазначені вище вимоги закону, а також те, що представник позивача не заперечувала проти розгляду справи у відсутність відповідачів, суд вважає, що по справі слід ухвалити заочне рішення.
У зв'язку із тим, що в судове засідання учасники справи не з'явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав:
Так,судом встановлено, що з 08.11.2023 по 12.02.2025 ОСОБА_1 була власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначене нерухоме майно розміщене на земельній ділянці, площею 0,1510 га, кадастровий номер 7310136600:27:003:0030.
У відповідності 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності 01.01.2013, з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а) земельні ділянки:
на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;
які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу.
Разом із цим, частинами першою та другою статті 83 Земельного кодексу передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Право комунальної власності на землю дає можливість територіальній громаді міста підстави нею розпоряджатись, зокрема, передавати в оренду відповідно до вимог чинного законодавства незалежно від того чи зареєстровано це право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Нормою вищевказаного кодексу, а саме частиною другою статті 93 земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно до положень статті 125 Земельного кодексу Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Однак, відповідачем не оформлено право оренди на вищевказану земельну ділянку, у зв'язку із чим, Чернівецькою міською радою не отримано плату за її користування.
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положеньглави 83 Цивільного кодексу України.
За змістом приписів глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Згідно ізстаттею 21 Закону України «Про оренду землі'орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
При цьому, згідно з абзацом 3 частини першоїстатті 13 Закону України «Про оцінку земель'нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, згідно з абзацом 1пункту 289.1 Податкового кодексу Українидля визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки здійснювався відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213 (втратила чинність 10.11.2021 року) та Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженоїпостановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року №1147.
Рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 №118 затверджено технічну документацію з грошової оцінки земель міста Чернівці. Вказане рішення, як нормативний акт, доведено до відома населення серед іншого і шляхом опублікування на офіційному веб-сайті Чернівецької міської ради http://chernivtsy.eu/portal/1154.
Відповідно до Витягу №НВ-9939206542025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 04.02.2025року становить 5506737,79 грн.
Велика Палата Верховного Суду висловила свою правову позицію, яка викладена у постанові від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, згідно з якою витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (пункт 7.19 Постанови).
Частиною першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
З огляду на зазначене, надані позивачем витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку є належними, допустимими та достовірними доказами на підтвердження вартості земельної ділянки.
Працівниками департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради проведено розрахунок орендної плати за вказану вище земельну ділянку та встановлено, що сума безпідставно збережених кошів відповідачем за період з 08.11.2023 по 12.02.2025 становить 168 265,17 грн. (за період з 08.11.2023 по 31.12.2023 20 763,27 грн; за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 147 501,90 грн; за період з 01.01.2025 по 12.02.2025 19462,19 грн.) При цьому, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (стаття 21 Закону України «Про оренду землі»
06.09.2024 та 17.02.2025 департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради було надіслано відповідачу листи повідомлення про необхідність сплатити безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою. Поштові відправлення були отримані відповідачем та повернулися до департаменту рекомендовані повідомлення.
Згідно із частиною першою статті 317та частиною першою статті 319ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, як це передбачено ст. 16 Земельного кодексу України, є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Реалізація права власника комунального майна, в тому числі землі, передбачає право на отримання доходів від користування нею іншими особами, у розмірах та в порядку визначеними чинним законодавством та відповідними правовстановлюючими документами, до яких відноситься договір оренди землі. Не отримання доходів від використання земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, у зв'язку із не укладенням договору оренди землі, порушує інтереси відповідної територіальної громади та інтереси держави, а тому вимагає від органу місцевого самоврядування, який зобов'язаний їх захищати, вжиття заходів щодо стягнення вказаних коштів.
За змістом частини першої статті 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За таких обставин, дослідивши та проаналізувавши подані письмові докази, враховуючи те, що відповідач безпідставно користується земельною ділянкою й, відповідно, не надав суду доказів на спростування наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв'язку із цим, суд вважає, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судовий збір, понесений останнім у зв'язку із зверненням до суду з даним позовом.
Керуючись ст.ст.10,16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.12,81,124,125,152,157,206 Земельного кодексу України,ст.21 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст.22, 1212, 1166 ЦК України, ст.ст.2,4,5,7,12,76, 89,141,142, 247, 258, 259, 263, 264, 265,268,273, 280-284, 352,354,355 ЦПК України, суд, -
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Чернівецької міської ради (58002, м.Чернівці, пл. Центральна, 1, ЄДРПОУ 36068147) безпідставно збережені кошти в розмірі 168 265 (сто шістдесят вісім тисяч двісті шістдесят п'ять)гривень 17 (сімнадцять копійок.
Стягнути зі ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Чернівецької міської ради (58002, м.Чернівці,пл.Центральна,1,ЄДРПОУ 36068147) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. на розрахунковий рахунок: отримувача ЄДРПОУ 04062216, рахунок IBAN UA708201720344220102000042806 ДКСУ м. Києва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Стоцька Л. А.