Справа № 643/18512/25
Провадження № 1-кс/643/6002/25
27.10.2025 м. Харків
Слідчий суддя Салтівського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 в режимі відеоконференції, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання старшого слідчого 3 відділення слідчого відділу Управління СБ України в Харківській області юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Харківської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024220000000581 від 06.05.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України, -
встановив:
Слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024220000000581 від 06.05.2024 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 вчинив кримінальні правопорушення-злочини проти основ національної безпеки України, пов'язані з колабораційною діяльністю та державною зрадою, а також проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку за наступних обставин.
Так, ОСОБА_7 , будучи уродженцем м. Харкова, до 2014 року проживав по АДРЕСА_1 , а після анексії АР Крим, яке було проголошене російською федерацією (далі - рф) 18.03.2014, виїхав на анексовану територію.
Надалі він, будучи достовірно обізнаним, що в Україні з 17.03.2014 діє особливий стан, вибувши з України спочатку до анексованої території АР Крим, а потім до Краснодарського краю рф, 16.07.2019 отримав паспорт громадянина росії, виданий (російською мовою) «МВД по республике Крым, код подразделения 910-025».
Таким чином, ОСОБА_7 , не будучи особою з патріотичними переконаннями, проігнорував ту обставину, що в умовах 2014 року Україна була змушена докладати необхідних зусиль щодо забезпечення своєї безпеки, а тому й вдалася до внутрішньодержавного заходу, що створило надалі відповідні умови для протистояння загрозам. При цьому введення особливого стану в державі було вимушеною мірою, під якою слід розуміти надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу.
Саме 24.02.2022 рф, державою-агресором, було першою застосовано збройну силу проти України і розпочато вчинення агресії, зумовлену з окупацією території держави Україна.
У результаті вчинення вказаних дій військовими формуванням держави-агресора рф було тимчасово окуповано частину території України, перелік яких затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.
У відповідь на вказані дії держави-агресора 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який у подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 03.06.2022, представниками вищого політичного керівництва держави-агресора, усупереч вимогам ст. 52, 54, 147 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977, п п. g п. 23, п. п. 46, 47 ст. 53 Положення про закони і звичаї війни на суходолі, без наявності військової необхідності, прийнято рішення про широкомасштабне примусове протиправне заволодіння матеріальними активами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України, шляхом введення зовнішнього управління та фактичної конфіскації активів підприємств, власники яких виїхали з тимчасово окупованої території та відмовились співпрацювати з окупаційною владою країни-агресора.
У подальшому представниками рф з метою зміни меж території та державного кордону України, реалізації власної окупаційної політики, на окупованих територіях розпочато здійснення незаконного створення підконтрольних окупаційній владі адміністрацій, у тому числі на захопленій частині території Харківської області.
Так, 03.06.2022 у м. Куп'янську Харківської області групою осіб з числа громадян України здійснено підписання протоколу засідання щодо створення окупаційної адміністрації держави-агресора на території Харківської області під назвою (російською мовою) «Временная гражданская администрация Харьковской области», що була створена та функціонувала в інтересах рф, та обрано її керівника. Вказане рішення затверджено виданням наказу новопризначеного голови так званої (російською мовою) «Временной гражданской администрации Харьковской области» за № 2/22 від 03.06.2022.
Надалі 10.06.2022 головою так званої (російською мовою) «Временной гражданской администрации Харьковской области» видано наказ за № 9/22 від 10.06.2022, згідно з яким було затверджено утворення районних окупаційних адміністрацій держави-агресора на тимчасово окупованій території Харківської області, у тому числі й так званої (російською мовою) «Временной гражданской администрации Харьковского района Харьковской области».
18.07.2022 головою так званої (російською мовою) «Временной гражданской администрации Харьковской области» видано наказ за № УГ-55/22 від 18.07.2022 щодо перейменування назви вказаного незаконного органу в (російською мовою) «Военно-гражданскую администрацию Харьковской области», згідно з п. 2 якого також перейменовано районні підрозділи вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора на так звані (російською мовою) «Военно-гражданские администрации». Зміна назви органів здійснено з врахуванням повного правонаступництва із збереженням прийнятих ними реквізитів та організаційно-штатної структури відповідно до п. 3 вказаного наказу.
У свою чергу в указаний період часу ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, але, не маючи патріотичних переконань, у ситуації, що склалася, та з особистих інтересів і вигоди, оцінивши обстановку в умовах воєнного стану, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора вирішив стати на шлях протиправної діяльності та вчинити злочини проти основ національної безпеки України, пов'язані з колабораційною діяльністю та державною зрадою.
Спочатку ОСОБА_7 , прибувши на тимчасово окуповану територію Харківської області в с. Підлиман Борівської селищній громади Ізюмського району, не пізніше 03.06.2022 року, не приховуючи своїх намірів, публічно, шляхом відвертої співпраці з представниками держави-агресора, підтримав ініціативу створення окупаційної адміністрації під назвою (російською мовою) «Военно-гражданская администрация Харьковской области» із наділенням її функціями виконавчої влади.
Надалі він у вказаний вище період часу, перебуваючи на тимчасово окупованій території Харківської області у селищі Борова, продовжуючи реалізацію протиправного умислу, будучи обізнаним про введення на території України воєнного стану на підставі відповідного Указу Президента України за № 64/2022 від 24.02.2022, усвідомлюючи протиправний характер задуманого ним злочинного діяння, надав добровільно згоду представникам окупаційної адміністрації країни-агресора щодо призначення його на посаду так званого (російською мовою) «заместителя начальника Боровского территориального управления - начальника отдела жилищно-комунального хозяйства ВГА Изюмского района Харьковской области».
У подальшому ОСОБА_7 , перебуваючи у тісній співпраці з ворогом (окупантом), діючи з корисливих мотивів, згідно з наказом № 19 від 20.06.2022, був призначений на посаду так званого (російською мовою) «заместителя начальника Боровского территориального управления - начальника отдела жилищно-комунального хозяйства ВГА Изюмского района Харьковской области», з посадовим окладом у розмірі 55 000 російських рублів, а 23.06.2022 з ним укладено трудовий договір без номеру з військово-цивільною адміністрацією Ізюмського району Харківської області в особі виконуючого обов'язки голови зазначеної адміністрації.
Таким чином, він, виконав усі дії, які вважав за необхідне, спрямовані на зайняття посади, пов'язаної з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області та безпосередньо розпочав здійснювати свою трудову функцію на зазначеній посаді з метою надання допомоги державі-агресору та її представникам у створенні вертикалі незаконних органів влади та управління, свідомо виконував функції щодо здійснення керівництва закріпленим за ним, згідно з функціональним розподілом, відповідним напрямком роботи, підлеглими йому по службі співробітниками, а також їх організаційною діяльністю
При цьому, ОСОБА_7 з 20 червня по 03 жовтня 2022 року, добровільно займаючи посаду у незаконному органі влади, продовжуючи втілювати в життя реалізацію свого кримінального протиправного умислу, свідомо виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на території окупаційної адміністрації держави-агресора в Харківській області, допомагаючи тим самим представникам країни агресора створювати вертикаль незаконних органів управління, які не передбачені законами України.
У подальшому ОСОБА_7 після 03.10.2022, вимушено залишивши територію Харківської області у зв'язку з її звільненням Збройними силами України, та, перебуваючи вже на території рф, не змінивши свої антиукраїнські погляди, враховуючи агресивну політику та війну, яку рф розв'язала і веде проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людяності, маючи злочинну мету продовжити свою протиправну діяльність щодо незаконного зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у квазі-органі влади, створеному рф під час тимчасової окупації території Харківської області, продовжив займати вище вказану посаду, а потім не пізніше 12.03.2024 (більш точну дату встановити не виявилось за можливе) надав свою добровільну згоду та зайняв нову посаду так званого (російською мовою) «заместителя главы ВГА военно-гражданской администрации Купянского района Харьковской области».
Крім того, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, але не маючи патріотичних проукраїнських переконань, у ситуації, що склалася, з метою заподіяння шкоди національній безпеці України, оцінивши обстановку в умовах воєнного стану, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку сторонніх осіб, вирішив стати на шлях вчинення протиправної діяльності проти основ національної безпеки України, шляхом вчинення державної зради.
Втілюючи в життя свій злочинний задум проти національної безпеки України, ОСОБА_7 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Харківської області в с. Підлиман Борівської селищній громади Ізюмського району, не пізніше 03.06.2022 року, не приховуючи своїх намірів, публічно, шляхом відвертої співпраці з представниками держави-агресора, підтримав ініціативу створення ними незаконних органів влади, метою діяльності яких було завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Спочатку ОСОБА_7 , не пізніше 20.06.2022, вступив у зв'язок із невстановленими представниками незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території Харківської області, та отримав пропозицію на добровільне зайняття посади так званого (російською мовою) «заместителя начальника Боровского территориального управления - начальника отдела жилищно-комунального хозяйства вга Изюмского района Харьковской области», головною метою якої були організація та здійснення влади рф на окупованій території вказаної селищної громади.
У подальшому ОСОБА_7 , перебуваючи у тісній співпраці з ворогом (окупантом), згідно з наказом № 19 від 20.06.2022, був призначений на посаду так званого (російською мовою) «заместителя начальника Боровского территориального управления - начальника отдела жилищно-комунального хозяйства ВГА Изюмского района Харьковской области», з посадовим окладом у розмірі 55 000 російських рублів, а 23.06.2022 з ним укладено трудовий договір без номеру з військово-цивільною адміністрацією Ізюмського району Харківської області в особі виконуючого обов'язки голови зазначеної адміністрації.
Таким чином, ОСОБА_7 з 20.06.2022, приступивши до виконання своїх професійних функцій, направлених на підтримку дій ворога, втілюючи в життя всі дії, які вважав за необхідне, спрямовані на здійснення адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Борівської територіальної громади, обійнявши посаду в окупаційному органі влади, а саме так званого «заместителя начальника Боровского территориального управления - начальника отдела жилищно-комунального хозяйства ВГА Изюмского района Харьковской области», розпочав безпосередньо виконувати свою трудову функцію на цій посаді.
У той же час він, реалізуючи протиправний умисел, направлений на вчинення усвідомлених дій, пов'язаних з переходом на бік ворога в умовах воєнного стану шляхом здійснення своїх професійних навичок, здобутих за часів незалежності України, та функцій службової особи у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Борівської селищної ради, користуючись своїми правами та покладеними на нього обов'язками, в ході взаємодії з представниками ворога (іноземної держави), невідкладно виконував отримані від них завдання та доручення, відверто здійснюючи співпрацю з останніми, яка була спрямована на сприяння збройній агресії та тимчасовій окупації.
При цьому ОСОБА_7 , діючи усвідомлено, з метою спричинити шкоду державі Україна, не дотримуючись в умовах воєнного стану принципів законності, патріотизму, політичної неупередженості, оскільки їх дотримання є обов'язком кожного громадянина України, у зазначений період часу добровільно здійснював діяльність, направлену на підтримку дій ворога, вдаючи при цьому оманливу, уявну видимість піклування та турботи держави-агресора, її прибічників по відношенню до населення окупованої території та життєзабезпечення її мешканців, займаючись розв'язанням важливих з ідеологічної точки зору держави-агресора питань щодо пропагування нормальної життєдіяльності громад на окупованих територіях.
Потім ОСОБА_7 , знаходячись за межами підконтрольної території України, під час виконання своїх професійних функцій, направлених на підтримку дій ворога, переслідуючи злочинну мету, у період після 03.10.2022, але не пізніше 12.03.2024 (більш точну тривалість часу встановити не виявилось за можливе), продовжуючи реалізацію протиправного умислу, направленого на вчинення усвідомлених дій, пов'язаних з наданням допомоги державі-агресору в проведенні підривної діяльності проти України, в умовах воєнного стану шляхом здійснення функцій в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області, користуючись своїми правами та покладеними на нього обов'язками, у ході взаємодії з представниками держави-агресора (іноземної держави), надав свою добровільну згоду та зайняв нову посаду так званого (російською мовою) «заместителя главы военно-гражданской администрации Купянского района Харьковской области». Після цього він продовжив невідкладно виконувати отримані від представників держави-агресора завдання та доручення, відверто здійснюючи співпрацю з останніми, яка спрямована на сприяння збройній агресії та тимчасовій окупації України, продовжуючи тим самим свою злочинну діяльність навіть під час перебування на території, яка не є підконтрольна Україні, а саме в Бєлгородській області рф.
Зазначена діяльність ОСОБА_7 зафіксована та закріплена у період з 18 жовтня 2022 року по 12 березня 2024 року у низці відеозаписів на пропагандистських російських інформаційних каналах, а саме: веб-сайті «ZOV Харьков» та телеканалі «Первый Харьковский», а також на офіційній сторінці «ВГА Харьковской области» у месенджері «Telegram», яка створена з метою висвітлення діяльності представників незаконного окупаційного органу.
Одночасно з вчиненням правопорушень-злочинів проти основ національної безпеки України, пов'язаних з колабораційною діяльністю та державною зрадою, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, не маючи наміру на припинення розпочатої ним злочинної діяльності, та, бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України, а також виправдовування тимчасової окупації території України, продовжив свої протиправні дії.
При цьому ОСОБА_7 , не сприймаючи очевидного факту розв'язування 24.02.2022 військово-політичним керівництвом рф агресивної війни проти нашої країни та окупації частини територій, коли цей факт встановлено та визнано на рівні держави та міжнародною спільнотою, визначив для себе в якості усвідомленого фактору підтримки інформаційної війни рф проти України шляхом здійснення протиправної діяльності, спрямованої на нівелювання зовнішніх підстав, для відбиття збройної агресії країни-терориста, а також недопущення гуртування суспільства навколо національної стратегії єднання задля відсічі загрозам національній державності, територіальній цілісності і недоторканності України.
Також він був достовірно обізнанимпро те, що після розпочатого вчинення агресії, зумовленого з окупацією території держави Україна, у відповідь на вказані дії Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку.
При цьому ОСОБА_7 , перебуваючи за межами території України, у рф, усвідомлюючи, що він є громадянином України, не пізніше 18.10.2022, за відсутності патріотичних переконань, у ситуації, що склалася, та з особистих інтересів і вигоди, оцінивши обстановку в умовах воєнного стану, за відсутності будь-якого фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора, байдуже ставлячись до наслідків агресивної війни, яку рф розв'язала і веде проти України та українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людяності, вирішив вчинити злочин, кваліфікуючими ознаками якого мали стати виправдовування та заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, та взяти участь у пропагандистському проекті російського журналіста-пропагандиста ОСОБА_8 під назвою (російською мовою) «Стрим Малькевич Live» на веб-сайті «ZOV Харьков».
При цьому, ОСОБА_7 , переслідуючи принизливу мету прислужити і догодити державі-агресору та її представникам, усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій і бажав діяти саме таким чином.
Крім того, він був достовірно обізнаним про те, що саме веб-сайт « ІНФОРМАЦІЯ_2 », наряду з аналогічними веб-сайтами, базується на домені «.ru. Вебсайти», що мімікрує під нібито одне з українських локальних медіа, містить у своїй назві «ZOV», що є прямим відсиланням до символіки, яка використовується рф у її війні проти України, тобто, він є засобом масової інформації в соціальній мережі «Інтернет».
З метою реалізації протиправного умислу ОСОБА_7 , надавши добровільно згоду на знімання у зазначеному проекті, діючи умисно, в умовах воєнного стану, взяв участь його у відео зйомці.
Бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, ОСОБА_7 під час відеозапису дав інтерв'ю тривалістю 03 хв 05 сек російському журналісту-пропагандисту ОСОБА_8 , наступного змісту російською мовою: «Еженедельно мы вывозим беженцев. Мы никого не бросаем. На мой личный номер люди обращаются и каждому оказываем помощь. На пунктах временного размещения в лнр харьковчане, которые приезжают на своем транспорте, долго не задерживаются, потому что работает кол-центр вга Харьковской области, куда люди обращаются, и их направляют и встречают. На территории российской федерации их ждет комфортное проживание, трехразовое питание, медицина, правовое обеспечение. Все мы знаем, что Харьковская область - это российская федерация в скором будущем, поэтому также получение всех документов. россия никого не бросала и не бросит».
18.10.2022 зазначений пропагандистський відеопроект було опубліковано на веб-сайті «ZOV Харьков», у виготовленні для подальшого розповсюдження якого ОСОБА_7 безпосередньо взяв участь, здійснивши використання цитат і висловів, які визначають форму скоєного злочину, а саме: «На пунктах временного размещения в лнр…», «На территории российской федерации…», «…Харьковская область - это российская федерация в скором будущем…», «…россия никого не бросала и не бросит». Тим самим він висловив виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України.
Зміст вказаних висловлювань містить лінгвістичні ознаки виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України. Установлена інформація виражена у формі фактичних тверджень і оцінних суджень та має публічний характер, який передбачає її розповсюдження, а також у ній містяться психологічно значимі фактори, що потенційно можуть впливати на формування соціальних установок у осіб, які з нею ознайомились.
Вказані підсумки підтверджено висновком експерта ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» за результатами проведення лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи № 6634 від 09.10.2024, за результатами проведення судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи.
У подальшому через 11 місяців ОСОБА_7 , не змінивши свої антиукраїнські погляди, будучи натхненним розпочатою ним злочинною колабораційною діяльністю та правопорушеннями проти національної безпеки України, а також проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, продовжив свої протиправні дії.
З цією метою ОСОБА_7 , не пізніше 18.09.2023, під час перебування на території не підконтрольній Україні, вирішив повторно вчинити виготовлення в мережі «Інтернет» матеріалів, які містять заперечення збройної агресії рф проти України.
Так, ОСОБА_7 , реалізуючи свій протиправний задум, діючи умисно, добровільно надав згоду взяти участь у пропагандистському проекті під назвою (російською мовою): «Более 40 боеприпасов уничтожено, еще 200 остаются неразорвавшимися. В с. Токаревка Харьковской области ликвидируют последствия обстрелов со стороны ВСУ».
При цьому, він, проявляючи політичну асоціальність, переслідуючи принизливу мету прислужити і догодити державі-агресору та її представникам, усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій і бажав діяти саме таким чином, а саме дати інтерв'ю невстановленій органом досудового розслідування особі (особам), відеозапис якого (яких) мав бути розміщеним у месенджері «Telegram» на офіційній сторінці російської окупаційної військово-цивільної адміністрації «ВГА Харьковской области».
З метою реалізації протиправного умислу ОСОБА_7 , надавши добровільно згоду на участь у зазначеному проекті, діючи умисно, в умовах воєнного стану, керуючись політико-ідеологічними мотивами для підтримки держави-агресора на шкоду державним інтересам України, з метою заподіяння шкоди державним інтересам та дестабілізації суспільних настроїв взяв участь у цій відеозйомці.
Бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, ОСОБА_7 під час відеозапису дав інтерв'ю тривалістю 54 сек наступного змісту російською мовою: «Силами ВГА Харьковской области проводится эвакуация села Токаревка. На данный момент эвакуировано 12 человек, это маломобильные граждане и дети. Из-за непрекращающихся обстрелов от вооруженных формирований Украины находится в селе Токаревка стало небезопасно. За последние два дня было уничтожено 47 кассетных боеприпасов и по нашим данным на территории села Токаревка имеется еще 200 взведенных кассетных боеприпасов. Уничтожение боеприпасов продолжается, но они несут опасность гражданскому населению».
18.09.2023 зазначений пропагандистський відеопроект було опубліковано на офіційній сторінці російської окупаційної військово-цивільної адміністрації «ВГА Харьковской области» месенджеру «Telegram», у виготовленні для подальшого розповсюдження якого ОСОБА_7 безпосередню взяв участь, здійснивши використання цитат і висловів, які визначають форму скоєного злочину, а саме: «Из-за непрекращающихся обстрелов от вооруженных формирований Украины…», «…47 кассетных боеприпасов…», «…200 взведенных кассетных боеприпасов..», «Уничтожение боеприпасов продолжается, но они несут опасность гражданскому населению». Тим самим він висловив заперечення збройної агресії рф проти України, експліцитно надавши позитивну оцінку діям рф, а в об'єктивному змісті його висловлювань йдеться про те, що українська влада, зокрема, військові, загрожують мирним мешканцям на території Харківської області, обстрілюючи їх.
Зміст вказаних висловлювань містить лінгвістичні ознаки заперечення збройної агресії рф проти України. Установлена інформація виражена у формі фактичних тверджень і оцінних суджень та має публічний характер, який передбачає її розповсюдження, а також у ній містяться психологічно значимі фактори, що потенційно можуть впливати на формування соціальних установок у осіб, які з нею ознайомились.
Вказані підсумки підтверджено висновком експерта ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» за результатами проведення лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи № 6634 від 09.10.2024, за результатами проведення судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи.
Надалі, приблизно через півроку ОСОБА_7 , відчуваючи безкарність за раніше вчинені протиправні дії проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, не змінивши свої антиукраїнські погляди, враховуючи агресивну політику та війну, яку рф розв'язала і веде проти України та українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людяності, не маючи наміру на припинення розгорнутої ним злочинної діяльності, та, бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, а також виправдовування тимчасової окупації території України, продовжив свої протиправні дії з ознаками повторності.
З цією метою ОСОБА_7 , не пізніше 12.03.2024, під час перебування на території не підконтрольній Україні, вирішив повторно вчинити виготовлення в мережі «Інтернет» матеріалів, які містять виправдовування, заперечення збройної агресії рф проти України, а також виправдовування тимчасової окупації території України.
Так, ОСОБА_7 , реалізуючи свій протиправний задум, діючи умисно, добровільно надав згоду взяти участь у пропагандистському проекті під назвою (російською мовою): «32 человека из Харьковской области стали гражданами рф».
При цьому, він усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій і бажав діяти саме таким чином, а саме дати інтерв'ю невстановленій органом досудового розслідування особі (особам), відеозапис якого (яких) мав бути розміщеним у месенджері «Telegram» на офіційній сторінці російської окупаційної військово-цивільної адміністрації «ВГА Харьковской области».
З метою реалізації протиправного умислу ОСОБА_7 , надавши добровільно згоду на знімання у зазначеному проекті, діючи умисно, в умовах воєнного стану, взяв участь у цій відеозйомці.
Бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо виправдовування, заперечення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, ОСОБА_7 під час відеозапису дав інтерв'ю тривалістю 16 сек наступного змісту російською мовою: «Силами ВГА в Харьковской области очередная группа людей из освобожденной территории Харьковской области была доставлена в один из отделов миграционной службы россии для получения паспортов. В торжественной обстановке харьковчане прошли процедуру принятия присяги о приеме в гражданство рф. После этого долгожданные документы были выданы 32-м гражданам рф из Харковской области».
12.03.2024 зазначений пропагандистський відеопроект о 18 год 11 хв було опубліковано на офіційній сторінці російської окупаційної військово-цивільної адміністрації «ВГА Харьковской области» месенджеру «Telegram», у виготовленні для подальшого розповсюдження якого ОСОБА_7 безпосередню взяв участь, здійснивши використання цитат і висловів, які визначають форму скоєного злочину, а саме: «Силами ВГА в Харьковской области очередная группа людей из освобожденной территории Харьковской области была доставлена в один из отделов миграционной службы россии». Тим самим він висловив заперечення, виправдовування збройної агресії рф проти України, виправдовування підтримку/схвалення тимчасової окупації частини території України, через трактування негативних дій як позитивних, тобто пояснення тимчасової окупації як необхідності рятувати й допомагати, і при цьому їх можна розглядати як те, що росія є невинною, бо нібито має підстави для потрапляння на територію інших країн, а саме - необхідність «приходить на помощь», «спасать», «освобождать».
Зміст вказаних висловлювань містить лінгвістичні ознаки виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України, а також виправдовуввання тимчасової окупації території України. Установлена інформація виражена у формі фактичних тверджень і оцінних суджень та має публічний характер, який передбачає її розповсюдження, а також у ній містяться психологічно значимі фактори, що потенційно можуть впливати на формування соціальних установок у осіб, які з нею ознайомились.
Вказані підсумки підтверджено висновком експерта ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» за результатами проведення лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи № 6634 від 09.10.2024, за результатами проведення судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи.
Разом з тим, 19.09.2025 прокурором відділу Харківської обласної прокуратури з дотриманням вимог ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора 19.09.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» випуск від 19.09.2025 № 192 (8117), які згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р «Про друкований засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості»).
ОСОБА_7 у порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, викликаний для проведення процесуальних дій - вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваного, а також інших слідчих та процесуальних дій.
Однак, у зазначений час ОСОБА_7 не з'явився та про причини своєї неявки не повідомив ні особисто, ні через родичів, захисника або у будь-який інший зручний для нього спосіб, в зв'язку з чим 30.09.2025 оголошено у розшук останнього.
Враховуючи вищевикладене (публікації на веб-сайті Офісу Генерального прокурора 19.09.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» 19.09.2025 випуск № 192 (8117), з дотриманням вимог ст. 36, 36, 276-278 КПК України, ОСОБА_7 повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у скоєнні ОСОБА_7 кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України, підтверджується наступними доказами:
-протоколом огляду від 28.05.2024;
-протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками ОСОБА_9 від 22.05.2024;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 22.05.2024;
-протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками ОСОБА_10 від 22.05.2024;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 22.05.2024;
-протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками ОСОБА_11 від 22.05.2024;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 22.05.2024;
-протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімками ОСОБА_12 від 22.05.2024;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 22.05.2024;
-протоколом огляду за участі ОСОБА_13 від 22.05.2024;
-протоколом огляду за участі ОСОБА_11 від 22.05.2024;
-протоколом огляду за участі ОСОБА_12 від 22.05.2024;
-протоколом огляду за участі ОСОБА_10 від 22.05.2024;
-висновком експерта № 6634 від 09.10.2024;
-висновком експерта № СЕ-19/121-25/3954-ФП від 21.03.2025;
-протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_12 від 05.08.2025;
-протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_10 від 31.07.2025;
-іншими матеріалами кримінального провадження.
У відповідності до вимог приписів ч. 2 ст. 297-2 КПК України органом досудового розслідування отримана достовірна інформація, яка дає всі підставі вважати, що підозрюваний перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, а саме даний факт підтверджено інформацією отриманою від оперативного підрозділу на виконання доручення слідчого, згідно з якою ОСОБА_7 виїхав до Російської Федерації, допитом свідка ОСОБА_14 , відповідно до якого підозрюваний ОСОБА_7 перебуває на території держави-агресора -рф.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на сайті Офісу Генерального прокурора та додатково повідомлений через рідну матір - ОСОБА_15 , ОСОБА_7 не з'явився у призначений час та не повідомив про причини свого неприбуття, та згідно з показаннями свідків та інформацією перебуває на території Російської Федерації, необхідно вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на території держави-агресора, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 умисно переховується від слідства та суду на території російської федерації, тобто держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ним кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Притягнути ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
Враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_7 на теперішній час переховується від органів досудового розслідування, перебуває на території держави визнаної Верховною Радою України державою-агресором, тому, відповідно до чинного законодавства зазначена особа належним чином повідомлена про виклик на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора та у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а також копії повісток про виклик скеровані захиснику.
Враховуючи вищевикладене, притягнути ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінально-процесуальним законодавством, не видається можливим.
З огляду на вказане, з метою виконання завдань кримінального судочинства, для притягнення ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у зазначеному кримінальному провадженні доцільно отримати дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала з підстав, у ньому наведених, просила його задоволити.
Захисник у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечила, оскільки вважає його необґрунтованим, зокрема вважає, що відсутні докази на підтвердження факту повернення підозрюваного в 2022 році до місця своєї реєстрації та проживання після виїзду до Автономної Республіки Крим.
У судове засідання підозрюваний ОСОБА_7 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом опублікування на офіційному веб-сайті Судової влади України оголошення.
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали, якими клопотання обґрунтовується, приходить до наступного.
Слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024220000000581 від 06.05.2024 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
19.09.2025 прокурором відділу Харківської обласної прокуратури з дотриманням вимог ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора 19.09.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» випуск від 19.09.2025 № 192 (8117), які згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р «Про друкований засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості»).
Однак, у зазначений час ОСОБА_7 не з'явився та про причини своєї неявки не повідомив ні особисто, ні через родичів, захисника або у будь-який інший зручний для нього спосіб.
30.09.2025 постановою слідчого 3 відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області капітана юстиції ОСОБА_16 підозрюваного ОСОБА_7 оголошено у міжнародний розшук.
Матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 умисно переховується від слідства та суду на території російської федерації, тобто держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
До сьогоднішнього дня, ОСОБА_7 не затриманий, до органу досудового розслідування не доставлений, переховується від органів слідства та суду на території держави-агресора.
Притягнути ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч. 2 ст. 2971 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 1102, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 3692, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено йому внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини, у відповідності до якої «обґрунтована підозра», про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» (заява № 18731/91) від 28.10.1994 зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Відповідно до ч. 5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Зі змісту ч. 2 ст. 297-1 та ч. 1 ст. 297-4 КПК України вбачається, що для надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування орган слідства має довести факт оголошення підозрюваного у міждержавний та/або міжнародний розшук. Відповідно до ч. 2 ст. 281 КПК України, про оголошення розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова. Ця постанова у подальшому є підставою для здійснення розшуку оперативним підрозділом, якому доручено здійснювати розшук підозрюваного, усіх необхідних розшукових заходів в межах державного розшуку, або для звернення за міжнародною правовою допомогою - при міждержавному або міжнародному розшуку. Тобто оголошення розшуку підозрюваного на підставі ст. 281 КПК України не має будь-якого територіального обмеження.
Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 297-1 здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, правова кваліфікація інкримінованих йому злочину, а також віковий аспект суб'єкта злочину, відповідно до ч. 2 ст. 297-2 КПК України, дозволяє провести спеціальне досудове розслідування, підозрюваний оголошений у міжнародний розшук, підозрюваний переховується від органів слідства, наявні обґрунтовані підстави вважати, що своєчасне невжиття заходів зможе в подальшому унеможливити проведення досудового розслідування чи ускладнити його проведення, з метою досягнення завдань кримінального провадження, виходячи із загальних засад кримінального провадження, застосування до особи належної правової процедури, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 135, 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024220000000581 від 06.05.2024 відносно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 та ч. 3 ст. 436-2 КК України.
У випадку, якщо підозрюваний ОСОБА_7 , стосовно якого постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, буде затриманий або добровільно з'явиться до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_7 внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її проголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали проголошено 29.10.2025 о 11:55.
Слідчий суддя ОСОБА_1