про притягнення особи до адміністративної відповідальності
Справа №766/15389/25
Пров. №3/766/5056/25
29.10.2025
Херсонський міський суд Херсонської області у складі судді Арчакова Д.В.,
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (не з'явився, належним чином сповіщений),
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Військовослужбовця військової служби, оператора 1 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_2 , матроса,
за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії ОДМ № 424 від 10.09.2025, складений відносно ОСОБА_1 за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП, в якому зазначено, що 14.08.2025 року військовослужбовець ОСОБА_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини НОМЕР_2 .
Згідно матеріалів справи, того ж дня ОСОБА_1 у встановленому законом порядку пройшов огляд на стан сп'яніння у медичному закладі у присутності двох свідків. За результатами огляду військовослужбовця було складено медичний акт огляду на стан алкогольного сп'яніння № 1133, результат огляду: позитивний, 1,58 проміле, особа перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, військовослужбовець ОСОБА_1 , 14.08.2025, перебуваючи на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини НОМЕР_2 , виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду та воєнного стану, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою ст. 172-20 КУпАП.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. З протоколу про адміністративне правопорушення, доданих до нього матеріалів та пояснень військовослужбовця вбачається, що ОСОБА_1 зі складеним протоколом ознайомлений, його права йому відомі, суть правопорушення особі зрозуміла, вину та обставини правопорушення визнає в повному обсязі.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
-протокол про військове адміністративне правопорушення ОДМ № 424 від 10.09.2025;
-акт огляду № 1133 від 10.09.2025;
-службова характеристика;
-медична характеристика;
-пояснення військовослужбовців;
-копія військового квитка;
-копія паспорту;
-витяги;
-заява.
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП настає за дії, що вчинені в умовах особливого періоду, а саме: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
6. Відповідно до визначення, наведеного в абзаці п'ятому ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
7. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан.
8. Отже, в умовах введеного Президентом України воєнного стану, будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 був виявлений в стані алкогольного сп'яніння на території тимчасової дислокації підрозділу військової частини НОМЕР_2 в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою ст. 172-20, що підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_1 , протоколом та іншими матеріалами, доданими до нього, зокрема відповідним актом огляду, в якому встановлено факт перебування військовослужбовця в стані алкогольного сп'яніння.
9. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
10. Слід наголосити, що склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
11. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
12. Судовий розгляд відповідно до приписів 251 КУпАП проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Суддя не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі чи збирати докази у справі. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
13. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
14. Суд вважає, що наявність в матеріалах справи належно оформленого медичного висновку, а також визнання військовослужбовцем своєї вини та обставин, що зазначені у протоколі, є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
15. Враховуючи вищевикладене, з огляду на досліджені докази, беззаперечне визнання особою обставин та вини у вчиненому правопорушенні, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою ст. 172-20 КУпАП.
V. Накладення адміністративного стягнення
16. Санкція частини третьої ст. 172-20 КУпАП передбачає такі види адміністративного стягнення:
- накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
17. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
18. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
19. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.
20. Отже, виходячи з наведеного, Суд вважає за можливе призначити особі, що притягається до адміністративної відповідальності, мінімальне стягнення у вигляді штрафу розміром одна тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.
21. Підстави для застосування іншого, більш м'якого або більш суворого стягнення, відсутні.
22. Відповідно до пункту 12 частини першої ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, в тому числі, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 172-20, 247, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451; Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонській ра-он 21081100; Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517; Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
2. Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.
3. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
5. Копію постанови спрямувати до ІНФОРМАЦІЯ_2 для відома ( АДРЕСА_2 )
СуддяД. В. Арчаков