Справа № 344/18757/25
Провадження № 1-кс/344/7316/25
28 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчої слідчого відділу Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області - лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в межах кримінального провадження № 42025092010000030 від 27.08.2025, за ознаками злочину передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
Слідча, за погодженням з прокурором, звернулася з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в обґрунтування якого покликалася на те, що слідчим відділом Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №42025092010000030 від 27.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення ч. 4 ст. 191 КК України, що розпочате за фактом зловживання своїм службовим становищем службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », діючи за попередньою змовою із суб'єктами господарювання, в умовах воєнного стану, заволоділи бюджетними коштами під час закупівлі послуги «Поточний ремонт 3-го поверху КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Досудовим розслідуванням встановлено, що під час здійснення моніторингу веб-сайту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та вивчення інформації про публічні закупівлі встановлено, що 17.05.2024 Комунальне некомерційне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » уклало договір на закупівлю послуги «Поточний ремонт 3-го поверху КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 (міститься за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 із TOB « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на суму 15 971 944,00 грн. Строк дії за договором: 17 травня 2024 - 31 грудня 2024 року. За результатами виконання договору підряднику сплачено 13 175 974,00 грн.
Зазначено, що як встановлено з мережі Інтернет, а саме веб-сайту « ІНФОРМАЦІЯ_5 » при перевірці кошторису аналітики виявили, що у більшості будівельних матеріалів, які планували використати для ремонту, не визначені технічні характеристики, що унеможливлює порівняння кошторисних цін з ринковими. Проте навіть за таких умов очевидною було закладення у кошторис переплата принаймні на 1,2 млн грн.
Наприклад, гомогенний лінолеум оцінений у 1980 грн/м2, хоча у мережі «Епіцентр» такий лінолеум коштував від 675 до 1118 грн/м2. Такий же лінолеум замовила для ремонту одна з львівських лікарень по 950 грн/м2. Виходячи з середньої ціни в «Епіцентрі», переплата лише на лінолеумі для перинатального денпру складає майже 700 лис. грн.
Окрім того, як встановлено з експертної оцінки кошторисна документація складена відповідно до вимог «Настанови з визначення вартості будівництва» та «Настанови з визначення вартості проектних, науково-проектних та вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво».
Водночас, згідно з пунктом 1.1. Настанови з визначення вартості будівництва визначені основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об?єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам?яток архітектури та містобудування.
Таким чином, враховуючи визначення робіт і послуг, зазначених у п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону та пункті 27 частини першої статті 1 Закону, то така норма застосовується тільки при виконанні робіт.
Водночас, згідно з пунктом 21 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» поточний ремонт належить до послуг. А згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону капітальний ремонт належить до робіт.
У відповідності до листа ІНФОРМАЦІЯ_6 від 30.04.2003 № 7/7-401 «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів» капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкта.
Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).
Як вбачається із локальних кошторисів проектною документацією передбачено демонтажні роботи (розбирання перегородок, стін, підлог, стель, демонтаж дверних та віконних коробок, заповнення віконних прорізів блоками тощо), що можуть передбачати капітальні роботи.
Водночас, предметом закупівлі з ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_7 є послуга, що може вказувати на неправильне застосування норм під час визначення вартості вказаної закупівлі.
Зазначається, що згідно відомостей, які містяться у експертній оцінці, генеральним проектувальником є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », експертну оцінку проводило ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
З огляду на вищевикладене, вбачаються факти можливого заволодіння грошовими коштами службовими особами Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », шляхом зловживання своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою із суб'єктами господарювання, в умовах воєнного стану.
Сторона кримінального провадження, яка звернулася з даним клопотанням, вказує, що на даний час в органу досудового розслідування існує необхідність в отриманні копій фінансо-звітної документації, складеної за результатами виконання робіт по об'єкту «Поточний ремонт 3-го поверху КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Вищенаведені документи необхідні для проведення судових експертиз у сфері землеустрою, з'ясування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, впливають на кваліфікацію кримінального правопорушення, встановлення всіх осіб, які можуть бути причетними до вчинення злочину. Вказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин і можуть бути використані у кримінальному провадженні як докази.
Слідча подала заяву про розгляд клопотання без її участі та підтримала вимоги клопотання у повному обсязі.
Як передбачено ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до вимог ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
За змістом п.3 ч.5 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За змістом ч.6 ст.162 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відтак, враховуючи, що в інший спосіб на даний час неможливо отримати запитувані відомості, як без надання тимчасового доступу, а тому клопотання є обґрунтованим і його слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 107, 131, 132, 159-160, 163, 164, 166 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим з числа групи слідчих у кримінальному провадженні: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні уповноважених осіб ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: договору на закупівлю послуг № 416 від 17.05.2024 з усіма додатками та додатковими угодами; технічну документацію, що стали підставою для оголошення процедури закупівлі ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ); тендерну документацію; документи тендерної пропозиції, поданої підрядником; дефектний акт, зведені та локальні кошториси, відомості ресурсів до них; акти виконаних робіт форми КБ-2В, їх додатків, актів прихованих робіт, відомості ресурсів та матеріалів; довідки про вартість виконаних робіт форми КБ 3; платіжні доручення про сплату коштів за виконані роботи; фотозвіти фіксації наданих послуг; проект ведення робіт із відповідними експертними висновками; документи, що підтверджують ринкову вартість матеріалу; документи на службових осіб (накази, договори, посадова інструкція, положень про діяльність КНП діючих станом на час виконання умов договору тощо), на яких покладено обов'язки щодо здійснення технічного нагляду за виконанням робіт; річні плани закупівель, інші документи, що стосуються виконання умов зазначеного договору.
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 27 грудня 2025 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1