Справа № 206/5085/23
Провадження № 1-кс/206/1187/25
17 жовтня 2025 року в залі суду в м. Дніпро слідчий суддя Самарського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню, відомості про яке 01.09.2014 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014130240002172 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України,
за участю прокурора ОСОБА_4 ,
До Самарського районного суду міста Дніпра звернувся старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковник поліції ОСОБА_3 з вищезазначеним клопотанням.
Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що наприкінці червня 2014 року, більш точну дату під час досудового розслідування встановити не надалось можливим, в структурний підрозділ збройного формування не передбаченого законами України «Армия Юго-Востока, діючого на території міста Лисичанська Луганської області, на добровільній основі увійшов ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мав умисел приймати активну участь в діяльності даного збройного формування, при цьому розуміючи, що діяльність зазначеного збройного формування спрямована на: заволодіння окремими територіями та їх утримання, силову підтримку окремих владних структур, депортацію населення з регіону знаходження даного збройного формування, знищення живої сили супротивника та його матеріальних коштів, з використанням вогнепальної зброї, вибухових речовин та іншої зброї.
Вступивши в зазначене збройне формування, ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, розуміючи незаконність діяльності формування, став приймати активну участь в збройному формуванні, а саме займаючи посаду начальника управління економіки Лисичанської міської ради, виконував вказівки осіб, які були рангом вище нього та наприкінці червня 2014 року, більш точну дату встановити не надалось можливим, з метою організувати діяльність з фінансування незаконного озброєного формування, використовуючи своє службове становище зібрав підприємців міста Лисичанськ Луганської області в малому залі Лисичанської міської ради, де безпосередньо переслідуючи мету фінансування незаконного озброєного формування, а саме «Армии Юго-Востока», до складу якого він входив особисто, вимагав грошові кошти на фінансування незаконного вищевказаного озброєного формування.
29 серпня 2014 року органом досудового розслідування к кримінальному провадженні № 12014130240001838 від 01.08.2014, складено письмове повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, яке відповідно до ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України поштою направлено останньому.
29 серпня 2014 року прокуратурою міста Лисичанська була складена постанова про виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження № № 12014130240001838 від 01.08.2014, відносно ОСОБА_5 для подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі досудового розслідування, які 01.09.2014 зареєстровані за № 12014130240002172.
09.10.2025 в розділі оголошень офіційного друкованого видання, газети Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» за № 206 (8131), розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 03.11.2014, у вчинені ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України.
09.10.2025 повний текст повідомлення про підозру ОСОБА_5 , від 29.08.2014 у вчинені ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, розміщено на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора України.
Крім того, 09.10.2025 у вищевказаних інформаційних ресурсах, розміщені повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 , на 10 годину 13.10.2025, 14.10.2025,15.10.2025, до першого заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_4 , та необхідності прибуття для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, допиту в якості підозрюваного та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12014130240002172 від 01.09.2014, за адресою: м. Дніпро, просп. Д. Яворницького,35, каб. 40, але підозрюваний ОСОБА_5 , не прибув на виклик уповноваженої службової особи, прокурора , без поважних причин і не повідомив про причини свого неприбуття.
01.09.2016 відповідно до ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук та заведена оперативно-розшукова справа № 2286 від 01.09.2016, а досудове розслідування у кримінальному провадженні зупинене на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України.
Під час проведення досудового розслідування, слідчим суддею Лисичанського міського суду надавався дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про орання запобіжного заходу у вигляді тримання від вартою, востаннє дозвіл на затримання ОСОБА_6 , надано 11.11.2021.
01.11.2023 слідчим суддею Самарського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_7 , надавався дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про орання запобіжного заходу у вигляді тримання від вартою, строк дії якої сплив 01.05.2024.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме:
- показами свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
- показами свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 ;
- показами свідка ОСОБА_18 ;
- довідкою до Лисичанської міської ради зі штабу незаконного збройного формування «Армия Юго-Востока», про те що ОСОБА_5 знаходиться в самообороні м.Лисичанська.
Таким чином встановлено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 обґрунтовано підозрюється в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої, який відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів.
Слідчим зазначено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Про наявність достатніх підстав вважати, що підозрюваний
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором свідчить наступне:
- 26.01.2015 допитано у якості свідка ОСОБА_19 , мати з підозрюваного ОСОБА_5 , яка показала, що 22.07.2014 року вона та її син з родиною, через непідконтрольний вже на той час пункт пропуску «Ізварине», виїхали до АР Крим, де перебуває натепер;
- 17.02.2025 згідно відповіді на запит слідчого, Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 в період з 08.11.2017 по 17.02.2025 державний кордон України не перетинав;
- 21.02.2025 згідно відповіді на запит слідчого, Міністерством Юстиції України повідомлено, що згідно з відомостями, внесених до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, відсутня інформація стосовно ОСОБА_5 ;
- 27.03.2025 згідно відповіді на доручення слідчого, УКР ГУНП в Луганській області (оперативний підрозділ яким здійснюється розшук ОСОБА_5 ), повідомлено про те, що проведеними заходами місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на підконтрольній території України не встановлено, за базами даних Реєстру внутрішньо переміщених осіб, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інформаційного порталу Національної поліції України, інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України «Аркан», відомості стосовно ОСОБА_5 відсутні;
- 21.03.2025 згідно відповіді на запит слідчого, Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 в період з 08.11.2017 по 21.03.2025 державний кордон України не перетинав;
- 28.03.2025 згідно відповіді на запит слідчого, Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 в період з 08.11.2017 по 28.03.2025 державний кордон України не перетинав;
- 02.04.2025 згідно відповіді на запит слідчого, ГУ Пенсійного фонду України в Луганській області повідомлено про те, що відомості про застраховану особу ОСОБА_5 відсутня, останній страхові виплати та соціальні послуги не отримує, останні звітні відомості надходили від страхувальника Виконавчий комітет Лисичанської міської ради за липень 2014 року;
-16.04.2025 згідно відповіді на запит слідчого, АТ «Державний ощадний банк України» повідомлено, що інформація щодо наявних відкритих/закритих поточних, вкладних(депозитних) банківських рахунків в АТ «Ощадбанк» відсутня;
- 14.05.2025 згідно відповіді на доручення слідчого, УКР ГУНП в Луганській області (оперативний підрозділ яким здійснюється розшук ОСОБА_5 ), повідомлено про те, що проведеними заходами місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на підконтрольній території України не встановлено, за базами даних обліку військовополонених і звільнених з полону, Інформаційного порталу Національної поліції України, інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України «Аркан», відомості стосовно ОСОБА_5 відсутні;
- 29.05.2025 згідно запиту слідчого, відділом криміналістичного аналізу ГУНП в Луганській області спрямовано аналітичне досьє на ім'я ОСОБА_5 , відповідно до якого встановлено місце мешкання останнього м. Краснодар Краснодарського краю рф, активність в соціальній мережі ВКонтакте 23.05.2025 також встановлено родинний зв'язок-дружина ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце мешкання м. Краснодар Краснодарського краю рф, активність в соціальній мережі ВКонтакте 22.05.2025
- 08.10.2025 здійснено огляд загальнодоступної інформації розміщеної у Всесвітньої мережі Інтерне на сайтах: «Миротворець», підсанкційна соціальна мережа «ВКонтакте», сайт «OSINT», відповідно до якого встановлена причетність ОСОБА_5 до участі в діяльності не передбаченого законом збройного формування та організації фінансування даного формування, його фактичне місце перебування а саме м. Краснодар Краснодарського краю рф, тобто держави визнаної Верховною Радою України державою-агресором, отримання паспорту громадянина рф, останнє перебування в підсанкційної соціальній мережі ВКонтакте 06.10.2025 року;
- 14.10.2025 згідно відповіді на запит слідчого, ГУ Пенсійного фонду України в Луганській області повідомлено про те, що відомості про застраховану особу ОСОБА_5 відсутня, останній страхові виплати та соціальні послуги не отримує, останні звітні відомості надходили від страхувальника Виконавчий комітет Лисичанської міської ради за липень 2014 року.
Враховуючи викладене, слідчий просить обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Клопотання погоджено прокурором Лисичанської окружної прокуратури Луганської області, оформлене відповідно до вимог ст. 184 Кримінального процесуального кодексу України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Розглянувши та дослідивши матеріали в їх сукупності, слідчий суддя доходить висновку про необхідність задовольнити клопотання з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що в червні 2014 року в структурний підрозділ збройного формування не передбаченого законами України (НЗФ), діючого на території міста Лисичанська Луганської області, на добровільній основі увійшов ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який займаючи посаду начальника управління економіки Лисичанської міської ради виконував вказівки осіб НЗФ, в кінці червня 2014 року з метою організувати діяльність з фінансування НЗФ, використовуючи своє службове становище, зібрав підприємців міста Лисичанська в малому залі Лисичанської міської ради, де з них вимагалися кошти на фінансування НЗФ. Кримінальне провадження за даним фактом зареєстровано 01.09.2014 року під № 1201413024000002172 за правовою кваліфікацією ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України.
29 серпня 2014 року органом досудового розслідування к кримінальному провадженні № 12014130240001838 від 01.08.2014, складено письмове повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, яке відповідно до ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України направлено останньому поштою.
29 серпня 2014 року прокуратурою міста Лисичанська була складена постанова про виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження № № 12014130240001838 від 01.08.2014, відносно ОСОБА_5 для подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі досудового розслідування, які 01.09.2014 зареєстровані за № 12014130240002172.
01.09.2016 відповідно до ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук та заведена оперативно-розшукова справа № 2286 від 01.09.2016, а досудове розслідування у кримінальному провадженні зупинене на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України.
09.10.2025 в розділі оголошень офіційного друкованого видання, газети Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» за № 206 (8131), розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_5 від 03.11.2014, у вчинені ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст.260 КК України.
09.10.2025 повний текст повідомлення про підозру ОСОБА_5 , від 29.08.2014 у вчинені ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, розміщено на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора України.
09.10.2025 у вищевказаних інформаційних ресурсах, розміщені повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 , на 10 годину 13.10.2025, 14.10.2025, 15.10.2025, до першого заступника керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_4 , та необхідності прибуття для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, допиту в якості підозрюваного та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12014130240002172 від 01.09.2014, за адресою: м. Дніпро, просп. Д. Яворницького,35, каб. 40, але підозрюваний ОСОБА_5 , не прибув на виклик уповноваженої службової особи, прокурора, без поважних причин і не повідомив про причини свого неприбуття.
Ухвалами слідчого судді Лисичанського міського суду від 18 лютого 20202 року та слідчого судді Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 01.11.2023 року надавався дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про орання запобіжного заходу у вигляді тримання від вартою.
Також судом оглянуто копії протоколів допиту свідків та інші матеріали, якими підтверджується обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме:
- показами свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які пояснили, що ОСОБА_5 , будучи на посаді начальника управління економіки Лисичанської міської ради організував діяльність з фінансування незаконного збройного формування, а саме використовуючи своє службове становище, зібрав підприємців міста Лисичанська в малому залі міської ради, де з них вимагались кошти на фінансування незаконного збройного формування;
- показами свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , які пояснили, що вони є приватними підприємцями та займаються господарською діяльністю на території міста Лисичанська, наприкінці травня 2014 року з торгівельного відділу Лисичанської міської ради надійшла телефонограма о необхідності явки до малого залу Лисичанської міської ради, після чого на зібранні були оголошені вимоги щодо фінансування незаконного збройного формування «Армия Юго-Востока»;
- показами свідка ОСОБА_18 , які пояснили що з ними по сусідству мешкав ОСОБА_5 , який займав керуючу посаду в Лисичанській міській раді, але останній в кінці липня 2014 року виїхав за межі міста Лисичанська та до теперішнього часу не повертався;
- довідкою до Лисичанської міської ради зі штабу незаконного збройного формування «Армия Юго-Востока», про те що ОСОБА_5 знаходиться в самообороні м. Лисичанська.
Таким чином встановлено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 обґрунтовано підозрюється в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст. 260 КК України, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої, який відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.09.2022 № 206 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Згідно зазначеного переліку вся територія Луганського району Луганській області, зокрема м. Лисичанськ, з 03.07.2022, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку російської федерації та незаконного збройного формування, так званої «луганської народної республіки».
Також новим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до яких також віднесено Сєвєродонецький район Луганської області, зокрема м. Лисичанськ.
26.01.2015 допитано у якості свідка ОСОБА_19 , мати підозрюваного ОСОБА_5 , яка показала, що 22.07.2014 року вона та її син з родиною, через непідконтрольний вже на той час пункт пропуску «Ізварине», виїхали до АР Крим, де перебуває натепер.
Згідно відповіді від 17.02.2025 року Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 в період з 08.11.2017 по 17.02.2025 державний кордон України не перетинав.
Згідно відповіді від 21.02.2025 року Міністерством Юстиції України повідомлено, що згідно з відомостями, внесених до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, відсутня інформація стосовно ОСОБА_5 .
Згідно відповіді від 27.03.2025 року на доручення слідчого, УКР ГУНП в Луганській області (оперативний підрозділ, яким здійснюється розшуком ОСОБА_5 ) повідомлено про те, що проведеними заходами місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на підконтрольній території України не встановлено, за базами даних Реєстру внутрішньо переміщених осіб, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інформаційного порталу Національної поліції України, інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України «Аркан», відомості стосовно ОСОБА_5 відсутні.
Згідно відповіді від 21.03.2025 року Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 в період з 08.11.2017 по 21.03.2025 державний кордон України не перетинав.
Згідно відповіді від 28.03.2025 року Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_5 в період з 08.11.2017 по 28.03.2025 державний кордон України не перетинав.
Згідно відповіді від 02.04.2025 року ГУ Пенсійного фонду України в Луганській області повідомлено про те, що відомості про застраховану особу ОСОБА_5 відсутня, останній страхові виплати та соціальні послуги не отримує, останні звітні відомості надходили від страхувальника Виконавчий комітет Лисичанської міської ради за липень 2014 року.
Згідно відповіді від 16.04.2025 року АТ «Державний ощадний банк України» повідомлено, що інформація щодо наявних відкритих/закритих поточних, вкладних(депозитних) банківських рахунків в АТ «Ощадбанк» відсутня.
Згідно відповіді на доручення слідчого від 16.04.2025 року, УКР ГУНП в Луганській області (оперативний підрозділ, яким здійснюється розшук ОСОБА_5 ) повідомлено про те, що проведеними заходами місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на підконтрольній території України не встановлено, за базами даних обліку військовополонених і звільнених з полону, Інформаційного порталу Національної поліції України, інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України «Аркан», відомості стосовно ОСОБА_5 відсутні.
Згідно запиту слідчого від 29.05.2025 року відділом криміналістичного аналізу ГУНП в Луганській області спрямовано аналітичне досьє на ім'я ОСОБА_5 , відповідно до якого встановлено місце мешкання останнього м. Краснодар Краснодарського краю рф, активність в соціальній мережі ВКонтакте 23.05.2025 також встановлено родинний зв'язок-дружина ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце мешкання м. Краснодар Краснодарського краю рф, активність в соціальній мережі ВКонтакте 22.05.2025.
08.10.2025 здійснено огляд загальнодоступної інформації розміщеної у Всесвітньої мережі Інтерне на сайтах: «Миротворець», підсанкційна соціальна мережа «ВКонтакте», сайт «OSINT», відповідно до якого встановлена причетність ОСОБА_5 до участі в діяльності не передбаченого законом збройного формування та організації фінансування даного формування, його фактичне місце перебування а саме м. Краснодар Краснодарського краю рф, тобто держави визнаної Верховною Радою України державою-агресором, отримання паспорту громадянина рф, останнє перебування в підсанкційної соціальній мережі ВКонтакте 06.10.2025 року.
Згідно відповіді від 14.10.2025 року ГУ Пенсійного фонду України в Луганській області повідомлено про те, що відомості про застраховану особу ОСОБА_5 відсутня, останній страхові виплати та соціальні послуги не отримує, останні звітні відомості надходили від страхувальника Виконавчий комітет Лисичанської міської ради за липень 2014 року.
Таким чином встановлені наявні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_21 перебуває на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
У відповідності з вимогами ст.ст. 177, 178 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а підставою - є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 цієї статті.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України,
Про існування ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливості ОСОБА_5 переховуватися від органів досудового слідства та суду, свідчать такі обставини, як вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, відсутність постійного джерела доходу та міцних соціальних зв'язків за місцем мешкання, а також те, що місцезнаходження останнього на теперішній час не встановлено та органом досудового розслідування, ОСОБА_5 оголошено в розшук, як особу яка переховується від органу досудового розслідування.
Про існування ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, свідчать такі обставини, як те, що досудовим розслідуванням встановлено факт перебування підозрюваним ОСОБА_5 на території російської федерації, а тому останній має безперешкодну можливість пересуватись до тимчасово окупованої території України, зокрема до м. Лисичанська Луганської області, з метою знешкодження документації що підтверджує його протиправну діяльність, а саме протоколи зборів підприємців м. Лисичанська Луганської області, які проводились в малій зали Лисичанської міської ради, що розташовувалась за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Грушевського,7, яка є нині окупованою територією.
Про існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливості ОСОБА_5 незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, свідчать такі обставини, як те, що в цьому провадженні свідки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 дали показання щодо протиправної діяльності підозрюваного ОСОБА_5 , останній з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуваючи на волі, маючи досвід відповідної діяльності у складі не передбачених законом збройних формувань, може чинити тиск на свідків шляхом погроз, шантажу, залякування, з метою спонукання надати хибні свідчення та, відповідно, уникнення ним кримінальної відповідальності.
Про існування ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливості ОСОБА_5 вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальні правопорушення, в якому він підозрюється, свідчать ті обставини, що підозрюваний ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території України, що надає йому можливість продовжувати вчинення кримінального правопорушення в якому останній підозрюється, або скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку державних органів України. Також про наявність даного ризику свідчить тривалість вже вчиненого ним кримінального правопорушення, адже не передбачене законом збройне формування продовжує свою діяльність на території України і дотепер.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що запобігти вищезазначеним ризикам, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, неможливо.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених, зокрема, ст. 260 КК України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті (тобто тримання під вартою).
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України, отже до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Частиною 4 ст. 183 КПК України визначено: при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно вимогам ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 176 КПК України.
Розумність тримання під вартою не може оцінюватись абстрактно. Вона має оцінюватись в кожному окремому випадку в залежності від особливостей конкретної справи та причин, про які йдеться у рішеннях національних судів. Тримання під вартою може бути виправдано тільки за наявності конкретного суспільного інтересу, який, не зважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості (п. 79 рішення ЄСПЛ у справі «Харченко проти України» від 10.02.2011).
Слідчим суддею встановлено, що запобігання ризикам переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та вчинення ним іншого кримінального правопорушення становить суспільний інтерес. Цей інтерес має превалююче значення та виправдовує обрання підозрюваному запобіжний захід саме у вигляді тримання під вартою.
Практика ЄСПЛ не вбачає тяжкість обвинувачення або підозри самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення або підозра у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» №33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Частиною шостою цієї статті передбачено, що cлідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
При цьому після затримання особи, яка перебувала у міжнародному розшуку, слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, юрисдикція якого поширюється на місце вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України можливе після затримання особи, яка перебувала у міжнародному розшуку, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу, доставки такої особи до органу досудового розслідування, юрисдикція якого поширюється на місце вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до обґрунтованого висновку, що в даному випадку прокурором доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а також наявні достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 дійсно перебуває на тимчасово окупованій території України, а тому клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, підлягає задоволенню.
Обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не суперечить вимогам ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, оскільки по справі існують реальні ознаки справжнього суспільного інтересу, який не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи.
Також суд зазначає контактні дані старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 : АДРЕСА_1 , контактний телефон НОМЕР_1 .
Керуючись ст.ст. 193-194, 196, 197, 205, 206, 369, 370, 371, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області підполковника поліції ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню, відомості про яке 01.09.2014 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014130240002172 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 260 КК України - задовольнити.
Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою після затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніш як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1