29.10.2025
Справа № 469/1369/25
2-а/469/48/25
29 жовтня 2025 року с-ще Березанка
Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та cкасування постанови про адміністративне правопорушення,-
Адвокат Старчеус О.П. 23 жовтня 2025 року звернулась до Березанського районного суду Миколаївської області з зазначеним адміністративним позовом у інтересах ОСОБА_1 , у якому просила визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 №472 від 10 квітня 2025 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на те, що оскаржувана постанова не містить доказів на підтвердження факту події зазначеного адміністративного правопорушення та прийнята з рядом процедурних порушень, зокрема, без повідомлення позивача про розгляд справи; повістки про виклик до ТЦК та СП позивач не отримував. Також просила поновити пропущений процесуальний строк на звернення до суду з цим позовом, посилаючись на те, що копія постанови позивачу на адресу його місця проживання не направлялась; оскаржувану постанову представник позивача отримала у виконавчій службі 21 жовтня 2025 року.
Відповідно до ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За приписами ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач просить скасувати постанову від 10 квітня 2025 року, копію якої представник позивача отримала 21 жовтня 2025 року.
До позовної заяви додано копію постанови державного виконавця від 16 жовтня 2025 року про відкриття виконавчого провадження за постановою про адміністративне правопорушення № 472 від 10 квітня 2025 року, виданою ІНФОРМАЦІЯ_3 про стягнення з позивача штрафу в сумі 34000 грн.
Копія постанови № 472 від 10 квітня 2025 року розписки позивача про отримання її копії чи запису про направлення позивачеві її копії не містить.
Відомості про належне повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення у матеріалах справи відсутні.
Таким чином матеріали справи попередньо вказують, що позивач дізнався про притягнення його до адміністративної відповідальності не раніше дати відкриття щодо нього виконавчого провадження з виконання оскаржуваної постанови, тобто 16 жовтня 2025 року, а тому пропустив строк звернення до суду з поважних причин.
За такого строк звернення позивача з цим позовом до суду підлягає поновленню.
Адміністративний позов в основному відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та підсудний Березанському районному суду Миколаївської області, підстав для його повернення, відмови у відкритті провадження чи залишення без руху не вбачається.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ст.ст.12, 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, а також те, що ця справа не входить до переліку справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч.4 ст. 12 КАС України), суд дійшов висновку про можливість проведення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 121, 160-161, 172, 260, 262 КАС України, суд
постановив:
Поновити ОСОБА_1 строк оскарження постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 №472 від 10 квітня 2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП України.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та cкасування постанови про адміністративне правопорушення.
Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні без повідомлення (виклику) сторін.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Копію матеріалів позову направити відповідачу.
Відповідач у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження має право подати відзив на позов, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, а в разі наявності заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - заяву разом із запереченнями - в той же строк.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Учасники справи можуть отримати інформацію про справу на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за адресою: https://court.gov.ua/fair/sud1403.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя