Дата документу 22.10.2025
Справа № 334/3546/25
Провадження № 2/334/2308/25
22 жовтня 2025 року суддя Дніпровський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючого судді Добрєва М.В., за участю секретаря Лук'янченко Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області, третя особа: ОСОБА_2 про припинення податкової застави,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області, третя особа: ОСОБА_2 про припинення податкової застави.
Ухвалою суду від 06.05.2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження.
Позивач та його представник, адвокат Радостєва М.В. у судовому засіданні підтримали заявлені вимоги з наведених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.
Третя особа ОСОБА_3 , в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно з ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (ч.1 ст.4 КАС України).
У відповідності до п.7 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єктом владних повноважень є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, наведеними у статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідач Головне управління Державної податкової служби у Запорізькій області є органом державної влади та в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що необхідно закрити провадження у справі, оскільки позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства згідно з вимогами КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 19 КАС України, ст.ст. 19, 255, 260, 261 ЦПК України, суд, -
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області, третя особа: ОСОБА_2 про припинення податкової застави.
Роз'яснити позивачу, що заявлений позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали до Запорізького апеляційного суду.
Суддя: Добрєв М. В.