Єдиний унікальний номер 317/5090/25
Провадження № 3/317/2519/2025
29 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Російської Федерації, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 458984 від 19.09.2025 ОСОБА_1 ставиться у провину те, що 19.09.2025 о 18 год. 40 хв., на 475 км автодороги Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, він керував транспортним засобом NISSAN NAVARA, н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування таким транспортними засобами. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Постановою серії ЕНА № 3256687 від 13.10.2024 ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом паркування без порушень Правил дорожнього руху. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суддя доходить висновку, що провадження підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому склад правопорушення має бути чітко визначеним у відповідності до диспозиції кожної окремої норми, становить сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і, водночас, достатні для притягнення особи до юридичної, зокрема, адміністративної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність.
Відповідно до п. 2.1а Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Диспозицією ч. 5 ст. 126 КУпАП визначено, що вказана норма застосовується у разі, якщо правопорушення, передбачене частинами другою-четвертою цієї статті вчинене повторно протягом року.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ч. 3 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, -тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
При цьому ч. 4 ст. 126 КУпАП визначає, що керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, у ст. 126 КУпАП законодавець розмежовує керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом (ч. 2 ст. 126 КУпАП) та керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами (ч. 4 ст. 126 КУпАП).
Згідно з довідкою відділу адміністративної практики УПП в Запорізькій області ДПП ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 458984 від 19.09.2025 ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він керував транспортним засобом, будучи позбавленим права керування транспортними засобами.
Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія та, відповідно, взагалі не має права керування транспортними засобами, він не може бути притягнутий до відповідальності за керування транспортним засобом особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами.
Ураховує суддя й те, що до протоколу про адміністративне правопорушення взагалі не додано постанови, якою ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами. Відсутні відомості щодо постанови, якою ОСОБА_1 був позбавлений права керування транспортними засобами, й у довідці інспектора відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції.
Згідно з положеннями ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене, суддя не вбачає у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 126, 247, 283, 284, 287-290 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.І. Сакоян