Справа № 933/898/25
Провадження № 1-в/933/15/25
Іменем України
29 жовтня 2025 року селище Олександрівка
Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участі:
представника
відділення поліції № 1 Краматорського РУП - ОСОБА_2
особи, відносно якої
розглядається подання - ОСОБА_3
секретаря
судового засідання - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду селища Олександрівка подання начальника відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бабин Заставнівського району Чернівецької області, не працюючого, зареєстрованого як ВПО у АДРЕСА_1 , раніше засудженого вироком Апеляційного суду Донецької області від 01.03.2017 року до 3 років позбавлення волі, -
20.10.2025 року до Олександрівського районного суду Донецької області надійшло подання начальника відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 .
Подання обґрунтовано тим, що 17.04.2020 року ОСОБА_3 звільнився з Дніпровської виправної колонії № 89 по відбуттю покарання. Після звільнення він прибув до АДРЕСА_1 , де почав мешкати з ОСОБА_5 , на облік до відділення поліції не став. Лише 28.01.2021 року працівниками поліції його було виявлено та поставлено на облік. При постановці на облік працівники поліції провели з ним профілактичну бесіду та попередили, що в разі порушення ним громадського порядку, прав громадян або скоєння правопорушень, відносно нього буде встановлено адміністративний нагляд.
ОСОБА_3 , будучи засудженим за тяжкий злочин до позбавлення волі, після звільнення, незважаючи на попередження поліції, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, не довів своє виправлення і перевиховання, а тому залишається небезпечним для суспільства.
Оскільки ОСОБА_3 на шлях виправлення не став, систематично вчиняв адміністративні правопорушення, просить встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд терміном на 1 рік, з встановленням обмежень.
Представник ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області в судовому засіданні наполягав на задоволені подання, оскільки ОСОБА_3 , на шлях виправлення не став, систематично вчиняє інші адміністративні правопорушення.
ОСОБА_3 , в судовому засіданні проти задоволення подання та встановлення обмежень не заперечував.
В судовому засіданні встановлено наступне.
25 грудня 2014 року Красноармійським міськрайонним судом Донецької області ОСОБА_3 було засуджено за ч. 1 ст. 187 КК України, до 3 років позбавлення волі, звільненого на підставі ст.ст. 75, 76 КК України від відбування покарання з іспитовим строком 3 роки (а.с.10-14).
Вироком Апеляційного суду Донецької області від 01 березня 2017 року вирок Красноармійського міськрайонного суду Донецької області скасовано, та ОСОБА_3 засуджено до 3 років позбавлення волі (а.с.15-17).
Відповідно до довідки серії ДНП № 05865, ОСОБА_3 звільнився по відбуттю строку покарання 17.04.2020 року (а.с.9).
28.01.2021 року під розписку був ознайомлений з правилами поведінки та попереджений про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду за систематичне порушення громадського порядку (а.с.24).
11.10.2025 року гр-на ОСОБА_3 постановою серії ГБВ № 991385 від 11.10.2025 р. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.177 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розмірі 17 (сімнадцять) гривень (а.с.18).
12.10.2025 року гр-на ОСОБА_3 постановою серії ГБВ № 990822 від 12.10.2025 р. притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.178 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розмірі 17 (сімнадцять) гривень (а.с.18).
13.10.2025 року гр-на ОСОБА_3 постановою серії ГБВ № 991411 від 13.10.2025 р. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.177 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розмірі 17 (сімнадцять) гривень (а.с.2).
Після кожного із правопорушень, ОСОБА_3 був попереджений про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду за систематичне порушення громадського порядку (а.с.19, 21, 23).
Суд, заслухавши пояснення представника ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, особи, відносно якої розглядається подання, дослідивши додані до подання матеріали, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі Закон), адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
За вимогами ст. 5 Закону, адміністративний нагляд встановлюється: - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
За вимогами ст. 6 Закону, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Систематичним вчиненням правопорушень відповідно до вимог ч. 4 ст. 166 КВК України, вважається вчинення трьох і більше правопорушень, за які особу було притягнуто до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 року за № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» систематичним є три і більше разів вчинення правопорушень, що потягли адміністративні стягнення.
Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1986 року за № 3 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» передбачено, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що встановлення ОСОБА_3 адміністративного нагляду терміном на 1 рік, з встановленням обмежень, буде порушенням вимог ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» та вимог п. 8 ст. 89 КК України, оскільки строк погашення судимості ОСОБА_3 закінчується 17 квітня 2026 року.
Суд при прийнятті рішення також звернув увагу на штучність підстав зазначених у поданні як підстави вважати ОСОБА_3 таким, що систематично вчиняє адміністративні правопорушення, не довів своє виправлення і перевиховання, а тому залишається небезпечним для суспільства.
На підтвердження зазначених у поданні підстав, до подання додані постанови про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності винесені працівниками поліції 11.10.2025 року, 12.10.2025 року, 13.10.2025 року. Жодна з долучених до подання постанов не набула законної сили до складення подання 20.10.2025 року та направлення його до суду.
Будь-яких інших даних, що ОСОБА_3 з моменту свого звільнення 17.04.2020 року, протягом року систематично вчиняв адміністративні правопорушення, суду не надано.
Керуючись ст. 89 КК України, ст. 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
У задоволенні Подання начальника відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 1 рік з встановленням обмежень, відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом 7 днів з дня її проголошення через Олександрівський районний суд Донецької області.
Суддя Олександрівського
районного суду ОСОБА_1