27 жовтня 2025 року Справа № 915/1266/16
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Давченко Т.М.
за участю секретаря судового засідання Дюльгер І.М.
представники учасників справи відсутні
розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 915/1266/16 про банкрутство Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради
кредитори:
1) Миколаївська обласна рада (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22);
2) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159);
банкрут: Комунальне підприємство “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54009; ідентифікаційний код 13860000);
ліквідатор: арбітражний керуючий Прохоров Володимир Сергійович ( АДРЕСА_1 ; поштова адреса: а/с 313, м. Миколаїв, 54001)
встановив:
В провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває справа № 915/1266/16 про банкрутство Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради (далі - КП “Кафе “Лілея»).
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 20.12.2016 боржника визнано банкрутом, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено Прохорова Володимира Сергійовича, який виконував обов'язки голови комісії з припинення у досудовій процедурі ліквідації юридичної особи, з наданням йому повноважень відповідно до положень Закону про банкрутство.
Наразі провадження у справі перебуває на стадії ліквідаційної процедури та здійснюється відповідно до норм Кодексу України з процедур банкрутства.
В силу ч. 1 ст. 61 КУзПБ ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, які звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Кодексом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових актів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює дії щодо скасування реєстрації випуску акцій, передбачені законодавством, якщо організаційно-правовою формою юридичної особи - банкрута є акціонерне товариство; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Частинами 4, 5, 6 ст.61 Кодексу визначено, що ліквідатор не менш як один раз на місяць подає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансовий стан і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та під час проведення ліквідаційної процедури, про використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів; ліквідатор зобов'язаний на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури; дії (бездіяльність) ліквідатора можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).
Ухвалою суду від 15.08.2025 призначено судове засідання для розгляду звіту ліквідатора про проведену робота на 07.10.2025. У цій же ухвалі суд визнав обов'язковою участь ліквідатора у судовому засіданні та зобов'язав ліквідатора у строк до 26.09.2025 надати звіт у порядку ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства з підтверджуючими документами або заяву (клопотання) з вказівкою підстав щодо продовження ліквідаційної процедури Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради.
Ухвалою суду від 09.10.2025, повідомлено учасників справи про те, що судове засідання 07.10.2025 не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді. Наступне судове засідання суд призначив на 27.10.2025 та знову визнав обов'язковою участь ліквідатора у судовому засіданні та зобов'язав ліквідатора надати звіт у порядку ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства з підтверджуючими документами або заяву (клопотання) з вказівкою підстав щодо продовження ліквідаційної процедури Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради.
Станом на 27.10.2025 зазначені вимоги суду не виконані, витребувані документи суду не надані.
У судове засідання 27.10.2025 учасники справи представників не скерували. Ліквідатор так само до суду не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи суд встановив, що востаннє ліквідатор звітував до суду щодо процедури ліквідації ще 20.11.2020.
Судом неодноразово було зобов'язано ліквідатора письмово (один раз на два місяці) надавати суду документально підтверджений звіт про проведення ліквідаційної процедури КП “Кафе “Лілея» (ухвали суду від 17.05.2021, 06.01.2023, 25.04.2025).
Суд в ухвалах від 15.08.2025 та 09.10.2025 визнав обов'язковою участь ліквідатора у судовому засіданні та зобов'язав ліквідатора надати звіт у порядку ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства з підтверджуючими документами або заяву (клопотання) з вказівкою підстав щодо продовження ліквідаційної процедури Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради.
Вимоги суду, викладені в ухвалах від 15.08.2025 та 09.10.2025 ліквідатором не виконані, жодних відомостей щодо здійснення процедури матеріали справи станом на 27.10.2025 не містять, як не містять ані звіту за наслідками процедури, ані клопотань про продовження процесуального строку на подання звіту у порядку ст..65 КУзПБ, продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатор.
Зважаючи на наведе, враховуючи тривалий строк ліквідаційної процедури, приймаючи до уваги необхідність контролю за процедурою ліквідації та реалізацією повноважень ліквідатора суд вважає необхідним відкласти судове засідання для розгляду звіту ліквідатора про проведену роботу та повторно зобов'язати ліквідатора надати звіт у порядку ст.. 65 Кодексу України з процедур банкрутства.
Окрім цього, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор це арбітражний керуючий, призначений господарським судом для здійснення ліквідаційної процедури. Арбітражний керуючий це фізична особа, яка отримала відповідне свідоцтво та інформація про яку внесена до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
Через арбітражного керуючого здійснюються правовідносини між сторонами, господарським судом та іншими учасниками у справі про банкрутство.
Статус арбітражного керуючого характеризується не лише сукупністю прав та обов'язків останнього, а й ефективністю та невідворотністю інституту дисциплінарної відповідальності арбітражного керуючого за свої дії.
У відповідності до приписів ч.3 ст.12 КУзПБ, яка кореспондується зі ст.13 Цивільного кодексу України, під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено).
При цьому "добросовісність" має трактуватися як категорія моральна, що відображає врахування особою інтересів інших учасників господарських правовідносин, публічного інтересу тощо, а "розсудливість" - як категорія інтелектуальна, що припускає адекватність оцінки особою цінності певного цивільного права, доцільності своїх дій, наслідки здійснення або нездійснення цивільного права.
Тобто, під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий (ліквідатор) зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо, з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено), обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на підставі, у межах та спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України про банкрутство.
За такого, суд вважає необхідним попередити ліквідатора КП “Кафе “Лілея» про відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов'язків арбітражного керуючого.
Керуючись ст. ст. 60, 61, 65 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 42, 232-234, 326 ГПК України, суд
1. Судове засідання у справі для розгляду звіту ліквідатора про проведену роботу відкласти на 08 грудня 2025 року о 13:15.
Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Миколаївської області за адресою: м. Миколаїв, вул. Олексія Вадатурського, 14.
Повідомити учасників справи про можливість участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції, у тому числі поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, в порядку статті 197 ГПК України.
Визнати обов'язковою участь ліквідатора у судовому засіданні.
2. ЗОБОВ'ЯЗАТИ ЛІКВІДАТОРА у строк до 28.11.2025 включно надати звіт у порядку ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства з підтверджуючими документами або заяву (клопотання) з вказівкою підстав щодо продовження ліквідаційної процедури Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради
3. У разі наявності в учасників справи заперечень по суті справи, заяв чи клопотань, учасники спарви мають оформити їх відповідно до приписів ГПК України та надати їх суду завчасно до судового засідання за допомогою сервісу «Електронний суд»; засобами поштового зв?язку: Господарський суд Миколаївської області, вул. О.Вадатурського, 14, м. Миколаїв, 54005.
4. Попередити ліквідатора Комунального підприємства “Кафе “Лілея» Миколаївської обласної ради арбітражного керуючого Прохорова В.С. про відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов'язків арбітражного керуючого.
5. Ухвалу надіслати учасникам у справі про банкрутство та Південному міжрегіональному управлінню міністерства юстиції (м.Одеса)
Суд наголошує на важливості добросовісного здійснення учасниками справи їхніх процесуальних прав та виконання обов'язків.
Згідно ч. 2 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи зобов'язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Частиною 3 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у випадку невиконання учасником справи його обов'язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Також суд зауважує, що статтею 326 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя Т.М. Давченко